andrejocka
26.11.10,23:19
Ahojte,
potrebujem radu. Som tlmočníčka, nie som platca DPH, ale nakoľko tlmočím pre zahraničné subjekty, tak som zaregistrovaná a mám pridelené IČ DPH. Zatiaľ som vždy vystavovala fa. subjektu, ktorý je v zahraničí platcom DPH, takže som nemala problém. Teraz mám vystaviť faktúru zahraničnému subjektu - Rakúsko, tiež neplatcovi DPH. Kto má odviesť DPH a kde. Tlmočila som v Rakúsku, službu som poskytla subjektu so sídlom v Rakúsku.

Ďakujem za pomoc
KEJKA
26.11.10,22:26
vystavíš fa bez DPH ako doteraz.
andrejocka
26.11.10,22:51
Ďakujem, len mi nie je jasné, že niekto z nás by mal odbiesť DPH. Problém je v tom, že tá kolegyňa , ktorej vystavujem fa. nie je registrovaná, takže aj keď je to fa. do zahraničia, neuvádzam ju v súhrnnom výkaze?
KEJKA
27.11.10,12:55
a odberateľ prečo nie je registrovaný ako u nás - obdoba § 7a)....?
ucetni_fantozzi
27.11.10,13:44
ak bola sluzba dodana zdanitelnej osobe so sidlom v rakusku, miesto dodania je v rakusku. dan by mal vysporiadat prijemca sluzby.

zaroven sa podava suhrnny vykaz podla §80 zakona o DPH
KEJKA
27.11.10,16:40
takže si ujasni, či v Rakúsku ide o
1. zdaniteľnú osobu-neplatiteľa,
alebo
2. občana-nepodnikateľa=nezdaniteľná osoba.
v prípade 1 mal byť registrovaný obdobne ako je náš §7a, zostáva neplatiteľom, ale v tomto prípade by odviedol DPH v Rakúsku
v prípade 2 vystavíš tiež pre DPH, ale ide ti to do obratu pre povinnú registráciu.
hm...tuším aj ja mám tom zmätok, ale hádam sa to v diskusii vyjasní.
andrejocka
27.11.10,22:44
ide o zdaniteľnú osobu tak ako u nás SZČO, nie je platcom DPH. U nás máme pridelené DIČ a IČ DPH. V Rakúsku prideľujú živnostníkom len UID (niečo ako DIČ a IČ DPH v jednom), ale keďže nie je registrovaná, tak sa mi jej UID objaví ako neexistujúci subjekt. Chápem to takto, vystavím je fa bez DPH, veď ináč ani nemôžem, uvediem ju do súhrnného výkazu, ak to bude DÚ kontrolovať, vybehne im neexistujúci subjekt. Ja ju nemôžem donútiť ísť sa registrovať a niekto tú DPH odviesť musí. Zjavne DPH treba odviesť v Rakúsku, otázkou je len či ja, alebo ona? Ak ja, tak sa musím asi zaregistrovať na DÚ v Rakúsku. Z tohto mám chaos.
VieraM
27.11.10,23:49
Podľa smernice EU by sa mala tá osoba zaregistrovať v Rakúsku a to pred prijatím služby.
Pokiaľ to tak nie je, tak si myslím že podľa § 16 ods. 2 miesto dodania služby osobe neregistrovanej k dani je miesto kde má dodávateľ sídlo, teda faktúra by bola s DPH a DPH odvedieš v SR.
Treba si pozrieť aj zákon o DPH platný v Rakúsku.
Luba
30.11.10,22:28
Podľa smernice EU by sa mala tá osoba zaregistrovať v Rakúsku a to pred prijatím služby.
Pokiaľ to tak nie je, tak si myslím že podľa § 16 ods. 2 asi bol myslený §15 ods.2 - miesto dodania služby osobe neregistrovanej k dani je miesto kde má dodávateľ sídlo, teda faktúra by bola s DPH a DPH odvedieš v SR.
Treba si pozrieť aj zákon o DPH platný v Rakúsku.

inak súhlasím. Keď sa nepreukáže rakúskym IČ DPH, bude pokladaná za nezdaniteľnú osobu a DPH bude slovenská. Ale ona z toho môže mať problém v Rakúsku, keby ju kontrolovali, lebo mala ona odviesť daň v Rakúsku. Ba aj keď dostane našu fa s našou daňou, tak aj tak by sa tam mala samozdaniť. Ale to už jej všetko jej problém.
Dodá rakúske IČ DPH - dostane fa bez slov.dane. Nedodá - dostane fa so slov.daňou.