kaivorus
30.11.10,23:33
Buchač prečítaj si ak je to v češtine:

lekař - čo robí : "leká", prečo ?
predpisuje "leky", a človek sa ľaká , lebo lekaři lekaji a úbožiak človek sa napcháva chémiou, ktorá nikdy nedostane človeka do predchorobného stavu
a následne si ľudia pýtajú:
"pane lekaři pŕedepište mně ty mé leky, na tú mou chorobu.
čiže ....
Zimama
30.11.10,22:45
Zaujímavá téma... Len pred chvíľou som na ňu natrafila, a tak som ešte nedočítala do konca, a dnes už ani nedočítam... a na tejto poslednej strane sa to už o inom točí...
Tak len toľko - čím som staršia, tým menej sa už čudujem, lebo veď čo znamená slovo "pacient"? Okrem iného - trpezlivý... A tým je pre mňa povedané všetko. Aj to, prečo hodinu čakám u lekára, hoci som objednaná na určitú hodinu a mám to aj zaplatené...
A ešte - mňa nezaujíma, aké vzťahy má lekár s poisťovňou alebo s hocikým iným, ale keď má ordinačné hodiny (viď tuším Lavandina definícia), tak nech tam je, alebo nech si na dvere ambulancie napíše, že do konca mesiaca už neordinuje, lebo už má "vyděláno", alebo nech ordinuje len jeden deň v týždni - to pochopím, ani ja by som zadarmo nerobila, ale nech o tom ja ako pacient-trpezlivý viem a nech tam nechodím x-krát nadarmo a zbytočne, lebo aj moja nekonečná trpezlivosť má svoje hranice... :--- Veď aj ja chodím do roboty, byť pacientom nie je moje zamestnanie... :) A vôbec sa mi nepáči prístup lekára ísť do banky alebo vybavovať niečo iné počas ordinačných hodín - ja ako pacient za systém a vzťahy v našom zdravotníctve nemôžem, či? Tiež pracujem s ľuďmi a nedovolila by som si ísť si vybavovať niečo svoje, alebo hoci aj iné pracovné záležitosti, keď viem, že ma čaká klient... Snažím sa striktne rozlišovať medzi svojím pocitom nedostatočného ohodnotenia zo strany zamestnávateľa a medzi tým, ako sa správam ku klientom, ktorí za to, koľko zarábam, nemôžu... (A keď to už inak nejde, tak klientovi zavolám a dohodneme sa na náhradnom termíne, aby sa zbytočne neprehnal, ale lekár mi ešte nikdy nevolal, aby som nechodila, že tam nebude, hoci som objednaná na vyšetrenie už tri mesiace či viac...)
Systém je systém, ale mnoho z toho, čo som si tu dnes prečítala, je podľa mňa v prvom rade o konkrétnych ľuďoch... (a mnohí z nich sa na systém podľa môjho názoru len vyhovárajú). V tomto zmysle položím na záver tohto môjho nočného príspevku otázku - koľko poznáte lekárov, ktorí vás brali ako "partnera", nie ako "nesvojprávneho laika"? Ja som takých stretla 2 či 3, ale vďakabohu aj za nich... :)
Želám všetkým dobrú noc! :) Zimama
alabut
30.11.10,23:44
(Zimama)
koľko poznáte lekárov, ktorí vás brali ako "partnera"

Poznam jedneho, jediny v nasej nemocnici je neveriaci a nevozi sa na drahom aute. A aby som potesil BXL, je sukromnym lekarom, ktoreho praca tesi a ma plnu cakaren aj na konci tyzna, ci mesiaca, ba je ochotny pracovat aj v sobotu ci nedelu. Na ostatne podnikanie nema cas. :-)
ivantt
01.12.10,07:19
(Zimama)
koľko poznáte lekárov, ktorí vás brali ako "partnera"

Poznam jedneho, jediny v nasej nemocnici je neveriaci a nevozi sa na drahom aute. A aby som potesil BXL, je sukromnym lekarom, ktoreho praca tesi a ma plnu cakaren aj na konci tyzna, ci mesiaca, ba je ochotny pracovat aj v sobotu ci nedelu. Na ostatne podnikanie nema cas. :-)

Mozes vysvetlit co znamena to neveriaci ????
irma1
01.12.10,08:51
Lepšie ako Zimama by som to určite nenapísala. Aj keď mne sa už stalo, že mi volala sestra, že tam lekárka v deň, keď som objednaná, nebude a preobjednala ma. Ale tým sa vlastne len potvrdili Tvoje slová. Áno je to o konkrétnych ľuďoch. Keď sa chce, tak cesta sa nájde.
A myslím si, že nikoho neprekvapí fakt, že u tejto pani doktorky som sa ako nesvojprávny laik ešte necítila.
korela
01.12.10,09:34
ivantt
01.12.10,09:53
http://pokus.blog.sme.sk/c/147755/Preco-lekari-odchadzaju-stat-je-ich-nepriatel.html

mimotemy To je sice pekne ale clanok je stary 2 roky, odvtedy sa vela zmenilo. Vtedajsi zakladny plat bol o 4 000 vyssi ako môj. Tiez si nahanam peniaze nocnymi sluzbami a sluzbami cez sviatok. Neviem ako mohol nahnat palt az do takej vysky ked ja robim takisto 3 soboty a 3 nedele do miesiaca a vacsinu sviatkov ( 6 rokov som nebol na vianoce doma co smo mal sluzbu a taktiez na silvestra alebo novy rok ). A to mam pracu asi tak, ze 12 hodin sedim za stolom a pred sebou mam 4 PC a 12 monitorov tak 120x100 do ktorych neustale pozeram. Pritom nemam ani priplatky za riziko lebo oci asi netreba sanovat. Ze je tam hluk z chladenia monitorov a klimatizacie a ze nemame denné svetlo o tom ani nehovorim. Takze o com som ja horsi clovek nez lekar ,? Ja vviem, lekar sa neustale vzdelava, ma VŠ ( žial ja som ju nedokoncil a nie z vlastnej viny ) ale som takisto clovek ako lekar. Nezávidim im, naopak doprajem... ale nech su ludia k ludom ludsky. Nech komisia posudzuje pracoviska rovnakym metrom a nie podla toho ci tam pracuje clovek s VS alebo len s maturitou....
korela
01.12.10,09:57
Zdravotnú dokumentáciu si vziať nesmieš,patrí veducemu lekárovi samosprávneho kraja,ale zo zákona máš nárok na jej prezeranie osobne,môžeš si osobne spraviť výpis a môžeš o výpis požiadať lekára,prípadne aby Ti zdrav.záznam skopíroval,to ale asi spoplatní,neviem.
Spomínala som určité príznaky dva roky, aj viac, praktickej lekárke aj internistke. Bagatelizovali to. Tak som zatiaľ iba zvedavá, či to vôbec zaznamenali do dokumentácie. Internistka nie, pretože dostávam správu z vyšetrenia pri odchode z ordinácie.Už je to zanedbané. Obišla som ich. Mala som to urobiť skôr. Kde sa môžem sťažovať?
To je rečnícka otázka.
.
Pacient by mal podpisovať záznam uvedený lekárom vo svojej karte po každej návšteve.
Človek podpíše zmluvu s lekárom, tak chápem každý záznam ako dodatok ku zmluve.
Roky som chodila k MUDr. Petrovi Liptákovi, ten jediný zapísal každé moje slovo do dokumentácie, pripadalo mi to vtedy ako prehnaná pedantéria, dnes vidím, že to bolo opodstatnené.
Aby sa nič nestratilo z dokumentácie, listy v nej zliepal tenkou papierovou páskou.
Ani sa nečudujem, že ho vyhodili zo Slovenskej lekárskej spoločnosti. Kto pozeral Reportérov nedávno, pochopí. Kto vyčnieva, treba ho sťať.
ivantt
01.12.10,10:09
Spomínala som určité príznaky dva roky, aj viac, praktickej lekárke aj internistke. Bagatelizovali to. Tak som zatiaľ iba zvedavá, či to vôbec zaznamenali do dokumentácie. Internistka nie, pretože dostávam správu z vyšetrenia pri odchode z ordinácie.Už je to zanedbané. Obišla som ich. Mala som to urobiť skôr. Kde sa môžem sťažovať?
To je rečnícka otázka.
.
Pacient by mal podpisovať záznam uvedený lekárom vo svojej karte po každej návšteve.
Človek podpíše zmluvu s lekárom, tak chápem každý záznam ako dodatok ku zmluve.
Roky som chodila k MUDr. Petrovi Liptákovi, ten jediný zapísal každé moje slovo do dokumentácie, pripadalo mi to vtedy ako prehnaná pedantéria, dnes vidím, že to bolo opodstatnené.
Aby sa nič nestratilo z dokumentácie, listy v nej zliepal tenkou papierovou páskou.
Ani sa nečudujem, že ho vyhodili zo Slovenskej lekárskej spoločnosti. Kto pozeral Reportérov nedávno, pochopí. Kto vyčnieva, treba ho sťať.

So zdravotným zaznamom mam svoje skusenosti... mne sa statil zaznam kde som mal vsetky záznamy z NOU. Lekár hovoril ze to bolo poslane do archivu a v archive hovoria ze tam nic neprislo. Uz 10 rokov nemám prepustacie spravy a následne kontroly. Ale asi som ja navine, nemám si ich pytať :D.. a neviem preco je zdravotný záznam majetkom lekara, ved to sa jedna o moje zdravie, ja si podla vsetkeho zodpovedam za svoje zdravie.. Lekár vsetko pise do pocitaca, vsetko ma zaznamenane a este to ma aj na mojej karte a ja ked ptorebujem tak sa ani nedozviem co mi vlastne je. hlavne ze to vie lekar .. je to tiez za vlasy pritiahnute ppodla mna...
korela
01.12.10,10:29
So zdravotným zaznamom mam svoje skusenosti... mne sa statil zaznam kde som mal vsetky záznamy z NOU. Lekár hovoril ze to bolo poslane do archivu a v archive hovoria ze tam nic neprislo. Uz 10 rokov nemám prepustacie spravy a následne kontroly. Ale asi som ja navine, nemám si ich pytať :D.. a neviem preco je zdravotný záznam majetkom lekara, ved to sa jedna o moje zdravie, ja si podla vsetkeho zodpovedam za svoje zdravie.. Lekár vsetko pise do pocitaca, vsetko ma zaznamenane a este to ma aj na mojej karte a ja ked ptorebujem tak sa ani nedozviem co mi vlastne je. hlavne ze to vie lekar .. je to tiez za vlasy pritiahnute ppodla mna...
Poriadne pritiahnuté. Ja som sa rozhodla tie záznamy odteraz čítať. Som zvedavá na reakciu zdravotníkov.
Aj z toho dôvodu,pretože aj keď odchádzam od lekára s vytlačenou správou ktorú musím podpísať, tak sú tam uvedené veci, ktoré sú nepravdivé. Napr. nejaký automatický úkon. Doteraz som nad tým mávla rukou...
ivantt
01.12.10,10:44
Poriadne pritiahnuté. Ja som sa rozhodla tie záznamy odteraz čítať. Som zvedavá na reakciu zdravotníkov.
Aj z toho dôvodu,pretože aj keď odchádzam od lekára s vytlačenou správou ktorú musím podpísať, tak sú tam uvedené veci, ktoré sú nepravdivé. Napr. nejaký automatický úkon. Doteraz som nad tým mávla rukou...

MOje jedine stastie bolo, ze som si nechal spravit kopiu prepustacej spravy. Ale nie s tym ze som predvidal ale ze som sa chcel spytat co tamvlastne je kedze nerozumiem vsetkym latinskym názvom. Takze keby niekto pytal odomna spravu aby vedeli co sa na onkologia dialo tak im nemam aku dat. Ale kedze môj obvodeny je perfektny lekar tak on to zvlada aj bez toho aby musel nazerat do nejakej hlupej spravy. Asi 5 alebo 6 rokov mám novu kartotéku kde po mojej byvalej dg nie je ani ciarka :confused:... keby som to vedel, zatajim v banke a mohol som dostat uver. Takto som ho nedostal kôli dg ktoru uz ani v karte nemam.. keby to bol clovek vedel, mohol som sa mat dobre :-D
a rukami nemávať, iba ak davat papa niekomu ;-)
buchač
01.12.10,12:34
Lepšie ako Zimama by som to určite nenapísala. Aj keď mne sa už stalo, že mi volala sestra, že tam lekárka v deň, keď som objednaná, nebude a preobjednala ma. Ale tým sa vlastne len potvrdili Tvoje slová. Áno je to o konkrétnych ľuďoch. Keď sa chce, tak cesta sa nájde.
A myslím si, že nikoho neprekvapí fakt, že u tejto pani doktorky som sa ako nesvojprávny laik ešte necítila.

Ja len takých lekárov mám ...

VŽDY ...podotýkam , VŽDY mi sestra zavolá ...respektíve mail dostanem , že sa niečo udialo a tým pádom je môj termín posunutý ...

Ale aj opačne to funguje ...
Ak mne niečo nepredvídané vojde do termínu , tak mám toľko slušnosti , že zavolám a oznámim túto skutočnosť ...

O ľuďoch a v ľuďoch to je ...nič iné ...;)
irma1
01.12.10,13:14
Buchač, máš pravdu, že to má fungovať aj opačne. A aj funguje.
Nedovolím si predsa chovať sa chrapúnsky, keď má niekto ku mne korektný prístup.
Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. A toto príslovie by sme si mali všetci pamätať.
Tento prístup (neprísť v dohodnutý čas na dohodnuté miesto a nech ma druhá strana naháňa ako chce a kde chce) sa ani zďaleka netýka len zdravotníctva. Niekedy sa mi zdá, že je to celospoločenská choroba tejto doby.
ivantt
01.12.10,17:58
Tak, zdravotníctvo nase, otazocka, kto zaplatí nevyuzité vakcíny co ste nakúpili ??? ( nie lekari ale zdravotníctvo )... zase len danoví poplatníci, teda pacienti aj nepacienti... vraj prasacia chrípka... preto asi ze si ju prasce vymysleli. Keby sli tie peniaze na detsku onkologiu alebo detske domovy boli by mudrejsie vyuzite... a 7,5 miliona € je v spslovniach...
Llívia
01.12.10,20:49
Zbytočné je baviť sa o financiách v zdravotníctve, keď pivo je prednejšie ako zdravie.:cool:
veronikasad
01.12.10,20:58
Pivo nemám rada, ale určite je (v primeranom množstve), zdravšie ako cola.
Llívia
01.12.10,21:15
Pivo ani žiadny alkohol nepijem vôbec, takže takouto formou do štátneho rozpočtu neprispievam.
Príspevkom som narážala na dnešné správy na Markíze: nebola schválená vyššia daň z piva a výpadok XYZ mil. EUR sa pokryje aj z rozpočtu zdravotníctva. Takže - pivo je viac ako zdravie. :mad::rolleyes:
korela
01.12.10,22:58
Považujem za neetické volať pacienta po priezvisku do ordinácie pred ostatnými pacientmi.
Llívia
02.12.10,05:26
Považujem za neetické, keď ma zubár objedná na čistenie zubov a tak nejako ma zabudne informovať, že nepôjde o odstránenie zubného kameňa, ktoré je plne hradené zdravotnou poisťovňou, ale že použije taký a taký postup, za ktorý si z vlastného zacvakám 40 EUR. :mad::mad::mad: A ešte, že mi zuby aj čiastočne vybieli :mad:Asi dobre vie, prečo dopredu cenu nehovorí :rolleyes: Keby ma na túto cenu upozornil vopred, tak by som trvala len na odstránení zubného kameňa v takom rozsahu, ktorý platí zdravotná poisťovňa. A už vôbec by som si nedala bieliť zuby - prečo by som si mala nechať poškodzovať sklovinu?!
A aj to, že má mať vycapený cenník a dopredu informovať, koľko bude ošetrenie zubov stáť, má tiež v paži. :mad:
A to, že je slobodná voľba lekára, je mi v tomto prípade nanič, lebo pracujem v tom čase, čo aj zubári, takže ich nemám kedy obiehať + nepôjdem k novému zubárovi, o ktorom neviem, ako dobre/zle pracuje, a tí, na ktorých som počula dobré referencie, nových pacientov neberú.
ivantt
02.12.10,06:20
Považujem za neetické volať pacienta po priezvisku do ordinácie pred ostatnými pacientmi.

Takze podla coho budu volat objednanych pacientov ? Neobjednaných podla casenky a tych objednanych asi ze ta pani nakratko ostrihana odte dalej.. alebo ten pán s velkym nosom, nech sa paci... hmmmm.... doteraz mi nikdy nevadilo ked ma volali menom... ale pokial viem, ked pacient nie je objednany a nie je protekcne vybavovany tak volaju " nech sa pači kto je na rade " alebo nieco na ten spôsob...
berry
02.12.10,06:50
Moja skúsenosť s naším zdravotníctvom :
Išla som na kontrolu na ortopédiu . Prišla som tam ráno o pol siedmej (čím skôr prídem tým ma skôr vybavia ) a večer o pol siedmej ma ešte len posielali na rontgen :-)))) Tam už ma aj zúfalstvo prešlo.
Druhá skúsenosť. bola som na operácii -teda ešte len ma prijali do nemocnice na plánovanú operáciu. Presne do dvoch týždňov ma operovali. Inak mi nič nebolo, len mi nemohli najsť termín. Bola som prešne dva týždne hospotalizovaná len tak. Ale keď po desiatich dňoch prišli na kontrolu z poisťovne , tak mi do karty šupli nejaké výsledky inej pacienky , že mám údajne infekciu v moči :-))))
alabut
02.12.10,09:02
Bud rada, ze ti neodrezali druhu nohu. :-)
alabut
02.12.10,11:52
Hmm, doktorka ma dnes absenciu, alebo podnika.
buchač
02.12.10,12:13
Hmm, doktorka ma dnes absenciu, alebo podnika.
...hm , možno aj pravdu máš ...http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-81-fubar.gif

Len na podstatnú poznámku si zabudol http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-33-wait.gif...

Že aj liečiť môže , že LIEČI ...http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-44-nod.gif
alabut
02.12.10,14:06
No , to este neviem. Ale podla zdravotneho stavu naroda ... :-)
jar88
02.12.10,17:11
...hm , možno aj pravdu máš ...http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-81-fubar.gif

Len na podstatnú poznámku si zabudol http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-33-wait.gif...

Že aj liečiť môže , že LIEČI ...http://skypeemoticons.net/wp-content/uploads/2010/01/Skype-emoticons-44-nod.gif
No klobúk dole pred tebou.
Myslím, že si trafil klinec po hlavičke.
------------------------------------
Lekár má liečiť. Nie účtovať, behať do banky, podnikať, zarábať a popri tom aj trochu liečiť pacientov.
-------------------------------------
Rovnako aj pacient, by sa nemal starať o to, aké lieky a liečenia koľko stoja a ako ich zaplatí.
To by malo byť starosťou poisťovne. Lenže keď nemáme poisťovne, ale len akési inštitúcie na prerozdeľovanie peňazí, tak tie starosti máme my a lekári.
buchač
02.12.10,17:44
alabut Dnes, 04:06 PM
No , to este neviem. Ale podla zdravotneho stavu naroda ... :-)

Hm ...ani Ježiš sám nespasil svet , nieto ešte národ to slovenský ...:rolleyes:
martuli
02.12.10,18:08
Tak, zdravotníctvo nase, otazocka, kto zaplatí nevyuzité vakcíny co ste nakúpili ??? ( nie lekari ale zdravotníctvo )... zase len danoví poplatníci, teda pacienti aj nepacienti... vraj prasacia chrípka... preto asi ze si ju prasce vymysleli. Keby sli tie peniaze na detsku onkologiu alebo detske domovy boli by mudrejsie vyuzite... a 7,5 miliona € je v spslovniach...

Jajáj Ivantt, na vine nie je zdravotníctvo v tomto prípade, ale novinári, ktorí šírili davovú psychózu, práve ministerstvo bolo v tomto prípade zdržanlivé, ale zato nemenované tv šírili paniku pandemickej chrípky. Zaujímalo by ma, koľkí z novinárov sa dali zaočkovať :-)
martuli
02.12.10,18:11
Takze podla coho budu volat objednanych pacientov ? Neobjednaných podla casenky a tych objednanych asi ze ta pani nakratko ostrihana odte dalej.. alebo ten pán s velkym nosom, nech sa paci... hmmmm.... doteraz mi nikdy nevadilo ked ma volali menom... ale pokial viem, ked pacient nie je objednany a nie je protekcne vybavovany tak volaju " nech sa pači kto je na rade " alebo nieco na ten spôsob...

alebo len jednoducho, ďalší prosím ;-)
alabut
02.12.10,18:12
Jezis bol este mlady, nemal skusenosti, preto skoncil ako skoncil a krestansvo je ake je. Navrhol som zrusit stredny clanok, zrusit prostrednika. Clovek dostane vyplatu a prve ho osklbu poistovne a zo zakona. Neda sa ani ubrat plyn, ani svetlo vypnut, ani lacnejsieho samana ci medicinmana ... plat, odberaj urcene imagiarne sluzby a basta. Mas povolene iba platit viac. Potom sa to BXL rehoce a podnika. :-)
martuli
02.12.10,18:16
(Zimama)
koľko poznáte lekárov, ktorí vás brali ako "partnera"

Poznam jedneho, jediny v nasej nemocnici je neveriaci a nevozi sa na drahom aute. A aby som potesil BXL, je sukromnym lekarom, ktoreho praca tesi a ma plnu cakaren aj na konci tyzna, ci mesiaca, ba je ochotny pracovat aj v sobotu ci nedelu. Na ostatne podnikanie nema cas. :-)

Tak tento je na najlepšej ceste vyhorieť, tiež som si myslela, že zvládnem všetko, napriek handicapu som drela za dvoch a výsledok - burnout v depresii.
alabut
02.12.10,18:28
Tak na jedneho pacienta - jeden lekar? Kolko potom ostane pacientovi z platu? Zaujimave, lekar chce vysoky plat a minimum pacientov a minimalnu pracovnu dobu. Asi kazdy, iba ten zbytok si to nevie vydupat v parlamente. Opakujem, zrusit poistovne a odvody a nech vstupi do jednania lekar s pacientom. Nie je to fer?
buchač
02.12.10,18:37
Nie ...nie je ...ale Ty aj tak budeš mať určite protiargument...hm , no čo už ...

Či správny ???

Pre koho ako ...mňa ale nejak presvedčiť nemôžeš , no to sú tie Tvoje argumenty príliš chabé ...
alabut
02.12.10,18:45
Ja ta neprehovaram. Tisicrocia ludstvo zilo bez poistovni a ... ?
alabut
02.12.10,18:53
... dokazalo vytvorit solidarny system, kde vsetci solidarne prispievaju na vyskum, ktoreho vysledky sluzia iba movitym vyvolenym. Vsak preco to platit z vlastneho?
Zimama
03.12.10,20:40
:) ... na odľahčenie pred víkendom ... :)

Viete, prečo humor lieči? Lebo nepatrí pod naše zdravotníctvo...

(odpísané z časopisu, kde sa ako zdroj uvádza internet)
BXLmiami
04.12.10,13:09
Suhlasim alabut.Teším sa ked budem ja ako lekár vyjednávať s Tebou ako chorým pacientom o cene zdravia.Dufam,že Hippokrata do toho vyjednávania ťahať nebudeš.Ale inak solidárne zdravotníctvo je lepšie,len nemusí byť až také solidárne,že podchviľou zadara kriesi niekoho so 7 promile v krvi.Nejaké pravidlá by to malo dostať.
buchač
04.12.10,13:13
BXLmiami...súhlas ...
Ešte dobre , že alabut len so susedovcami si za pohárik iba dá ...solidárne...pravidelne ...na zdravie ...
alabut
04.12.10,15:46
Skupinová hloupost a hierarchická
sociální organizace
Po vývojových předcích získaly lidské skupiny hierarchickou
sociální organizaci. Je jedním z našich nejvýznamnějších
schémat. Jestliže jsou nové informace s tímto schématem
v základním rozporu, začíná skupinová hloupost
obvykle slavit orgie. Rozlišené, dobře vnímané a zpracované
informace jsou zkreslovány a zamlžovány. Následuje nedostatečné,
přehnané nebo naprosto zcestné chování. Jiná
než schématem přijatá řešení problémů nesmějí nikomu
přijít na mysl.
Skupinová hloupost má jak vývojové, tak kulturní spojence.
Vývojovým spojencem je evolučně podmíněná schopnost
hledat a nalézat v zevním Ci vnitřním) světě souvislosti
a jejich smysl. Nalezení smyslu souvislostí umožňuje s nějakou
pravděpodobnostípředvídat budoucnost. Naše evolucí
podmíněná schopnost "intuitivně" hledat souvislosti ve
zcela kontraintuitivním světě vede k tomu, že je nalézáme
i tam, kde nejsou.
Evolučně je možné představit si pozitivní selekci systémů,
které do zevního světa vkládají nějaký smysl, za předpokladu,
že je to ve vztahu k uchování a rozmnožení jejich
nositelů adaptivní nebo alespoň neutrální.
Geny stavějící tyto části mozku tudíž procházely pozitivní
selekcí. Vývoj abstraktního myšlení a jazyka umožnil
uložit tuto interakci genů s prostředím do světa 3 jako mem.
Svízelí je, že naše evolučně, geneticky i učením podložená
schopnost objevování souvislostí je »najde« i tam, kde
neexistují. Celé dějiny svět daleko víc vykládáme, než poznáváme.
(Klasickým dokladem bylo a je magické myšlení.)
V tomto ohledu je lidská mysl daleko víc než nástrojem
kritického zkoumání schématem očekávajícím,že svět bude
mít předpokládaný smysl, ze schématu dobře vysvětlitelný.
Schéma v tomto ohledu může být jak adaptivní, tak
maladaptivní. Hloupostí, jedincovou nebo skupinovou je
v druhém případě.

Groupthink
Krajním případem skupinové hlouposti, kterou Welles pojmenoval
groupthink, je chování malé, vysoce soudržné
skupiny vybavené rozhodovací mocí, nepřístupné odlišným
názorům a činné pouze v rámci vymezeném jejím vůdcem.
Za těchto okolností se žádný člen skupiny neodváží
poukázat na chyby. Ohrozil by tím jak své postavení, tak
členství ve skupině.
Groupthink je snad nejnebezpečnějšídruh lidského
skupinového chování.
Nesčetné příklady groupthinku přinášejí dějiny vzniku,
průběhu i zakončení bitev a válek.

Hmm, ako nazvat system, ktory cim viac pumpujeme, tym je viac chorych? A este velkopansky cely tento financny tok zahrnieme do HDP. :-)
ela77
04.12.10,16:00
Objavila som túto tému až dnes a nedá mi pripojiť naše skúsenosti. V máji po troch týždňoch ležania a infúzok mamka dostala strach a odmietla sa dať operovať. Vrátili nám ju domov po mesiaci a pol sa problém ozval znovu (hyatová hernia a pretočený žalúdok). Znova bola dva týždne na infúzkach a konečne sa dala operovať. Do týždňa ju poslali domov aj s kanilami v rukách na ktorých mala v nemocnici napojené infúzky, skoro nepohyblivá, lebo nikto s ňou tam necvičil a ani nepohol. Poslali ju domov bez pooperačných výsledkov pre prípadné pooperačné komplikácie a teda aj bez liekov.. Do dvoch dní dostala silné teploty, že musela byť hospitalizovaná znova v nemocnici, ale už na internom. Tam zistili, že si doniesla okrem pooperačných problémov aj infekciu moč. ciest (pretože na chirurgii mala celú dobu vývod hadičkou, aby nemuseli dávať prípadne plienky, alebo na misu). Na internom toto začali riešiť. Zase jej ale dali hadičku na moč a riešili zápaly, ktoré jej zistili v krvnom obraze (píšem laicky) a ktoré mali byť riešené skôr ako ju prepustili z chirurgie po operácii. Po dvoch týždňoch sme jej pri jednej návšteve objavili preležaniny na jednej aj druhej nohe. Lekár sa rozčúlil, keď sme ho na to upozornili a domov nám ju vrátili na naše nemilé prekvapenie ešte aj s preležaninou na kostrči (čo sme pri návšteve nevedeli a nemohli vidieť) Celý mesiac sme doma bojovali s teplotami, ktoré asi spôsobovali tie preležaniny a teraz je to už 3 mesiace od prepustenia z interny, kedy ešte stále bojujeme našťastie už len s tou preležaninou, ktorú sme nevideli, lebo mamka mala vtedy pampersku. Videli že pacient už dlhšie leží, neriešili jej polohovanie a rehabilitačná sestra, ktorá ku nej mala chodiť ju na tom ešte nechala po odchode sedieť a sestry z oddelenia sa tiež na ňu vykašľali. Stálo nás to už veľa nervov a financií a hlavne čo je najhoršie oddialila sa možnosť normálneho sedenia a už vôbec chodenia. Takže také je naše zdravotníctvo a starostlivosť o pacienta. A to sa ešte sestričky hnevali, že sa pacientka stále pokúša ležať na boku a nie na chrbte, čo by bolo bývalo na tom boku aj lepšie a bolo by sa predišlo tým ako to odborne lekári nazývajú a neznie to tak veľavravne - dekubity.
Zdenka175
04.12.10,16:21
Objavila som túto tému až dnes a nedá mi pripojiť naše skúsenosti. V máji po troch týždňoch ležania a infúzok mamka dostala strach a odmietla sa dať operovať. Vrátili nám ju domov po mesiaci a pol sa problém ozval znovu (hyatová hernia a pretočený žalúdok). Znova bola dva týždne na infúzkach a konečne sa dala operovať. Do týždňa ju poslali domov aj s kanilami v rukách na ktorých mala v nemocnici napojené infúzky, skoro nepohyblivá, lebo nikto s ňou tam necvičil a ani nepohol. Poslali ju domov bez pooperačných výsledkov pre prípadné pooperačné komplikácie a teda aj bez liekov.. Do dvoch dní dostala silné teploty, že musela byť hospitalizovaná znova v nemocnici, ale už na internom. Tam zistili, že si doniesla okrem pooperačných problémov aj infekciu moč. ciest (pretože na chirurgii mala celú dobu vývod hadičkou, aby nemuseli dávať prípadne plienky, alebo na misu). Na internom toto začali riešiť. Zase jej ale dali hadičku na moč a riešili zápaly, ktoré jej zistili v krvnom obraze (píšem laicky) a ktoré mali byť riešené skôr ako ju prepustili z chirurgie po operácii. Po dvoch týždňoch sme jej pri jednej návšteve objavili preležaniny na jednej aj druhej nohe. Lekár sa rozčúlil, keď sme ho na to upozornili a domov nám ju vrátili na naše nemilé prekvapenie ešte aj s preležaninou na kostrči (čo sme pri návšteve nevedeli a nemohli vidieť) Celý mesiac sme doma bojovali s teplotami, ktoré asi spôsobovali tie preležaniny a teraz je to už 3 mesiace od prepustenia z interny, kedy ešte stále bojujeme našťastie už len s tou preležaninou, ktorú sme nevideli, lebo mamka mala vtedy pampersku. Videli že pacient už dlhšie leží, neriešili jej polohovanie a rehabilitačná sestra, ktorá ku nej mala chodiť ju na tom ešte nechala po odchode sedieť a sestry z oddelenia sa tiež na ňu vykašľali. Stálo nás to už veľa nervov a financií a hlavne čo je najhoršie oddialila sa možnosť normálneho sedenia a už vôbec chodenia. Takže také je naše zdravotníctvo a starostlivosť o pacienta. A to sa ešte sestričky hnevali, že sa pacientka stále pokúša ležať na boku a nie na chrbte, čo by bolo bývalo na tom boku aj lepšie a bolo by sa predišlo tým ako to odborne lekári nazývajú a neznie to tak veľavravne - dekubity.
Tak toto je iná káva:eek::eek::eek::eek:
ivantt
04.12.10,16:56
Objavila som túto tému až dnes a nedá mi pripojiť naše skúsenosti. .................................... že sa pacientka stále pokúša ležať na boku a nie na chrbte, čo by bolo bývalo na tom boku aj lepšie a bolo by sa predišlo tým ako to odborne lekári nazývajú a neznie to tak veľavravne - dekubity.

To je ten smutnejsi priklad na nase zdravotn íctvo alebo suhru lekar - nemocnicne zariadenia....
buchač
04.12.10,17:03
Tak toto je iná káva:eek::eek::eek::eek:

Ty tú kávu piješ ????....ak teda hej , zbohom zdravý rozum ...:confused:
BXLmiami
04.12.10,17:08
No,mna práve dobre vytočili správy,mladý vlani vyviazol z lavíny,tak to zase skúsil a nemcnica má manevre.Vrtulník,záchranári,CT,polytrauma....as pon polovicu by mal zacvakať,nech prestane blbnuť a mínať naše dane,ked je to zadara,na rok si let vrtuľníkom zopakuje,šak sranda,nie?
ivantt
04.12.10,17:09
alebo len jednoducho, ďalší prosím ;-)

Objednaneho pacienta nemozu volat dalsi prosim... to pride niekto skôr o hodinu ako je objednany a v poradi je dalsi.. alebo su aj neobjednaný pacienti a ten vojde dnu lebo je dalsi prosim... ja ked som nechcel cakat u ocneho tak som sa objednal, stalo ma to 7€ a prisiel som o 5 min skôr ako som mal a prave tych 5 minut som cakal.. zavolali ma mojim menom a vedel som ze mam ist dnu, hoci vonku boli este asi 5-ti pacienti.. keby povedali dalsi prosim tak dnu by siel ten co bol narade bez objednania. Objednaných pacientov musia volat podla mena...
ivantt
04.12.10,17:22
alabut, pytal si sa kde je BXL... vidim ze je tu a ked tu nie je to znamena ze ma pracu a nema cas len tu vysedavat... no a dalsia novinka, asi si uz cital, betke ktoru si nazval beta sa dobre dari:) cital som tvoje prispevky za ten cas co som tu nebol a pytam sa ta, mas aj svoj nazor ??? Taky ktory nie je niecim ovplyvneny a ktory si si sam vytvoril ??? mna kedysi davno napadol cigan a chcel peniaze.. bol som mlady, trenoval som judo tak tak aj ten cigan dopadol.. mal som znenavidiet vsetkych ciganov ??? aj suseda, ktory pracoval a nasiel momu bundu aj s penazenkou a dokladmi a vratil mi ju bez toho aby si vzal co len korunu a nechcel ziadnu odmenu. A niektore citaty alebo uryvky a odkazy na internet su celkom fain ale preco sa ich nedrzis ? Hi, a este ze nie som lekar to by som si u teba vyžral :D:D:D
viki2
04.12.10,18:09
ja som volala objednaných takto: nech sa páči, kto je objednaný na 10-tu hodinu", napríklad :-))) (ja som to meno mala napísané v kalendári, ale práve pre ochranu osobných údajov, som to riešila takto :-)
ivantt
04.12.10,20:44
ja som volala objednaných takto: nech sa páči, kto je objednaný na 10-tu hodinu", napríklad :-))) (ja som to meno mala napísané v kalendári, ale práve pre ochranu osobných údajov, som to riešila takto :-)

Ved v poriadku... da sa aj tak, to je pravda.. ludia su rôzny, niekomu vadi ked ho oslovia menom niekomu nie.. mne to napriklad nevadi ale verim ze to moze vadit zenam, su rôzny úchylaci... co uz...
alabut
05.12.10,07:05
ivantt, ma zmysel zaoberat sa profesionalnou deprivaciou? Aj tuna odznelo zopar kritiskych skusenosti so zdravotnictvom. Namiesto slovka ospravedlnenia, tvrdohlava profesionalna suhra. :-)

Naposledy BXL kritizovala akehosi mladeho lyziara. Kuwa, ak je poisteny navyse, nech ho tahaju z laviny aj kazdy den! :-)

Co sa mna tyka, zdravotnictvo ma pripravilo nielen o niekolkostotisic korun, ale i o zdravie. Poistenie platim vela rokov, nielen za seba. Mam byt spokojny a velebit podobnych deprivantov ako BXL? :-)
ivantt
05.12.10,07:28
ivantt, ma zmysel zaoberat sa profesionalnou deprivaciou? Aj tuna odznelo zopar kritiskych skusenosti so zdravotnictvom. Namiesto slovka ospravedlnenia, tvrdohlava profesionalna suhra. :-)

Naposledy BXL kritizovala akehosi mladeho lyziara. Kuwa, ak je poisteny navyse, nech ho tahaju z laviny aj kazdy den! :-)

Co sa mna tyka, zdravotnictvo ma pripravilo nielen o niekolkostotisic korun, ale i o zdravie. Poistenie platim vela rokov, nielen za seba. Mam byt spokojny a velebit podobnych deprivantov ako BXL? :-)

No vidis, kazdy mame ine skusenosti, mne napriklad zachranili zivot. Pritom ich nevelebim az doneba ale na nich ani nenadavam. Kazdy sme iný a podla jednej situacie alebo skusenosti nemozem hodnotit vsetkych. Ja viem ze si nahnevany, to je v poriadku, mas na to pravo. Ja BXL nepoznam, len z toho co pise a nezda sa mi ze by bola nejak zla osoba ci lekarka. Takisto ani ty nie si zly clovek ale nesmieme sudit podla jedneho vsetkych. Ja sa venujem alternativnej medicine a lekarsku vedu a lekarov nezavrhujem, dokonca s nimi spolupracujem a je to pre mna prinos...
buchač
05.12.10,07:30
ivantt, ma zmysel zaoberat sa profesionalnou deprivaciou? Aj tuna odznelo zopar kritiskych skusenosti so zdravotnictvom. Namiesto slovka ospravedlnenia, tvrdohlava profesionalna suhra. :-)

Naposledy BXL kritizovala akehosi mladeho lyziara. Kuwa, ak je poisteny navyse, nech ho tahaju z laviny aj kazdy den! :-)

Co sa mna tyka, zdravotnictvo ma pripravilo nielen o niekolkostotisic korun, ale i o zdravie. Poistenie platim vela rokov, nielen za seba. Mam byt spokojny a velebit podobnych deprivantov ako BXL? :-)

...hm , u mňa to naopak zafungovalo ...

Zdravotníctvo mi navrátilo zdravie a ja som štát pripravil o zopár miliónov ...
Ono len jedna kúra na onkológii vraj vyjde pol melóna ...ja som ich vybral šesť ...
Operácie ? Tak tie si netrúfam odhadnúť ceny , aj keby som vedel ich nájsť , teda aspoň približné náklady ...

Peňazí stále nie je dosť

Dievčatku americkí lekári vyoperovali zhubný nádor 9. augusta a náklady na operáciu a následnú liečbu vyčíslili na 200-tisíc amerických dolárov.
Mňa operovali 2 krát ...
Pravidelný dispenzár do týchto nákladov ani nerátam ...:---

P.S.:
1.Štát som pripravil , ako vravím , o pár "drobných" .....a pokračujem v tom """veselo """ aj naďalej ....kua ...:(
Veď na posratého aj budar ešte spadne ...:confused:
Keď už vravíš o tej profesionálnej súhre , tak medzi zdravotníkov ma rátať nemôžeš .
Jedná sa mi len o môj pohľad naň , tiež s niečím a niekým nie som spokojný . Veď kto by aj bol v dnešných dobách , keď sa najprv na love pozerá ?
2.Ale ako čítam , tak čítam ...z príspevkov je len nejaký náznak , že si mal a asi aj máš nejaký ten zdravotný problém .
Veď daj nejakú diagnózu , trochu špecifikácie by neuškodilo ...
ivantt
05.12.10,11:37
....z príspevkov je len nejaký náznak , že si mal a asi aj máš nejaký ten zdravotný problém .
Veď daj nejakú diagnózu , trochu špecifikácie by neuškodilo ...

Nevies nic o tej diagnoze ??? Ja myslim ze najhorsia je asi velky ubytok v penazenke, mozno tam je pes zakopany. Keby som sa mohol zriect mamonu za navratenie zdravia, tak sa ho zrieknem aj keby sa malo jednat o neviem aku ciastku. Ale to mozno preto, ze nemam mamon, keby som ho mal tak by som si ho vazil viac ako zdravia... Si predstav, vo tam po tom ze dobre vidis, do penazenky vzdy uvidis, co tam potom ze chodis, ved nemusis, mame voziky a ludi ktory ho potlacia ked uz nemozem ani naruky... ale mám prachyyyyy, vela prachov......
ivantt
05.12.10,11:43
ivantt, ma zmysel zaoberat sa profesionalnou deprivaciou?
Naposledy BXL kritizovala akehosi mladeho lyziara. Kuwa, ak je poisteny navyse, nech ho tahaju z laviny aj kazdy den! :-)

:-)

NO, ten lyziar ako som vyčítal bol pod vplyom alkoholu takze zranenie si privodil sam a v podstate umyselne. Mal sa rozhdut, alkohol alebo lyze. oboje dokopy nejde... a ked sa niekto poisti ??? positovne su svine, nezaplatia a nakoniec to stát bude stat kkopu penazi. Ja nepozeram na vsetko cez peniaze, mam na to trosku ine meritko. Aj to ma naucil zivot a hlavne poistovne ked mi nedaju uver hoci ma lekari dali dokopy. Ale poistovne su len pre zdravych ludi a ver ze ked si akokolvek dobre poisteny a je tam alkohol, nevyzmychaš toho vela. Takze zachranne prace nepreplati nikto, ani poistovna... ale ani opytý mladik... A ak to nahodou zaplati poistovna, tak nie z jeho ale aj z tvojeho....
Ajuška
05.12.10,11:54
...Ale ako čítam , tak čítam ...z príspevkov je len nejaký náznak , že si mal a asi aj máš nejaký ten zdravotný problém .
Veď daj nejakú diagnózu , trochu špecifikácie by neuškodilo ...
...

Nevies nic o tej diagnoze ??? Ja myslim ze najhorsia je asi velky ubytok v penazenke, mozno tam je pes zakopany....
...:eek::eek::eek:...že by ste ešte aj hrdí na seba chlapci vedeli byť za takéto slová??? .......... neverím....... :rolleyes: ........
buchač
05.12.10,12:21
ajuška ...ale nevyťahuj veci z kontextu , teda aspoň za seba vravím ...
Inak predsa môj príspevok vyznieva , inak bol položený ...
Ja som sa fakt vážne pýtal .
Keby predsa bolo aj to nejaké info , jeden by aspoň vedel , o čom je reč ...ale takto ?
Len haniť a nadávať ...nemyslím si , že je to na mieste ...

Nemyslím si tiež , že " len pro jedno kvítí slunce svítí "...alebo máš ten pocit , že na základe jednej osoby / tých je samozrejme oveľa viac , ktorí majú negatívne skúsenosti s tým našim zdravotníctvo / ...teda fakt si o tom presvedčená , že je to tak ???
Tiež neverím ...
Ale opakujem , videl som aj veľa cudzieho utrpenia ...stačilo , dosť bolo aj toho môjho trápenia ...na koňa veľa ...a sú popritom poniektorí aj oveľa , oveľa horšie ...:rolleyes:

alabut sa stavia negatívne , prosím , neberiem , neviem o čo ide v jeho prípade , preto tá otázka .
Nepovie ? Nemusí ...len potom je to balada o ničom .
Ja sa snažím len o argumentáciu podľa seba , nič viac ...a opakujem , keby som si mal zaplatiť všetky náklady doteraz , ešte aj moje vnúčatá by boli zadĺžené ...
Poprípade by som teraz neprispieval do žiadnych tém na tých diskusných fórach ...:rolleyes:

...a Ty by si prišla o protihráča...;):D:D:D
buchač
05.12.10,12:27
takže diskusiu !

Čo povieš na to, že moj lekár , /zastupujúci mojho ošetrujúceho lekára / mi povedal, že zdravotná prehliadka /pre výkon povolania/ bude trvať 3 dni, kým iný lekár mi vstupnú prehliadku urobil za 10 minut ?
Ja ???
Tebe ???...nič ...

Jemu by som ...;)
ivantt
05.12.10,12:30
takže diskusiu !

Čo povieš na to, že moj lekár , /zastupujúci mojho ošetrujúceho lekára / mi povedal, že zdravotná prehliadka /pre výkon povolania/ bude trvať 3 dni, kým iný lekár mi vstupnú prehliadku urobil za 10 minut ?

Kazdy lekar to robi inak, mne prehliadku spravi dokonca sestricka za poplatok ktorý zaplatim a lekar len podpise... to je vsetko nahananie penazi, o nic ine tam nejde....
ivantt
05.12.10,12:33
...

...:eek::eek::eek:...že by ste ešte aj hrdí na seba chlapci vedeli byť za takéto slová??? .......... neverím....... :rolleyes: ........

No ved zdrava vymena nazorov je namieste... nikomu tym neublizujeme a spoznavame svoje nazory.. teraz uz vies ze ja nic neriesim cez peniaze a peniaze pre mna nic neznamenaju... tiez som si priplacal za nadstandart hoci to bol len standart... stalo ma to penazi kopu a vobec ich nelutujem a ani po nich uz netuzim, vidim co s clovekom spravia. Ako s clovekom dokazu zatocit a zmenit mu zivot... ak to co piseme povazujes za navažanie sa do niekoho tak ja nie..... kazdy sa snazime obhajit tu svoju pravdu.... ja som presvedceny o tom ze ju mam ja, alabut je presvedceny o tom ze ju ma on. Ja mu nic nevycitam a sledujem jehor reakcie na odpovede a tak isto to robi aj on... o mne asi vies preco to robitm ;)
Ajuška
05.12.10,12:47
takže diskusiu !

Čo povieš na to, že moj lekár , /zastupujúci mojho ošetrujúceho lekára / mi povedal, že zdravotná prehliadka /pre výkon povolania/ bude trvať 3 dni, kým iný lekár mi vstupnú prehliadku urobil za 10 minut ?
...piťuuu... akože ideme licitovať, ktorýže z nich je väčší frajer??? ...:rolleyes:...záleží či Ti o Tvoje zdravie... či o razítko šlo....... a už sme "doma"... :cool:...
Ajuška
05.12.10,12:56
ajuška ...ale nevyťahuj veci z kontextu , teda aspoň za seba vravím ... nevytiahla som z kontextu nič... zvyšok príspevku si o sebe predsa písal...
Inak predsa môj príspevok vyznieva , inak bol položený ...
Ja som sa fakt vážne pýtal .
Keby predsa bolo aj to nejaké info , jeden by aspoň vedel , o čom je reč ...ale takto ?
Len haniť a nadávať ...nemyslím si , že je to na mieste ... aaach to povestné uhlie pohľadu... len niektorí si proste nepripustia že chyba môže byť aj v prijímači.......

Nemyslím si tiež , že " len pro jedno kvítí slunce svítí "...alebo máš ten pocit , že na základe jednej osoby / tých je samozrejme oveľa viac , ktorí majú negatívne skúsenosti s tým našim zdravotníctvo / ...teda fakt si o tom presvedčená , že je to tak ??? ...za svoje skúsenosti by som za dobre vykonanú prácu (?) oprávnene uznanie ozaj len sem-tam........... bohužiaľ.....
Tiež neverím ...
Ale opakujem , videl som aj veľa cudzieho utrpenia ...stačilo , dosť bolo aj toho môjho trápenia ...na koňa veľa ...a sú popritom poniektorí aj oveľa , oveľa horšie ...:rolleyes: ...že dík...zákon relativity je sviňa........

alabut sa stavia negatívne , prosím , neberiem , neviem o čo ide v jeho prípade , preto tá otázka .
Nepovie ? Nemusí ...len potom je to balada o ničom . ...nemusí... ani Ty... baladovať...... o ničom už vôbec nik nemusí........
Ja sa snažím len o argumentáciu podľa seba , nič viac ...a opakujem , keby som si mal zaplatiť všetky náklady doteraz , ešte aj moje vnúčatá by boli zadĺžené ...
Poprípade by som teraz neprispieval do žiadnych tém na tých diskusných fórach ...:rolleyes:

...a Ty by si prišla o protihráča...;):D:D:D
...len preto, že si priamo mne otázky položil... naozaj len preto...
Pikoška
05.12.10,19:39
takže diskusiu !

Čo povieš na to, že moj lekár , /zastupujúci mojho ošetrujúceho lekára / mi povedal, že zdravotná prehliadka /pre výkon povolania/ bude trvať 3 dni, kým iný lekár mi vstupnú prehliadku urobil za 10 minut ?A mne urobil vstupnú prehliadku len čo sa na mňa pozrel. Aj krv som mal dobrú, aj zrak som mal dobrý.
alabut
06.12.10,06:47
Uz ste sa vykecali? Mam dojem, ze zdravotnictvo je prilis prefiminizovane. A pravdepodobne tam je pes zakopany. Ja sa na BXL nehnevam, iba konstatujem, ze s deprivantmi a bielou hmotou je to tazko. Ale nevzdavam sa, mozno budeme kamarati, mozno sa aj bagrovat nauci ... prepac, odpustam ti. :-)
BXLmiami
06.12.10,09:39
Uz ste sa vykecali? Mam dojem, ze zdravotnictvo je prilis prefiminizovane. A pravdepodobne tam je pes zakopany. Ja sa na BXL nehnevam, iba konstatujem, ze s deprivantmi a bielou hmotou je to tazko. Ale nevzdavam sa, mozno budeme kamarati, mozno sa aj bagrovat nauci ... prepac, odpustam ti. :-)
Tak ja autá ani malé ani veľké nemusím,ale môj muž,ktorý je dvojatestovaný lekár PhD nemá problém s traktorom,má vodičáky na všetko,takže predpokladám,že po krátkom zaučení by nemal problém pracovať na bagri.Otázka znie,za ako dlho sa ty,ako bagrista naučíš popisovať snímky,sonografiu a pracovať s lasermi a ako rýchlo budeš schopný pracovať ako lekár v ambulancii.Za krátky čas?
BXLmiami
06.12.10,10:07
takže diskusiu !

Čo povieš na to, že moj lekár , /zastupujúci mojho ošetrujúceho lekára / mi povedal, že zdravotná prehliadka /pre výkon povolania/ bude trvať 3 dni, kým iný lekár mi vstupnú prehliadku urobil za 10 minut ?
Poviem,že ako je ktorý dôkladný.Ten podpis čo položil pod vstupnú prehliadku je povolenie lekára,aby si tu prácu robil.Pokiaľ vplyvom Tvojho zdravotného stavu niečo vysrstíš,bude sa tým zaoberať inšekcia,bezpečnosť,policajti a prokurátor a bude na lekárovi,ako si dokáže svoj podpis pod vstupnou prehliadkou obrániť.Každý môže podpísať čo chce,ale nesmie zabudnuť,že za ten podpis je zodpovedný.No a tiež nezabudni druhú vec a síce,že čokoľvek lekár pri vstupnej prehliadke vyšetrí,platíš ty a nie zdravotná poistovna.Takže to tiež nie je zanedbateľný fakt.Som zvedavá ako by si sa zatváril,keby lekár vyhlásil že potrebuje PET vyšetrenie za 2000 ečok-to je samozrejme nadsadené.Ale stať sa to teoreticky môže.
Llívia
06.12.10,11:08
Vstupnú prehliadku platí zamestnávateľ.
JankaO
06.12.10,11:59
Ak ešte nie je zamestnancom, tak si ju platí uchádzač. Ak už má prac.zmluvu, vtedy platí zamestnávateľ.
alabut
06.12.10,12:17
Lekar to ma pred sudom jednoduche, povie, ze v case prehliadky bol pacient zdravy. Ochorel potom, ked videl ucet z poistovne. :-)
Pikoška
06.12.10,12:19
Alabut, máš pravdu. Pacient málokedy má pravdu. Lekárovi uveria skoro vždy.
alabut
06.12.10,12:21
BXL, dievca mojo, ja mam atestaciu sedem tried zakladnej, jedna tanecna a jeden lyziarsky. S lasermi vie pracovat, a past ovce vie?

Zruti sa zemegula, ked slak trafi vsetkych lekarov? A co sa stane, ked slak trafi vsetkych polnohospdarov? A nebodaj bagristov. :-)
BXLmiami
06.12.10,12:30
BXL, dievca mojo, ja mam atestaciu sedem tried zakladnej, jedna tanecna a jeden lyziarsky. S lasermi vie pracovat, a past ovce vie?

Zruti sa zemegula, ked slak trafi vsetkych lekarov? A co sa stane, ked slak trafi vsetkych polnohospdarov? A nebodaj bagristov. :-)
Táto diskusia veľmi nemá význam,ale posledný raz odpoviem.Kedže vyrástol na dedine,kde mali pôvodne pred znárodnením veľkostatok,tak vie a veľmi dobre.Tak ako ja viem dobre variť,piecť robiť ručné práce a hlavne šiť až po kabáty všetko,takže ak nastane doba,že nebude treba lekárov,rozhodne sa nestratím.Ešte aj učtovnictvo som si vo firmách prvé 3 roky robila sama aj ked teda to ma nebotyčne nebavilo,no ale zvládla som to.Jednoduché učtovnictvo.Daňové priznanie nie,na to som si netrufla.No ale nemyslím,že toto je produktívna debata,naozaj škoda času.
alabut
06.12.10,12:39
Zacinas sa mi pacit. Jedno porekadlo hovori: "Suster, drz sa kopyta!" Nie je vas pripad, nosak? :-)
alabut
06.12.10,12:41
Otazka znela, ci slak trafi zemegulu, ked nebudeme mat lekarov, nie ci vies do geletky mlieka nadojit. Hlad, nauci. :-)
Stanislav 1975
06.12.10,12:44
Takto- aby som to napísal tak ako si myslím- ja si veľmi vážim lekárov, liečia nás a podobne, dokonca s detmi chodím k lekárke detskej ku ktorej som dokonca chodil aj ja ked som bol malý a vždy sa zo srandy povadíme, lebo ona nerada hneď predpisuje ATB a ja ich niekedy pýtam a ona že nie nedá, tak sa tak zo žartu naťahujeme...

čo sa mi však nepáči je, že nemajú absolútne žiadnu zodpovednost za poškodenie zdravia alebo keď niekomu nedbanlivostne sposobia smrť- vobec nič sa im nestane- lekári držia spolu a lekár lekára nepodrazí a potom pozostakí možu darmo čakať na spravodlivosť...
alabut
06.12.10,12:48
No to je tym, ze za slaninku vystuduju. Aj BXL spominali, ze mali velkostatok. To znamena vela slaninky a atestacia je v suchu, vsak volaco sa zvysujucim poctom semestrov na studenta nalepi. Najvacsiu radost z nich ma nas funebrak. :-)
alabut
06.12.10,12:54
Kde su tie casy, ked poctivy ranhojic egyptan Sinuhe hlavy faraonom otvaral ... a bez laseru. Mam dojem, ze dnesnym faraonom tiez treba hlavy pootvarat. :-)
ivantt
06.12.10,13:57
BXLmiami mas pravdu, debata sa uplne zvrhla a nie je produktivna. Viem ze si to myslela dobre len si nevedela aky vedia byt ludia. Ale ved ti dokonca aj odpustil... pre mna je tato debata uz ukoncena, nebudem sa viac vyjadrovat...