slavkamaslenova
25.11.05,11:23
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc pri mojom probléme.
Dovoz dreva z Ukrajiny pre neplatcu DPH na Slovensko.
Preprava je zaobstaraná z Ruska.
Aká má byť faktúra za prepravu, bez DPH? A čo treba o preprave na colnicu. Čo sa týka tovaru tak myslím že faktúra z Ukrajiny má byť bez DPH, zaplatíme DPH na colnici, ale cítim že aj s tou prepravou tam niečo bude- nejaký háčik.Na porade som našla príspevky ale len s EÚ.
Ďakujem
Monika Kováčová
25.11.05,10:39
Fakturuješ ty ako neplatca, alebo ako platca, alebo je prepravca ukrajinec, a fakturuje on, alebo je prepravca rus a fakturuje on? Nepochopila som otázku? Vystavuješ faktúru za prepravu, alebo ti len príde faktúra? Toto je podstatné.
slavkamaslenova
25.11.05,11:52
Prepravu fakturuje rus-on je prepravca.
slavkamaslenova
25.11.05,12:14
Mal niekto takýto prípad?
Monika Kováčová
25.11.05,12:26
Dobrý deň, prosím Vás o pomoc pri mojom probléme.
Dovoz dreva z Ukrajiny pre neplatcu DPH na Slovensko.
Preprava je zaobstaraná z Ruska.
Aká má byť faktúra za prepravu, bez DPH? A čo treba o preprave na colnicu. Čo sa týka tovaru tak myslím že faktúra z Ukrajiny má byť bez DPH, zaplatíme DPH na colnici, ale cítim že aj s tou prepravou tam niečo bude- nejaký háčik.Na porade som našla príspevky ale len s EÚ.
Ďakujem
Faktúra za prepravu je súčasťou preclenia, je bez DPH, Colnica ju pripočíta do JCD a vyčísli DPH.
slavkamaslenova
25.11.05,12:45
ďakujem krásne.
toni
27.11.05,23:29
Faktúra za prepravu je súčasťou preclenia, je bez DPH, Colnica ju pripočíta do JCD a vyčísli DPH.

Som platca DPH. Uskutočním prepravu - dovoz napr. z Ukrajiny na Slovensko. Odberateľ je Slovák. Na faktúre uplatním §48 ods.8 oslobodené od dph a dám fa odberateľovi. Ako ja ako dopravca zistím či odberateľ fa zahrnie do JCD?
Monika Kováčová
28.11.05,07:57
Prečo by ťa ako prepravcu malo zaujímať, či si odberateľ tvojej prepravy plní povinnosti týkajúce sa dovozu tovaru? Z akého dôvodu to chceš zisťovať?
Jana Acsová
28.11.05,08:02
Prečo by ťa ako prepravcu malo zaujímať, či si odberateľ tvojej prepravy plní povinnosti týkajúce sa dovozu tovaru? Z akého dôvodu to chceš zisťovať?Mám za to, že by si to mal zistiť, inak nemôže deklarovať oslobodené plnenie ... a dostane sa do dôkaznej núdze. Pri vystavovaní JCD sa v praxi zaužívajú rôzne postupy. Nie vždy je preprava zahrnutá do hodnoty tovaru pre účely DPH. Vtedy sa dostávame do iného režimu zdanenia ...
Monika Kováčová
28.11.05,08:12
Účtujem prepravcu niekoľko rokov, nikdy sme neoverovali oslobodenie od dane pri dovoze tovaru z 3. štátu (pred vstupom do EÚ z 2. štátu). Uvedené oslobodenie pri preprave súvisiacej s dovozom vyplýva priamo zo zákona o DPH. Aspoň som to doteraz tak chápala. Nepovažovala som za potrebné obháňať všetkých klientov, či si splnili povinnosti na colnici. Prakticky by to ani nebolo možné, nakoľko často krát prepravu vykoná iný prepravca (tzv. sprostredkovanie prepravy atď.)
Nie je dostatočným dôkazom o uskutočnenej preprave pečiatka Colnice na CMR?
Jana Acsová
28.11.05,08:18
Problematikou špedícií a prepravy všeobecne sa začnem zaoberať podrobnejšie, nakoľko to je druhá oblasť, v ktorej vidím značné "rezervy". Mám však za to, že v praxi som sa stretla s dvojakou fakturáciou v prípade tohto druhu dopravy a to jednak fakturácie s daňou a jednak ako oslobodeného plnenia...

Záleží podľa môjho názoru aj na tom, na ktorom stupni sa preprava fakturuje ... a čo vie prepravca preukázať. Kde a kým sa tovar preclieva ... Preukázanie oslobodenia je podľa môjho názoru potrebné ...

Keď tým prejdem, dám vedieť ...
Monika Kováčová
28.11.05,08:24
A ktorá je tá prvá oblasť, v ktorej vidíš "rezervy"? Začínam mať strach z kontroly DPH u tohto klienta... Raz som si žiadala o stanovisko k problematike prepravy zo Švajčiarska. Niečo mi z DRSR odpísali, prilepím to tu, keď to nájdem.
Tá prvá oblasť ma zaujíma...
Jana Acsová
28.11.05,08:31
Rezervu vidím v správnom uplatnení § 24 ods. 2 ... kde sa uvádza: "Ak nie sú zahrnuté do hodnoty určenej na colné účely ... atď." Z uvedeného mi vychádza, že v colnej hodnote "nemusia" byť zahrnuté všetky súvisiace náklady ... avšak nemôžu ostať bez zdanenia.
toni
28.11.05,08:53
Ďakujem za odpovede. Pred vstupom do EU sme pri dovoze museli dávať colnici fa o preprave.