vemala
27.11.10,16:56
Dobry den mam par otazociek.Pracujem v nonstop bufete a kedze sa blizia sviatky pytali sme sa sefa ci aspon na sviatky zavrie,kazdy chce byt s rodinou.Odpoved na to bola ci sme sa zblaznili ze to je nonstop a on si to nemoze dovolit.Minuly rok sme pracovali stylom ze po 13 hod sa neblokovalo,to sme este pracovali v starej budove a ta sa nedala zamknut takze to este chapem ze tam niekto byt musel.No dnes uz sme v novej budove tak vyhovorka typu ze sa neda zamknut sa pouzit neda.Chcem len vediet ci existuje neaky zakon ktorym by sme sa mohli ohradit.
Navyse som nedavno zistila ze som tehotna ale dohodla som sa s koleginou ze bude tahat za mna nocne,ale to sa ties neda vecne.Pocula som ze by som, teraz nemala zo zakona robyt nocne a mala by som robyt len 8 hod denne,no neviem co je na tom pravda.
Este k tomu riesim zmenu mojho gynekologa s ktorym niesom spokojna,a ked som doniesla papierik na vyradenie zacala sa na mna sestricka znervoznovat ze ked som tehotna nemozem zo zakona zmenit lekara co sa mi zdalo divne.
Dakujem vam vsetkym za rady a odpovede.
veronikasad
27.11.10,16:06
Dobry den mam par otazociek.Pracujem v nonstop bufete a kedze sa blizia sviatky pytali sme sa sefa ci aspon na sviatky zavrie,kazdy chce byt s rodinou.Odpoved na to bola ci sme sa zblaznili ze to je nonstop a on si to nemoze dovolit.Minuly rok sme pracovali stylom ze po 13 hod sa neblokovalo,to sme este pracovali v starej budove a ta sa nedala zamknut takze to este chapem ze tam niekto byt musel.No dnes uz sme v novej budove tak vyhovorka typu ze sa neda zamknut sa pouzit neda.Chcem len vediet ci existuje neaky zakon ktorym by sme sa mohli ohradit.
Navyse som nedavno zistila ze som tehotna ale dohodla som sa s koleginou ze bude tahat za mna nocne,ale to sa ties neda vecne.Pocula som ze by som, teraz nemala zo zakona robyt nocne a mala by som robyt len 8 hod denne,no neviem co je na tom pravda.
Este k tomu riesim zmenu mojho gynekologa s ktorym niesom spokojna,a ked som doniesla papierik na vyradenie zacala sa na mna sestricka znervoznovat ze ked som tehotna nemozem zo zakona zmenit lekara co sa mi zdalo divne.
Dakujem vam vsetkym za rady a odpovede.
Aj pre tvojho šéfa platí § 94 Zákonníka práce

Dni pracovného pokoja
§ 94
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Dni pracovného pokoja sú dni, na ktoré pripadá nepretržitý odpočinok zamestnanca v týždni, a sviatky.

(2) Prácu v dňoch pracovného pokoja možno nariadiť len výnimočne, a to po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.

(3) V deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni možno zamestnancovi nariadiť len tieto nevyhnutné práce, ktoré sa nemôžu vykonať v pracovných dňoch:

a) naliehavé opravárske práce,
b) nakladacie a vykladacie práce,
c) inventúrne a uzávierkové práce,
d) práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
e) práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
f) práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
g) kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat,
h) naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín.

(4) Vo sviatok možno zamestnancovi nariadiť len práce, ktoré možno nariadiť v dňoch nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni, práce v nepretržitej prevádzke a práce potrebné pri strážení objektov zamestnávateľa.

(5) V dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. decembra po 12.00 hodine a 25. decembra nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác (ďalej len "maloobchodný predaj") s výnimkou maloobchodného predaja podľa prílohy č. 1a; ustanovenia odseku 3 písm. f) a odseku 4 sa v týchto prípadoch nepoužijú.
veronikasad
27.11.10,16:10
Pozri tiež § 162 Zákonníka práce

§ 162
Na začiatok

(1) Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.

(2) Ak úprava pracovných podmienok podľa odseku 1 nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy, a ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu.

(3) Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa osobitného predpisu.

(4) Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.

(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 platia rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a o dojčiacej žene.
vemala
29.11.10,09:00
Dakujem za odpovede,no vsimla som si ze som zabudla napisat dolezitu vec.Plati to aj vtedy ked pracujem na dohodu?
A vedel by mi niekto poradit ohladne zmeny lekara v tehotenstve ci mam na to pravo alebo nie ako tvrdila sestricka.
Dakujem este raz vsetkym
veronikasad
29.11.10,09:03
Dakujem za odpovede,no vsimla som si ze som zabudla napisat dolezitu vec.Plati to aj vtedy ked pracujem na dohodu?
A vedel by mi niekto poradit ohladne zmeny lekara v tehotenstve ci mam na to pravo alebo nie ako tvrdila sestricka.
Dakujem este raz vsetkym
§ 162 sa na dohodárov nevzťahuje.

Ak si neplatíš dobrovolné nem. poistenie, nevznikne ti ani nárok na materské.
vemala
30.11.10,07:29
Ak som to dobre pochopila ked pracujem na dohodu nebudem poberat matersku?A z coho budem zit.Da sa to este neako ovplyvnit keby som teraz zacala platit som este len v 7 tyzdni