Jozef I
25.11.05,10:38
Mám 2 otázky:
1) Ide o trojstranný obchod ak ide tovar z Nemecka do Čiech na potlač? Z Nemecka ide fa na Slovensku firmu ( na nás). My to vyfakturujeme českej firme, ale až ďalšej, pre ktorú sa potlač vykonáva. Firma v Čechách, ktorej tovar prišiel z Nemecka ho potlačí reklamou a vyfakturuje ďalšej českej firme len potlač tovaru. Je to tá istá, ktorej sme my fakturovali tovar. V podstate nie je dodržané, že 1.odberateľ fakturuje 2.odberateľovy.

2) Môže 1. odberateľ faktúrovať 2.odberateľovi pri trojstrannom obchode až v nasledujúcom mesiaci po obdržaní fa. od dodávateľa aj fyzickom dopravení tovaru? Uvedie sa to potom na výkaze DPH v jednom mesiaci do riadku 33 a v nasledujúcom do riadku 34?

Verím že som to napísal zrozumiteľne.:confused: Samozrejme všetky sú registrovane pre daň.
JanaSys
25.11.05,10:13
Ako ste to objednali u nemeckej firmy?
A ako Vám to nemecká firma fakturovala? Uviedla na FA tretiu stranu aj s ICDPH a v dôvod oslobodenia trojstranný obchod?
Je niekde v zákone, že ak by to aj bol trojstranný obchod, tak je zakázané aplikovať to 2x ako obyčajný IC obchod? Podstatné je, aby každá strana sa na to pozerala rovnako. Len môj názor. Čakaj na AVO.
Jozef I
25.11.05,11:42
Z Nemecka to išlo ako trojstranný obchod, aj to je tak dokladované. Nastal v podstate problém u nás, že sme to nevyfaktúrovali firme, ktorá tovar dostala, ale až ďalšej firme, ktorej sa tovar dostal až po potlači. Neviem či to je problém lebo nie, ak máme faktúru na ktorej je uvedený trojstranný obchod, ale je na nej iná firma, ako tá, u ktorej sa tovar vyložil.
Jozef I
25.11.05,12:21
Nik mi nevie poradit ????,:mee:
Jana Acsová
27.11.05,09:18
Mám 2 otázky:
1) Ide o trojstranný obchod ak ide tovar z Nemecka do Čiech na potlač? Z Nemecka ide fa na Slovensku firmu ( na nás). My to vyfakturujeme českej firme, ale až ďalšej, pre ktorú sa potlač vykonáva. Firma v Čechách, ktorej tovar prišiel z Nemecka ho potlačí reklamou a vyfakturuje ďalšej českej firme len potlač tovaru. Je to tá istá, ktorej sme my fakturovali tovar. V podstate nie je dodržané, že 1.odberateľ fakturuje 2.odberateľovy.
Asi by bolo dobré si nadefinovať objednávky, t.j. kto? komu? čo?

Vy fakturujete tovar, ktorý k Vám nikdy fyzicky nepríde? Kto si od Vás a čo objedná?
Jozef I
28.11.05,08:12
Ja to zjednoduším aby to bolo prehladnejšie, budú vystupovať 4 firmy A,B,C,D:

- firma D v Čechách si objedná u firmy B na Slovensku tovar. Ale chce naň potlačiť reklamu.
- firma B nakoľko momentalne nemá tovar na sklade, ho objedná u firmy A v Nemecku.
- Z Nemecka je to bližšie do Čiech a tak sa hohodne že tovar pôjde rovno do Čiech a dohodne sa potlač tohto tovaru u firmy C. A to tak že firma C túto potlač vyfaktúruje sama firme D a firma B vyfaktúruje D len hodnotu tovaru.
- tovar sa fyzicky prepravý z Nemecka rovno do Čiech do firmy C a po potlači sa dodá do firmy D.

Firma A, B to berú ako trojstranný obchod ale nastal problém u nás, kedy sme podľa môjho názoru mali tovar faktúrovať firme C kde bol tovar fyzicky prepravený. Tak by to bolo všetko v poriadku. Ale nestalo sa tak a B vystavylo faktúru až na firmu D. Ide mi o to, či sa to dá chápať aj tak ako trojstranný obchod nakoľko tovar ostal v tom štáte kde bol aj prepravený, figurujú tu tri firmy z rôznych štátov EU a všetky sú registrované pre daň. Čiže všetko súhlasí až na posledný bod zákona, že tovar bude 1.odberateľom vyfaktúrovaný 2.odberateľovi.

Chcel by som poradiť či to tak nechať, alebo ako to napraviť?
JanaSys
28.11.05,08:33
Zisti si, ako sa k tomu stavia firma D. Keďže FA má od B - malo by to byť akože nadobudnutie z EU, ale tovar jej dodala česká firma C. Oni s tým problém nemajú?
Jozef I
28.11.05,11:33
Neviem či majú problém oni ale pôvodne s tým súhlasili. Skúšal som tam volať ale zatiaľ sa mi nepodarilo nakontaktovať so správnou osobou. Ale ide o to, či mám problém ja ako firma B, ak som to vykázal ako trojstranný obchod.
JanaSys
30.11.05,07:24
Ešte ma niečo napadlo. Pokús sa zohnať prepravný doklad od firmy C do D. Nejako to tam predsa prepravili. A prilož kópiu aj k Fa od A, aj k FA pre D. V prípade nejakých problémov máš šancu presvedčiť kontrolu, že ide o jednu prepravu s dvoma prepravcami. Ak sa nemýlim, tak to, že to považujete za 3.stranný obchod u teba spôsobí len to, že neuplatňuješ daň na vstupe a na výstupe (fakt neviem, ako je to vnašom zákone, ale toto mala byť základná výhoda Tobchodu). A čo Ti bráni pre istotu uplatniť daň na vstupe aj na výstupe na FA od toho Nemca? Výsledok je aj tak nula a si krytý, keby dačo. Do súhrnného uvádzaš D, Nemci uviedli B s označením trojstranného, intrastat sedí podľa štátov sedí tiež.
Jozef I
30.11.05,07:39
To je dobrý nápad. Zoženiem doklady o preprave a tak to môžem obhájiť. Ďakujem.
Jana Acsová
30.11.05,12:38
Ešte by som sa k tejto problematike opýtala. Na koho je vystavená faktúra za potlač tričiek ... a ešte podotázka, ako sú vystavené prepravné doklady, či niekde na nich slovenská firma figuruje, alebo sú to len príjemcovia tovaru v Čechách?

Z celého mi vychádza, že je potrebné si to dobre ošetriť, nakoľko sa môže stať, že to bude považované za nadobudnutie tovaru v Čechách a to slovenským subjektom aj s povinnou registráciou. Záleží aj na spomínaných okolnostiach. Zatiaľ iba naznačujem možné riziko.
Jozef I
30.11.05,12:44
Faktúra iba za potlač je vystavená firmou C na D (obe v čechách). Na CMR je evidovaná nemecká firma - predávajúci, slovenská ako kupujúci a vyloženie v českej firme C. Sú tam uvedené všetky tri súčasne. Prepravu v čechách po potlači si zabezpečila firma D sama.
Jana Acsová
30.11.05,12:50
Vy ste sa tu už tak preabecedovali, že mám v tom trošku alfabetické problémy? .-)

Skúsme takto:
firma D (Nemec)
firma CZ1 (potlač tričiek)
firma CZ2 (prijímateľ tričiek)
firma SK

Faktúra za potlač bola z firmy CZ1 na firmu CZ2 ako samostatná objednávka?
Jana Acsová
30.11.05,12:54
Faktúra iba za potlač je vystavená firmou C na D (obe v čechách). Na CMR je evidovaná nemecká firma - predávajúci, slovenská ako kupujúci a vyloženie v českej firme C. Sú tam uvedené všetky tri súčasne. Prepravu v čechách po potlači si zabezpečila firma D sama.Čiže preprava ide: D - CZ1 a nadobúdateľom tovaru je SK?
Jozef I
30.11.05,12:58
Áno, presne tak ako si napísala v oboch príspevkoch.
Jana Acsová
30.11.05,13:02
No vidím v tom veľký problém. Veľmi ma to ťahá do nadobudnutia tovaru slovenskou firmou v Čechách.
Jana Acsová
30.11.05,13:03
Faktúra iba za potlač je vystavená firmou C na D (obe v čechách). Na CMR je evidovaná nemecká firma - predávajúci, slovenská ako kupujúci a vyloženie v českej firme C. Sú tam uvedené všetky tri súčasne. Prepravu v čechách po potlači si zabezpečila firma D sama.Mám za to, že naznačený problém by sa riešil iba v prípade, že by na prepravnom doklade bol uvedený príjemca tovaru CZ2 s tým, že už je jeho vecou, kde si dá tovar vyložiť.
Jozef I
30.11.05,13:30
Avo, ďakujem za odpoveď, skúsim to predebatiť ešte z českou stranou ako sa na to pozerajú oni. No a uvidim ako sa to skončí.
JanaSys
30.11.05,20:28
Už som skoro spala, keď sa mi to rozležalo v hlave a musela som zapnúť počítač. A AVO ma nakoniec predbehla. Takže:
1. ďalšia otázka je, kto bol vlastníkom tovaru v čase, keď naň CZ1 robila potlač. Je to dosť ošemetné, pravdepodobne ste svoj tovar dodali CZ2 a potom naozaj by ste sa mali registrovať v ČR
2. možné riešenie (AVO ho už naznačila vyššie) : keďže Vy ste objednávateľom u DE, požiadajte ich a trvajte na prerobení faktúry nasledovne: kupujúcu, predávajúci jasné, príjemca : firma CZ2 s ich ICDPH (firma na ktorú pošlete FA) a miesto určenia firma CZ1 (bez ich ICDPH). Ideálne, keby prerobili aj CMR. Nemci štandartne používajú 4 adresy (väčšie firmy) , takže nemal by to byť pre nich problém. Podklady k fakturácii ste im poskytli Vy svojou objednávkou, ospravedlňte sa, že boli chybné a požiadajte o nápravu.
Stále ale nerozumiem ako to, že CZ2 s tým problém nemá - pri nadobudnutí nepotrebuje vydokladovať prepravu z EU?