angelika17
28.11.10,11:32
Som samostatne hospodáriaci roľník, kúpil som nákladné auto s DPH. Nákladné auto budem používať v poľnohospodárstve: odvoz obilnín od kombajnu. Môžem si pri uplatniť zníženie dane z motorových vozidiel vo výške 70%? Ako dokladujem, že vozidlo používam výlučne v poľnohosodárstve. Môžem si uplatniť aj DPH?
Janurka
29.11.10,12:18
Som samostatne hospodáriaci roľník, kúpil som nákladné auto s DPH. Nákladné auto budem používať v poľnohospodárstve: odvoz obilnín od kombajnu. Môžem si pri uplatniť zníženie dane z motorových vozidiel vo výške 70%? Ako dokladujem, že vozidlo používam výlučne v poľnohosodárstve. Môžem si uplatniť aj DPH?
Daň z motor. vozidiel - § 86 Oslobodenie od dane, odst. 2: vyšší územný celok môže vo všeobecne záväznom nariadení podľa miestnych podmienok znížiť daň na vozidlo používané - písm. c/ - ako vozidlo používané výhradne v poľnohospodárskej výrobe a v lesnej výrobe. Podľa odst. 4 takéto vozidlo môže byť úplne oslobodené od dane. Takže, ak vyšší územný celok vydal nariadenie na zníženie dane vo výške 70%, tak áno.
Ak používate červenú naftu, tak na iné účely ho ani nemôžete používať. Ak nepoužívate červenú naftu, podľa mojich informácií z DÚ postačuje evidencia tzv. jázd. DPH si môžete uplatniť.
angelika17
29.11.10,13:28
Ďakujem pekne.