lalika
28.11.10,11:34
Dobrý deň, mám problém s našim novým predsedom. Chceme zatepliť a opraviť strechu, lenže nám chýba asi 5000€. Firma, ktorú sme vybrali nám ponúkla na chýbajúcu sumu splátkový kalendár. Problém je v tom, že ja si myslím, že ide o úver a potrebujeme súhlas 2/3 hlasov vlastníkov, no náš predseda si myslí, že stačí nadpolovičná väčšina prítomných na zhromaždení.Vôbec neviem ako to je
evina
28.11.10,10:37
Dobrý deň, mám problém s našim novým predsedom. Chceme zatepliť a opraviť strechu, lenže nám chýba asi 5000€. Firma, ktorú sme vybrali nám ponúkla na chýbajúcu sumu splátkový kalendár. Problém je v tom, že ja si myslím, že ide o úver a potrebujeme súhlas 2/3 hlasov vlastníkov, no náš predseda si myslí, že stačí nadpolovičná väčšina prítomných na zhromaždení.Vôbec neviem ako to je

Vyjadrím sa len k tomu úveru. Ja si nemyslím, že ide o úver ale o možnú dohodu o spôsobe úhrady záväzku...
Mária27
28.11.10,15:44
Podľa obchodného zákonníka (§ 497 zmluva o úvere) je premetom úveru poskytnutie peňažných prostriedkov. V praxi sa úverom nazýva aj iný spôsob získavanie cudzích zdrojov návratnou formou.

Ten vám navrhnutý spôsob nazývajú aj obchodným alebo prevádzkovým splátkovým úverom a pod. Je to prirodzená forma úveru vyplývajúca zo vzájomne logicky nadväzujúcich vzťahov medzi dodávateľom a odberateľom.
Forma úveru - formou výrobku, práce, tovaru, služby. Úverovú zmluvu nahrádza faktúra alebo splátkový kalendár so skrytou formou úročenia, ale aj bez úročnia - najmä v čase krízy či slabého odbytu. Dodávateľ často umožňuje odberateľovi využiť tzv. Skonto zľavu a to v prípade promtného platenia.

Bytový zákon nedefinuje o aký úver ide v § 14 (Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru ..), ale ani vy nemusíte splátky definovať ako úver. Nejde o úver v zmysle obchodného zákonníka.
Halli
28.11.10,20:25
Dobrý deň, mám problém s našim novým predsedom. Chceme zatepliť a opraviť strechu, lenže nám chýba asi 5000€. Firma, ktorú sme vybrali nám ponúkla na chýbajúcu sumu splátkový kalendár. Problém je v tom, že ja si myslím, že ide o úver a potrebujeme súhlas 2/3 hlasov vlastníkov, no náš predseda si myslí, že stačí nadpolovičná väčšina prítomných na zhromaždení.Vôbec neviem ako to je


Neviem, prečo to nazývaš problémom s novým predsedom, buď rada, že to ten predseda vybavil. Ja to praktizujem už niekoľko rokov a takto sa nám podarilo realizovať veľa rekonštrukcií a opráv. Na splátky a bez "koruny" eura/naviac....
Takže NIE problém, poďakovať by ste mu mali.
Tá firma predsa nechce od Vás žiadne ručenie,..a myslím ani úrok, tak ako to môže byť úver?
lubica_02
29.11.10,18:58
Splátkový kalendár je podpísaná dohoda o splatení , vo Vašom prípade zostávajúcich nákladov za opravu strechy. Treba sa dohodnúť akou formou, za akú dobu a za akých úrokových podmienok, ktoré môžu byť aj nulové. Nie je to úver.
lalika
30.11.10,05:50
Ďakujem všetkým za pomoc.