Alena Spišiaková
28.11.10,13:47
Ahojte,

chcem sa opýtať, že keď v 1-2/2011 budem rodiť, idem teda aj na materskú, dúfam, že v 1/2011, zároveň som SZČO - účtovníčka, nemôžem si len tak pustiť klientelu. Keďže materská je náhradou príjmu, môžem popri tom vykonávať živnosť a ďalej mať otvorenú živnosť bez prerušenia??? Neprídem o materskú??? Už dlhšie to hľadám na internete, aspoň návrh znenia zákona, ktorý bude platný od 1.1.2011, nič však nenachádzam a aj tak nie je isté, či to bude schválené tak, ako je to aj navrhované. Mohla by som síce robiť a fakturovať to do obdobia, keď by som živnosť nemala prerušenú, ale aj tak mi to príde pritiahnuté za vlasy, však keď sa žene dá a dieťatko je viac-menej dobré, nemá nejaké problémy a mám muža s pohyblivou pracovnou dobou, tak prečo by som nemohla robiť?

Ďakujem, ak o niečom viete...
KEJKA
28.11.10,12:49
a mamička v HPP na MD robí? Nerobí - preto je to náhrada príjmu, nie prilepšenie k príjmu.
Živnosť môžeš mať otvorenú, ale zamestnaj niekoho na dohodu.
nechala som sa poučiť, radšej škrtám, nech nezavádzam.
Pepa
28.11.10,13:05
a mamička v HPP na MD robí? Nerobí - preto je to náhrada príjmu, nie prilepšenie k príjmu.
Živnosť môžeš mať otvorenú, ale zamestnaj niekoho na dohodu.
Nemôžeme porovnávať zamestnanca a SZČO.
Zákon o sociálnom poistení platný do 31.12.2010 umožňuje mamičkám - SZČO, ktoré poberajú materské mať príjem zo živnosti. A v navrhovaných zmenách zákona, ktorý bude v platnosti od 1.1.2011 taká zmena, ktorá by podmieňovala poberanie materského stratou príjmu nie je.
Alena Spišiaková
07.12.10,17:27
Ďakujem