hruska221
28.11.10,19:24
Dobrý večer
Dostal som sa do situácie v ktorej si akosi neviem rady. Mam zdediť byt po starom otcovi. St. otec je stále čulý ale rozhodol sa mi ho prepísať. finta je v tom že neviem ako či darovacou zmluvou alebo inak. pozeral som na nejaké vzory dar. zmlúv ale nejako tam neviem vložiť to že vlastne mam vyplatiť súrodencov nejakou čiastkou. A tak isto ako sa robí to že on tam dožije a všetky úkony poplatky hradí on. existuje také niečo vôbec?
ďakujem:)
Chobot
29.11.10,08:55
Dobrý večer
Dostal som sa do situácie v ktorej si akosi neviem rady. Mam zdediť byt po starom otcovi. St. otec je stále čulý ale rozhodol sa mi ho prepísať. finta je v tom že neviem ako či darovacou zmluvou alebo inak. pozeral som na nejaké vzory dar. zmlúv ale nejako tam neviem vložiť to že vlastne mam vyplatiť súrodencov nejakou čiastkou.

1. ak ti ho chce darovať - tak darovacou zmluvou.
2. darovacia zmluva je zmluva na akt darovania. A darovanie je bezpodmienečné. V darovacej zmluve niečo daruješ a nemôžeš to podmieniť napr. vyplatením nejakej čiastky tretej osobe. Uviesť to do darovacej zmluvy môžeš, ale nemá to účinok na samotné darovanie.
3. kto si kladie podmienku, že musíš súrodencov vyplatiť? Dedko? Tak im to vyplať mimo zmluvy v deň, kedy dáte návrh zmluvy do katastra. Alebo to môžeš aj v zmluve uviesť, ale nemá to účinok na darovanie, ako som napísal.


A tak isto ako sa robí to že on tam dožije a všetky úkony poplatky hradí on. existuje také niečo vôbec?
ďakujem:)

4. Robí sa to tak, že v zmluve sa uvedie, že na nehnuteľnosť sa zriaďuje ťarcha - doživotné právo bývania pre osobu XY. Táto ťarcha sa podľa zmluvy zapíše do katastra a dedko bude mať doživotné právo bývať v dome. To, že si náklady spojené s bývaním bude hradiť, by malo byť samozrejmé. To do katastra sa zapísať nedá. Viac o tých nákladoch som písal tu:

http://www.porada.sk/t150083-platba-za-energie.html