R-Vráce
29.11.10,08:45
Vie niekdo potvrdiť - Daňové riaditeľstvo v BB vydalo pokyn alebo nariadenie, že sa nebude pokutovať pri opakovanom zdanitelnom plnení, ak budeme tento rok 2010 postupovat podla zakona z roku 2009.
napr.
1.prenájom rekl.plochy na 12/2010-12/2011 fa-daň.doklad celá suma aj s DPH
2.prenájom rekl,plochy na 12/2010-12/2011 zálohova fa, nasledne vystavovanie mesacne fa ako daň. doklad
Čo je správne?
betka
30.11.10,20:31
Neviem o pokyne, asi budem opať vypískané pre svoje neznalosti, ale ma to netrápi:

Jedno je isté, ak sa jedná o tuzemsko, platí:

19/(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
b) sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas obdobia dlhšieho ako 12 kalendárnych mesiacov a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa služba za dodanú posledným dňom každého kalendárneho roka, až kým sa dodanie služby neskončí,
c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.

Záver:
Ak máte uzatvorenú zmluvu, že budete poskytovať prenájom rekl. plochy opakovane. Dátum dodania bude posledný deň obdobia, na kt. sa dodanie služby vzťahuje.

Po prečítaní zadania, 12/2010-12/2011, neviem, čo je správne, v tomto smere vidím 13 kal. mesiacov. Správne by malo byť (pozrite do zmluvy, pozrite dni).
Tento par. mi jasne definuje, kedy je dodanie.

Ak prijmete platbu vopred, DP vzniká dňom prijatia platby.
Luba
01.12.10,08:38
Vie niekdo potvrdiť - Daňové riaditeľstvo v BB vydalo pokyn alebo nariadenie, že sa nebude pokutovať pri opakovanom zdanitelnom plnení, ak budeme tento rok 2010 postupovat podla zakona z roku 2009.
napr.
1.prenájom rekl.plochy na 12/2010-12/2011 fa-daň.doklad celá suma aj s DPH
2.prenájom rekl,plochy na 12/2010-12/2011 zálohova fa, nasledne vystavovanie mesacne fa ako daň. doklad
Čo je správne?

Pozri tu:
https://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/dph_po_1_5_2004/data/zapis_11mf.pdf
je to dosť dlhé, treba sa pozrieť ku koncu -
K bodu III. Opakované plnenia podľa § 19 ods. 3
Lotarka
01.12.10,11:42
Takýto istý prípad máme aj my. V decembri máme vystaviť zálohové faktúry na prenájom rekl. plochy od decembra, niektoré za rok, iné kvartál.

1) Ak sme presvedčení, že nám to do konca decembra nezaplatia, máme rátať nájom už rovno s 20%DPH?

2) Keď sme si nie istý úhradou v tomto roku a vystavíme zálohovú faktúru so sumou, ktorá zahrňa 19% DPH a uhradia len časť, na tú časť vystavíme faktúru na základe platby s 19% DPH a zvyšok už môžeme hocikedy v r. 2011 dofakturovať, ale už s 20% DPH?

Pre ujasnenie zálohové faktúry samozrejme vystavujem bez DPH, no ich celkovú sumu musíme ratáť vrátane DPH.
Luba
01.12.10,20:55
1/ Ak je dohodnutá nejaká suma ako cena za nájomné bez dane + k tomu DPH, tak by som postupovala tak, ako píšeš.

2/ Ak by sa dalo očakávať, že bude zaplatené ešte v 2010, tak by som dala zálohovú fa na dohodnutú sumu + 19% DPH. Keď by zaplatili na základe nej plnú sumu v 2010, dať fa s vyčíslením 19% dane a v 2011 už nedofakturovávať. Ak by nestihli v 2010 uhradiť, asi by som poslala v 2011 novú zálohovú fa už na sumu + 20% DPH. Resp. ak by v 2010 uhradili napr. iba polovicu, tak na to dať faktúru na vopred prijatú platbu a na zvyšok v 2011 vystaviť buď ďalšiu zálohovú faktúru (polovica + už 20% daň) alebo počkať, kým doplatia v 2011 zvyšok podľa prvej zálohovky a po tejto úhrade dať faktúru, kde by sa doúčtoval rozdiel a museli by doplatiť ešte to 1%.
IVEB
11.04.11,10:36
Tiež by som potrebovala poradiť. Opakovane fakturujeme každý mesiac k 1-ému dňu v mesiaci za poskytnuté služby. Dátum dodania bude teda 01.04.2011 a môže byť dátum vystavenia faktúry napr. 10.4.2011 , alebo musí byť totožný s dátumom dodania ak sa jedná o opakované plnenia?
Tweety
11.04.11,10:42
Tiež by som potrebovala poradiť. Opakovane fakturujeme každý mesiac k 1-ému dňu v mesiaci za poskytnuté služby. Dátum dodania bude teda 01.04.2011 a môže byť dátum vystavenia faktúry napr. 10.4.2011 , alebo musí byť totožný s dátumom dodania ak sa jedná o opakované plnenia?
Dátum máš správne.
jeso
11.04.11,10:43
ano môže byť- datum dodania 1.4. a dátum vystavenia 10.4.- nakolko máš 15 dní na vystavenie faktúry
IVEB
11.04.11,10:50
Ja som si len nebola istá , či to platí aj pri opakovaných plneniach./ myslím tých 15 dní / Vďaka
Tweety
11.04.11,10:58
Ja som si len nebola istá , či to platí aj pri opakovaných plneniach./ myslím tých 15 dní / Vďaka
Pre opakované plnenia platí toto:
§19

(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d). Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
b) sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas obdobia dlhšieho ako 12 kalendárnych mesiacov a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa služba za dodanú posledným dňom každého kalendárneho roka, až kým sa dodanie služby neskončí,
c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
d) sa opakovane poskytujú elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi elektronické služby osobami, ktoré majú na poskytovanie uvedených sietí a služieb povolenie podľa osobitného predpisu, 6a) za deň dodania služby sa považuje najneskôr deň vyhotovenia faktúry a ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná; táto výnimka sa nevzťahuje na opakovane poskytované elektronické komunikačné siete a elektronické komunikačné služby a spolu s nimi poskytované elektronické služby, ak daň z týchto služieb je povinný platiť príjemca služby.