elizabet100
25.11.05,13:28
Prosím o radu. Združenie medzi manželmi, 50:50. Manželka k 30.4.2005 prerušila živnosť. Čo so zásobami?, pohľadávkami? Čo všetko je potrebné vykonať?:confused:
karpis
25.11.05,13:31
My sme mali tiež združenie medzi manželmi a náš podnikový právnik nám spísal dohodu o skončení združenia a v jednom bode napísal že všetky pohľadávky a záväzky prechádzajú na manžela. Dúfam, že je to dobre.
STRELEC
25.11.05,14:39
Prosím o radu. Združenie medzi manželmi, 50:50. Manželka k 30.4.2005 prerušila živnosť. Čo so zásobami?, pohľadávkami? Čo všetko je potrebné vykonať?:confused:
Predpokladám, že manželka by už nemala naďalej firgurovať ako živnostníčka.
Ak manželka nemá iný príjem (záv. činnosť ... pod):
a) dodatkom k zmluve o združení by som združenie zrušil. Napr. k 15.12.2005.
b) v dodatku by som vzájomný pomer (rozdelenie výdavkov, rozdelenie príjmov) upravil tak, aby som preniesol na manželku daňový základ minimálne vo výške nezdaniteľnej časti základu dane. V rámci účtovnej závierky. Teda dve fázy "rozdelenia".
c) všetky aktíva aj pasíva združenia by som prehlásil za aktíva (zásoby, pohľadávky...) a pasíva (záväzky...) manžela.
d) u manželky by som požiadal DU o určenie posledného zdaňovacieho obdobia pre DPH (predpokladám plátcovstvo) a podal posledné priznanie k DPH.
e) zrušil by som u manželky živnosť a odhlásil sa z DU, SP a prísl. zdravotnej poisťovne.
Dúfam, že som na nič nezabudol:)
Johanka
25.11.05,15:21
Ešte drobnosť : do 15 dní odo dňa zrušenia združenia treba túto skutočnosť oznámiť príslušnému Daňovému úradu.
Lenže v zadaní je uvedené, že manželka prerušila živnosť už 30.4.2005, takže toto združenie už de facto neexistuje od tohto dátumu !
STRELEC
25.11.05,15:29
Ešte drobnosť : do 15 dní odo dňa zrušenia združenia treba túto skutočnosť oznámiť príslušnému Daňovému úradu.
Lenže v zadaní je uvedené, že manželka prerušila živnosť už 30.4.2005, takže toto združenie už de facto neexistuje od tohto dátumu !
Ad DU - viď bod d). Ovšem bez obecnej lehoty.
Združenie de facto možno neexistovalo nikdy. Právne existuje, pokiaľ :
- neuplynie doba, na ktorú bolo dohodnuté
- zrušením zmluvy
- úmrtím jedného z účastníkov združenia, ak sú dvaja.
- zrušením živn. oprávnenia niektorého z účastníkov, ak sú dvaja)
Johanka
25.11.05,17:14
Tu by sa mala posúdiť zmluva, pretože ak ju uzavreli ako dvaja živnostníci za účelom spoločného podnikania a zdaňujú svoje príjmy podľa § 6 ods.1 b/, tak je choré aby združenie existovalo aj keď jeden z nich ukončí resp.preruší živnosť.
elizabet100
28.11.05,11:45
ďakujem za odpovede.