janka10101
29.11.10,10:09
Dobry den.
Vie mi niekto poradit?Od stredy prestupujem do noveho zamestnania. Zial vo firme,kde som momentalne zamestnana je zauzivane, ze ak da zamestnanec vypoved, s poslednou vyplatou sa moze rozlucit. Kedy ma zamestnavatel pravo siahnut a zadrzat mi vyplatu? Pred mesiacom sme mali na predajni inventuru, ktorej vysledkom je manko. Nakolko mame podpisanu hmotnu zodpovednost, je jasne,ze ho musime zaplatit. MOzu mi v tomto pripade zadrzat vyplatu a stiahnut ju celu do manka???Ako mam postupovat?
Dakujem za rady
Llívia
29.11.10,11:46
Dobry den.
Vie mi niekto poradit?Od stredy prestupujem do noveho zamestnania. Zial vo firme,kde som momentalne zamestnana je zauzivane, ze ak da zamestnanec vypoved, s poslednou vyplatou sa moze rozlucit. Kedy ma zamestnavatel pravo siahnut a zadrzat mi vyplatu? Zadržať? Nikdy. Ak je stanovený výplatný termín, máš v tento deň dostať výplatu v hotovosti alebo ti má byť pripísaná na účet. Ak ti ju zamestnávateľ nevyplatí, môže ísť aj o trestný čin. Pred mesiacom sme mali na predajni inventuru MT: Bude inventúra aj v deň tvojho skončenia prac. pomeru? Lebo ak nie, stále budeš zodpovedná za manko, ktoré sa zistí pri najbližšej inventúre., ktorej vysledkom je manko. Nakolko mame podpisanu hmotnu zodpovednost, je jasne,ze ho musime zaplatit. MOzu mi v tomto pripade zadrzat vyplatu a stiahnut ju celu do manka???Ako mam postupovat? O zrážkach zo mzdy sa píše v §131 Zákonníka práce. Nemôže ti ju zraziť celú na úhradu manka, postupuje sa rovnako ako napr. v prípade exekúcií:

Zákonník práce Zrážky zo mzdy a poradie zrážok § 131
(3) Ďalšie zrážky zo mzdy, ktoré presahujú rámec zrážok uvedených v odsekoch 1 a 2, môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody so zamestnancom o zrážkach zo mzdy, alebo ak povinnosť zamestnávateľa vykonávať zrážky zo mzdy a iných príjmov zamestnanca vyplýva z osobitného predpisu.
(4) Zrážky zo mzdy podľa odsekov 1 a 2 a zrážky zo mzdy podľa § 20 ods. 2 možno vykonávať len v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom. Pri pohľadávkach, na ktoré súd alebo správny orgán nariadil výkon rozhodnutia, spôsob vykonávania zrážok a ich poradie upravujú ustanovenia o výkone rozhodnutia zrážkami zo mzdy.

§ 20 Zabezpečenie práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
(1) Práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov možno zabezpečiť dohodou o zrážkach zo mzdy, ručením alebo zriadením záložného práva.
(2) Uspokojenie nároku zamestnávateľa možno zabezpečiť dohodou medzi ním a zamestnancom o zrážkach zo mzdy. Dohoda sa musí uzatvoriť písomne, inak je neplatná.
Dakujem za rady
V texte.
KEJKA
29.11.10,11:50
ak to máš v zmluve, tak podľa ZP má zam-eľ nárok na mzdu za 1 mesiac, ak nedodržíš výpovednú lehotu.
janka10101
29.11.10,12:08
ak to máš v zmluve, tak podľa ZP má zam-eľ nárok na mzdu za 1 mesiac, ak nedodržíš výpovednú lehotu.
Ak mam v zmluve co.ze v pripade nedodrzania vypovednej dohody mi mozu sianhut na poslednu vyplatu
Llívia
29.11.10,12:18
Zákonník práce § 62 Výpovedná doba
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Len malé upozornenie, mzda za posledný mesiac sa nemusí rovnať priemernému mesačnému zárobku.
mzdarka renca
29.11.10,13:30
Ak ti zamestnávateľ zadrží výplatu, ide o trestný čin v zmysle Trestného zákona č. 300/2005. Takže, ak si nechce ísť "oddýchnuť" mimo domova, doporučujem mu, aby s takými praktikami veľmi rýchlo skončil, lebo raz sa mu to môže pekne vypomstiť a posedí si.


§ 214
Nevyplatenie mzdy a odstupného

(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním väčšiu škodu,
b) z osobitného motívu, alebo
c) voči viac ako desiatim zamestnancom.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.

(4) Odňatím slobody na sedem rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.
Cala51
19.10.15,15:27
(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
To je platne aj na cestovne nahrady, cize moze zamestnavatel mat narok na penaznu nahradu: zadrzal mi mesacny plat a aj cestovne nahrady za predchadzajuci mesiac...
veronikasad
19.10.15,15:29
založ samostatnú tému = otázku