VieraK.
29.11.10,13:48
S.r.o. sa od 1. 10. 2010 stala štvrťročným platcom DPH. V prvom daňovom priznaní by si chcela odpočítať DPH z majetku. Chcem sa však opýtať, z akej zost. ceny odpisovaného majetku si má odpočítať DPH - z daňovej alebo účtovnej? O odpočítanú DPH si má potom znížiť zost. cenu majetku daňovú aj účtovnú a potom vyhotoviť nový odpisový plán? K akému dátumu má urobiť odpočet DPH? Je možné odpočítať DPH aj z drobného majetku zakúpeného od 1.1.2010 do 30.9.2010? Ďakujem za odpovede.
KEJKA
29.11.10,12:55
a čo tak využiť vyhľadávač-všetky otázky boli stokrát zodpovedané.
betka
30.11.10,22:26
Čo sa týka registrácie DPH a odpočítania DPH z majetku a zo zásob, našla som za týždeň niekoľko veľmi chybne zodpovedaných otázok pri registrácii DPH, takže môžete na základe nich mať nesprávne odpočítanú DPH.

Z akej ZC?

Z daňovej ZC.

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

(3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.

Vrátenie dane zahraničnej osobe z iného členského štátu
VieraK.
02.12.10,15:17
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Chcem sa opýtať na jeden konkrétny prípad - v r.2008 zakúpený DHM v hodnote 2324,- Eur s DPH. Daňové odpisy za r. 2008 a r. 2009 sú 1162,- Eur. ZC daňová k 1. 10., kedy sa s.r.o. stala platcom DPH, je teda 1162,- Eur. Ale táto cena je aj s DPH, s.r.o. si teda bude mocť odrátať pri registrácii 185,53 Eur? 976,47 Eur+185,53 Eur=1162,- Eur Rozmýšľam správne? Ďakujem za odpoveď.
VieraK.
10.01.11,09:02
Posúvam...
Anja111
10.01.11,10:56
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Chcem sa opýtať na jeden konkrétny prípad - v r.2008 zakúpený DHM v hodnote 2324,- Eur s DPH. Daňové odpisy za r. 2008 a r. 2009 sú 1162,- Eur. ZC daňová k 1. 10., kedy sa s.r.o. stala platcom DPH, je teda 1162,- Eur. Ale táto cena je aj s DPH, s.r.o. si teda bude mocť odrátať pri registrácii 185,53 Eur? 976,47 Eur+185,53 Eur=1162,- Eur Rozmýšľam správne? Ďakujem za odpoveď.
Áno, ak má doklad o nákupe s vyčíslenou DPH...
kovex
14.01.11,11:42
robím pre jednu firmu prvé DPH za 4Q 2010, nakoľko sa registrovala za platiteľa dph, chcem sa spýtať, k 30.9.2010 mal na sklade zásoby (prevádzka baru - alkohol, nealko,víno ....), môžem mu uplatniť odpočet DPH z týchto zásob?
podľa toho čo čítam v §55 môžem pri registrácii iba z majetku, zo zásob nie, alebo si to zle vykladám?

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.

ďakujem za odpoveď
Anja111
14.01.11,11:56
robím pre jednu firmu prvé DPH za 4Q 2010, nakoľko sa registrovala za platiteľa dph, chcem sa spýtať, k 30.9.2010 mal na sklade zásoby (prevádzka baru - alkohol, nealko,víno ....), môžem mu uplatniť odpočet DPH z týchto zásob?
podľa toho čo čítam v §55 môžem pri registrácii iba z majetku, zo zásob nie, alebo si to zle vykladám?

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.

ďakujem za odpoveď
Uplatníš odpočet aj zo zásob, na základe inventúry ku dňu registrácie za platiteľa DPH a dokladov o nákupe zásob, na ktorých je vyčíslená DPH...
kovex
14.01.11,12:05
Uplatníš odpočet aj zo zásob, na základe inventúry ku dňu registrácie za platiteľa DPH a dokladov o nákupe zásob, na ktorých je vyčíslená DPH...

presne takto som to aj ja vedela, ale neviem si vysvetliť ten §55, písm. a, kde je uvedené "okrem zásob" :mee:

vieš mi to nejak po lopate vysvetliť, aby som to pochopila, čo tým mysleli? ďakujem
kovex
14.01.11,12:12
a ešte sa spýtam, dotyčný má otvorený bar, je to samostatná budova, ktorej je vlastníkom ako fyzická osoba, avšak nemá ju vloženu do majetku firmy. V lete dal urobiť komplet ústredné kúrenie za cca 5000,0 €, účtovala som to ako VNZD, môžem mu aj z tohto kúrenia uplatniť odpočet dph pri registrácii aj keď budova nie je v majetku a kúrenie je súčasťou budovy.

ďakujem veľmi pekne
Anja111
14.01.11,12:14
robím pre jednu firmu prvé DPH za 4Q 2010, nakoľko sa registrovala za platiteľa dph, chcem sa spýtať, k 30.9.2010 mal na sklade zásoby (prevádzka baru - alkohol, nealko,víno ....), môžem mu uplatniť odpočet DPH z týchto zásob?
podľa toho čo čítam v §55 môžem pri registrácii iba z majetku, zo zásob nie, alebo si to zle vykladám?

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.

ďakujem za odpoveď
Je to náročne štylizované. Neviem, či sa mi podarí jednoducho to vysvetliť... Vyznačené sa týka majetku, ktorý bol v predchádzajúcich rokoch zaúčtovaný do daňových výdavkov, lebo z toho už nemožno nárokovať DPH pri registrácii. A "okrem zásob" znamená, že s tých môžeš nárokovať DPH pri registrácii, na základe inventúry, ale o sumu takto nárokovanej DPH znížiš daňové výdavky...
kovex
14.01.11,12:22
Je to náročne štylizované. Neviem, či sa mi podarí jednoducho to vysvetliť... Vyznačené sa týka majetku, ktorý bol v predchádzajúcich rokoch zaúčtovaný do daňových výdavkov, lebo z toho už nemožno nárokovať DPH pri registrácii. A "okrem zásob" znamená, že s tých môžeš nárokovať DPH pri registrácii, na základe inventúry, ale o sumu takto nárokovanej DPH znížiš daňové výdavky...


už tomu rozumiem, je to presne opačne ako som si to vyložila, uvedené sa týka majetku okrem zásob .....
čiže z majetku, ktorý bol účtovaný v predch. rokoch účtovaný do VOZD sa nedá uplatniť odpočet dph pri registrácii, ak by bol odpisovaný, dá sa len z neodpísanej sumy, ale zo zásob áno

ďakujééém veľmi pekne
kovex
14.01.11,13:01
a ešte sa spýtam, dotyčný má otvorený bar, je to samostatná budova, ktorej je vlastníkom ako fyzická osoba, avšak nemá ju vloženu do majetku firmy. V lete dal urobiť komplet ústredné kúrenie za cca 5000,0 €, účtovala som to ako VNZD, môžem mu aj z tohto kúrenia uplatniť odpočet dph pri registrácii aj keď budova nie je v majetku a kúrenie je súčasťou budovy.

ďakujem veľmi pekne


posúvam ...