terezia18
25.11.05,14:52
Mam stare zavazky z roku 1997, 98, 99 a 2000 a potrebujem ich odpisať z knihy zavazkov v jednoduchom uctovnictve. Ako to mam urobit???
renča1
25.11.05,19:37
Pokiaľ sa veriteľ vyjadril, že už závazok nebude požadovať, tak podľa ustanovenia §6 ods.5 písm.d) zákona o dani z príjmov je príjmom z podnikania aj výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchod.majetkom. Výška odpusteného dlhu alebo jeho časti sa zahrnie u dlžníka do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dlh odpustený. Pre istotu by som žiadala od veriteľa písomne vyjadrenie k tejto veci.
betka
27.11.05,14:47
Tieto pohladavky a zavazky ostavaju v Ju az do skoncenia podnikania, kedy sa po ukonceni podnik. cinnosti pripocitaju pohladavky k ZD a odpocitaju zavazky od ZD. Kedze zivnost nekoncis, mali by ostat v uctovnictve. Podotykam mali by. Da sa potom s nimi nalozit roznymi sposobmi, jednym s nich je i predchadzajuci prispevok.
terezia18
28.11.05,11:39
Pre renatu rubalovu - veritel sa nevyjadril, ze uz zavazok nebude pozadovat. A nemam ani jeho pisomne vyjadrenie k veci. Zavazok je premlcany, lebo ho ani neodsuhlasoval ku koncu kalendarneho roka. Mozem ho v jednoduchom uctovnictve na zaklade inventury zavazkov odpisat internym zapisom "ze zavazok je premlcany" a vyradit z evidencie knihy zavazkov.
renča1
28.11.05,12:02
Ja osobne by som sa istili od veriteľa písom.vyjadrením , aby neskôr neprišlo k veci a aby nezačal svoje pohľadávky vymáhať. Výška odpusteného dlhu alebo jeho časti sa zahrnie u dlžníka do základu dane v tom období , v ktorom bol dlh odpustený. Z tejto vety usúdiť, že naozaj by som od neho žiadala písomný súhlas , že upustil od svojich pohľadávok.:). Ak by sa písomne vyjadril k svojim pohľadávkam pri odsúhlasovaní ku koncu roka , tak môžeš účtovať , ako si napísala.:)
mimuška
28.11.05,12:07
Ja osobne by som sa istili od veriteľa písom.vyjadrením , aby neskôr neprišlo k veci a aby nezačal svoje pohľadávky vymáhať. Výška odpusteného dlhu alebo jeho časti sa zahrnie u dlžníka do základu dane v tom období , v ktorom bol dlh odpustený. Z tejto vety usúdiť, že naozaj by som od neho žiadala písomný súhlas , že upustil od svojich pohľadávok.:). Ak by sa písomne vyjadril k svojim pohľadávkam pri odsúhlasovaní ku koncu roka , tak môžeš účtovať , ako si napísala.:)

a čo keby len napísala veriteľovi oznámenie ,že svoj záväzok považuje za premlčaný a teda ho prestáva evidovať ?
bolo by to moc strelené ?
renča1
28.11.05,12:30
Môže to skúsiť:D , pokiaľ tak urobí, určite zareaguje a vyjadrí sa k veci buď ústne alebo písomne. ;) To už záleží na nej či si odpíše závazky i ked nebude mať písomne vyjadrenie .:rolleyes:
Paula
28.11.05,20:02
Tieto pohladavky a zavazky ostavaju v Ju az do skoncenia podnikania, kedy sa po ukonceni podnik. cinnosti pripocitaju pohladavky k ZD a odpocitaju zavazky od ZD. Kedze zivnost nekoncis, mali by ostat v uctovnictve. Podotykam mali by. Da sa potom s nimi nalozit roznymi sposobmi, jednym s nich je i predchadzajuci prispevok.
Nadviažem na tento príspevok.......Pri vzniku pohľadávky táto nevstupovala do zdaniteľných príjmov. Na vznik pohľadávky však boli vynaložené určité výdavky, ktoré sa premietli do výdavkov s vplyvom na základ dane, preto pri odpise pohľadávky sa bude musieť stornovať relevantná suma výdavkov potrebných v minulosti na vznik odpísanej pohľadávky. Preto odpis pohľadávky v JÚ nie je opodstatnený. Pohľadávky v JÚ sa vysporiadajú úpravou základu dane pri skončení podnikania.
( vybrané z:PORADCA EXTRA 4/05)
terezia18
29.11.05,09:11
Budem podnikat 10,20,30,možno viac rokov a stále budem evidovať až do skončenia podnikania závazky o ktoré nik neprejavuje záujem. Keby som sa teda rozhodla pri inventúre, že ju odpíšem ako premlčanú, čo sa stane?
Musím závazok pripočítať do zdanitelného príjmu? A keď skončím podnikanie
taký 30.ročný neodsúhlasený závazok dať do daňových nákladov, nie je to riziko? Ďakujem Renáta.
betka
30.11.05,20:41
Budem podnikat 10,20,30,možno viac rokov a stále budem evidovať až do skončenia podnikania závazky o ktoré nik neprejavuje záujem. Keby som sa teda rozhodla pri inventúre, že ju odpíšem ako premlčanú, čo sa stane?
Musím závazok pripočítať do zdanitelného príjmu? A keď skončím podnikanie
taký 30.ročný neodsúhlasený závazok dať do daňových nákladov, nie je to riziko? Ďakujem Renáta.

Zavazky predsa uhradzate vy a vy nemate zaujem ich dodavatelovi uhradit? Mysleli ste pohladavky, vsak?
Tu hovorime o JU. Odpisovat pohladavky mozeme len v PU. A tu 30-rocnu pohladavku musim nadalej evidovat. Ale mozu sa mi potichucky aj postupne vytracat...........
betka
30.11.05,20:47
Budem podnikat 10,20,30,možno viac rokov a stále budem evidovať až do skončenia podnikania závazky o ktoré nik neprejavuje záujem. Keby som sa teda rozhodla pri inventúre, že ju odpíšem ako premlčanú, čo sa stane?
Musím závazok pripočítať do zdanitelného príjmu? A keď skončím podnikanie
taký 30.ročný neodsúhlasený závazok dať do daňových nákladov, nie je to riziko? Ďakujem Renáta.

Myslite pohladavky, vsak?
Pretoze zavazky ste povinna uhradzat vy a pochybujem, ze by Vas dodavatel nenahanal.
Pohladavky evidujete aj 30 rokov, ale mozu sa Vam postupne stracat......... Viete ako to myslim.
Inac tu sa jedna o JU, a nie PU, pretoze v JU nepozname odpis pohladavok.
renča1
01.12.05,15:40
Budem podnikat 10,20,30,možno viac rokov a stále budem evidovať až do skončenia podnikania závazky o ktoré nik neprejavuje záujem. Keby som sa teda rozhodla pri inventúre, že ju odpíšem ako premlčanú, čo sa stane?
Musím závazok pripočítať do zdanitelného príjmu? A keď skončím podnikanie
taký 30.ročný neodsúhlasený závazok dať do daňových nákladov, nie je to riziko? Ďakujem Renáta.

Pokiaľ nemáš súhlas od veriteľa , že ju môžeš odpísať ,ja osobne by som ju neodpisovala, ale pokiaľ sa rozhodneš bude to tvoj zdanit.príjem. Pri skončení podnikania tento závazok bude predstavovať potenciálny náklad a preto jeho základ dane sa zníži v tom zdaňovacom období v ktorom skončíš. :)
terezia18
02.12.05,13:21
Zavazky predsa uhradzate vy a vy nemate zaujem ich dodavatelovi uhradit? Mysleli ste pohladavky, vsak?
Tu hovorime o JU. Odpisovat pohladavky mozeme len v PU. A tu 30-rocnu pohladavku musim nadalej evidovat. Ale mozu sa mi potichucky aj postupne vytracat...........

Betka sú to záväzky, ktoré nemáme záujem uhradiť a dodávateľ ich neurguje.
Napr.zle odvedená práca, neodstránenie závad atď. Nie je snaha odberaťeľa zaplatiť tento závazok. Je to JÚ.Neviem čo si myslela, že mozu sa mi potichucky aj postupne vytracat.....
ďakujem
Ibaka
02.12.05,19:47
Mám tiež pohľadávku, nestojí o to aby som ju toľko evidoval. Dá sa to odpísať aj napríklad stornovaním faktúry? A ak ano, čo má taká "storno faktúra" obsahovať ?
Manual
02.12.05,20:12
Mám tiež pohľadávku, nestojí o to aby som ju toľko evidoval. Dá sa to odpísať aj napríklad stornovaním faktúry? A ak ano, čo má taká "storno faktúra" obsahovať ?
Stornovať ako stornovať, ale ak sa jedná o pohľadávku napr. z roku 2000 alebo skôr a stornuješ ju v 12/05, logické je, že musíš tam dať nejaký dôvod. Pretože nemôže sa len-tak stratiť z evidencie. Všetko má svoje súvislosti.
A ako si to predstavuješ, len ju jednoducho vyradiť z evidencie neuhradených pohľadávok ?
Pekný večer želám...
betka
04.12.05,14:49
Betka sú to záväzky, ktoré nemáme záujem uhradiť a dodávateľ ich neurguje.
Napr.zle odvedená práca, neodstránenie závad atď. Nie je snaha odberaťeľa zaplatiť tento závazok. Je to JÚ.Neviem čo si myslela, že mozu sa mi potichucky aj postupne vytracat.....
ďakujem

Pochopila som uz konecne. Vy nemate zaujem splacat tie zavazky, napr. .....
Myslela som si, ze si si pomylila terminy pohladavka a zavazok, tak mi to vyznelo, ale tymto doplnenim s prikladmi to uz ma logiku a je to presne.
renča1
04.12.05,14:55
Pochopila som uz konecne. Vy nemate zaujem splacat tie zavazky, napr. .....
Myslela som si, ze si si pomylila terminy pohladavka a zavazok, tak mi to vyznelo, ale tymto doplnenim s prikladmi to uz ma logiku a je to presne.


Betka, ja tiež nadalej sledujem túto tému a som si všimla, že na začiatku sme sa bavili o závazkoch a zrazu sa bavíme o pohľadávkach:confused: .Pokiaľ sa v otázke dotyčný dobre nevyjadrí, potom sa dá ľahko pomýliť ostatných ľudí na porade.:confused:
franta123456
23.03.08,16:27
Zaujímavá téma, takže by som sa pokúsil to zhrnúť:

Ak mám v JÚ nejaké staré záväzky, ktoré nechcem z rôznych príčin uhradiť a ani dodávateľ ich úhradu nepožaduje, tak je rozumnejšie ich stále evidovať.

Lebo, ak by som ich chcel "odpísať", musel by som ich dať do príjmov (akože mi niekto čosi odpustil - daroval) - čiže si zvýšiť daň.

Ak ich však budem evidovať, tak nakoniec pri ukončení podnikania si ich môžem za odmenu dať do "výdavkov" (akože toto ešte budem raz musieť zaplatiť) - a teda si s nimi znížiť daň.


Je táto interpretácia správna? Prosím o odpoveď skúsených poraďákov. Ďakujem.

:)
liba2
23.03.08,17:11
Upozorňujem, že ide o starú tému ROK 2005 !! kde sa riešili problémy podľa vtedy platnej legislatívy, ale dnes sú už mnohé veci inak - treba hľadať v témach jeseň 2007.