Romidar
25.11.05,15:07
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, kedy vzniká daňová povinnosť v takomto prípade?
Dostala som dodávateľskú faktúru za reklamné služby v Anglicku - tj miesto plnenia Slovensko (podľa sídla odberateľa)
Služby sú až za 1/2006 - tj neboli dodané
Faktúra nebola ešte zaplatená, ale dátum vystavenia je 4.10.2005.

Vzniká mi daňová povinnosť podľa §19 odst. 2 dňom vystavenia faktúry, napriek tomu, že ešte nie som osobou povinnou (§69 odst.3) pretože službu mi nedodali?
Vladimír Ozimý
25.11.05,14:25
Ale v tom paragrafe 19 ods 2 je jasne napisane ze ak je sluzba dodana zahr. ososbou z ineho clenskeho statu alebo z tretieho statu a sosbou povinou plati dan v tuz. je prijemca sluzby podal par. 69 ods 2-4 danova povinnost vznika dnom vyhovenia faktury.
Romidar
25.11.05,14:58
To je pravda, ale narážam práve na to, že príjemca má byť osoba povinná podľa §69, ale táto osoba je charakterizovaná ako osoba, ktorej služby zahraničná osoba "DODALA" (minulý čas - služba bola dodaná). Pokiaľ služba nebola dodaná, nie som osoba povinná (myslím si). Ak ak neexistuje osoba povinná - tak neexistuje ani daňová povinnosť. V podstate mám taký názor, že pokiaľ nebola služba dodaná - nemal dodávateľ ani vystaviť faktúru. Aký mal k tomu dôvod. Myslím, že pochybil dodávateľ a vystavil faktúru pred poskytnutím služby a teda nedá sa to napasovať na zákon.
Tweety
25.11.05,15:09
To je pravda, ale narážam práve na to, že príjemca má byť osoba povinná podľa §69, ale táto osoba je charakterizovaná ako osoba, ktorej služby zahraničná osoba "DODALA" (minulý čas - služba bola dodaná). Pokiaľ služba nebola dodaná, nie som osoba povinná (myslím si). Ak ak neexistuje osoba povinná - tak neexistuje ani daňová povinnosť. V podstate mám taký názor, že pokiaľ nebola služba dodaná - nemal dodávateľ ani vystaviť faktúru. Aký mal k tomu dôvod. Myslím, že pochybil dodávateľ a vystavil faktúru pred poskytnutím služby a teda nedá sa to napasovať na zákon.
Správne, ak nebola dodaná, nie je dôvod na vystavenie fa. Iba ak na zálohu na budúce dodanie.:cool:
betka
27.11.05,13:51
dolezite je, co mi hovori zakon O DPH v Anglicku. Ci mi dovoluje, vystavit Fa na sluzby, ktore su nie este dodane. Nas zakon to hovori jednoznacne, ich moze byt uplne iny. Nemci zas maju zakon tak strasne cudacky, ze si mozu vystavovat FA ako sa im zachce.
Romidar
28.11.05,12:00
Je to pravda, že oni môžu mať iný pohľad na moment vystavovania fatkúry. Ale ako to napasovať na našu legislatívu? Nie som osoba povinná až do momentu poskytnutia služby. Počkám na prvý deň mesiaca, kedy bude služba dodaná a vtedy to zaradím do dph? Dátum vystavenia totiž 2 mesiace predchádza momentu, kedy sa stanem osobou povinnou platiť daň (§69).