NOKIA
29.11.10,17:18
Chcem sa poradiť, ako správne číslovať vystavené(odoslané)faktúry, ak je zdaniteľné plnenie v predchádzajúcom roku - decembri a faktúra sa vystaví do 15 dní v nasledujúcom roku, či použiť číselnú radu faktúr predchádzajúceho roka alebo už dávať číselnú radu nového roka s dátumom dodania predchádzajúceho roka. Je na to paragraf?, usmernenie? Ďakujem
Tweety
29.11.10,16:29
Chcem sa poradiť, ako správne číslovať vystavené(odoslané)faktúry, ak je zdaniteľné plnenie v predchádzajúcom roku - decembri a faktúra sa vystaví do 15 dní v nasledujúcom roku, či použiť číselnú radu faktúr predchádzajúceho roka alebo už dávať číselnú radu nového roka s dátumom dodania predchádzajúceho roka. Je na to paragraf?, usmernenie? Ďakujem
Neviem o žiadnom, ale faktúry týkajúce sa roka 2009 ,majú mať číselný rad roka 2009.
babi2
29.11.10,18:28
My sme tiež v minulosti zapisovali faktúry do knihy faktúr toho roku, ktorého sa týkali. Od audítorov nám bolo doporučené, faktúry vystavené v nasledujúcom roku /týkajúce sa roku predchádzajúceho/, zapisovať do knihy faktúr nasledujúceho roku, čiže aj číslený rad roku nasledujúceho, a do nákladov či výnosov dať cez ID, odvtedy robím tak.
veronikasad
29.11.10,18:30
My sme tiež v minulosti zapisovali faktúry do knihy faktúr toho roku, ktorého sa týkali. Od audítorov nám bolo doporučené, faktúry vystavené v nasledujúcom roku /týkajúce sa roku predchádzajúceho/, zapisovať do knihy faktúr nasledujúceho roku, čiže aj číslený rad roku nasledujúceho, a do nákladov či výnosov dať cez ID, odvtedy robím tak.
Záleží od dátumu zdanitelného plnenia - podla neho ich zaradíš do číselného radu roku 2010 alebo 2011.
babi2
29.11.10,18:34
Záleží od dátumu zdanitelného plnenia - podla neho ich zaradíš do číselného radu roku 2010 alebo 2011.
Mám faktúru vystavenú 12.1.2011 a ZDP 31.12.2010, tak ju dám do knihy faktúr r. 2011. teda s číselným radom r.2011 aj keď do DPH ju beriem v 12.2010. Takto mi to bolo doporučené audítormi a takto to robím
veronikasad
29.11.10,18:36
Mám faktúru vystavenú 12.1.2011 a ZDP 31.12.2010, tak ju dám do knihy faktúr r. 2011. teda s číselným radom r.2011 aj keď do DPH ju beriem v 12.2010. Takto mi to bolo doporučené audítormi a takto to robím
nie, do číselného radu roku 2010.
Ešte ide o dodávku tovaru alebo služby ?
babi2
29.11.10,18:40
Áno dodávka služby r.2010, ale FA vystavená 12.01.2011, tak má číselný rad r.2011 a do výnosov či nákladov správneho roku ju dostanem cez ID
veronikasad
29.11.10,18:42
Áno dodávka služby r.2010, ale FA vystavená 12.01.2011, tak má číselný rad r.2011 a do výnosov či nákladov správneho roku ju dostanem cez ID
ano s tým súhlasím, ale ani zdanitelné plnenie nebude rok 2010. Budeš ju mať len zaevidovanú v účtovníctve roku 2010 (nie v pohladávkach).
babi2
29.11.10,18:47
Zdaniteľné plnenie bude 12.2010, vtedy som službu dodala, vtedy odvediem DPH. V pohľadávkach bude v r. 2011
a_je_to
29.11.10,20:33
Chcem sa poradiť, ako správne číslovať vystavené(odoslané)faktúry, ak je zdaniteľné plnenie v predchádzajúcom roku - decembri a faktúra sa vystaví do 15 dní v nasledujúcom roku, či použiť číselnú radu faktúr predchádzajúceho roka alebo už dávať číselnú radu nového roka s dátumom dodania predchádzajúceho roka. Je na to paragraf?, usmernenie? Ďakujem

Podľa mňa tá faktúra patrí do číselnej rady starého roka, nie nového ... a tak by som ju aj zatriedil. Áno, sú na to paragrafy ... pre DPH podľa dátumu zdaniteľného plnenia v zákone o DPH .... a do účtovníctva podľa dátumu vzniku účtovného prípadu v zákone o účtovníctve a v postupoch. Konkrétne :

§ 19 zákona o DPH : Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode .....
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.

§ 3 ... zákona o účtovníctve

(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. ..... tu ja osobne kvôli zrozumiteľnosti ešte vkladám, že ... aj bez ohľadu na dátum vyfakturovania ! ...

§ 4 ... zákona o účtovníctve

(2) Podrobnosti o rámcových účtových osnovách (§ 13) pre jednotlivé skupiny účtovných jednotiek účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, dni uskutočnenia účtovného prípadu, postupoch účtovania ....ustanoví Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len "ministerstvo") opatrením .... Opatrenie ... a účtovná jednotka je povinná ho dodržiavať.

§ 2 .... postupov v PÚ : Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia ....

Faktúry odoslané, aj došlé patria do toho zdaňovacieho obdobia, kedy vzniklo zdaniteľné plnenie ... a do toho účtovného obdobia, kedy vznikol účtovný prípad. Ak účtovný prípad vznikol v decembri, tak faktúra – jej výnos, DPH a záväzok nemôže patriť do januára, .... neviem nato nájsť ani legislatívnu, ani logickú podporu, skôr naopak, nachádzam ju pre môj postup.

Toľko môj názor na vec ... rád si prečítam niečo, čomu tu nerozumiem .... :confused: .... čo znie presvedčivejšie.


My sme tiež v minulosti zapisovali faktúry do knihy faktúr toho roku, ktorého sa týkali. Od audítorov nám bolo doporučené, faktúry vystavené v nasledujúcom roku /týkajúce sa roku predchádzajúceho/, zapisovať do knihy faktúr nasledujúceho roku, čiže aj číslený rad roku nasledujúceho, a do nákladov či výnosov dať cez ID, odvtedy robím tak.


Možno auditori považovali za účtovný prípad nie dodávku, ale deň vyhotovenia faktúry. Alebo sa domnievali, že pohľadávka vzniká nie momentom dodania, ale momentom jej vyfakturovania .... čo je teda pre mňa dosť nestráviteľné sústo. Medzi stavom vo výkaze ziskov a strát, v súvahe, v saldokonte a súpise pohľadávok = číselnej rade tohto roka ... musí byť prepojenosť, časová a logická väzba. Inak akruálne účtovníctvo nemôže fungovať ako úplné ... viď :

§ 8 – zákona o účtovníctve :

(1) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.

(2) Účtovníctvo účtovnej jednotky je správne, ak účtovná jednotka vedie účtovníctvo podľa tohto zákona a ostatných osobitných predpisov.

(3) Účtovníctvo účtovnej jednotky je úplné, ak účtovná jednotka zaúčtovala v účtovnom období v účtovných knihách všetky účtovné prípady podľa § 3 a za toto účtovné obdobie zostavila individuálnu účtovnú závierku ....

Bol by som rád, keby mi dokázal niekto zrozumiteľne objasniť, v čom som v svojich úvahách mimo zákona ... že výnos, DPH aj pohľadávka patrí do decembra uzatváraného roka, ale faktúra už do nového roka ...:eek:
NOKIA
30.11.10,09:53
Nie je tu na porade "auditor alebo daňový poradca", ktorý by sa k tomu presne a jednoznačne mohol vyjadriť? Myslím že by to aj ostatní poraďáci ocenili
marjankaj
30.11.10,09:59
Nie je tu na porade "auditor alebo daňový poradca", ktorý by sa k tomu presne a jednoznačne mohol vyjadriť? Myslím že by to aj ostatní poraďáci ocenili


Nie som auditor, ale číslovanie faktúr si určuje sama ÚJ vo svojej smernici, podľa svojich podmienok. Žiadny zákon to neurčuje.

Pozri zákon o účtovníctve §8 ods(1) a ods(5)
Stefan2005
30.11.10,10:36
...Bol by som rád, keby mi dokázal niekto zrozumiteľne objasniť, v čom som v svojich úvahách mimo zákona ... že výnos, DPH aj pohľadávka patrí do decembra uzatváraného roka, ale faktúra už do nového roka ...

Oprávnená požiadavka - ale rovnako to môže povedať druhá strana - bolo by treba zrozumiteľné objasniť, v čom je ich stanovisko mimo zákona...

Veď hovoria, že výnos bude v bežnom roku, DPH bude v bežnom roku, a že pohľadávka (aktívum) nebude zrovna na účte 311, ešte nemusí byť protizákonné.

P.S. mimoriadne pretriasaná téma každý rok o takomto čase; ako povedal marjankaj - každá UJ si to určuje vo svojej smernici, podľa svojich podmienok (najmä vzhľadom na osobitosti softvéru)
marjankaj
30.11.10,14:25
A teraz si zober, že taká vyúčtovacia faktúra za minulý rok ti príde niekedy v máji. To ju budeš pchať do minulého roku a opravovať daňové priznanie?
a_je_to
30.11.10,16:15
A teraz si zober, že taká vyúčtovacia faktúra za minulý rok ti príde niekedy v máji. To ju budeš pchať do minulého roku a opravovať daňové priznanie?

Hmm ... neviem, koho sa pýtaš ... ale ak mňa, tak .... ide o inú tématiku = došlých faktúr, nie odoslaných, ktoré sa tu riešia. Pôvodná otázka bola :


Chcem sa poradiť, ako správne číslovať vystavené(odoslané)faktúry, ak je zdaniteľné plnenie v predchádzajúcom roku - decembri a faktúra sa vystaví do 15 dní v nasledujúcom roku, či použiť číselnú radu faktúr predchádzajúceho roka alebo už dávať číselnú radu nového roka s dátumom dodania predchádzajúceho roka. Je na to paragraf?, usmernenie? Ďakujem

Odoslaná faktúra Ti nepríde v máji, tú musíš Ty niekomu poslať. Ale môžem odpovedať aj na Tvoju sekundárnu otázku - k došlej ... tam máš dve možnosti. Buď o nej pred účtovnou závierkou vieš, že má prísť ... a zaúčtuješ ju ako 5xx/326 .... a keď dojde, tak 326/321 ... Alebo o nej nevieš ... a keď Ti dojde, tak zaúčtuješ 429/321. No a ... ak ju chceš aj uplatniť ako daňový výdavok, tak ju bohužiaľ musíš pchať aj do dodatočného priznania minulého roka, alebo nemusíš ... viac v § 17, ods. 15 a 29 ZoDP.
Zoltán Kovács
30.11.10,16:52
Prikláňam sa k názoru, že číselný rad takto vystavených faktúr na prelome roka patrí do nové roka. Prečo?

1. Môžem mať v internej smernici určené, že počnúc dňom 1.1. každého roka začínam číslovať doklady novým čísleným radom.
2. Zákon mi umožňuje vystaviť doklad (faktúru) do 15 dní od dátumu vzniku plnenia. A nadväznosti na to, ak mám int. smernicu v zmysle bodu 1, tak faktúra bude mať číslený rad nového roka.
3. Myslím si, že pre takéto prípady je v účtovej osnove účet 385 - Príjmy budúcich období, aby som mohol časovo rozlíšiť takto vyfakturované výnosy. (§48 písm. h Postupov účtovania v PÚ)

Koniec koncov základná otázka ani nebola smerovaná k problematike vykazovania výnosu v uzatváranom, alebo v novom roku.
KEJKA
30.11.10,17:01
Nie tak dávno sme diskutovali s jedným účtovníkom na túto tému.
Dosť sme sa pochytili, ale v zásade mal pravdu on. nesmieme miešať daňové a účtovné hľadisko.
Z účtovného hľadiska pohľadávka vzniká vystavením faktúry. Ak je vystavená v roku 2011, patrí do číselného radu 2011.
§§ ZoÚ a Postupov účtovania dodržíme použitím iných vhodných účtov - mimo číselného radu vystavených faktúr.
Môžeme mať 311.1 previazanú s knihou OF a DPH účtami, saldokontom
a tiež 311.x podporenú evidenciou splnených objednávok, nevyfakturovaných v r. 2010.
Tento postup je pracnejší, zdĺhavejší, nakoľko v r. 2011 treba "zrkadlovo" riešiť tieto prípady preúčtovaním 311.1/311.x a súčasne riešiť daňové hľadisko, aby sa určité faktúry s dátumom dodania 2010 nedostali do DP DPH priznania 2011.
mnohé SW sú uspôsobené pohodlnejšiemu riešeniu, resp. pohodlnejšie riešenie zvolí 90% firiem tak, že vystavuje faktúry s číselným označením 2010, aj ich zaúčtuje ako faktúru do r. 2010 /...a má pokoj/. Interná smernica je tou barličkou, ktorá podporuje takéto riešenie a musím sa priznať, že to tolerujem.
Z pohľadu auditu je všetko splnené v oboch prípadoch pri správnom účtovaní - vecná správnosť, daňová povinnosť, výkazníctvo / jeden riadok v súvahe zahrňuje všetky pohľadávky, dokonca aj dohadné/.
Z pohľadu auditu by bol správny postup, ktorý som popísala vyššie, a ktorý tu viacerí zastávate. Tým držím palce.
Stefan2005
30.11.10,17:24
...Z pohľadu auditu by bol správny postup, ktorý som popísala vyššie, a ktorý tu viacerí zastávate. Tým držím palce.

... ovšem je tu ešte jeden pohľad (okrem auditora a pohodlnejšieho účtovníka) - a to prípadná kontrola DPH; ak bude zameraná napr. na IV.Q. a doklady budú zaradené vo dvoch účtovných obdobiach, tak zákonite skontrolujú nielen IV.Q, ale "nazrú" aj do I.Q. :). V prípade, že doklady celého IV.Q. sú zaevidované a zaúčtované vo IV.Q. a všetko sedí na hlásenie, väčšinou skončia ...
marjankaj
30.11.10,17:29
Hmm ... neviem, koho sa pýtaš ... ale ak mňa, tak .... ide o inú tématiku = došlých faktúr, nie odoslaných, ktoré sa tu riešia. Pôvodná otázka bola :



Odoslaná faktúra Ti nepríde v máji, tú musíš Ty niekomu poslať. Ale môžem odpovedať aj na Tvoju sekundárnu otázku - k došlej ... tam máš dve možnosti. Buď o nej pred účtovnou závierkou vieš, že má prísť ... a zaúčtuješ ju ako 5xx/326 .... a keď dojde, tak 326/321 ... Alebo o nej nevieš ... a keď Ti dojde, tak zaúčtuješ 429/321. No a ... ak ju chceš aj uplatniť ako daňový výdavok, tak ju bohužiaľ musíš pchať aj do dodatočného priznania minulého roka, alebo nemusíš ... viac v § 17, ods. 15 a 29 ZoDP.

Dobre ak teda, ak ti ide iba o vystavené faktúry, tak ich môžeš číslovať aj priebežne, nemusíš začínať s novým číselným radom v novom roku, ale môžeš pokračovať v číslovaní ďalej. Záleží iba od teba ako si to určíš v smernici. Teda posledná faktúra v roku bude napríklad 3525 tak prvá faktúra v nasledujúcom roku bude 3526. Vieš mi povedať, ktorému zákonu toto odporuje?
KEJKA
30.11.10,17:31
hm, aj s týmto som sa stretla, ....veeeeeeľmi nepraktické.
Stefan2005
30.11.10,17:41
... nemusíš začínať s novým číselným radom v novom roku, ale môžeš pokračovať v číslovaní ďalej....

účtujem veľa takýchto dodávateľských faktúr - začali s číslom 200500001 a teraz sú u 200508324... a sú plátcovia DPH


hm, aj s týmto som sa stretla, ....veeeeeeľmi nepraktické.

pre koho? pre mňa nie, mne je VS ako VS; ale jedno je isté - určite nemajú problém nastolený v tejto téme
marjankaj
30.11.10,17:45
hm, aj s týmto som sa stretla, ....veeeeeeľmi nepraktické.

Zrejme ako pre koho. Robia to veľké firmy ako Coca Cola, Rajo a podobne.
A čo je praktické, zrejme rozhodnú tie firmy. Niekto si označuje aj mesiace. To je ešte viac nepraktické. Napríklad január 201001001-201001050, február 201002051-201002100, marec 201003101-201003165 a tak ďalej. Záleží od firmy, čo jej vyhovuje viac. Tento spôsob má výhodu, že je jasné do ktorého mesiaca faktúra patrí, na druhej strane, nie je číslovanie súvislé. Všetkým skrátka nevyhovieš. Ale zákonu to neodporuje.
a_je_to
30.11.10,18:55
Nie tak dávno sme diskutovali s jedným účtovníkom na túto tému.
Dosť sme sa pochytili, ale v zásade mal pravdu on. nesmieme miešať daňové a účtovné hľadisko. Neviem, či ho miešam, alebo nie, ale aj zdaniteľné plnenie, aj moment vzniku účtovného prípadu je v tomto prípade zhodný, stanovené na princípe akruálnosti, teda momentom dodávky.
Z účtovného hľadiska pohľadávka vzniká vystavením faktúry. Ak je vystavená v roku 2011, patrí do číselného radu 2011. Nemôžem súhlasiť s týmto tvrdením, vedie ma k tomu prostý sedliacky rozum ... žiadne komplikované audítorské, daňovácke, právne, či iné úvahy a špekulácie. Vznik plnenia vyvolá výnos a pohľadávku v jednom okamihu, okamihu dodávky. Všetko ostatné je iba papierovačka, ktorá určuje množstvo iných podružných termínov, ale určite nie moment vzniku pohľadávky. Ak odberateľ neplatí namieste, vzniká mu pohľadávka okamihom prevzatia veci. Fakt to treba dokazovať ? Ak sedliak dá cigánovi na Silvestra vrece zemiakov s tým, že mu zaplatí - keď bude mať ... kedy vznikne sedliakovi pohľadávka a cigánovi dlh ? Hneď, či až potom, keď ho začne po novom roku urgovať ? Toto je alfa a omega problému, ktorý tu riešime – hmotná pravda veci, nie následné papierové informácie okolo toho.
§§ ZoÚ a Postupov účtovania dodržíme použitím iných vhodných účtov - mimo číselného radu vystavených faktúr.
Môžeme mať 311 (http://www.porada.sk/t59193-311-odberatelia.html).1 previazanú s knihou OF a DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) účtami, saldokontom
a tiež 311 (http://www.porada.sk/t59193-311-odberatelia.html).x podporenú evidenciou splnených objednávok, nevyfakturovaných v r. 2010.
Tento postup je pracnejší, zdĺhavejší, nakoľko v r. 2011 treba "zrkadlovo" riešiť tieto prípady preúčtovaním 311 (http://www.porada.sk/t59193-311-odberatelia.html).1/311.x a súčasne riešiť daňové hľadisko, aby sa určité faktúry s dátumom dodania 2010 nedostali do DP DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html) priznania 2011. Toto všetko môžem, ale nerozumiem, načo by som to robil ? Keď pre dodávky z 31.12.2010 existuje jednoduché 601,602,604+343/311 a zaradenie faktúry vyhotovenej 15.1.2011 do číselnej rady a roku 2010 ? Veď vtedy mi začal byť odberateľ hmotne dlžný, vyhotovenie faktúry, splatnosť, to sú iba procesné termíny. Mne z majetku nemôže na prelome rokov ubudnúť vrece zemiakov, ale pohľadávka mi vznikne až 15.1.2011 ?
mnohé SW sú uspôsobené pohodlnejšiemu riešeniu, resp. pohodlnejšie riešenie zvolí 90% firiem tak, že vystavuje faktúry s číselným označením 2010, aj ich zaúčtuje ako faktúru do r. 2010 /...a má pokoj/. Interná smernica je tou barličkou, ktorá podporuje takéto riešenie a musím sa priznať, že to tolerujem. Ak postupujem takto, tak to nemusím obhajovať internou smernicou, je to prirodzené, lebo to riešim štandardným účtovaním 6xx+343/311. Čo riešim v intenciách postupov, to v smernici neupravujem. Nebudem do smerníc odpisovať postupy, zákon, ani štandardné súvzťažnosti, iba alternatívne voľby a odlišnosti od normálu. Barličku v smernici potrebujem vtedy, keď to musím riešiť neštandardne – cez kadejaké účty 385, účelové analytiky 311 a iné.
Ak by som bol účtovnou jednotkou a za každú cenu by si mi chcela v audite dokázať, že to robím zle .... ktoré § by si mi v zápise z kontroly vytkla ? Lebo ja tvrdím, že ak nie u auditu, tak na súde by som s tým „cigánom“ určite uspel, o tom nepochybujem. K rešpektovaniu hmotnej pravdy pred papierovou je zaviazaná aj daňová kontrola v 511/1992, aj justícia.
Z pohľadu auditu je všetko splnené v oboch prípadoch pri správnom účtovaní - vecná správnosť, daňová povinnosť, výkazníctvo / jeden riadok v súvahe zahrňuje všetky pohľadávky, dokonca aj dohadné/.
Z pohľadu auditu by bol správny postup, ktorý som popísala vyššie, a ktorý tu viacerí zastávate. Tým držím palce.


odpoveď, resp diskusia modrým v texte. Nechcem, aby to bolo brané ako útočné, arogantné, nafúkané, všetkých a všetko napádajúce, ale ja iným štýlom písať neviem ... prosím o prepáčenie a tolerovanie http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Stefan2005
30.11.10,19:33
...Z účtovného hľadiska pohľadávka vzniká vystavením faktúry. Ak je vystavená v roku 2011, patrí do číselného radu 2011. Nemôžem súhlasiť s týmto tvrdením, vedie ma k tomu prostý sedliacky rozum ...

... niečo na tom bude:

V jednej z publikácií EPI - článok POHĽADÁVKY V ÚČTOVNÍCTVE A DANIACH sa píše:

"Pohľadávka je nárok veriteľa (právnickej osoby alebo fyzickej osoby) na peňažné alebo vecné plnenie zo strany dlžníka. Uvedená definícia zohľadňuje podstatu pojmu pohľadávka, avšak žiaden predpis definíciu pohľadávky neuvádza.


Obchodný zákonník definuje záväzky, pojmu pohľadávka sa nevenuje. Možno ale povedať, že vznikom záväzku u dlžníka zároveň vzniká pohľadávka u veriteľa. Pre veriteľa je pohľadávka súčasťou jeho majetku, t. j. v účtovnej závierke sa vykazuje ako položka majetku.

Vznik pohľadávky a moment jej zaúčtovania
Ako už bolo uvedené, pohľadávka vzniká ako dôsledok vzniku záväzku. V rámci podnikania je najčastejším prípadom vzniku pohľadávky splnenie dodávky, a to dodávky hmotného majetku (tovaru, nehnuteľností, materiálu, výrobkov alebo splnenie dodávky služby).
V zmysle § 2 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92 v znení neskorších predpisov (ďalej len postupy účtovania PÚ) a v zmysle § 2 opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74 v znení neskorších predpisov (ďalej aj postupy účtovania JÚ) je preto dňom uskutočnenia účtovného prípadu o. i. i deň splnenia dodávky."

zdroj citácie: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=20147&LngID=0
marjankaj
30.11.10,20:52
Ešte k tomu doplním. Podľa toho nič nebráni vystaviť faktúru, hneď po uskutočnení dodávky(teda vzniku pohľadávky). Ak je toto všetko iba "papierovačka", tak neviem prečo treba bazírovať na číslovaní.:eek:



§ 6
(1) Účtovná jednotka je povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi (§ 10).

(2) Účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov.


§ 10
Účtovný doklad
(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.


§ 11
Účtovný zápis
(1) Účtovný zápis sa zaznamenáva v účtovných knihách.

(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.
KEJKA
30.11.10,21:10
... niečo na tom bude:

V jednej z publikácií EPI - článok POHĽADÁVKY V ÚČTOVNÍCTVE A DANIACH sa píše:

"Pohľadávka je nárok veriteľa (právnickej osoby alebo fyzickej osoby) na peňažné alebo vecné plnenie zo strany dlžníka. Uvedená definícia zohľadňuje podstatu pojmu pohľadávka, avšak žiaden predpis definíciu pohľadávky neuvádza.
Obchodný zákonník definuje záväzky, pojmu pohľadávka sa nevenuje. Možno ale povedať, že vznikom záväzku u dlžníka zároveň vzniká pohľadávka u veriteľa. Pre veriteľa je pohľadávka súčasťou jeho majetku, t. j. v účtovnej závierke sa vykazuje ako položka majetku.

Vznik pohľadávky a moment jej zaúčtovania
Ako už bolo uvedené, pohľadávka vzniká ako dôsledok vzniku záväzku. V rámci podnikania je najčastejším prípadom vzniku pohľadávky splnenie dodávky, a to dodávky hmotného majetku (tovaru, nehnuteľností, materiálu, výrobkov alebo splnenie dodávky služby).
V zmysle § 2 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92 v znení neskorších predpisov (ďalej len postupy účtovania PÚ) a v zmysle § 2 opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74 v znení neskorších predpisov (ďalej aj postupy účtovania JÚ) je preto dňom uskutočnenia účtovného prípadu o. i. i deň splnenia dodávky."

zdroj citácie: http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=20147&LngID=0 (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=%7E/Main/TArticles.ascx&phContent=%7E/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=20147&LngID=0)
ja s vami súhlasím, chcela som rozvíriť hladinu aj iným pohľadom, ktorý nejaký čas evidujem ako prípustný.
zaúčtovaním výnosov a DPH ÚJ splní povinnosť verného zobrazenia, aj správneho aj úplného.
Zaúčtovaním 311.x/604,343 zaúčtuje účtovný prípad=vznik pohľadávky ako aj povinný odvod DPH.. Tento zápis nemusí byť nutne spojený s evidenciou faktúry v knihe pohľadávok, v saldokonte, ale účtuje sa interným dokladom na základe jej kópie. Je to len otázka momentu evidencie faktúry vystavenej napr. 12.1.2011 - niektoré infosystémy neakceptujú v roku 2010 dátum z r. 2011 ako dátum vystavenia faktúry/.
Stretávam sa s tým, že sa "zafixuje" dátum 31.12.2010 a týmto dátumom sa účtujú všetky faktúry. Alebo opačne, všetky faktúry reálne vystavené v januári majú dátum "povinne" 31.12.2010. využíva sa fakt, že na faktúry 2011 sa už vzťahuje iný číselný rad. Takéto praktiky nepovažujem za správne.
Zjednodušovanie postupu nepovažujem za katastrofu, ale o niečo zložitejší, ale podľa mňa aj správnejší-precíznejší spôsob nie je možné odhodiť ako chybný, resp. označovať ho za porušovanie ZoÚ /doplnené po prečítaní nasl. príspevku.
Adiks
05.12.10,20:58
Ak je pri odoslanej faktúre dátum dodania 31.12.2010 a dátum vystavenia 12.1.2011, tak táto faktúra z hľadiska účtovníctva aj DPH patrí do roku 2010, tak ako to tvrdí a_je_to. Dátum účtovania je deň splnenia dodávky, t.j. 31.12.2010 a dátum vzniku daňovej povinnosti je tiež 31.12.2010. Tak aj používané rady by mali byť z roku 2010. Inou alternatívou (a nesprávnou) potom zostáva len použitie účtu 385 a účtovanie 385/602 v roku 2010 a 311/385,343 v roku 2011, čo je porušenie par.2 Postupov účtovania PÚ, ktoré hovoria, že dátumom vzniku účtovného prípadu pri pohľadávke je deň splnenia dodávky, ktorým je 31.12.2010 a nie až 12.1.2011.
Betina2
07.12.10,07:54
Osobne si myslím, že treba používať spôsob, ktorý je z hladiska možností používaného softu podporovaný a splňa požiadavky Zákona o účtovníctve, Zákona o DPH a ostatných súvisiacich zákonov. Ak má niekto pochybnosti o sebou používaných postupoch, alebo si nie je istý, či je to nikede v zákone alebo usmernení presne zadefinované, nech si to jednoducho zadefinuje sám vo svojej IS. Avšak za dodržania zákonných podmienok. Pokial v účtovnej závierke vykážem verný obraz, t.j. viem preukázať výšku pohladávok k 31.12.2010, tak mi je jedno, či to bude preukazovaním podla knihy pohladávok, knihy faktúr alebo saldokonta či zostatku na účte 311 a 385. Ak mám inventarizované pohľadávky zaúčtované na správnych účtoch aj z pohladu DPH sedí účtovanie o DPH, tak nemám problém, či už je číslovanie roku 2010 alebo 2011.
Osobne si myslím, že najjednoduchšie je naozaj faktúry, kde dodanie bolo do 31.12.2010 zaradiť do ČR 2010 a kompletne zaúčtovať (aj DPH, aj výnos) k 31.12.2010.
Len mne napr. potom dovolí dátum vystavenia zadať max. 31.12.2010. Ak by som naopak chcela vystaviť FA až v roku 2011 s dodržaním lehoty podľa zák o DPH (15 dní) tak napr. ak vystavím FA 15,1,2011, tak už musím použiť ČR roku 2011 s tým, že môžem zadať dátum dodania (aj musím) 31.12.2010, a aj dátum účt.prípadu môžem zadať 31.12.2010. Ale takto mi vlastne faktúra s číselným radom 2011 "vhupne" kompletne do roku 2010. Síce budem mať OK pohladávky, OK výnos, OK odvod aj zaúčtovanie DPH, ale nebude mi sedieť kniha pohľadávok.
Preto si myslím, že ak nepoužijem spôsob "komplet vrátane ČR 2010", tak potom by som mala účtovať v roku 2011 s číselným radom 2011 311/385,343. A cez ID k 31.12. zaúčtovať výnos 385/602. Ale takto zase budem mať posun v účtovaní DPH (odvod 31.12., zaúčtovanie 15.1.) čo by sa zle inventarizovalo. Takže by mi neostalo nič iné, len v roku 2011 buď neúčtovať o DPH (ale ako?, dať DPH na 385?) a v roku 2010 cez ID ZD, DPH 602,343/385 ???
Jednoducho treba zvážiť možnosti softu, zbytočne si to podla možnosti nekomplikovať a pritom dodržať zákonné podmienky. Pre mňa v danej situácii vedie systém, nemiešať roky, a to čo bolo dodané do 31.12. aj vyfaktúrovať 31.12.2010. Aby sa mi to neprenášalo do roku 2011 a nemotalo. Iné je, ked má službu (nie nájom), ktorú poskytujem od 15.12. do 5.1.2011. Tu mi dátum dodania vznikne až 5.1.2011, čiže rozdelím výnos na obdobia, zaúčtovanie 311/602,385,343 k 5.1.2011 vo faktúre, a cez ID k 31.12.2010 dostanem výnos roku 2010 k 31.12.2010 do roku 2010 cez 385/602. Účet 385 samozrejme tiež zinventarizujem.
Betina2
07.12.10,08:20
Ešte ma napadla jedna možnosť. Vystaviť na dodanú službu Faktúru (pre účely DPH), aby DPH bola správne zaúčtovaná aj odvedená 385/385 ZD + 385/343 DPH a v novom roku "ostrú" faktúru s dátumom vystavenia aj zaúčtovania 15.1.2011 bez účtovania o DPH , čiže 311/385. K tomu cez ID preúčtovať výnos do roku 2010 385/602. A úhrada 221/311. K 31.12. by tak bol zostatok na 343 správny, odvod dph správny, zostatok 311 by zodpovedal knihe pohladávok a 385 by zodpovedal príjmom bud.období, čo by sa zinventarizovalo a doložilo kópiou.
Ale toto je pomerne komplikovaný postup, čo Vy na to?
KEJKA
07.12.10,08:50
účet 385 na výnosy, ktoré sú podložené presnou sumou budúcej faktúry, nie je vhodný. Presné sumy účtujeme ako obvyklé pohľadávky, bud na 311AU alebo 315. Z hľadiska verného zobrazenia to považujem za lepšiu alternatívu.
Stefan2005
07.12.10,09:15
účet 385 na výnosy, ktoré sú podložené presnou sumou budúcej faktúry, nie je vhodný. Presné sumy účtujeme ako obvyklé pohľadávky, bud na 311AU alebo 315. Z hľadiska verného zobrazenia to považujem za lepšiu alternatívu.

Aj uvedený pohľad (netvrdím, že je neakceptovateľný) na problematiku časového rozlišovania výnos ma utvrdzuje v tom, že táto oblasť je oveľa menej metodicky rozpracovaná, ako časové rozlišovanie nákladov ( v nákladovej oblasti si môžeme ešte vypomôct i rezervami - tvorba rezervy vo výnosovej oblasti ??? !!!)

Časovo je možné rozlišovať náklady a výnosy len vtedy, keď je známy nielen ich vecný obsah, ale je známa ich presná suma a je určené účtovné obdobie, ktorého sa týkajú. Časové rozlišovanie nákladov sa realizuje účtovaním nákladov budúcich období a výdavkov budúcich období. Časové rozlišovanie výnosov sa zabezpečuje účtovaním výnosov budúcich období a príjmov budúcich období.

Takže ja to vidím tak, že pre časové rozlišovanie výnosov sa vyžaduje presná suma - v prípade nepresných súm by sme museli účtovať o dohadovaných výnosoch, rezervách....
Betina2
07.12.10,10:46
Odcitujem Ing. Cenigovú:
"Kritériom na účtovanie účtovných prípadov časového rozlíšenia je skutočnosť, že je známy ich vecný obsah, suma a je určené obdobie, ktorého sa týkajú."
" Na účty časového rozlíšenia sa vzťahuje dokladová inventúra a pri inventarizácii sa posudzuje ich výška a odôvodnenosť existencie časového rozlíšenia."
"Na účte 385 - Príjmy budúcich období sa účtujú časovo rozlíšené výnosy, ktoré časovo a vecne partia do bežného účtovného obdobia a týkajú sa príjmov v určitých budúcich obdobiach, napríklad nájomné platené pozadu. Na účte 385 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech účtov výnosov v účtovnej triede 6."
Na 385 sa účtujú aj napr. bankové úroky nezahrnuté do bankového výpisu do konca bežného ÚO.

Iný účet mi sem jednoducho nesedí na takéto rozlišovanie medzi obdobiami. Ak by aj účet 315 - tak ten mám na ostatné pohľadávky z obchodných vzťahov, napríklad reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaj dlhodobého majetku a materiálu....+ postúpenie pohľadávok, bonusy, skontá rabaty.
Tu som nejako nútená uvažovať, že ide o pohladávky vyplývajúce z určitých zmlúv a dohôd, na základe ktorých nemusím vystavovať klasickú faktúru, napríklad predávam budovu, auto na základe zmluvy a v tejto zmluve mám dohodnuté všetky smerodajné údaje pre vystavenie dokladu Ostatná pohľadávka. Ja osobne napríklad sem by som zaradila aj Výzvy na úhradu sankčných úrokov voči odberateľom napr. za nedodržanie termínu splatnosti, alebo Zmluvnú pokutu dohodnutý v obchodných vzťahoch.

Mne práve nepríde veľmi verné zobrazenie účtovania takýchto pohľadávok cez účet 315, lebo z účtu 311 alebo 315 neviem potom priamo rozlíšiť, ako mám časovo usporiadaný rozdiel medzi vznikom a uplatnením pohľadávky, Totiž účet 385 je aj vykázaný na iných riadkoch Súvahy v rozlíšení na krátkodobé a dlhodobé a aj v Poznámkach, čo je podla mňa aj vernejšie ako mať všetko v jednom riadku s bežnými pohľadávkami v súčte 311 a 315.
KEJKA
07.12.10,11:05
ja som mala na mysli §48, ods. (3) Postupov účtovania
Ak do dňa zostavenia účtovnej závierky nie je vystavený účtovný
doklad pre dlžníka, výška pohľadávky sa určí napríklad na základe zmluvy alebo iného dokladu a pohľadávka sa účtuje na príslušných účtoch pohľadávok, s ktorými súvisí a vedie sa na samostatnom analytickom účte. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa účtujú upravujúce závierkové účtovné prípady, napríklad, ak do dňa zostavenia účtovnej závierky účtovná jednotka získala informáciu o výške tržby z predaja majetku, ktorý účtovná jednotka predala pred dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
a oproti tomu účet 385 je vymedzený takto
(13) Na účte 385 - Príjmy budúcich období sa účtujú časovo rozlíšené výnosy, ktoré časovo a vecne patria do bežného účtovného obdobia a týkajú sa príjmov v určitých budúcich obdobiach, napríklad nájomné prijaté pozadu. Na účte 385 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech príslušných účtov výnosov v účtovej triede 6.
Betina2
07.12.10,12:00
ja som mala na mysli §48, ods. (3) Postupov účtovania
Ak do dňa zostavenia účtovnej závierky nie je vystavený účtovný
doklad pre dlžníka, výška pohľadávky sa určí napríklad na základe zmluvy alebo iného dokladu a pohľadávka sa účtuje na príslušných účtoch pohľadávok, s ktorými súvisí a vedie sa na samostatnom analytickom účte. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa účtujú upravujúce závierkové účtovné prípady, napríklad, ak do dňa zostavenia účtovnej závierky účtovná jednotka získala informáciu o výške tržby z predaja majetku, ktorý účtovná jednotka predala pred dňom, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.
Otázka bola, ako číslovať a ako účtovať vystavené faktúry na prelome UO.
Zadávateľka sa pýtala na vystavovanie a účtovanie faktúr s dodaním v bežnom UO.
Ja som však písala aj o problematike fakturovania, ked služba je dodávaná kontinuálne a jej začiatok je v BO a ukončenie v BUD.O. Ja daný § 48 ods.3 chápem tak, že sa to týka pohľadávky, ktorá vznikla a aj sa týka bežného UO a v bežnom UO aj bolo jej dodanie (čiže služba začala aj skončila v roku 2010) Tu ide len o to, aby som vystavila účtovný doklad (na základe zmluvy, splátkového kalendára a pod.). Vid spomínaná tržba z predaja majetku. Majetok nepredávam cez viacej UO. Predám 30.12., tak patrí do roku 2010. Uhrada môže samozrejme byť aj postupne. ANO, v tom prípade je to OK. Mne sa však jednalo o prípad, kedy dodávam službu, ktorá vznikla v BEZNOM OBDOBI a pokračuje aj v BUDÚCOM OBDOBI s tým, že VYSTAVUJEM FAKTÚRU v BUDUCOM OBDOBI, lebo vtedy bol dátum dodania. Ciže mám pri jednej dodávke prechod cez viac UO a musím vystaviť riadnu faktúru, nie iný doklad.
a oproti tomu účet 385 je vymedzený takto
(13) Na účte 385 - Príjmy budúcich období sa účtujú časovo rozlíšené výnosy, ktoré časovo a vecne patria do bežného účtovného obdobia a týkajú sa príjmov v určitých budúcich obdobiach, napríklad nájomné prijaté pozadu. Na účte 385 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech príslušných účtov výnosov v účtovej triede 6.

Pri dodaniach do 31.12. je 385 bezpredmetný. Preto som v svojom predošlom príspevku o účtovaní cez 385

Znovu odcitujem zo svojho skoršieho príspevku v tejto téme:
Preto si myslím, že ak nepoužijem spôsob "komplet vrátane ČR 2010", tak potom by som mala účtovať v roku 2011 s číselným radom 2011 311/385,343. A cez ID k 31.12. zaúčtovať výnos 385/602. Ale takto zase budem mať posun v účtovaní DPH (odvod 31.12., zaúčtovanie 15.1.) čo by sa zle inventarizovalo. Takže by mi neostalo nič iné, len v roku 2011 buď neúčtovať o DPH (ale ako?, dať DPH na 385?) a v roku 2010 cez ID ZD, DPH 602,343/385 ??? Toto sa mi prieči, preto s otáznikmi
Jednoducho treba zvážiť možnosti softu, zbytočne si to podla možnosti nekomplikovať a pritom dodržať zákonné podmienky. Pre mňa v danej situácii vedie systém, nemiešať roky, a to čo bolo dodané do 31.12. aj vyfaktúrovať 31.12.2010. Aby sa mi to neprenášalo do roku 2011 a nemotalo. Iné je, ked má službu (nie nájom), ktorú poskytujem od 15.12. do 5.1.2011. Tu mi dátum dodania vznikne až 5.1.2011, čiže rozdelím výnos na obdobia, zaúčtovanie 311/602,385,343 k 5.1.2011 vo faktúre, a cez ID k 31.12.2010 dostanem výnos roku 2010 k 31.12.2010 do roku 2010 cez 385/602. Účet 385 samozrejme tiež zinventarizujem. Tu som to vysvetlovala
marjankaj
07.12.10,12:19
Otázka nebola ako to účtovať. Zadávateľ sa pýtal iba na číslovanie. Účtovanie mu je jasné. Teda sa na to nepýtal.
A ako si tie faktúry bude číslovať si môže sám určiť.
Stefan2005
07.12.10,12:28
Otázka nebola ako to účtovať. Zadávateľ sa pýtal iba na číslovanie. Účtovanie mu je jasné. Teda sa na to nepýtal.
A ako si tie faktúry bude číslovať si môže sám určiť.

Možná, že po prečítaní predchádzajúcich príspevkov už to také jasné nebude:).
Ale podotýkam, že aj keď číslovanie bude akékoľvek, účtovanie musí spĺnať stanovené požiadavky...
Betina2
07.12.10,12:47
A ako si tie faktúry bude číslovať si môže sám určiť.
Ano.