lianett
29.11.10,17:23
Dobrý deň,

Dnes mi prišla výzva na úhradu daňového nedoplatku, ktorý vznikol nezaplatením preddavkov za rok 2009 ku dňu 31.12.2009. Daňový úrad mi už vyrúbil sankčný úrok, ktorý musím v lehote do 15 dní uhradiť a s ktorým som aj rátal. Preddavky som nemohol uhradiť, ale daňový úrad som o tom ústne informoval, na čo mi bolo povedané, že môže mi byť vyrubený sankčný úrok.

Môj problém je, že daňový úrad klasifikuje nezaplatený preddavok po lehote splatnosti dane ako daňový nedoplatok za rok 2009.Ja si myslím, že to nie je daňový nedoplatok. Daň za rok 2009 bola riadne zaplatená, v prípade, že by som tie preddavky k 31.12.2009 uhradil, vznikol by mi výrazne vyšší daňový preplatok.

Môže daňový úrad klasifikovať tento daňový preddavok ako nedoplatok na dani za rok 2009 a poslať na mňa exekútora? Proti výzve môžem podať námietku, uvažujem nad tým /je tam lehota do 15 dní/.

VĎAKA
veronikasad
29.11.10,18:27
Pýtaš sa, či za nezaplatený sankčný úrok môže byť exekúcia ?
lianett
29.11.10,18:34
Nie, ja sa pýtam, či za nezaplatený preddavok môže byť exekúcia, navyše po zaplatení dane za rok 2009 v plnej výške.

Daňový úrad mi v liste tvrdí, že áno a že nezaplatený preddavok za rok 2009, splatný k 31.12.2009 je daňovým nedoplatkom aj keď daň za rok 2009 bola zaplatená v plnej výške.

Sankčné úroky som už zaplatil.
Zoltán Kovács
29.11.10,18:39
No na toto som aj ja zvedavý. 4 roky som sa naťahoval s DÚ pre nezaplatený preddavok za 4.Q 2005. Ktorý samozrejme v DP som nezarátaval, a tým pádom výsledná daňová povinnosť bola vyčíslená vyššie. Vzdal som to, lebo každý rok chodili sankčné úroky, nakoniec sa zaplatil ten preddavok, a na druhý deň som podal žiadosť o vrátenie preplatku.
Viem, nemá to logiku, ale po 4 rokoch ma to prestalo baviť.
lianett
29.11.10,18:52
A má význam posielať proti výzve na úhradu "daňového nedoplatku" alias preddavku námietku? Ja by som to v podstate mohol zaplatiť a odrátať si to z dane za rok 2010, ale nechcem, aby to klasifikovali ako daňový nedoplatok. Ono k tomuto dátumu je to vlastne daňový preplatok, preto mi tam ten exekútor nesedí...
Zoltán Kovács
29.11.10,18:57
Problém je v tom, že ich systém nie je schopný vysporiadať tieto nedoplatky preddavkov s úhradou dane. Toto som konzultoval so správkyňou. Dala mi za pravdu, že vlastne nemám nedoplatky, ale systém nie je schopný rozdeliť platbu. Jednu úhradu vie priradiť iba k jednému predpisu. A tým pádom ich systém automaticky vyzýva na zasielanie týchto "blbostí".

Jednoducho povedané v ľavom stlpci majú predpisy preddavkov (napr. 4x1000), a v pravom stlpci zase daňovú povinnosť z DP (napr. 800, kde nemám zohladnené preddavky, lebo som nezaplatil). Uhradím tých 800, daň mám vysporiadanú. Ale im ten ľavý stlpec stále ostáva ako neuhradený.
lianett
29.11.10,18:57
Inak teraz sú tie sankčné úroky od 01.01.2010 až vo výške min.15% alebo 4 násobku úrokovej sadzby európskej centrálnej banky, ale tých 15% ročne je min.Keďže úroková sadzba ECB bola ku dňu 01.01.2010 1%, tak mi naparili tých 15 %, čo tiež nie je málo...
Zoltán Kovács
29.11.10,18:59
K tomu výpočtu sankčných úrokov. V inej téme som na to poukazoval, že ich kalkulačka na stránke drsr.sk, ešte stále ráta sančné úroky podľa starého systému. Keď som to nahlásil cez kontaktný formulár daňovému riaditeľstvu v BB odpoveď bola, že nevedia kedy sa to aktualizuje. Podľa toho ako to stihnú programátori.
KEJKA
29.11.10,19:46
neviem, či sa bavíte o dani SZČO. Zo skúsenosti za sro môžem povedať, že v takýchto prípadoch si vedia (možno iba niekde) preúčtovať platby tak, aby sa vyrovnali predpisy. Systém to umožňuje - aspoň u PO.
Stalo sa, že klient neplatil preddavky a v DPPO uhradil plnú daň. DÚ vyrubil sankcie za neskoré úhrady preddavkov odo dňa splatnosti k 31.3.xxxx - ku dňu podania DPPO. DU dňom zaplatenia dane za predchádzajúci rok považoval preddavky za uhradené. Považujem to za logické.
Zoltán Kovács
29.11.10,20:11
neviem, či sa bavíte o dani SZČO. Zo skúsenosti za sro môžem povedať, že v takýchto prípadoch si vedia (možno iba niekde) preúčtovať platby tak, aby sa vyrovnali predpisy. Systém to umožňuje - aspoň u PO.
Stalo sa, že klient neplatil preddavky a v DPPO uhradil plnú daň. DÚ vyrubil sankcie za neskoré úhrady preddavkov odo dňa splatnosti k 31.3.xxxx - ku dňu podania DPPO. DU dňom zaplatenia dane za predchádzajúci rok považoval preddavky za uhradené. Považujem to za logické.


Súhlasím, je to samozrejme logické. Ale zrejme len na niektorých DÚ. Išlo samozrejme o PO v mojom prípade.
lianett
30.11.10,21:36
Súhlasím, je to samozrejme logické. Ale zrejme len na niektorých DÚ. Išlo samozrejme o PO v mojom prípade.
samozrejme, že je to logické, ja som ale SZČO, tak ma asi treba riadne ...
Bol som na tom daňovom aj ja, a tiež mi vysvetľovali problém so systémom, tak ako si povedal, bol som tam dve hodiny, asi aby som to riadne pochopil...aj tak som to nepochopil.

Neviem, aký je rozdiel medzi SZČO a PO čo sa týka preddavkov, prečo by to malo ísť tam a tu nie? Ale najskôr bude problém asi naozaj v tom, akí ľudia sú na tom ktorom daňovom.

Chcel by som sa Kejky spýtať, či vtedy, keď klient neplatil preddavky požiadal príslušný DÚ o odpustenie preddavky platiť? Mne dnes tvrdili, že som o to písomne nepožiadal a preto ich zaplatiť musím. A možno by som ich musel zaplatiť aj o 10 rokov.

Ja inak plánujem voči tomu ich rozhodnutiu vzniesť námietku. Písomne do 15 dní tak môžem urobiť. Čo najhoršie sa mi môže stať? Len to, že to aj tak budem musieť zaplatiť, ale aspoň získam čas.

Vďaka za vaše skúsenosti
KEJKA
30.11.10,21:43
Malo by to ísť, ale skutočne to bude závisieť od toho DU, kto na tom skutočne robí.
Ak máš pri tej námietke odklad platenia, tak to urob. Súčasne pošli námietku resp. dotaz na drsr.
Veľa šťastia.
Nie, môj klient nepožiadal o odklad platenia, proste neplatil a ja som ho neurgovala - bol to jeho problém. Z dnešného pohľadu viem, že to bola iba chyba vzájomnej komunikácie, klient /Nemec/ nepochopil moje odporúčanie.