EL74
29.11.10,17:31
Firma nakúpila PC z GB. Angličania tam šupli 17,5% VAT aj napriek tomu, že mali info ohľadom IČ DPH SK objednávateľa. Z jednej strany mali pravdu, lebo tovar neopustil hneď GB a preto nemali doklad o tom, že tovar opustil krajinu. PC sa dostalo do SK asi po 2 týždňoch osobným odberom.
Moja otázka znie, či sa takto vystavená faktúra má u nás v SK ešte samozdaniť, alebo to nebudem brať vôbec ako intrakomunitárny obchod, VAT budem mať v obstarávacej cene PC (cena bola nad 1700 EUR)

Druhá moja otázka znie, či si firma môže túto GB DPH na budúci rok vypýtať od GB späť?

ďakujem vopred za každú radu
Luba
29.11.10,21:39
1. treba sa skúsiť dohodnúť s dodávateľom, aby opravil faktúru - keď mal IČ DPH, mal hneď vystaviť bez dane, s odkazom na prenos daňovej povinnosti. A dať im aj nejaké vyjadrenie, že PC bolo dňa toho a toho prepravené do SR.
2. ak to nepôjde, zdaniť aj tak na Slovensku - na podobný prípad dnes p.Jablonková povedala, že zdaniť v SR každopádne, ako základ dane použiť základ dane z faktúry, t.j. nezdaňovať to u nás celé aj s anglickou daňou.
3. neviem, či by to vrátili cez refundáciu, skúsiť by sa to snáď dalo, v najhoršom nevrátia-
EL74
30.11.10,18:45
ďakujem za reakciu.
dodatočne vybaviť opravu fa. bude asi problém. Preto som dával do porady túto tému, lebo daňovák mi poradil nezdaňovať u nás v SR, ale odb. časopise som čítal niečo podobné ako vo Vašom príspevku.
Čo bude s tou DPH , ako sa zaúčtuje, nepôjde teda do obst. PC?
má sa to (DPH GB) zaúčtovať ako pohľadávka voči GB?
betka
30.11.10,20:04
U dodavateľa z GB platí presne toto, veď sme v EU:

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu


(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.


(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.

Otázka:
Kto uskutočnil prepravu? Ak ste to boli vy, odberateľ, malo byť podpídané vyhlásenie, že ste tovar prepravili na územie SR. Dali ste dodavateľovi Vaše IČ DPH, mal si Vás preveriť.... a nakoniec, u nás, ako aj u GB platí :

(8) Ak prepravu tovaru z tuzemska do iného členského štátu vykoná odberateľ alebo ju zabezpečí odberateľ inou osobou, platiteľ je povinný mať doklady podľa odseku 5 písm. a) alebo c) do konca šiesteho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom sa uskutočnilo dodanie tovaru. Ak platiteľ nemá doklady podľa odseku 5 písm. a) alebo c) v lehote podľa prvej vety, uvedie dodanie tovaru bez oslobodenia od dane do daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplynula táto lehota.

Záver: Ak Vám vystavil "bloček" z ERP, budiš s GB DPH, môžete si požiadať o vrátenie DPH do tušímže 30.09.2011 (nejdem hľadať). Ale ak ste mu poskytli identifikáciu, čo je na FA, a podpídali ste mu čestné prehlásenie, nemá dôvod Vás upodozrievať. Doklady má mať v ruke do 6 mes...

mimotemy, neviem prečo chápem Slovákov za najznalejší národ v EU ohľadom zákonov... A chyby sú najviac trestané v SR.:mee:
Luba
30.11.10,20:42
ďakujem za reakciu.
dodatočne vybaviť opravu fa. bude asi problém. Preto som dával do porady túto tému, lebo daňovák mi poradil nezdaňovať u nás v SR, ale odb. časopise som čítal niečo podobné ako vo Vašom príspevku.
Čo bude s tou DPH , ako sa zaúčtuje, nepôjde teda do obst. PC?
má sa to (DPH GB) zaúčtovať ako pohľadávka voči GB?

Teraz ktorá DPH? Tá slovenská sa zaúčtuje na výstupe aj na vstupe na 343 AÚ. Plus/mínus = 0. Tá britská sa zaúčtuje ako náklad na 548. Zároveň na 378/648, čo predstavuje jednak +/- z hľadiska nákladov/výnosov a jednak pohľadávku voči GB daň.úradu. Ak by z GB daň vrátili, tak sa vyrovná voči 378. Ak nie, tak sa zaúčtuje v budúcnosti ako náklad 548 na základe vyjadrenia z GB.
EL74
30.11.10,20:44
ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
je mi jasné že faktúru zle vystavili, ale teraz je už neskoro ju dať opraviť ( skúšať to budem, ale neočakávam pozitívnu reakciu od GB)
PC bolo na SK prepravené inou osobou. Samozdanenie teda musím spraviť zo základu dane v tom ste sa ma presvedčili, ale čo bude s tou GB DPH.
Ako ju mám zaúčtovať?
EL74
30.11.10,20:47
Teraz ktorá DPH? Tá slovenská sa zaúčtuje na výstupe aj na vstupe na 343 AÚ. Plus/mínus = 0. Tá britská sa zaúčtuje ako náklad na 548. Zároveň na 378/648, čo predstavuje jednak +/- z hľadiska nákladov/výnosov a jednak pohľadávku voči GB daň.úradu. Ak by z GB daň vrátili, tak sa vyrovná voči 378. Ak nie, tak sa zaúčtuje v budúcnosti ako náklad 548 na základe vyjadrenia z GB.
ups, sorry prehliadol som túto odpoveď, ďakujem za info