janka10101
29.11.10,19:03
Zamestnavatel ma odmietol prepustit zo zamestnania a pritlacil ma 2-mesacnou vypovednou lehotou. Lenze ja uz v stredu nastupujem na vyhodnejsiu pracovnu poziciu. V zmluve mam zial klauzulu, ze ak nedodrzim vypovednu lehotu, maju pravo mi nevyplatit poslednu vyplatu. Ako sa da tomu predist tak, aby som dostala aj vyplatu aj v stredu nastupila do novej prace? Ako je to pri poruseni pracovnej discipliny? Vtedy dostanem vypoved od zamestnavatela, stacia tri absencie v praci, ale co potom s vyplatou? Maju pravo mi ju zadrzať aj tak?
Dakujem za rady a odpovede.
Tweety
29.11.10,18:06
Zamestnavatel ma odmietol prepustit zo zamestnania a pritlacil ma 2-mesacnou vypovednou lehotou. Lenze ja uz v stredu nastupujem na vyhodnejsiu pracovnu poziciu. V zmluve mam zial klauzulu, ze ak nedodrzim vypovednu lehotu, maju pravo mi nevyplatit poslednu vyplatu. Ako sa da tomu predist tak, aby som dostala aj vyplatu aj v stredu nastupila do novej prace? Ako je to pri poruseni pracovnej discipliny? Vtedy dostanem vypoved od zamestnavatela, stacia tri absencie v praci, ale co potom s vyplatou? Maju pravo mi ju zadrzať aj tak?
Dakujem za rady a odpovede.
Ak túto pokutu za nedodržanie VD máš v PZ, určite ju dostaneš,predísť sa tomu nedá, a dostaneš aj absencie,( podľa toho, kedy ukončíte PP) za ktoré je možné krátiť nárok na dovolenku. Za absencie výplata nie je, veď nie si v práci a k tomu aj tá pokuta, takže si to dobre premyslí, skús sa dohodnúť na skončení PP dohodou.
Tweety
29.11.10,18:15
........ ešte doplním Tweety, že za absenciu sa kráti aj dovolenka.
Nemusela si doplniť,:--- ja som to tam napísala. Ale nevadí. Maja:)
mzdarka renca
29.11.10,18:16
Nemusela si doplniť,:--- ja som to tam napísala. Ale nevadí. Maja:)

vieeeem, aj som príspevok vymazala a ty si ma medzitým opravila:D:D:D
janka10101
29.11.10,18:17
snazila som sa ukoncit pracovny pomer dohodou, lenze zbytocne. Nepustia ma. a ja si novu pracovnu prilezitost nechcem nechat ujst. da sa z tohto vyjst nejako rozumne pre obe strany?
mzdarka renca
29.11.10,18:21
snazila som sa ukoncit pracovny pomer dohodou, lenze zbytocne. Nepustia ma. a ja si novu pracovnu prilezitost nechcem nechat ujst. da sa z tohto vyjst nejako rozumne pre obe strany?

rozumne, len sa pokúsiť dohodnúť, jednať bez emócii a s rozvahou. skús to takto podať ešte raz zamestnávateľovi, ak je aj on férový a rozumný, nemal by ti robiť prieky. záleží hlavne od vašich vzťahov. ak máš ešte dovolenku, dohodni sa na jej čerpaní a počas dovolenky môžeš pracovať u nového zamestnávateľa.
veronikasad
29.11.10,18:23
snazila som sa ukoncit pracovny pomer dohodou, lenze zbytocne. Nepustia ma. a ja si novu pracovnu prilezitost nechcem nechat ujst. da sa z tohto vyjst nejako rozumne pre obe strany?
Janka, pustia ťa, ale zamestnávatel si nedodržanie výpovednej doby "poistil" v zmysle Zákonníka práce (náhradou vo výške jednomesačnej mzdy) a ty si takú pracovnú zmluvu podpísala - bohužial. Nekomplikuj si život absenciami, nemusí sa ti to vyplatiť u nového zamestnávatela. Lebo sa môže stať, že prídeš o poslednú výplatu, aj skončenie prac.pomeru (v skúšobnej dobe) u nového zamestnávatela.
janka10101
29.11.10,18:32
Janka, pustia ťa, ale zamestnávatel si nedodržanie výpovednej doby "poistil" v zmysle Zákonníka práce (náhradou vo výške jednomesačnej mzdy) a ty si takú pracovnú zmluvu podpísala - bohužial. Nekomplikuj si život absenciami, nemusí sa ti to vyplatiť u nového zamestnávatela. Lebo sa môže stať, že prídeš o poslednú výplatu, aj skončenie prac.pomeru (v skúšobnej dobe) u nového zamestnávatela.
Toho sa nebojim pretoze mi tuto moznost poradit riaditel firmy.takze je oboznameny so situaciou. A ako je to potom s dovolenkou a 13-tym platom?To mi vyplatit musia nie?Na to mi siahat nemozu.
Tweety
29.11.10,18:34
Toho sa nebojim pretoze mi tuto moznost poradit riaditel firmy.takze je oboznameny so situaciou. A ako je to potom s dovolenkou a 13-tym platom?To mi vyplatit musia nie?Na to mi siahat nemozu.
Nevyčerpanú dovolenku preplatia pri skončení PP, na 13. plat, ak bol ako nenárokovateľná zložka mzdy, alebo boli stanovené podmienky trvania PP do konca roka, nárok mať nebudeš, resp. budeš ho mať krátený.
veronikasad
29.11.10,18:38
Toho sa nebojim pretoze mi tuto moznost poradit riaditel firmy.takze je oboznameny so situaciou. A ako je to potom s dovolenkou a 13-tym platom?To mi vyplatit musia nie?Na to mi siahat nemozu.
Ak máte v mzdovom predpise, že nárok na 13. plat je len v prípade, ak k termínu výplaty pracovný pomer zamestnanca trvá - bohužial naň nárok mať nebudeš. Málokedy totiž býva vyplácaný vo výplate za mesiac november alebo december.

A o dovolenklu môžeš prísť práve plánovanou absenciou.
mzdarka renca
29.11.10,18:42
Veronika, z praxe práve 13.plat býva tzv. vianočný, t.z., že zúčtovaný v mzde za november.
janka10101
29.11.10,18:42
lenze o celu dovolenku?Zial nemam na vyber. Oni ma skor ako mi uplynie vypovedna lehota nepustia a ja v stredu nastupujem. Takze inac ako absenciou sa to riesit neda.
janka10101
29.11.10,18:44
Veronika, z praxe práve 13.plat býva tzv. vianočný, t.z., že zúčtovaný v mzde za november.
Tiez mam take informacie, ze bol vlani vyplacany prave s novembrovou vyplatou. Takze alikvotna ciastka by mala patrit aj mne. Bez ohladu na to,ze davam vypoved alebo nie?
veronikasad
29.11.10,18:47
lenze o celu dovolenku?Zial nemam na vyber. Oni ma skor ako mi uplynie vypovedna lehota nepustia a ja v stredu nastupujem. Takze inac ako absenciou sa to riesit neda.

Krátenie dovolenky
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

(6) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.
veronikasad
29.11.10,18:48
Tiez mam take informacie, ze bol vlani vyplacany prave s novembrovou vyplatou. Takze alikvotna ciastka by mala patrit aj mne. Bez ohladu na to,ze davam vypoved alebo nie?
To si prever v kolektívnej zmluve alebo mzdovom predpise. Poznám firmy, ktoré to majú tak ako som písala vyššie ...
janka10101
29.11.10,18:57
To si prever v kolektívnej zmluve alebo mzdovom predpise. Poznám firmy, ktoré to majú tak ako som písala vyššie ...
Mozno vyzeram ako totalny hlupak, ale kde sa dostanem k mzdovemu predpisu firmy?
veronikasad
29.11.10,18:59
Mozno vyzeram ako totalny hlupak, ale kde sa dostanem k mzdovemu predpisu firmy?
neviem akú máte organizačnú štruktúru, opýtaj sa mzdárky.
Tweety
29.11.10,18:59
Mozno vyzeram ako totalny hlupak, ale kde sa dostanem k mzdovemu predpisu firmy?
So mzdovým predpisom by mal byť oboznámený každý zamestnanec a mal by byť teda prístupný každému, skús sa o ňom poinformovať u nadriadených.
janka10101
29.11.10,19:05
So mzdovým predpisom by mal byť oboznámený každý zamestnanec a mal by byť teda prístupný každému, skús sa o ňom poinformovať u nadriadených.
Tak s nicim takym sme mi zamestnanci oboznameni neboli. A mohli minuly rok 13.ty plat zrazit kolegyniam do manka?bez ich suhlasu?je nieco taketo vobec povolene a mozne?
veronikasad
29.11.10,19:15
Veronika, z praxe práve 13.plat býva tzv. vianočný, t.z., že zúčtovaný v mzde za november.
My sme mávali pred Vianocami len zálohu - vyúčtovanie bolo po schválení ročnej uzávierky. Ale vtedy sa to volalo "podiely", nie 13. plat.
vieraaaa
29.11.10,19:41
Tiez mam take informacie, ze bol vlani vyplacany prave s novembrovou vyplatou. Takze alikvotna ciastka by mala patrit aj mne. Bez ohladu na to,ze davam vypoved alebo nie?
Ja keď som odchádzala z predošlého zamestnania a dala som výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou a končila som pracovný pomer 31.8., tak mi tento zamestnávateľ nevyplatil žiadny 13-ty plat (tzv. dovolenkový), ktorý vyplácal v júlovej výplate z dôvodu, že som vo výpovednej dobe. A to som tam pracovala skoro 23 rokov.
Nechcem Ti kaziť náladu, ale myslím si, že väčšina zamestnávateľov to takto rieši.
mzdarka renca
29.11.10,19:52
My sme mávali pred Vianocami len zálohu - vyúčtovanie bolo po schválení ročnej uzávierky. Ale vtedy sa to volalo "podiely", nie 13. plat.

ja vo svojej cca 20 ročnej praxi len v mesiaci november (raz sa stalo, že v decembrovej, nakoľko konateľ bol mimo, ale vyplácalo sa ešte pred sviatkami formou zálohy), žiadne doplatky a pod., ak nerátam dovolenkový plat, ktorý bol zúčtovaný v júnovej mzde, ale každá sme robili v inej spoločnosti a s inými pravidlami.;)
tuta
29.11.10,20:15
čo je to 13. plat? :D:D:D
Ospravedlňujem sa, nedalo mi.