elisabeth
29.11.10,21:43
dobrý deň, prosím o radu ohľadne vystavenia faktúry, keď tovar ide do USA, ale faktúra je vystavená pre odberateľa z Nemecka, ktorý je plátcom dph. Podľa mňa ide o vývoz tovaru podľa par 47, takže som fa vystavila bez dph, vynechala som tú vetičku, že ide o intrakomunitárne dodanie, faktúru nebudem uvádzať vo výkaze, súhrnnom výkaze ani Intrastate. Keďže nemecký odberateľ si neprial, aby americký videl cenu tovaru, do balíka som dala dodací list bez ceny, vystavila som prepravný list pre prepravcu a požiadala som Nemcov, aby poslali Američanom faktúru, nech ju môžu predložiť pre colné konanie. Je to tak správne?
Pre mňa stačí, aby som mala doklad o vývoze, keď mi podpíše prepravca, že u nás prevzal tovar, určený pre vývoz do USA alebo potrebujem ešte aj colný doklad? Nerobila som dovoz a vývoz už asi 5 rokov, takže nové prepisy neovládam a tápem v tom.
Ďakujem všetkým za radu.
Ak som otázku zle zaradila, ospravedlňujem sa.
betka
30.11.10,20:10
Eli, sú tu 3 subjekty: A pozorne treba čítať:

§ 47
Oslobodenie od dane pri vývoze tovaru a služieb

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený predávajúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu.

(2) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený kupujúcim alebo na jeho účet do miesta určenia na území tretieho štátu, ak kupujúci nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko, s výnimkou dodania tovaru, ktorý prepravil kupujúci na účely vybavenia, zásobenia pohonnými látkami a potravinami výletných lodí, súkromných lietadiel alebo akýchkoľvek dopravných prostriedkov na súkromné použitie.

(3) Odoslanie alebo prepravenie tovaru do miesta určenia na území tretieho štátu podľa odsekov 1 a 2 je platiteľ povinný preukázať colným vyhlásením, v ktorom je colným orgánom potvrdený výstup tovaru z územia Európskeho spoločenstva, a dokladom o odoslaní alebo preprave tovaru; platiteľ musí mať colné vyhlásenie, v ktorom je potvrdený výstup tovaru z územia Európskeho spoločenstva, najneskôr do konca šiesteho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom uplatnil oslobodenie od dane.
elisabeth
30.11.10,21:05
Betka, ďakujem za reakciu,

čo sa týka par.47 - ja som to pochopila tak, že je to oslobodené od dph a práve to som si chcela tou otázkou overiť, že to chápem správne a takisto to, že sa to neuvádza v priznaní a súhrn.výkaze.
Čo sa týka vývozného dokladu - potrebujem teda doklad, potvrdený colným
orgánom.