branka
25.11.05,18:34
Zdravím poraďákov,

chcela by som poprosiť o radu. SRO zamestnáva pracovníčku na administratívne práce, prípravné účt.práce- chce jej zaplatiť kurz účtovníctva a následne ju zamestnať ako svoju účtovníčku. SRO neposkytuje účtovné služby iným klientom. Je možné zahrnúť tento kurz do daňových výdavkov firmy? Je zároveň hodnota účtovného kurzu príjmom zo závislej činnosti pre zamestnankyňu?
Ďakujem

Branka
sway
25.11.05,17:47
Zdravím poraďákov,

chcela by som poprosiť o radu. SRO zamestnáva pracovníčku na administratívne práce, prípravné účt.práce- chce jej zaplatiť kurz účtovníctva a následne ju zamestnať ako svoju účtovníčku. SRO neposkytuje účtovné služby iným klientom. Je možné zahrnúť tento kurz do daňových výdavkov firmy? Je zároveň hodnota účtovného kurzu príjmom zo závislej činnosti pre zamestnankyňu?
Ďakujem

Branka

Príjmom zo závislej činnosti to pre zamestnanca nie je.
Tak je už zamestnaná, alebo najskôr pôjde na kurz a potom sa zamestná?
Ide o veľkú firmu?
Lebo ak by to bola malá firma a takto chce niekomu z okolia pomôcť, že si ho zaškolí a zamestná, dá sa to riešiť tak, že kurz sa objedná na firmu, nie na meno a zaplatí sa. Bude daňovým nákladom s odôvodnením že naň chodil napríklad majiteľ, lebo chce mať prehľad v účtoivníctve.
môj názor.
renča1
25.11.05,17:59
Zdravím poraďákov,

chcela by som poprosiť o radu. SRO zamestnáva pracovníčku na administratívne práce, prípravné účt.práce- chce jej zaplatiť kurz účtovníctva a následne ju zamestnať ako svoju účtovníčku. SRO neposkytuje účtovné služby iným klientom. Je možné zahrnúť tento kurz do daňových výdavkov firmy? Je zároveň hodnota účtovného kurzu príjmom zo závislej činnosti pre zamestnankyňu?
Ďakujem

Branka

Branka píšeš, že SRO už zamestnáva pracovníčku, ale v tej iste vete píšeš, že citujem: "chce ju následne zamestnať ako svoju účtovníčku". Predpokladám , že ide o zamestnanca na dohodu o vykon.práce. Ak ide o dohodu o vykon.práce, sro má nárok na daň.výdavok za kurz účtovníctva.
Ak nie je ešte zamestnancom tak by som to riešila , ako bolo písané v prvom príspevku.:rolleyes:
branka
25.11.05,18:02
Zamestnankyňa je už zamestnaná ale zatiaľ vykonáva len administratívne... práce. Ide o menšiu SRO. Čiže ak je SRO menšia a chce zaplatiť tento kurz zamestnankyni s tým, že na faktúre od školiteľa bude uvedené meno zamestnankyne ako školenej osoby je to problém - nejde o daň.výdavok?

Ďakujem

Branka
sway
25.11.05,18:07
Podľa mňa je to v poriadku - ide to do nákladov, STE PlÁTCI DPH ? -
lebo na školení DPH bola polemika čo v takýchto prípadoch s DPH - áčkou, či má nárok na odpočet, ak sa školí u firmy ktorá vystaví doklad s DPH. Nakoľko ak nevykonávate činnosť pre iné firmy z tohto dodania nebude plynúť poskytnutie a teda si DPH uplatniť nemôžete... - tak to bolo prezentované...
renča1
25.11.05,18:07
nejde o to či je vačšia alebo menšia sro. SRO má nárok za zamest.si dať do daň.výdavkov kurz účtov.i ked vykonáva zatiaľ administ.práce. V administr.prácach môže byť myslené aj pomocné účtov.práce. Môže byť uvedené meno zamestnankyne na daňovom doklade a je aj nárok na odpočet dph
Paula
25.11.05,19:39
nejde o to či je vačšia alebo menšia sro. SRO má nárok za zamest.si dať do daň.výdavkov kurz účtov.i ked vykonáva zatiaľ administ.práce. V administr.prácach môže byť myslené aj pomocné účtov.práce. Môže byť uvedené meno zamestnankyne na daňovom doklade a je aj nárok na odpočet dph Súhlasím s týmto príspevkom....dodávam, že daňovým výdavkom nie sú výdavky súvisiace so štúdiom, ktoré končí získaním vyššieho stupňa vzdelania (SŠ, VŠ).
durisovad
25.11.05,22:33
Aj ja si myslim, ze kurz uctovnictva moze ist do nakladov firmy. Podla mojho nazoru je to obdoba kadejakych odbornych skoleni, na ktore firma vysiela svojich zamestnancov. Zatial som nepocula o pripade, ze by to nebol danovo uznany naklad. A tak isto by som narokovala DPH, ak by bola uctovana.