Murdok
30.11.10,08:58
Dobry den. Chcem sa spytat. mam zamestnavatela ktory mi dost casto oznami na konci smeny ze mam ostat dlhsie. niekedy polhodinu niekedy hodinu alebo viac.
Zmluvu mam na dobu neurcitu s pevnou pracovnou dobou 8 hodin v kancli. Ten cas co ostanem dlhsie zaplateny ani zaratany vobec nemam. Proste vyjadrenie je ze si zvyknem.
Ako proti tomu postupovat?
Tweety
30.11.10,08:01
Dobry den. Chcem sa spytat. mam zamestnavatela ktory mi dost casto oznami na konci smeny ze mam ostat dlhsie. niekedy polhodinu niekedy hodinu alebo viac.
Zmluvu mam na dobu neurcitu s pevnou pracovnou dobou 8 hodin v kancli. Ten cas co ostanem dlhsie zaplateny ani zaratany vobec nemam. Proste vyjadrenie je ze si zvyknem.
Ako proti tomu postupovat?
§ 97ZP
Práca nadčas
(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.

(3) Pri pružnom pracovnom čase je práca nadčas práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom mimo základného pracovného času pri uplatnení

a) pružného pracovného dňa nad dĺžku pracovnej zmeny pripadajúcej na príslušný deň podľa rozvrhu týždenného pracovného času určeného zamestnávateľom,

b) pružného pracovného týždňa nad určený týždenný pracovný čas,
c) pružného štvortýždňového pracovného obdobia nad určený pracovný čas pripadajúci na toto obdobie.

(4) Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.

(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(8) Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, alebo ktorú vykonával pri
a) naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez vykonania ktorých by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu,
b) mimoriadnych udalostiach podľa osobitného predpisu, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.

(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.

(11) Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, nemožno nariadiť prácu nadčas. Prácu nadčas možno s týmto zamestnancom dohodnúť výnimočne pri prácach podľa odseku 8 So zamestnancom, ktorý vykonáva rizikové práce možno dohodnúť výnimočne prácu nadčas aj na zabezpečenie bezpečného a plynulého výrobného procesu po predchádzajúcom súhlase zástupcov zamestnancov.

§ 121
Mzda za prácu nadčas
(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

(2) Zamestnávateľ môže v kolektívnej zmluve dohodnúť okruh zamestnancov, s ktorými je možné dohodnúť, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne. Zamestnávateľ, ktorý nemá v kolektívnej zmluve dohodnutý okruh zamestnancov podľa prvej vety, môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom, so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé, metodické alebo obchodné činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín ročne.
V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa odseku 1 a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.
ewita888
30.11.10,08:06
no - buď si zvykneš a zostaneš tam, napríklad kôli platu ..??
alebo - nezvykneš, odídeš, máš možnosť inej, lepšej práce ??..
alebo - začneš kôli tomu bojovať, napr. inšpektorátom práce a aj tak odídeš, lebo ťa už nebudú chcieť..

treba zvážiť..
mototerka
25.07.12,05:16
Inspektorat ti moc nepomoze..aspon co mam ja skusenosti, povie ti ze tam sice može príst a pozriet sa ale pokial to nemas na dochadzke ktoru si dal zamestnavatelovi tak sa nic nedeje...jeden skorumpovany slovensky stat
Indeed
25.07.12,06:15
Napr. ja keby som bol zamestnavateľ,tak takého zamestnanca ktorý odmietne zostať hodinu na nadčas by som

rozhodne nechcel !

A hľadal by som sposoby ako sa ho zbaviť.

V dnešnej dobe je veĺa ľudí ochotných pracovať aj nadčas.

Vychytrálci nemaju a nebudú mať šancu!
Indeed
25.07.12,06:17
ruku na srdce: z tej 8-hodinovej prac doby naozaj odpracuješ všetkých 480 minut ?
Indeed
25.07.12,06:35
nehovorím ,že by si nemal mať zaplatené za prácu , TO SOM NEPOVEDAL

rozhodujúca je vzájomna DOHODA medi zamestnavateľom a zamestnacom v štýle VYHRA-VYHRA

alebo polopatisticky povedané NIEČO za NIEČO
mototerka
04.01.13,08:50
U mojho bysvaleho zamestnavatela som odpracovala 25 hodin naviac jeden mesiac, druhy mesiac cez 40 hodín a to mi nedal ani VATIKANSKU MENU - pan boh zaplat... proste ostatny kolegovia mi povedaly ze to je normalne v tejto firme nadcasy musia byt ale nikto ich nikdy nezaplati... Indeed - nevravim ked zamestnavatel potrebuje raz za cas hodinu navyse ostala by som rada aj keby mi za to nezaplatil..ale nie ze sa s toho stane pravidlo a ja tak skysnem cez desiatky hodin v mesiaci a uuplne zadarmo..
Je to sice protizakone ale nikto s tym nic nespravi...