polis1
30.11.10,09:06
Dobrý den

známy začal robiť OVB na základe zmluvy o sprostredkovaní ak nepresiahne prijem za rok 2010 2012,85 EUR nemusí podávať daňové priznanie?inak pracuje v ČR takže to aj tak musí podať..

a potom to ide do riadku za sprostredkovanie do riadku príjem podľa § 6 a riadok to je 8.

dakujem
polis1
30.11.10,08:07
a nemusí platiť z toho zdravotné a ani sociálne poistenie
Xanti
30.11.10,16:22
No ak je sprostredkovateľ poistenia v OVB,
tak musí platiť odvody do ZP. Nakoľko v ZP je považovaný za SZČO. Takže minimálne odvody platiť musí.
Čo sa týka SP, tak prvý rok neplatí a potom podľa príjmu.
polis1
30.11.10,18:08
Dobrý večer už som si to zistila na zdrav.poist., on je ten známy poistený v ČR má tam pracovnú zmluvu a zdrav.poistenie by si platil až podľa príjmov a museli by mu v ČR vystaviť na soc. poistovni formulár E101..
On práve mal živnosť zrušil ju a teraz že by mohol ísť znovu no ale že ak bude mať opäť platiť odvody takže si to rozmyslí, inak dakujem za poradenie
buffo7
31.01.11,11:47
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či si má sprostredkovateľ poistenia, ktorý má pridelené DIČ, podať daňové priznanie sám alebo mu ho spraví zamestnávateľ.
Mária.K.
31.01.11,12:31
Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či si má sprostredkovateľ poistenia, ktorý má pridelené DIČ, podať daňové priznanie sám alebo mu ho spraví zamestnávateľ.
Zamestnávateľ nie je oprávnený robiť za zamestnanca daňové priznanie, ale len ročné zúčtovanie dane (ak sú splnené podmienky zákona o dani z príjmov).
buffo7
03.02.11,11:15
Dobrý deň. Ešte by som sa chcela opýtať pre istotu. Či mám teda podať daňové priznanie, keď som sprostredkovať poistenia a príjem za rok 2010 nepresiahne sumu 2012,85 Euro.
Xanti
15.02.11,17:24
Dobrý deň. Ešte by som sa chcela opýtať pre istotu. Či mám teda podať daňové priznanie, keď som sprostredkovať poistenia a príjem za rok 2010 nepresiahne sumu 2012,85 Euro.
No a to máš príjmy len zo sprostredkovania? Iné príjmy nemáš? Ja by som DP urobila nakoľko ak neurobíš môže ťa DP vyzvať.
wallie
15.02.11,18:46
Dobrý deň. Ešte by som sa chcela opýtať pre istotu. Či mám teda podať daňové priznanie, keď som sprostredkovať poistenia a príjem za rok 2010 nepresiahne sumu 2012,85 Euro.

ak je to tvoj jediný celoročný príjem a nepresiahol 2012,85 tak ho nie si povinný podať, keďže si však na DÚ evidovaný ako SZČO s prideleným DIČ bolo by vhodné zaslať aspoň oznámenie z uvedením dôvodu nepodania daň.priznania, aby to bolo DÚ jasné prečo si ho nepodal
Katy a R
16.02.11,14:33
Dobrý deň. Ešte by som sa chcela opýtať pre istotu. Či mám teda podať daňové priznanie, keď som sprostredkovať poistenia a príjem za rok 2010 nepresiahne sumu 2012,85 Euro.
.. ak všetky tvoje príjmy spolu sú naozaj nižšie ako 2012 .. tak nemusíš ..:) - ako je už vyššie napísané ..
Ale píšeš, že máš zamestnávateľa .. tak predpokladám, že tvoj príjem je v súčte vyšší :confused: .. v tom prípade podávaš DP typ B
Stellina
01.03.11,11:06
Prosím vás a viete mi niekto napísať, ak má niekto provízie zúčtované za december 2010 ale má tam napísané splatné 18.1.2011 patrí to do roku 2010 alebo 2011 do DP? Vopred ďakujem.
wallie
01.03.11,12:58
patrí to do toho roku v ktorom mu boli provízie vyplatené a pripísané na účet
Stellina
01.03.11,17:50
patrí to do toho roku v ktorom mu boli provízie vyplatené a pripísané na účet
Ďakujem za rychlu odpoveď. :-)
martina2006
05.03.11,08:35
Prosím vás, ak sprostredkovateľ poistenia má vyplatené provízie na účet, teraz mu dali aj potvrdenie o zúčtovaných províziach za rok 2010, ale pripísané provízie na účet sa nerovnajú sume vyplatených provízii z potvrdenia. Ktorý príjem uviesť do DP, ja by som uviedla podľa výpisov z účtu, je to správne? Ďakujem.
Prima73
09.03.11,11:31
Dobry den, mam otazku, prijem zo zmluvy o sprostredkovani (Kooperativa) - provizia - je tento prijem uz zdaneny ?
wallie
09.03.11,12:26
máš niekde na potvrdení písané že je tento príjem zdanený?
ja myslím že nie, poisťovne vyplácajú provízie podľa dohodnutej výšky v zmluve o sprostredkovaní, zdaňovať si to má sprostredkovateľ sám podaním daň. priznania, v ktorom takéto príjmy uvedie a zdaní
Zita5
09.03.11,12:41
Dobry den, mam otazku, prijem zo zmluvy o sprostredkovani (Kooperativa) - provizia - je tento prijem uz zdaneny ?

Treba si prečítať zmluvu a zo znenia zmluvy vychádzať a posúdiť.
Napriek tomu mám za to , že je to príjem §6 odst.2 písm.d) a tento príjem účtujete na základe provízneho listu za rok 2010 a bankových výpisov, koľko bolo v roku 2010 skutočne vyplatených provízií.Takýto sprostredkovateľ má byť riadne registrovaný v NBS , ak robí len pre jednu poisťovňu , mala by ho registrovať poisťovňa .
Prima73
09.03.11,17:56
Dakujem velmi pekne za pomoc a rady.
salamun
21.03.11,12:28
Chcel by som sa tiez opytat k tejto teme. Sesternica ma poprosila, ci by som jej neurobil DP a rocne zuct. zdrav. p. Je zamestnana, a popri tom robi poradcu OVB. mala v roku asi 4 provízie, ale jednu jej zatial vobec nevyplatili a provizie pod 10€ im nevyplacaju koli nejakym storno rezervam. pochopil som to tak, ze su to jej peniaze, ale zadrziavaju ich oni na nejakom ucte (asi keby doslo ku stornovaniu zmluv). Co vsetko si ma uviest do DP ako prijem okrem zamestnania? Skutocne peniaze, ktore jej prisli na ucet, alebo aj to co bude vyplatene az v r. 2011 a co s tym zadrznym na storno rezervy? treba priznat aj to? (Dalsia len kontrolna otazka: je to prijem podla §6 Prijem z cinnosti sprostredkovatelou, ktore niesu zivnostou?)
podla mna by mala zdanit iba prijem, ktory realne dostala na ucet, ale niesom si v tom isty.
Ako je to potom zo zdravotnymi odvodmi? staci podat rocne zuct.? aky druh tlaciva pouzit? ako pre SZCO + zamestnanca?
vopred dakujem za odpovede
Mirka.V
21.03.11,18:35
brat je zamestnaný a popri tom robí poradcu OVB. v potvrdení o výške vyplatených provízií má sumu 244,59. tam sa tiež môžu uplatniť výdavky percentom? alebo ... musí to všetko zdaniť? Ďakujem pekne
ALIBABKA
25.03.11,06:31
Dobrý deň,Ja by som sa chcela spýtať ohľadne skutočných výdavkov pri prijme s mandátnej zmluvy o sprostredkovaní, pretože nemám skúsenosť s týmto typom príjmov.Jedná sa mi hlavne o náklady spojené s používaním vozidla.Je možné si z tohoto titulu kúpiť auto na leasing a mať v nákladoch odpisy a ostatné náklady , ktoré súvisia s lesingom .Je zaplatená cestná dan, -do nákladov by mu teda išli bloky na PHM- čiže bolo by to ako keď si SZČO vloží takýto majetok do majetku firmy alebo sa to posudzje ako osobé auto používané na podnikanie , kde si môže uplatniť len PHM a 0,183 na km?
Vopred ďakujem
ALIBABKA
25.03.11,08:59
prosim,,, vie mi niekto odpovedať?
younglawyer
25.03.11,09:21
.. ak všetky tvoje príjmy spolu sú naozaj nižšie ako 2012 .. tak nemusíš ..:) - ako je už vyššie napísané ..
Ale píšeš, že máš zamestnávateľa .. tak predpokladám, že tvoj príjem je v súčte vyšší :confused: .. v tom prípade podávaš DP typ B

Za prve najprv by som si polozil otazku ci ta osoba ma na slovensku trvaly alebo obvykly pobyt teda ak nema trvaly, ci sa zdrziavala na slovensku viac ako 183 dni v minulom kalendarnom roku.. ak je odpoved na obidve otazky nie tak nema ziadnu povinnost podavat danove priznanie v Slovenskej republike ale spravuje sa ceskym danovym pravom. Ak znie odpoveď áno tak povinnosť podať daňové priznanie máte vtedy, ak ste dosiahli príjmy väčšie než je 50 % sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Za zdaňovacie obdobie 2010 sa jedná o čiastku 2 012,85 eur. V pripade SZCO je to danove priznanie typu B. Ked je niekto SZCO na zaklade povolenia organov v CR (nejaky druh licencie alebo podobne) v takom pripade si tiez musi zistit ake ma povinnosti v zmysle ceskeho prava nielen povinnosti ako obcan SR. Teda na uzemi SR moze mat povinnost len vyplacat zdravotne odvody ale podla ceskeho zakona niekto, kto vykonava taku cinnost moze mat povinnost platit aj ine druhy poistenia (napr. socialne, nemocenske a pod.) V ceskom prave sa nevyznam, to by chcelo radu od dakoho, kto sa v nom vyzna, ale co sa tyka slovenskeho odporucal by som sa riadit uvedenym.
Katy a R
19.02.12,16:47
Buffo7 nepíše o žiadnych príjmoch v ČR - takže toto ozaj riešiť nemusí..