Zebia
30.11.10,09:24
Dobrý deň,

v máji tohto roku nám prišlo vyúčtovanie teplej vody za rok 2009 s tým, že sme dostali preplatok okolo 300 €. Na vyúčtovaní bolo uvedené, že my aj oni (spoby.sk) majú právo mesiac sa ohradiť voči vyúčtovaniu. Minulý mesiac ma však zástupca vlastníkov bytov upozornil, že sme minuli príliš malé množstvo vody a že sa nám to doráta (k priemeru minutému v dome). Následne na to nám prišiel list kde od nás žiadali 170 € ako do-účtovanie, pričom nebolo vôbec uvedené ako nám to vypočítali, prečo a či na to majú právo.

Moja prvá otázka teda znie, má právo mi firma ktorá sa stará o náš dom vyúčtovať mi niečo dodatočne? Veď na to mali mesiac právo zmeniť vyúčtovanie. A oni sa teraz rozhodnú, že keďže šetríme tak doplatíme do priemeru.

Ďalšia vec je, že mi prišli do schránky tri rôzne sumy, takže očividne v tom majú problém a nevedia sami čo robia.

Ak bol napríklad zle spravený odpis a odpísali by nám menej, než sme mali skutočnosti, tak by sa to ukázalo tento rok pri odčítavaní, nie? a doplatili by sme to tento rok, ale oni tvrdia že bol problém v merači vody, že tam asi bola nejaká závada. Kto zodpovedá za tie prístroje? Veď predsa oni nám to asi pred rokom menili.

Ďakujem pekne za radu ako postupovať a na čo majú podľa Vás pravo.

Dávid
verkaz
01.12.10,14:33
Je to divné, veď spotreba vody sa odpisuje koncom decembra. Prišlo to viacerým ? Napíš viac a akú máš ročnú spotrebu teplej vody, koľko platíš zálohovo a koľko je Vás osôb .Čo si mala v ročnom vyúčtovaní. Vyhľadaj si túto tému v SVB - bytovky, tam je na tento problém veľa odpovedí .
Právo na to firma má ak to urobila do 31. mája. Ak bol veľký rozdiel medzi spotrebovanou vodou v bytoch a na fakturačnom merači mal Vám správca vypočítať pomerový koeficient, ktorým sa potom vynásobí skutočná spotreba.
Ťažko Ti je odpovedať teraz keď neuvádzaš základné údaje. Mala si 30 dní na odvolanie sa voči vyúčtovaniu u správcu.
Za merač vody v byte zodpovedá vlastník bytu a za fakturačný dodávateľ.
veronikasad
01.12.10,14:43
Zebia, len pre zaujímavosť - môžeš prosím uviesť počet členov domácnosti a ročnú spotrebu TUV ?
sito
01.12.10,15:21
Dobrý deň,

v máji tohto roku nám prišlo vyúčtovanie teplej vody za rok 2009 s tým, že sme dostali preplatok okolo 300 €. Na vyúčtovaní bolo uvedené, že my aj oni (spoby.sk) majú právo mesiac sa ohradiť voči vyúčtovaniu. Minulý mesiac ma však zástupca vlastníkov bytov upozornil, že sme minuli príliš malé množstvo vody a že sa nám to doráta (k priemeru minutému v dome). Následne na to nám prišiel list kde od nás žiadali 170 € ako do-účtovanie, pričom nebolo vôbec uvedené ako nám to vypočítali, prečo a či na to majú právo.

Zástupca vlastníkov nemôže zo zákona rozhodovať o takých veciach.

(4) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len schôdza vlastníkov ). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Moja prvá otázka teda znie, má právo mi firma ktorá sa stará o náš dom vyúčtovať mi niečo dodatočne? Veď na to mali mesiac právo zmeniť vyúčtovanie. A oni sa teraz rozhodnú, že keďže šetríme tak doplatíme do priemeru.

Má. V prípade, že ide o chybu. Ale musí zdôvodniť dôsledok opravy na každý byt v dome, preto, že, ak má chybu jeden byt, majú chybu všetky byty v dome.

Ale len preto, že si zmyslel, že vaša spotreba je pod priemer, nemá právo bezdôvodne vám napočítať priemer.

Ďalšia vec je, že mi prišli do schránky tri rôzne sumy, takže očividne v tom majú problém a nevedia sami čo robia.

Ak bol napríklad zle spravený odpis a odpísali by nám menej, než sme mali skutočnosti, tak by sa to ukázalo tento rok pri odčítavaní, nie? a doplatili by sme to tento rok,

Správne! Z nákladov za rok 2009 by ste zaplatili menej, ale za rok 2010 zaplatíte viac z nákladov za rok 2010.

ale oni tvrdia že bol problém v merači vody, že tam asi bola nejaká závada.

Ako vám to zdôvodnili ? Dali vodomer na overenie?

Kto zodpovedá za tie prístroje?

Správca! Ak ich poškodil vlastník, tak vlastník.

Veď predsa oni nám to asi pred rokom menili.

Ďakujem pekne za radu ako postupovať a na čo majú podľa Vás pravo.

Dávid

Váš správca je diktátor a bolo by ho treba nakopať medzi nohy. Alebo sa treba obrátiť na súd. Pri rozdeľovaní nákladov by sa malo postupovať v súlade s vyhláškami 630/2005, 358/2009 a zákonom 182/1993, §14.
arizona
01.12.10,17:01
Nie som odborník na tieto veci-sú tu na Porade na to iní machri...;)

Ale keby to prišlo mne, že niekto žiada viac zaplatiť, s oddôvodnením , "že asi je na vine vadný vodomer", určite by som podala odvolanie a nesúhlasila by som s doplatením.
Funkčnosť a správne fungovanie sa dá predsa overiť,bez týchto skúšok sa nik nemôže odvolávať, že " asi"...:eek::rolleyes::confused:

Len či by boli takíto ústretoví, keby ste mali nadspotrebu...:eek: