lenula135
30.11.10,10:25
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či je možné, aby nám po roku sa servis ozval s tým, že pred rokom nám opravil auto a až teraz nám posielajú faktúru. Musíme takúto faktúru zaplatiť? Nie je zákonom stanovená nejaká doba, za ktorú má faktúra prísť?

Ďakujem za odpovede
ewita888
30.11.10,09:33
prosííím??? to čo je za otázka ??
betka
30.11.10,09:49
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či je možné, aby nám po roku sa servis ozval s tým, že pred rokom nám opravil auto a až teraz nám posielajú faktúru. Musíme takúto faktúru zaplatiť? Nie je zákonom stanovená nejaká doba, za ktorú má faktúra prísť?

Ďakujem za odpovede

Mali Vám vystaviť FA najneskôr do 15 dní po dodaní služby.
Možno našli zapotrošený DL, zákazkový list, a urobili DDP (mali, museli urobiť) DDP za rok 2009

Čo sa týka nevystavenia FA. Myslím si, že v tomto prípade pri plynutí lehoty by išlo skôr o prekludovanú pohľadávku, ak by Vám nevystavili vôbec FA. Právo by samo o sebe zaniklo, neuplatnilo sa (viem, že prekluzia je v správe daní a poplatkov 5 rokov, ale Obč, Obch... neviem)

Premlčať by sa mohla iba pohľadávka=vystavená FA, kde od prvého dňa po lehote splatnosti začína plynúť premlčacia lehota, kt. je všeobecná a to Obch. 4 roky, Obč. zákonník 3 roky.

Právnici, dúfam, že som to jednoducho laicky a nie zle vysvetlila.:)
ewita888
30.11.10,10:03
čo sa týka servisu - je možné, že fa vystavili, odoslali, len nenašla adresáta.. načo tu riešiť ich daňové povinnosti..

zadávateľka sa pýta, či fa treba zaplatiť.. a toto ma pekne povedané vytočilo.. áno, treba, aj v Tescu treba zaplatiť to, čo máme v košíku..
Mária27
30.11.10,10:32
Na zmluvnom princípe ste si objednali službu a zaviazali sa zaplatiť odplat. Vykonaním služby ste sa stali dlžníkom. Ak ste sa zároveň nezaviazali splatiť dlh do určitého dátumu, na plynutie premlčacej doby platí občiansky zákonník:

§ 563

Ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal.
lenula135
30.11.10,10:40
No nenahnevajte sa na mňa, ale Vy by ste zaplatili službu, o ktorej ani neviete, že či vôbec bola uskutočnená? Predstavte si, že Vám po roku príde faktúra a druhá strana Vám ani nevie zdokladovať, aké auto servisovala ani čo na ňom robila?! Vy by ste ju zaplatili?!
JankaO
30.11.10,10:49
Ak Vám služba nebola poskytnutá a servis Vám nevie dokázať, že Vám ju poskytol, tak je logické, že platiť nie je za čo, bez ohľadu na to, či Vám faktúra príde hneď alebo po roku alebo po sto...Premlčacia doba sa týka záväzku, ak tento nevznikol, neplynie ani premlčacia doba.
Mária27
30.11.10,10:56
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či je možné, aby nám po roku sa servis ozval s tým, že pred rokom nám opravil auto a až teraz nám posielajú faktúru. Musíme takúto faktúru zaplatiť? Nie je zákonom stanovená nejaká doba, za ktorú má faktúra prísť?

Ďakujem za odpovede
Nehnevaj sa, ale tvoja otázka znela na dobu, za ktorú faktúra má prísť. Nepýtala si sa na to, či platiť akúkoľvek faktúru, ktorú ti niekto pošle - takých otázok tu veľa položených nie je. Prečo asi?
betka
30.11.10,18:31
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či je možné, aby nám po roku sa servis ozval s tým, že pred rokom nám opravil auto a až teraz nám posielajú faktúru. Musíme takúto faktúru zaplatiť? Nie je zákonom stanovená nejaká doba, za ktorú má faktúra prísť?

Ďakujem za odpovede

Dávam jasnú odpoveď:

Ak bolo auto napr. nabúrané, "vedenie" spoločnosti vie, že došlo k oprave automobilu, vymenili tam karoseriu, alebo ju vyklepali...., naozaj došlo k oprave, oprava a náklady v tejto súvislosti boli vynaložené, bolo všetko odsúhlasené...., cena bola porovnateľná s konkurenciou, treba zaplatiť.

Iná situácia. Nedošlo k oprave, niet o čom uvažovať. Dodanie služby sa neuskutočnili.

ďalej iná situácia. ˇA to už špekulujem, čo ak išlo o nezvyčajný, v našich podmienkach bežný transfer. ......... nerozpisujem

Mne teraz prišlo odsúhlasenie pohľadávok z roku 1998. Položila som si otázku: "Čo Vám ši..?" Kde ste boli doteraz? A položila som si ďalšiu: " Spoločnosť, pre kt. robím účto, ani snáď nemohla urobiť obchod s touto spoločnosťou, veď to je vylúčené...."

Záver: Pýtam sa nadriadených, hľadám skutočnosti, som policajtom :D..