kmetkas
30.11.10,11:29
Zdravím! Potrebovala by som prosím poradiť! Priateľova mama s ocom si brali pôžičku, ktorú neplatili. prišli im rôzne výzvy na zaplatenie, ale pomohlo to len čiastočne, celá pôžička nebola zaplatená. otec zomrel a mama spolu s deťmi odmietli dedičstvo. Teda ja sa tomu nerozumiem a neviem, či je to možné, ale neviem,či by sa niekto len tak vzdal svojich peňazí. Teda či je to možné.
Bývam spolu s priateľom a prišla mu výzva na zaplatenie dlhu. teda že všetci dediči to majú zaplatiť. lenže jeho mama a sestra si zásielky nepreberajú, lebo stále bývajú niekde inde. naďalej sa zadlžujú. Som ochotná zaplatiť, ale len jeho podiel. nechcem, aby prišla nejaká exekúcia alebo niečo podobné.
A ešte by som sa chcela spýtať, či je možné niekde zistiť, či má dotyčná osoba nejaké pôžičky a v akej výške. či sú platené. Pretože mama si naďalej požičiava, nikde nerobí a potom už len vypytujú peniaze.
ĎAKUJEM
Andy Kralik
30.11.10,13:30
Myslim ze toto je tiez jedna z tych otazok (teda neviem o aku velku dlzobu ide), ale vziat vsetky relevantne dokumenty vratane dedicskeho konania, priniest ich k pravnikovi a nechat ich preskumat.

Urcite neuznavajte dlh skor ako vam niekto, kto sa v tom pravne vyzna nepovie, ze je to vas dlh a musite ho splatit.

To je moj nazor.
Mária27
30.11.10,14:45
Ak právoplatne odmietli dedičstvo, dá sa to, ale len celé - teda majetok aj dlhy spolu. Nemali zdediť absolútne nič, ani keby sa v budúcnosti objavil nejaký poručiteľov majetok. Vtedy ani veriteľ nemôže od nich nič pýtať, môžete mu to takto oznámiť.

Ak by dedičstvo neodmietli, veritelia sa môžu domáhať zaplatenia dlhu až do výšky zdedených aktív. Pritom môžu na súde namietať ohodnotenie zdedeného majetku v dedičskom konaní.

Problém je asi v tom, že dlh má aj mama. Keďže si spolu brali pôžičku - polovica dlhu je jej, do dedičstva patrí len druhá polovica. Za takýto dlh ale syn nezodpovedá. Veritelia sa môžu domáhať uspokojenia dlhu z BSM, teda z akéhokoľvek majetku, ktorý matka nadobudla spolu s otcom a ešte jej zostal.