simikusa
30.11.10,12:04
Dobrý deň.

Poprosím Vás o radu. Živnostník začína svoju činnosť s kúpou a predajom motorových vozidiel. Auta bude nakupovať v EÚ od občanov a ďalej predávať občanom v SR. Keďže živnostník nieje platcom DPH, nakupuje od neplatcov DPH a predáva neplatcom DPH, nevzniká mu povinnosť DPH. Avšak ak ročne bude mať obrat vyšší nad xxx € (neviem presnú hranicu), bude sa musieť stáť automatický platcom DPH. Bude mať vtedy povinnosť DPH, ak nakupuje aj predáva neplatičom? Ďalej ako bude odvádzať daň zo zisku?? Totižto napríklad kúpi auto za 5 000 eur. Dovoz, prepis a náklady s tým súvisiace budú 500 eur. Zisk z toho bude chcieť mať 200 eur, čiže auto predá za 5 700 eur. Akú daň musí odviesť a ako? Stačí ak odvedie daň len z tých 200 eur, čo predstavuje čistý zisk alebo zo sumy, ktorá je rozdiel medzi kúpnou a predajnou? Ďalej ako ma nakupovať auto? Tak, že ho na vlastné meno kúpi, tu prepíše a následne predá? Tým pádom ho musí odznova odhlásiť, čím napr. pri kúpe 4 aut do mesiaca je s tým dosť roboty a čo na to povedia na dopravnom inšpektoráte? Nie je náhodou obmedzené, koľko áut môže osoba do roka kúpiť a predať? Podotýkam, že živnostník nechce byť len sprostredkovateľom, ale chce byť 100 % vlastníkom auta, predtým než ho predá. Nevie niekto najlepší spôsob?

Ospravedlňujem sa za toľko veľa otázok, ale mám v tom veľké nejasnosti. Podotýkam, že som využila aj vyhľadávacie okienko na tejto stránke, ale konkrétne môj problém som nenašla. Prosím Vás len o polopatistické vysvetlenie, niekoho kto ma s týmto už skúsenosti.

Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď.
VieraPopluharova
30.11.10,11:24
Dobrý deň.

Poprosím Vás o radu. Živnostník začína svoju činnosť s kúpou a predajom motorových vozidiel. Auta bude nakupovať v EÚ od občanov a ďalej predávať občanom v SR. Keďže živnostník nieje platcom DPH, nakupuje od neplatcov DPH a predáva neplatcom DPH, nevzniká mu povinnosť DPH. Avšak ak ročne bude mať obrat § 4 (1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety. € (neviem presnú hranicu), bude sa musieť stáť automatický platcom DPH.
2/ Bude mať vtedy povinnosť DPH, ak nakupuje aj predáva neplatičom?Áno bude mať povinnosť DPH To znamená, že síce nakúpi od neplatiča DPH, ale jeho povinnosť je fakturovať pri predaji cenu s DPH.
Ďalej ako bude odvádzať daň zo zisku?? Totižto napríklad kúpi auto za 5 000 eur. Dovoz, prepis a náklady s tým súvisiace budú 500 eur.
3/Kúpna cena vozidla 5000,-€ + ostatné náklady = obstarávacia cena vozidla.Predajná cena vozidla v prípade, že bude platcom DPH bude :obstarávacia cena vozidla 5500,-€ + predpokladaný zisk z vozidla = 5700,- € + 19 % DPH / 1083,-€/, celková predajná cena vozidla bude 6783,-€
Zisk z toho bude chcieť mať 200 eur, čiže auto predá za 5 700 eur čiže vozidlo v prípade platcu DPH nebude predávať za 5700,-€, ale za 6783,-€.
4/Akú daň musí odviesť a ako?
Tak najskôr v prípade platcu DPH odvedie na výstupe 19 % DPH čo predstavuje tých 1083,-€ v riadnom daňovom priznaní či už štvrťročne, alebo mesačne podľa obratu
5/ Stačí ak odvedie daň len z tých 200 eur, čo predstavuje čistý zisk alebo zo sumy, ktorá je rozdiel medzi kúpnou a predajnou?
V prípade, že mu už nevzniknú žiadné náklady s obstaraním vozidla za účelom predaja, napr. nájom za uskladnenie vozidiel, mzdy pracovníkov,nejaké služby za účelom očistenia vozidiel, poplatky za prepis vozidiel a pod., a ak sa bude jednať o SZĆO, ktorá bude predávať vozidlá, tak táto SZČO má ešte nárok na odpočitateľnu čiastku vo výške 4 025,70 eur pre rok 2009 a pre rok 2010 je taktiež 4 025,70 eur, to znamená ak predá jedno vozidlo za rok , nebude platiť žiadnu daň.A takto sa to bude odvíjať teoreticky podľa počtu kúpených a predaných vozidiel a konkrétných podmienok.
Ďalej ako ma nakupovať auto? Tak, že ho na vlastné meno kúpi, tu prepíše a následne predá? Tým pádom ho musí odznova odhlásiť, čím napr. pri kúpe 4 aut do mesiaca je s tým dosť roboty a čo na to povedia na dopravnom inšpektoráte? Nie je náhodou obmedzené, koľko áut môže osoba do roka kúpiť a predať? Podotýkam, že živnostník nechce byť len sprostredkovateľom, ale chce byť 100 % vlastníkom auta, predtým než ho predá. Nevie niekto najlepší spôsob?

Ospravedlňujem sa za toľko veľa otázok, ale mám v tom veľké nejasnosti. Podotýkam, že som využila aj vyhľadávacie okienko na tejto stránke, ale konkrétne môj problém som nenašla. Prosím Vás len o polopatistické vysvetlenie, niekoho kto ma s týmto už skúsenosti.

Veľmi pekne Vám ďakujem za skorú odpoveď.

Ostatné poprosím kolegov doplniť, ale ja by som to vo Vašom prípade prekonzultovala buď s účtovníkom, alebo daňovým poradcom podľa konkrétných podmienok.
simikusa
30.11.10,14:03
Ďakujem z skorú odpoveď. Z toho mi vyplýva, že akonáhle sa stane platiteľom DPH, tak tie ceny s DPH by boli pre slovenských občanoch dosť vysoké. Keď budem počítať obrat kvôli registrácií DPH, tak počítam všetky príjmy. Lenže zákon o DPH vymedzuje, čo nepodlieha medzi príjmy na výpočet obratu pre registráciu DPH. Nevie mi niekto poradiť, či môj prípad nie je tiež oslobodený od DPH, keďže bohužiaľ neviem čítať zákony. Možno niekto z Vás mal už s týmto prípadom skúsenosť.

Ďakujem