Slava Kovacsova
30.11.10,12:54
Chcela by som vedieť či má nárok na odstupné zamestnanec,ktorý dal okamžitú výpoveď zo zdravotných dôvodov, s následkami po dopravnej nehode/nie choroba z povolania/. Lekársky posudok sa mi zdá neúplný,nie je tam určenie diagnózy ani hodnotenie v bodoch.
veronikasad
30.11.10,11:55
Chcela by som vedieť či má nárok na odstupné zamestnanec,ktorý dal okamžitú výpoveď zo zdravotných dôvodov, s následkami po dopravnej nehode/nie choroba z povolania/. Lekársky posudok sa mi zdá neúplný,nie je tam určenie diagnózy ani hodnotenie v bodoch.
Okamžitú výpoveď ZP nepozná. Ide o skončenie pracovného pomeru dohodou k dohodnutému dňu alebo Okamžité skončenie prac. pomeru z dôvodu, že ho zamestnávatel nepreložil na prácu zodpovedajúcu zdr. stavu ?
Slava Kovacsova
30.11.10,12:21
áno uviedol okamžité skončenie prac.pomeru a zamestnávateľ ho nepreložil,nemá pre neho adekvátnu prácu
Slava Kovacsova
30.11.10,12:23
zabudla som dodať,že doteraz bol na PN, môže sa v tom čase zúčastňovať politických aktivít?
veronikasad
30.11.10,12:26
áno uviedol okamžité skončenie prac.pomeru a zamestnávateľ ho nepreložil,nemá pre neho adekvátnu prácu
Nemá nárok na odstupné, ale na náhradu príjmu

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Ak by bol počkal na výpoveď zo strany zamestnávatelav zmysle § 63 odst. 1 písm.c), vznikol by mu nárok na odstupné.

Porušenie liečebného režimu kontroluje sociálna poisťovňa.

Slava Kovacsova
30.11.10,13:01
Ak podpíš zamestnancovi skončenie prac.pomeru manželka zamestnávateľa je tento doklad platný?
Tweety
30.11.10,13:02
Ak podpíš zamestnancovi skončenie prac.pomeru manželka zamestnávateľa je tento doklad platný?
A je na to oprávnená? Napíš akú funkciu zastáva.
mzdarka renca
30.11.10,13:07
Ak podpíš zamestnancovi skončenie prac.pomeru manželka zamestnávateľa je tento doklad platný?

predpokladám, že ona len skončenie PP prevzala, však? Teraz je na ťahu zamestnávateľ a musí situáciu riešiť. Ak podľa lekárskeho posudku nemôže zamestnanec vykonávať prácu, na ktorú bol prijatý, tak je dôvod na okamžité skončenie PP a patria mu všetky náležitosti v zmysle ZP.
Slava Kovacsova
01.12.10,06:21
žiadnu,len manželka zamestnávateľa,ktorá mu to len podpísala
Slava Kovacsova
01.12.10,06:24
ale je to nespravodlivé,že zamestnávateľ má platiť náhradu mzdy za to,že on si sadne ožratý aj s kamarátom do auta havaruje a ďalej nevie vykonávať prácu.
veronikasad
01.12.10,08:11
žiadnu,len manželka zamestnávateľa,ktorá mu to len podpísala
zamestnávatelom je kto ? SZČO ? Alebo ukončenie pracovného pomeru okamžitým skončením podpísala namiesto zamestnanca jeho manželka ?

Alebo píšeš o prevzatí ukončenia pracovného pomeru, ktoré prevzala manželka zamestnávatela (SZČO?)
Slava Kovacsova
01.12.10,13:22
Áno ukončenie prac.pomeru prevzala manželka zamestnávateľa/SZČO/ a bol na PN do 30.11.dnes mal nastúpiť do práce
veronikasad
01.12.10,13:56
Áno ukončenie prac.pomeru prevzala manželka zamestnávateľa/SZČO/ a bol na PN do 30.11.dnes mal nastúpiť do práce
Ak je zamestnávatel seriozny, nemal by s tým byť žiadny problém ...
Slava Kovacsova
02.12.10,11:11
aha, takže seriózny zamestnávateľ má za zamestnanca robiť a ešte mu aj platiť
veronikasad
02.12.10,12:46
aha, takže seriózny zamestnávateľ má za zamestnanca robiť a ešte mu aj platiť
Tejto reakcii teda vôbec nerozumiem.

Vrátim sa k tvojmu prvému príspevku. Ak zamestnávatel má pochybnosti, že ide o neplatné skončenie prac.pomeru okamžitým zrušením zo zdravotných dôvodov (nepreloženie na prácu zodpovedajúcu zdr.stavu), musí neplatné skončenie napadnúť na súde.

Uveď však konkrétnejšie údaje, kedy zamestnanec žiadosť doručil a kedy bola ukončená PN-ka.
Slava Kovacsova
03.12.10,06:42
2.11 išiel na PN,/počas PN sa zúčastňoval predvolebnej kampani/ 23.11.doniesol žiadosť o preloženie a lekárska posudok ,z ktorého nepoznám jeho diagnózu,len to že nemá vykonávať prácu vo výškach a prácu s bremenami. Robí v stavebnej firme: zateplenia budov,sadrokartonové práce,takže náhradné práce akurát tak vymetať sklad.Jeho choroba sa týka dopravnej nehody,podľa vyšetrení nemal žiadne následky,až teraz že vraj nieje v poriadku/navonok nevyzerá/aj z lekárskeho posudku som sa veľa nedozvedela a zamestnávateľ je nahnevaný,že má platiť náhradu mzdy a z čoho? Za tie 2 roky čo bol zamestnaný,len špekuloval ako nerobiť a teraz má na neho robiť sám zamestnávateľ? Ako zistím či má skutočne zdravotné problémy?
A ešte som zabudla dodať,že 30.11.doniesol oznámenie o ukončení pracovného pomeru vtedy mu skončila aj PN.
veronikasad
03.12.10,07:10
2.11 išiel na PN,/počas PN sa zúčastňoval predvolebnej kampani/ 23.11.doniesol žiadosť o preloženie a lekárska posudok ,z ktorého nepoznám jeho diagnózu,len to že nemá vykonávať prácu vo výškach a prácu s bremenami. Robí v stavebnej firme: zateplenia budov,sadrokartonové práce,takže náhradné práce akurát tak vymetať sklad.Jeho choroba sa týka dopravnej nehody,podľa vyšetrení nemal žiadne následky,až teraz že vraj nieje v poriadku/navonok nevyzerá/aj z lekárskeho posudku som sa veľa nedozvedela a zamestnávateľ je nahnevaný,že má platiť náhradu mzdy a z čoho? Za tie 2 roky čo bol zamestnaný,len špekuloval ako nerobiť a teraz má na neho robiť sám zamestnávateľ? Ako zistím či má skutočne zdravotné problémy?
A ešte som zabudla dodať,že 30.11.doniesol oznámenie o ukončení pracovného pomeru vtedy mu skončila aj PN.
1. Prečo riešiš predvolebnú kampaň teraz. Ak ste vedeli, že nedodržiava liečebný režim, mali ste to nahlásiť do Socialnej poisťovne, ktorá je oprávnená robiť kontroly ...

2. Nie som právnik, ale myslím si, že zo strany zamestnanca neboli splnené podmienky na okamžité skončenie prac.pomeru podľa § 69 odst. 1 písm. a). Počas PN-ky ste ho preradiť nemohli a k 30.11. neuplynulo 15 dní. Mali ste ho naozaj poslať zametať sklad, určite by odišiel aj sám ...

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
Slava Kovacsova
03.12.10,07:25
Riaditeľka soc. poit. o tom vie, veď je zviditeľnený aj na fotkách,ale to neriešim.
Ďakujem za ten druhý bod, ten mi veľmi pomohol.