Lenka1979
30.11.10,13:02
Rada by som poprosila o radu, čo znamená konkrétne vo vyhláške o predškolských zariadeniach táto veta:

§ 14

(1) Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením v predškolskom zariadení, ktorého zriaďovateľom je orgán štátnej správy v školstve alebo obec, určená podľa osobitného predpisu....


--- konkrétne by som chcela vysvetliť, čo sa myslí pod tou čiastočnou úhradou nákladov spojenou s hmotným zabezpečením v predškolskom zariadení.... (náklady na čo??? napr... ???)

Ďakujem.
blazonko
30.11.10,12:05
napr. nejaké pomôcky....
hnathovajana
30.11.10,12:07
napr. príspevok na mikuláša, výlet, pracovné pomôcka a podobne. my sme platili 4 €/mesiac
Lenka1979
30.11.10,12:15
... my v našej škôlke platíme 6,64 eur/mesiac. Je tam 15 detí.
===
Zrátajme si to mesačne: 6,64x15 = 99,60 eur, ročne je to 1195,20 eur.

Rodičia sa osobitne tohto fin. príspevku podieľajú na platení: farbičiek, pasteliek, zošitov, výkresov, papiera, prac. zošitov, časopisov (napr. Adamko) ... a všetky pracovné pomôcky,ktoré v škôlke potrebujú. Okrem toho kupujú toaletné papiere, hygienické vreckovky, mydlá a ostatné hyg. potreby (ak je treba).

Preto sa pýtam, čo sa z tých 6,64 eur uhrádza, keď každý mesiac sa vraj odovzdáva na obecný úrad, a rodičia vôbec nie sú upovedomení, čo sa z ich príspevku nakupuje, keďže ako je vyššie napísané - si rodičia uhrádzajú doslova všetko sami.

Ako je to u vás, vo vašich škôlkach?

PS: príspevok na mikuláša je bohužiaľ vo "hviezdach"... :mee::rolleyes: A to je Mikuláš už v pondelok.
Mirica-LV
30.11.10,12:34
my platíme 7eur mesačne, samozrejme k tomu každý rok jednorazový príspevok od 18 - 30 EUR (každým rokom je vyšší) a plus triedny fond mesačne 4 eur z ktorého sa nakupujú pomôcky (ceruzky, papiere, plastelína, ...) a k tomu ešte keď je treba nejaký pracovný zošit a pod. to si hradíme sami
Lenka1979
30.11.10,12:50
.. ja by som len chcela presne vedieť, čo znamená citácia toho § 14 ... čo si pod tými čiastočnými nákladmi môžno predstavovať? Keby sa našiel niekto tohto zákona znalý bola som vďačná...
... alebo si to určí každá obec/mesto sám, čo si pod tým pojmom predsavuje v nejakých interných smerniciach a prerokujú na zastupiteľstve?
buchač
30.11.10,13:01
Rada by som poprosila o radu, čo znamená konkrétne vo vyhláške o predškolských zariadeniach táto veta:

§ 14

(1) Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením v predškolskom zariadení, ktorého zriaďovateľom je orgán štátnej správy v školstve alebo obec, určená podľa osobitného predpisu....


--- konkrétne by som chcela vysvetliť, čo sa myslí pod tou čiastočnou úhradou nákladov spojenou s hmotným zabezpečením v predškolskom zariadení.... (náklady na čo??? napr... ???)

Ďakujem.

Asi toto ????


§ 14
(1) Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným
zabezpečením v predškolskom zariadení, ktorého zriaďovateľom je orgán štátnej správy v
školstve alebo obec, určená podľa osobitného predpisu, 9a) môže byť na jedno dieťa najmenej
50 Sk a najviac suma neprevyšujúca 7,5% sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú
osobu podľa osobitného predpisu. 9b) Tento príspevok sa uhrádza vopred do 10. dňa v
kalendárnom mesiaci.
(2) Na úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením v predškolskom zariadení,
ktorého zriaďovateľom nie je orgán štátnej správy v školstve alebo obec, môže zriaďovateľ
vyberať príspevok od rodiča alebo inej osoby, ktorá má voči dieťaťu vyživovaciu povinnosť.
(3) Ak sa dieťa v predškolskom zariadení stravuje, rodič alebo iná osoba, ktorá má voči
dieťaťu vyživovaciu povinnosť, uhrádza okrem príspevku uvedeného v odsekoch 1 a 2 aj
výdavky na stravovanie dieťaťa 10) .
(4) Príspevok podľa odseku 1 sa neuhrádza, ak sú splnené tieto podmienky:
a) dieťa je umiestnené v predškolskom zariadení zriadenom orgánom štátnej správy v školstve
pri zdravotníckom zariadení,
b) dieťa má nariadenú ústavnú výchovu,
c) dieťa má prerušenú dochádzku do predškolského zariadenia na viac ako 30 po sebe
nasledujúcich dní z dôvodu pobytu v zdravotníckom zariadení, pričom rodič predloží
potvrdenie od ošetrujúceho lekára,
d) dieťa nenavštívilo zo zdravotných dôvodov predškolské zariadenie 30 po sebe nasledujúcich
dní, pričom rodič predloží potvrdenie od ošetrujúceho lekára s vyznačením začiatku a
skončenia choroby,
17
e) dieťa nenavštívilo predškolské zariadenie v čase školských prázdnin alebo bola prerušená
prevádzka predškolského zariadenia zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými
dôvodmi; v týchto prípadoch uhrádza rodič pomernú časť určeného príspevku,
f) iná osoba uhrádza úplne náklady spojené s hmotným zabezpečením v predškolských
zariadeniach alebo časť týchto nákladov zodpovedajúcu výške príspevku určeného podľa
odseku 1,
g) rodič predloží riaditeľovi predškolského zariadenia doklad o poskytovaní pomoci v hmotnej
núdzi podľa osobitného predpisu. 11)
(5) Príspevok podľa odseku 1 sa uhrádza pomerne, ak iná osoba uhrádza náklady
spojené s hmotným zabezpečením v predškolskom zariadení vo výške nižšej, ako je príspevok
určený zriaďovateľom podľa odseku 1.
(6) Ak sú splnené podmienky podľa odseku 4, zriaďovateľ vráti alebo započíta na
úhradu na ďalší mesiac už zaplatený príspevok podľa odseku 1.
http://zmos.exs.sk/files/file/aktuality/2008-04-22/Vyhlášky%20a%20smernice.pdf

...strana 17
Lenka1979
30.11.10,13:05
...toto už mám preštudované, ďakujem.
Lenka1979
01.12.10,09:33
... posúvam tému.. ďakujem
Flinstone
01.12.10,10:51
Požiadaj riaditeľku škôlky, nech ti preukáže ako sa nakladá s danými financiami, prípadne požiadaj obec. Sú to financie rodičov, tak majú právo byť informovaní o nakladaní s nimi.
Lenka1979
01.12.10,10:54
Požiadaj riaditeľku škôlky, nech ti preukáže ako sa nakladá s danými financiami, prípadne požiadaj obec. Sú to financie rodičov, tak majú právo byť informovaní o nakladaní s nimi.

Flinstone ďakujem Ti. Myslím si, osobne, že mám ako rodič-ako občan-ako volič vedieť, ako a čo sa deje s tým príspevkom,ktorý platíme každý mesiac. No mne nestačí, ak mi to len povie, ja to chcem VIDIEŤ na papieri... Ak odmietne, som ochotná požiadať aj radu školy o výpis.
Flinstone
01.12.10,13:53
Flinstone ďakujem Ti. Myslím si, osobne, že mám ako rodič-ako občan-ako volič vedieť, ako a čo sa deje s tým príspevkom,ktorý platíme každý mesiac. No mne nestačí, ak mi to len povie, ja to chcem VIDIEŤ na papieri... Ak odmietne, som ochotná požiadať aj radu školy o výpis.
samozrejme, že vidieť, nie počuť...
Ja som takto urobil menšiu vzburu v triede ohľadne ZRPŠ, keď prečítali z hospodárenia fondu položku "reprezentačný fond riaditeľky"
Ľudia sa boja ozvať... ale ak niekto spustí lavínu a nahlas vysloví to čo ostatných žerie, výsledok stojí za to. Veď ja si v robote kávu pijem za svoje...