erus19
30.11.10,14:19
Dobrý deň!
Chodím na brigadu ale peniaze mi posielajú na mamin účet. Ona mi však vraví že kvôli tomu bude mať vyšiu daň. Chcem sa spýtať ako mám teda vypočítať koľko mám zaplatiť za daň? Ďakujem za odpoveď :)
Zoltán Kovács
30.11.10,13:21
Dobrý deň!
Chodím na brigadu ale peniaze mi posielajú na mamin účet. Ona mi však vraví že kvôli tomu bude mať vyšiu daň. Chcem sa spýtať ako mám teda vypočítať koľko mám zaplatiť za daň? Ďakujem za odpoveď :)


To, že ti posielajú výplatu na mamin účet nemá nič spoločné s jej vyššou daňovou povinnosťou. Daň by ti mal zrážať zamestnávateľ podľa toho či ti vôbec vychádza, čí je podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov.....
veronikasad
30.11.10,13:32
Dobrý deň!
Chodím na brigadu ale peniaze mi posielajú na mamin účet. Ona mi však vraví že kvôli tomu bude mať vyšiu daň. Chcem sa spýtať ako mám teda vypočítať koľko mám zaplatiť za daň? Ďakujem za odpoveď :)
Doplň prosím o akú dohodu ide, či si študent a máš podpísané vyhlásenie u zamestnávatela, kde pracuješ na dohodu. Príp. aj výšku mesačného príjmu.
erus19
30.11.10,14:04
Tak mesačne dostávam asi tak 340€ a mama mi vraví že sa to priráta k jej výplate. A tak sa jej to zvýší. Preto bude mať vyšiu daň a že jéj mám zaplatiť z toho čo dostanem 19%.No priateľ mi vraví, že o toľko jej to nemohli zvíšiť. A že keď aj bude musieť platiť daň, tak ja jej mám zaplatiť okolo 50€. Teraz neviem čo je pravda :(
Zoltán Kovács
30.11.10,14:05
Tak mesačne dostávam asi tak 340€ a mama mi vraví že sa to priráta k jej výplate. A tak sa jej to zvýší. Preto bude mať vyšiu daň a že jéj mám zaplatiť z toho čo dostanem 19%.No priateľ mi vraví, že o toľko jej to nemohli zvíšiť. A že keď aj bude musieť platiť daň, tak ja jej mám zaplatiť okolo 50€. Teraz neviem čo je pravda :(


Opakujem, to že tvoju vyplatu posielajú na jej účet nemá nič spoločné s jej daňovou povinnosťou. Nezvyšuje sa jej daňová povinnosť len kvôli tomu, že tvoja výplata chodí na jej účet.

Založ si vlastný účet, a nemusíš takéto veci riešiť.
erus19
30.11.10,14:07
To, že ti posielajú výplatu na mamin účet nemá nič spoločné s jej vyššou daňovou povinnosťou. Daň by ti mal zrážať zamestnávateľ podľa toho či ti vôbec vychádza, čí je podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov.....
Zamestnávateľa máme spoločného.A on za mňa daň neplatí, lebo mu to takto viac vyhovuje. Čiže daň musí zaplatiť mama lebo peniaze posiela na jej účet.
bubkoch
30.11.10,14:07
odhliadnuc od otazky ako to ovplyvnuje maminu danovu povinnost, z tvojej otazky vyplyva, ze asi nemas 10 rokov ...
tak preco si nezalozis vlastny ucet, kam ti budu chodit tvoje zarobene peniaze ?
erus19
30.11.10,14:09
odhliadnuc od otazky ako to ovplyvnuje maminu danovu povinnost, z tvojej otazky vyplyva, ze asi nemas 10 rokov ...
tak preco si nezalozis vlastny ucet, kam ti budu chodit tvoje zarobene peniaze ?
Ja mám svôj účet ale na ten mi nechce peniaze posielať,lebo mu to viac vyhovuje ak pošle na mamin. Ja to tiež nechápem :)
bubkoch
30.11.10,14:11
Ja mám svôj účet ale na ten mi nechce peniaze posielať,lebo mu to viac vyhovuje ak pošle na mamin. Ja to tiež nechápem :)

aha, tak ok, k necistym praktikam a obchadzaniu danovych a odvodovych zakonov sa nebudem vyjadrovat
Zoltán Kovács
30.11.10,14:11
Ja mám svôj účet ale na ten mi nechce peniaze posielať,lebo mu to viac vyhovuje ak pošle na mamin. Ja to tiež nechápem :)


Já mám pocit z celého, že teba zamestnáva "na čierno". To je jediný rozumný dôvod prečo to nechce tebe posielať na účet.

Totiž, ak je to oficiálna výplata, tak to už sú zdanené peniaze čo mama dostáva na účet.
erus19
30.11.10,14:14
aha, tak ok, k necistym praktikam a obchadzaniu danovych a odvodovych zakonov sa nebudem vyjadrovat
Aj tak ďakujem za odpoveď. Ja som to takto nevymyslela...
bubkoch
30.11.10,14:18
Já mám pocit z celého, že teba zamestnáva "na čierno". To je jediný rozumný dôvod prečo to nechce tebe posielať na účet.

Totiž, ak je to oficiálna výplata, tak to už sú zdanené peniaze čo mama dostáva na účet.

hej, vyzera to akokeby jej hrubu vyplatu pripocitaval k maminej a posielal na mamin ucet ako sučast maminej cistej vyplaty ...
erus19
30.11.10,14:18
Já mám pocit z celého, že teba zamestnáva "na čierno". To je jediný rozumný dôvod prečo to nechce tebe posielať na účet.

Totiž, ak je to oficiálna výplata, tak to už sú zdanené peniaze čo mama dostáva na účet.
Takže mame žiadnu daň nemusím platiť len kvôli tomu že na jej účet posiela moju výplatu? Ďakujem za odpoveď :)
Zoltán Kovács
30.11.10,14:19
Len tak mimochodom, ak písomne podáš žiadosť zamestnávateľovi, aby výplatu posielal na tebou udané číslo účtu, tak musí to posielať tam. Svojvoľne nemôže to posielať na iný účet.
Zoltán Kovács
30.11.10,14:20
Takže mame žiadnu daň nemusím platiť len kvôli tomu že na jej účet posiela moju výplatu? Ďakujem za odpoveď :)

Presne tak.....
Tweety
30.11.10,14:20
Len tak mimochodom, ak písomne podáš žiadosť zamestnávateľovi, aby výplatu posielal na tebou udané číslo účtu, tak musí to posielať tam. Svojvoľne nemôže to posielať na iný účet.
Ešte je tá možnosť, že dohoda je na mamu, nie na ňu. A má ju zdaňovanú spolu so mzdou. Napíš prosím, či si podpisovala dohodu, alebo je to tak ako píšem.
KEJKA
30.11.10,14:21
dostávaš vôbec výplatnú pásku?
Máš pracovnú zmluvu?
Má pracovnú zmluvu mama?
Mama má jednu PZ, alebo dve?
Je to HPP, DVP?
erus19
30.11.10,14:28
Ešte je tá možnosť, že dohoda je na mamu, nie na ňu. A má ju zdaňovanú spolu so mzdou. Napíš prosím, či si podpisovala dohodu, alebo je to tak ako píšem.
Ja viem tak že dohoda je na mamu.
Tweety
30.11.10,14:30
Ja viem tak že dohoda je na mamu.
Takže tam je pes zakopaný, potom zamestnáv. postupuje správne. A mama môže od teba pýtať len tú daň, ktorá je z dohody, samozrejme, ak je nejaká, pretože si nenapísala výšku odmeny. Samozrejme ona ju zaplatí, pretože sa jej pripočíta k mzde, ale keby si odmenu dostávala ty, odpočítala by sa ti NČ, tak daň by nemusela byť žiadna.
veronikasad
30.11.10,14:31
Ja viem tak že dohoda je na mamu.
tak potom bohužial - mama má pravdu. Daň bude pre ňu vyššia.
Prečo nie je dohoda na teba ? Mal by si nárok na odpočitatelnú položku .
KEJKA
30.11.10,14:32
tak potom si tam ty na čierno. Z toho môže byť prúser.
Daň bude vyššia, lebo je len jedna odpočitateľná suma /NČ/ - na mamu.
pri dvoch dohodách by mohli byť dve.
Či bude daň vyššia závisí od celkového príjmu, ale aj tak, to zam-eľ musí posielať očistené=zdanené.
Zvyšok je na dohode medzi tebou a mamou.
Z 340 EUR mesačne, keby to bol tvoj jediný príjem, by si nemusela platiť žiadnu daň.
Povedzme, že mama má svoju mzdu vyššiu, takže jej sa odpočíta jej NČ, zvyšok aj s tvojou odmenou sa zdaní a celá suma ide na mamin účet.
Z tvojej sumy 340 EUR potom vychádza daň 64,60 EUR.
Mame to síce platiť nebudeš, ale ona ti vyplatí sumu po zdanení, teda 340-64,60 EUR. Napr. ako vreckové, kedže medzi vami nie je pracovný vzťah.
erus19
30.11.10,14:33
Takže tam je pes zakopaný, potom zamestnáv. postupuje správne. A mama môže od teba pýtať len tú daň, ktorá je z dohody, samozrejme, ak je nejaká, pretože si nenapísala výšku odmeny. Samozrejme ona ju zaplatí, pretože sa jej pripočíta k mzde, ale keby si odmenu dostávala ty, odpočítala by sa ti NČ, tak daň by nemusela byť žiadna.
A je tá daň 19% ?
Tweety
30.11.10,14:34
A je tá daň 19% ?
Áno, máme len jednu daň. Nevieš aká je výška odmeny?
veronikasad
30.11.10,14:34
A je tá daň 19% ?
Dohoda je u toho istého zamestnávatela ako pracuje mama ? Kolko mama zarába ?
erus19
30.11.10,14:37
Áno, máme len jednu daň. Nevieš aká je výška odmeny?
Neviem... :/
erus19
30.11.10,14:38
Dohoda je u toho istého zamestnávatela ako pracuje mama ? Kolko mama zarába ?
Ano. Neviem prestne...okolo 600€
Tweety
30.11.10,14:38
Neviem... :/
Tak sa opýtaj mamky. A ona teraz chce, aby si jej tú daň platila? Ale prečo? keď ona vymyslela odmenu na seba, tak nech si tú daň aj platí. Pre teba by bolo jednoznačne výhodnejšie, ak by si mala dohodu na svojom mene, tak ako som už písala vyššie.
Zoltán Kovács
30.11.10,14:39
Ale DÚ by si občas MAL skontrolovať realne príjmy daňovníka, cez jeho účet

a následne porovnať jeho daňovú povinnosť, či zodpovedá príjmom.

určitá logika tu je.


Myslím si, že nemá na to právomoc.
erus19
30.11.10,14:42
Tak sa opýtaj mamky. A ona teraz chce, aby si jej tú daň platila? Ale prečo? keď ona vymyslela odmenu na seba, tak nech si tú daň aj platí. Pre teba by bolo jednoznačne výhodnejšie, ak by si mala dohodu na svojom mene, tak ako som už písala vyššie.
Ja si asi pohladám inú brigádu. To bude najlepšie a najrozumnejšie :)
Tweety
30.11.10,14:43
Ja si asi pohladám inú brigádu. To bude najlepšie a najrozumnejšie :)
A nemôžeš mať túto na svojom mene?
veronikasad
30.11.10,14:43
Ano. Neviem prestne...okolo 600€
Ak máš viac ako 16 rokov, vybav si dohodu na seba. Mama zarába viac ako je nezd.časť základu dane - plateniu dane sa nevyhne.

Ty keď podpíšeš vyhlásenie, daň bude minimálna, možno žiadna.
KEJKA
30.11.10,15:16
súhlasím - písala som o tom v príspevku 21
betka
30.11.10,20:45
Dobrý deň!
Chodím na brigadu ale peniaze mi posielajú na mamin účet. Ona mi však vraví že kvôli tomu bude mať vyšiu daň. Chcem sa spýtať ako mám teda vypočítať koľko mám zaplatiť za daň? Ďakujem za odpoveď :)

Nejdem čítať celú tému, ak sa náhodou niekto vyjadril, ospravedňujem sa za opakovanie. Ale na prvej strane bolo uvedené, že platiteľ dane "nezráža daň". NAjprv som si povedala, či nepôjde o nerezidenta SR, kedy má určité povinnosti voči DU.... Nejdem sa však týmto zaťažovať, a preto vypichnem par.:

§ 35
Vyberanie a platenie preddavkov na daň a dane z príjmov zo závislej činnosti


(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o

a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ods. 3, 4 a 7 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.

(2) Preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy zaokrúhlenej podľa § 47, zúčtovanej a vyplatenej za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie je 19 %. Tento preddavok na daň sa zníži o sumu zodpovedajúcu sume daňového bonusu podľa § 33 ods. 1.

(3) Preddavok na daň sa zrazí pri výplate alebo pri poukázaní, alebo pri pripísaní zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru bez ohľadu na to, za ktoré obdobie sa táto zdaniteľná mzda vypláca. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonáva vyúčtovanie príjmov zo závislej činnosti mesačne, zrazí preddavok na daň pri vyúčtovaní zdaniteľnej mzdy za uplynulý kalendárny mesiac. Zamestnancovi,

a) ktorého zdaniteľná mzda spočíva len v nepeňažnom plnení alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku vykonať, preddavok na daň sa zrazí dodatočne pri najbližšom peňažnom plnení alebo sa daň vyrovná pri ročnom zúčtovaní (§ 38) alebo pri podaní daňového priznania (§ 32), alebo ak zamestnancovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie podľa § 32, daň sa v termíne na podanie daňového priznania (§ 49) považuje za vysporiadanú,
b) ktorého príjem zo závislej činnosti a náhrada tohto príjmu za dovolenku je zložený z eurovej časti a z časti v cudzej mene, preddavok na daň sa zrazí zo zdaniteľnej mzdy vypočítanej zo súčtu eurovej časti a časti v cudzej mene prepočítanej na eurá; ustanovenia osobitného predpisu130) o zrážkach preddavku na daň sa nepoužijú,
c) ktorému zamestnávateľ poskytuje k príjmu zo závislej činnosti zahraničný príspevok podľa osobitného predpisu, 131) preddavok na daň sa zrazí zo zdaniteľnej mzdy vypočítanej zo súčtu eurovej časti a zahraničného príspevku prepočítaného na slovenskú menu.

(4) U zamestnanca, ktorý nepodal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6, je zdaniteľnou mzdou úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti, ktoré mu zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil, znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec.

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zníži preddavok na daň o sumu daňového bonusu zamestnancovi, ktorý u neho podal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6, ak úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti vyplatených týmto zamestnávateľom v príslušnom kalendárnom mesiaci je u tohto zamestnanca aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy. O túto sumu zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac.

(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie preddavky na daň znížené o úhrn daňového bonusu podľa odseku 5 najneskôr do piatich dní po dni výplaty, poukázania alebo pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru, ak správca dane na žiadosť zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, neurčí inak.

(7) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zodpovedá za vyplatenie daňového bonusu. Ak je suma preddavku na daň zamestnanca, ktorý poberal za kalendárny mesiac zdaniteľný príjem zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého podal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6, nižšia ako suma daňového bonusu alebo ak zdaniteľná mzda tohto zamestnanca spočíva len v nepeňažnom plnení, alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku preddavku na daň vykonať, vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) tomuto zamestnancovi sumu daňového bonusu alebo jeho časť z úhrnnej sumy preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43 zrazenej všetkým zamestnancom. Ak je úhrnná suma preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43 zrazená všetkým zamestnancom nižšia ako úhrnná suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) pri výplate, pripísaní alebo poukázaní mzdy zamestnancovi k dobru vyplatí zamestnancovi daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom za príslušný kalendárny mesiac zo svojich prostriedkov. V tomto prípade zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) požiada na tlačive podľa § 39 ods. 9 písm. a), v lehote podľa § 49 ods. 2 miestne príslušného správcu dane o poukázanie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov a úhrnnou sumou preddavkov na daň a dane vrátane dane vybranej podľa § 43, ktoré zrazil všetkým zamestnancom. Správca dane je povinný sumu rozdielu uvedenú v žiadosti poukázať zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 15 pracovných dní od doručenia žiadosti; na tieto účely správca dane nevydáva rozhodnutie podľa osobitného predpisu.128)

(8) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) nevyberie preddavok na daň podľa predchádzajúcich odsekov, ak

a) je preukázané, že daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, ktorý sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava, platí preddavky na daň podľa § 34,
b) ide o príjmy zamestnanca, ktoré sú zdaňované v zahraničí.

(9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorý vypláca zdaniteľnú mzdu naraz za viac kalendárnych mesiacov príslušného zdaňovacieho obdobia, vypočíta preddavok na daň a prizná a vyplatí daňový bonus tak, ako by bola zdaniteľná mzda vyplatená v jednotlivých mesiacoch, ak je tento spôsob zdanenia pre zamestnanca výhodnejší.

Hmm..
marjankaj
30.11.10,21:14
Lenže práve to , by bola efektívna práca DÚ.

Tak by prešli na platby v hotovosti a DÚ by bol bez práce.:rolleyes:
betka
30.11.10,21:19
Dík, Kejuš, som debil, pretože sa mi nechce čítať 36 príspevkov. A prečítala som si len prvú stranu:D
Aj lenivci musia byť:D
KEJKA
30.11.10,21:21
..ale že si si dala námahu s citáciou - obdivujem.
betka
30.11.10,21:32
Dala som si námahu, pretože vypichnuť citáciu je to najrýchlejšie, a najmenej bolestivejšie ako sa rozpisovať a pitvať..
KEJKA
30.11.10,22:22
hlavne som rada, že si to moje "mimotémy" zobrala vecne, bez urážky atp.