cagica
30.11.10,15:13
v roku 2008 moja firma zaplatila dodávateľskej firme faktúru za sporstredkovanie vo výške 6000€ /bavme sa v €/ tu DÚ vrátil nadmerný odpočet DPH mojej firme
v roku 2009 sme dostali kontrolu na DPH, kde neuznali predmetnú faktúru a prišlo do našej firmy:
1.neuznanie nadmerného odpočtu - ako to zaúčtujem?
2.dodatočný platobný výmer - ako to zaúčtujem?
3.pokuta - ako to zaúčtujem?
tiež sa chcem opýtať, ako zaúčtujem /ak predávam nakupované koláče /, tie, ktoré sa nepredali a sú po záruke, čiže ich musím likvidovať, ide to nejak do nejakých odpisov, alebo ako sa to robí?
Ďakujem za pomoc, čakám dobrú dušu, ktorá mi poradí
cagica
30.11.10,16:06
ešte jedna otázka: majiteľom sa tohto roku podarilo dosiahnuť dohodu s predmetnou firmou o vrátení finančných prostriedkov ale nie formou dobropisu ale zmluvou o vrátení finančných prostriedkov na základe nedodržania zmluvných podmienok ich stranou to ako zaúčtujem? Prosím pomôžte:confused::(
Tweety
30.11.10,16:17
ešte jedna otázka: majiteľom sa tohto roku podarilo dosiahnuť dohodu s predmetnou firmou o vrátení finančných prostriedkov ale nie formou dobropisu ale zmluvou o vrátení finančných prostriedkov na základe nedodržania zmluvných podmienok ich stranou to ako zaúčtujem? Prosím pomôžte:confused::(
Ja by som to účtovala : predpis náhrady. 378/648, úhrada 221/378.
KEJKA
30.11.10,16:45
ešte jedna otázka: majiteľom sa tohto roku podarilo dosiahnuť dohodu s predmetnou firmou o vrátení finančných prostriedkov ale nie formou dobropisu ale zmluvou o vrátení finančných prostriedkov na základe nedodržania zmluvných podmienok ich stranou to ako zaúčtujem? Prosím pomôžte:confused::(
a kde tie poskytnuté prostriedky sú momentálne zaúčtované?
Spomínaš dbp., tak zrejme šlo o nejaký obchodný vzťah, ktorý sa neuskutočnil, predpokladám, že boli účtované na účet 314.
Nemôžeš účtovať predpis, len vrátenie 221/314
Stefan2005
30.11.10,16:46
zo zadania som akosi mimo (ale možno bola predtým otázka objasňujúca zadanie):

riešime zadanie z pohľadu odberateľa alebo dodávateľa; ide iba o vrátenie finančných prostriedkov, alebo aj o storno plnenie (tovaru, služieb) ???
Zoltán Kovács
30.11.10,16:57
Zlúčil som pôvodnú tému s novou otázkou, aby to celé dalo rozumný celok. Takže v prvotnom zadaní je pôvodná otázka, a pod ním pokračovanie.
KEJKA
30.11.10,17:14
v roku 2008 moja firma zaplatila dodávateľskej firme faktúru za sporstredkovanie vo výške 6000€ /bavme sa v €/ tu DÚ vrátil nadmerný odpočet DPH mojej firme
v roku 2009 sme dostali kontrolu na DPH, kde neuznali predmetnú faktúru a prišlo do našej firmy:
1.neuznanie nadmerného odpočtu - ako to zaúčtujem?
2.dodatočný platobný výmer - ako to zaúčtujem?
3.pokuta - ako to zaúčtujem?
tiež sa chcem opýtať, ako zaúčtujem /ak predávam nakupované koláče /, tie, ktoré sa nepredali a sú po záruke, čiže ich musím likvidovať, ide to nejak do nejakých odpisov, alebo ako sa to robí?
Ďakujem za pomoc, čakám dobrú dušu, ktorá mi poradí
548/343 - prípad 1 a 2 je to isté, resp. jeden účtovný zápis.
545/379 - pokuta DU

ak účtuješ spôsobom B, nákup máš na 504
tak si tie po záruke zaúčtuje ako stratné ale v rámci 504.
Teda preúčtuješ 504.stratné / 504.nakúpený tovar
Stratné môže byť daňovo uznané, ak si to nejakým spôsobom vysleduješ a upravíš v internej smernici. Obávam sa, že v prípade koláčov ti to neprejde daňovou kontrolou.
KEJKA
30.11.10,17:16
ešte jedna otázka: majiteľom sa tohto roku podarilo dosiahnuť dohodu s predmetnou firmou o vrátení finančných prostriedkov ale nie formou dobropisu ale zmluvou o vrátení finančných prostriedkov na základe nedodržania zmluvných podmienok ich stranou to ako zaúčtujem? Prosím pomôžte:confused::(
máš na mysli to sprostredkovanie?
V takom prípade pôvodná faktúra bola zaúčtovaná do nákladov, DPH uplatnená v NO, a teraz dochádza spätne k finančnému urovnaniu?
V takom prípade učtuješ predpis 378/648, nakoľko nikde nemáš pohľadávku voči predmetnej firme.
cagica
30.11.10,17:24
Ďakujem trochu sa dostávam do obrazu, ale dlžná firma platí v splátkových kalednároch - alebo mi vracia, každú sumu zaúčtujem osobitne podľa platieb však.
Ak by som tie odpisy koláčov neúčtovala cez vratne, tak ako sa ich zbavím účtovne, musia prejsť reg. pokladňou? Ďakujem
KEJKA
30.11.10,17:29
každé vyradenie nepredaného tovaru je pre podnikateľa stratou cash, lepšie je pred vypršaním záruky predávať za výrazne nižšiu cenu - aj pod obstarávaciu a máš pokoj.
prečo myslíš, že ľudia húfne chodia do RAJA nakupovať v niektoré dni jogurty? menia linku a určitá časť sa musí vyradiť, nehodí sa do distribúcie, lebo je tam bud nedostatočná alebo zmiešaná príchuť.
tieto jg. sú za babku, ale nič im nechýba.
Ak ty ráno bdueš predávať za 100% predajnej ceny, ale večer už s 10%-ou zľavou, na druhý deň dopredaj s 50%-ou zľavou, tak predsa sa ich elegantne "zbavíš bez potreby účtovania stratného /nie vratné, ale stratné/.

a ako robíš odpis koláčikov? máš ich asi na sklade kvôli ERP, prepojenej na sklad, že?
KEJKA
30.11.10,17:30
Ďakujem trochu sa dostávam do obrazu, ale dlžná firma platí v splátkových kalednároch - alebo mi vracia, každú sumu zaúčtujem osobitne podľa platieb však.
..................
stále si nenapísala prečo je zrazu firma dlžníkom?
Pohľadávku zaúčtuješ jednorazovo, dňom podpísania zmluvy, dohody o vysporiadaní. Splátky potom túto pohľadávku postupne vyrovnávajú.
cagica
02.12.10,16:14
Firma je teraz dlžníkom DÚ pre neuznanie NO, následnej pokuty, ale to nie je také strašné. CHcem sa ďalej opýtať:
Včera ste mi pradili zaúčtovanie predchádzajúceho: 548/343
ako teraz vyrovnám 343 ak mi DÚ kompenzuje neuznanie NO s mojim terajším nárokom na NO?
Ešte sa opýtam v prechode na € ostalo visieť v PS roku 2009
centové vyrovnanie 0,01 € 379/663. Účer 379 musím vyrovnať nie? A ako?
V roku 2008 vykazala firma stratu 2500€ a v roku 2009 365 € mám uplatniť stratu z roku 2008 v roku 2009 pätinovým podielom a tento pätinový podiel uplatniť aj v roku 2010?
Ak má pokutu na účte 545 musím ju odrátať od nákladov - dáva sa na nejaký samostatný riadok v DP?
KEJKA
02.12.10,16:32
:)

Firma je teraz dlžníkom DÚ pre neuznanie NO, následnej pokuty, ale to nie je také strašné. CHcem sa ďalej opýtať:
Včera ste mi pradili zaúčtovanie predchádzajúceho: 548/343
ako teraz vyrovnám 343 ak mi DÚ kompenzuje neuznanie NO s mojim terajším nárokom na NO? 343.x/343.y

Ešte sa opýtam v prechode na € ostalo visieť v PS roku 2009
centové vyrovnanie 0,01 € 379/663. ..malo byť vyrovnané v r. 2009
Účer 379 musím vyrovnať nie? A ako?..........563/379, pre rok 2010 zle, ale čo už

V roku 2008 vykazala firma stratu 2500€
a v roku 2009 365 €.......to je zisk??
mám uplatniť stratu z roku 2008 v roku 2009 pätinovým podielom a tento pätinový podiel uplatniť aj v roku 2010?....toto neviem, čo chceš robiť, ak si chceš umoriť daňovú stratu z roku 2008, tak môžeš až do 100% výšky pokiaľ ti to dovolí ZD 2010
Ak má pokutu na účte 545 musím ju odrátať od nákladov - dáva sa na nejaký samostatný riadok v DP?
pokuty sú pripočitateľná položka, dávaš ju na str.4 medzi ostatné prip.položky
/r.100 je účtovný HV aj s pokutami/
cagica
03.12.10,07:19
Rozprávam sa s Vami ako s učiteľom na SŠ, totiž hovorím si začiatočník, lebo školu som ukončila v roku 1980, takže tie základné veci ovládam, čo pamätám zo školy, ale tie zložitejšie už horšie /nechce s mi študovať/. Takže idem podať opravné DP za rok 2009 a tam je tá vyššia strata v roku 2008 a v roku 2009 je tiež strata ale nízka, neviem čo je lepšie, či uplatniť tú stratu z roku 2008 alebo to nechať tak. Ďakujem:rolleyes:
Stefan2005
03.12.10,08:26
....školu som ukončila v roku 1980, takže tie základné veci ovládam, čo pamätám zo školy, ale tie zložitejšie už horšie /nechce sa mi študovať/....idem podať opravné DP za rok 2009


... obávam sa, že bez toho študovania sa do "opravného" DP sa moc neoplatí púšťať - a keď predsa, tak sa pozrieť na možnosť dodatočného DP...