litana
30.11.10,17:33
dobry deň,prosím vás,môže mi niekto poradiť, v marci sme menili učtovničku aj program,zaučtovali sme zostatky,v pohladavkach som našla chybu:faktura vystavena v 2/2010:280€,takto je aj v zostatkoch,obchodnik ju opravil na 250€,ale neodovzdal učtovničke,zakaznik zaplatil 250€,prosim vas ako to mam opraviť????
KEJKA
30.11.10,16:41
názov témy treba zvoliť výstižne
tému treba zadať do sekcie SW, ktorý používaš
Podľa možností SW treba zvoliť optimálnu možnosť opravy.
betka
30.11.10,18:47
dobry deň,prosím vás,môže mi niekto poradiť, v marci sme menili učtovničku aj program,zaučtovali sme zostatky,v pohladavkach som našla chybu:faktura vystavena v 2/2010:280€,takto je aj v zostatkoch,obchodnik ju opravil na 250€,ale neodovzdal učtovničke,zakaznik zaplatil 250€,prosim vas ako to mam opraviť????

Ak mám DFA na 250, a nie na 280, mohlo dôjsť ku chybe v účtovaní a postupujem v zmysle ZU:

§ 34
Oprava účtovného záznamu
(http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Ak účtovná jednotka zistí, že niektorý účtovný záznam jej účtovníctva je neúplný, nepreukázateľný, nesprávny alebo nezrozumiteľný, je povinná vykonať bez zbytočného odkladu jeho opravu spôsobom podľa odseku 2.

(2) Oprava sa musí vykonať tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania a obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave. Oprava v účtovnom zázname nesmie viesť k neúplnosti, nepreukázateľnosti, nesprávnosti, nezrozumiteľnosti alebo neprehľadnosti účtovníctva.

(3) Na opravu účtovného zápisu treba vždy vyhotoviť účtovný doklad.

(4) Deň v účtovnom zázname treba zaznamenať s takou presnosťou, aby neistota v určení času nemala za následok neistotu v určení obsahu účtovných prípadov.

(5) Účtovný záznam, ktorý je nečitateľný alebo ho nemožno previesť do čitateľnej podoby, sa hodnotí, ako keby ho účtovná jednotka neviedla.

Ak prechádzam zo starého softu do nového softu, môže dôjsť k chybám z "prevodov", som povinná odkontrolovať KZ s PS starého softu s novým. A hľadám prečo. Rozdiely si viem odkontrolovať. Ak mám KZ DFA 280, skúmam, na čo znie FA....
litana
30.11.10,20:32
ospravedlňujem sa,ešte sa tu neviem moc orientovať,a skutočne neviem ako výstižne by som mala nazvať tento problém,myslela som že patrim do sekcie "začiatočníci",no chvilu to asi potrva,ale ja sa rčite polepším.Ďakujem za každú radu
ondrejvla
30.11.10,20:37
dobry deň,prosím vás,môže mi niekto poradiť, v marci sme menili učtovničku aj program,zaučtovali sme zostatky,v pohladavkach som našla chybu:faktura vystavena v 2/2010:280€,takto je aj v zostatkoch,obchodnik ju opravil na 250€,ale neodovzdal učtovničke,zakaznik zaplatil 250€,prosim vas ako to mam opraviť????

Keďže sa jedná o odberateľskú faktúru, odporúčam vystaviť dobropis len pre svoju potrebu, nie pre zákazníka a fakturovanú sumu znížiť o 30,-€.
Opravíš : 311/604 - 30,00 €
ak si platiteľ DPH, sumu upravíš o DPH.
litana
30.11.10,20:45
betka prosím vás, potrebujem vedieť akým účtovným dokladom(bod3)to opravím,zákazník ma fa na 250€,ktoru aj uhradil,tu pôvodnu jednoducho nahradili a učtovničke nedali.učtujem v omege(stači ak spravim dobropis?lebo v tej druhej Fa je o položku menej,tovar ktory zakaznik nezobral)
litana
30.11.10,20:48
to som potebovala,ďakujeeem!a peknu nôcku!