tenenet
30.11.10,17:33
Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, u nás v obci konkrétne Velčice okr. ZM je "cesta" asi 4 triedy, nie je vôbec asfaltová, je iba niečo ako poľná. Problém je v tom, že je to samá jama samý výmoľ. Niekoľko krát som nášho starostu písomne žiadal, aby túto cestu dal nejakým spôsobom do poriadku, netvrdím hneď, aby ju vyasfaltoval, ale aspoň nech navezie makadam a zasype ju. A tu vzniká môj problém, denne po takejto rozbitej ceste v úseku cca 600 m jedným smerom musím prejsť 6 - 8 krát, kde sú nie málo namáhané tlmiče na motorovom vozidle, ktoré sa vlastne opotrebovávajú v neprimeranom časovom horizonte, ako samotné auto. Ak zájdem do servisu na výmenu takýchto zničených tlmičov, a servis mi odmietne výmenu tlmičov v rámci záruky s tým, že bude argumentovať, že tlmiče sú opotrebované nie primeranou jazdou, čo bude mať samozrejme pravdu, ako mám postupovať potom voči obci? Pretože ona je zodpovedná za stav svojich vozoviek.
ďakujem za vaše rady s pozdravom Martin Spišiak
tenenet
03.12.10,21:52
AK nik nereaguje to znamená že asi neexistuje riešenie :confused:
buchač
04.12.10,10:34
AK nik nereaguje to znamená že asi neexistuje riešenie :confused:

...vydržať ...;)

Ani Pán Boh za 4 dni nestvoril svet ...:rolleyes:
bubkoch
04.12.10,19:48
po tej ceste mozes chodit kolko chces, mozes si znicit auto ako chces a obec s tym nema nic spolocne ... vobec nezodpoveda za poskodenie tvojho auta ... neuveris ale je to tak

totiz spravca cesty zodpoveda za poskodenie auta, ktore vzniklo nahodnou udalostou, t.j. vplyvom nahodnej, ojedinelej neoznacenej diery, ktora sa nedala predpokladat ...
ak je poskodenie auta zapricinene stavom cesty, t.j. cesty kde sa zly stav cesty da vopred predpokladat a diery su vopred viditelne a nie su ojedinele a nahodne, tak vtedy je to tvoj problem ked sa aj napriek tomu po tej ceste vydás
Ice dive
04.12.10,20:07
Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, u nás v obci konkrétne Velčice okr. ZM je "cesta" asi 4 triedy, nie je vôbec asfaltová, je iba niečo ako poľná. Problém je v tom, že je to samá jama samý výmoľ. Niekoľko krát som nášho starostu písomne žiadal, aby túto cestu dal nejakým spôsobom do poriadku, netvrdím hneď, aby ju vyasfaltoval, ale aspoň nech navezie makadam a zasype ju. A tu vzniká môj problém, denne po takejto rozbitej ceste v úseku cca 600 m jedným smerom musím prejsť 6 - 8 krát, kde sú nie málo namáhané tlmiče na motorovom vozidle, ktoré sa vlastne opotrebovávajú v neprimeranom časovom horizonte, ako samotné auto. Ak zájdem do servisu na výmenu takýchto zničených tlmičov, a servis mi odmietne výmenu tlmičov v rámci záruky s tým, že bude argumentovať, že tlmiče sú opotrebované nie primeranou jazdou, čo bude mať samozrejme pravdu, ako mám postupovať potom voči obci? Pretože ona je zodpovedná za stav svojich vozoviek.
ďakujem za vaše rady s pozdravom Martin Spišiak
no v prvom rade si treba uvedomiť, čo hovorí zákon o premávke na pozemných komunikáciách a to, že vodič je povinný prispôsobiť jazdu svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky, t.j. akékoľvek poškodenie auta na tej ceste sa dá "našiť" na túto zázračnú formulku.

servis ti tlmiče vymení vždy a bez problémov len bude za to chcieť zaplatiť... na opotrebenie tlmičov sa záruka nevzťahuje to máš to isté ako keby si sa s autom prudko rozbiehal a prudko brzdil a po pol roku prídeš do servisu, nech ti vymenia gumy, lebo sú za pol roka zodraté a to by mali predsa volačo vydržať.....

čo v takomto prípade robiť... sypať na cestu makadam, tiež nie je lacné a trvalé riešenie preto do toho obec asi nepôjde... ťažko primerane poradiť keď nepoznáme bližšie okolnosti... ale skús sa spojiť s ostatnými susedmi, tí tiež predsa musia chodiť po tejto ceste a skúste ísť za starostom spoločne... s návrhom riešenia, napr. oprava cesty prostredníctvom eurofondov, alebo požiadať o zníženie / odpustenie dani z nehnuteľnosti, z dôvodu zlej cesty (áno áno, určite Vás tých pár € nevytrhne z biedy, ale ak by žiadalo napr. 10-15 susedov zľavu nazbiera sa pekná čiastka a obci určite bude v rozpočte chýbať a možno sa rozhýbe.....)
ErinErin
04.12.10,20:15
po tej ceste mozes chodit kolko chces, mozes si znicit auto ako chces a obec s tym nema nic spolocne ... vobec nezodpoveda za poskodenie tvojho auta ... neuveris ale je to tak

totiz spravca cesty zodpoveda za poskodenie auta, ktore vzniklo nahodnou udalostou, t.j. vplyvom nahodnej, ojedinelej neoznacenej diery, ktora sa nedala predpokladat ...
ak je poskodenie auta zapricinene stavom cesty, t.j. cesty kde sa zly stav cesty da vopred predpokladat a diery su vopred viditelne a nie su ojedinele a nahodne, tak vtedy je to tvoj problem ked sa aj napriek tomu po tej ceste vydás

V TV uvádzali príklady, keď sa stala havária, poškodené auto a i polícia uznala, že to bolo pre zlý stav cesty - konkrétna jama. Mesto malo kompenzovať škody majiteľovi auta.
http://www.petrzalskenoviny.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=875&Itemid=17
http://hnonline.sk/c1-37960190

Postupné opotrebovanie auta je iné ako havária. Asi bude potrebné mať doklad o zlom stave cesty, že tadiaľ jazdíš, že taký stav cesty poškodzuje auto a o komunikácii s miestnym úradom - podávanie sťažností. Neviem, neviem ako by to skončilo na súde... Možno sa nejaký právnik vyjadrí... Alebo daj vedieť ako si dopadol! :)
Ice dive
04.12.10,20:27
V TV uvádzali príklady, keď sa stala havária, poškodené auto a i polícia uznala, že to bolo pre zlý stav cesty - konkrétna jama. Mesto malo kompenzovať škody majiteľovi auta.
http://www.petrzalskenoviny.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=875&Itemid=17
http://hnonline.sk/c1-37960190

Postupné opotrebovanie auta je iné ako havária. Asi bude potrebné mať doklad o zlom stave cesty, že tadiaľ jazdíš, že taký stav cesty poškodzuje auto a o komunikácii s miestnym úradom - podávanie sťažností. Neviem, neviem ako by to skončilo na súde... Možno sa nejaký právnik vyjadrí... Alebo daj vedieť ako si dopadol! :)
no je pravdou, že niekedy aj policajti uznajú zlý stav cesty, avšak často sa stáva, že je to naopak... v lampárni na markíze testovali, aká je vymožiteľnosť kompenzácie za poškodenie pneumatiky na výtlku v ceste... no a bolo to na zaplakanie...
v prvom rade vysmiali redaktora, policajti, či to chce hlásiť a pod... ukecal ich, že kvôli poisťovni, t.j. už len získanie potvrdenia od policajtov býva problém... potom si ho pinkali medzi miestnym úradom, a magistrátom... lebo nikto z úradníkov nevedel, čo robiť potom ho poslali do kooperatívy, lebo tam je mesto poistené, musel absolvovať ohliadku v poisťovni a dostal ako náhradu škody za zničenú pneumatiku a plechový disk 33 €... vybavenie danej veci zabralo 3 pracovné dni=dovolenka (návšteva úradov, poisťovne a servisu) niekoľko telefonátov a kopec nervov... a treba si uvedomiť, že plnenie poisťovne bolo plnením skutočnej škody, t.j. amortizovanej... takže ešte si musel v servise priplatiť....
tenenet
08.12.10,16:57
ďakujem za odpovede, ide o to, že prispôsobiť jazdu stavu takejto vozovky, sa dá asi iba tým spôsobom, že najlepšie by bolo ísť 0 km/h :D.... ja ju prispôsobujem a chodím tadiaľ 5 km/h... čo sa týka susedov a osloviť ich k nejakej spoločnej aktivite, to bude problém, lebo do tejto obce sme sa prisťahovali iba pred rokom, a starostu tu majú za Boha.... tak asi to budem riešiť s tým znížením dane z nehnuteľnosti ak pochodím

PS: ďakujem za opovede
tenenet
08.12.10,17:00
požiadať o zníženie / odpustenie dani z nehnuteľnosti, z dôvodu zlej cesty (áno áno, určite Vás tých pár € nevytrhne z biedy, ale ak by žiadalo napr. 10-15 susedov zľavu nazbiera sa pekná čiastka a obci určite bude v rozpočte chýbať a možno sa rozhýbe.....)
rieši to aj nejaký zákon o ltorý by som sa mohol oprieť?
AlaNR
10.12.10,09:19
K tvojmu domu neexistuje iná prístupová cesta?
Ak áno, mám dojem, že ani so žiadosťou o zníženie dane z nehnuteľností nepochodíš. Vlastne, neviem, čo má spoločné zlá cesta s daňou z nehnuteľností...
Ver mi, pre malé obce nie je malina dať spraviť takú cestu. Pri takej malej obci, akou sú velčice by tá Tvoja cesta predstavovala značnú časť ročného rozpočtu...
ErinErin
10.12.10,10:06
K tvojmu domu neexistuje iná prístupová cesta?
Ak áno, mám dojem, že ani so žiadosťou o zníženie dane z nehnuteľností nepochodíš. Vlastne, neviem, čo má spoločné zlá cesta s daňou z nehnuteľností...
Ver mi, pre malé obce nie je malina dať spraviť takú cestu. Pri takej malej obci, akou sú velčice by tá Tvoja cesta predstavovala značnú časť ročného rozpočtu...

Žiadať nejakú úľavu, ako napr. nižšiu daň z nehnuteľnosti, bolo myslené ako tlačiť na miestny úrad: Autor otázky je tiež obyvateľ obce a prispieva do rozpočtu aj svojou daňou, mal by mať právo vyjadriť sa k spôsobu využitia obecných prostriedkov. Ak by mali rovnaký názor viacerí susedia, mohlo by to pohnúť veci dopredu. Samozrejme, nie je opora v zákone, že kvôli zlej ceste musí obec poskytnúť nejaké úľavy. Možno by stačilo len pohovoriť so susedmi a vysvetliť súvislosti, že "pán boh" starosta je platený aj z ich daní, aby sa o obec staral. A možno by to nepomohlo - kto vie... Ale bez snahy sa samo od seba nepohne nič určite... :)
AlaNR
10.12.10,13:44
Súhlasím, práve preto to nemá byť iniciatívou jedného jediného človeka. Pokiaľ sa nespoja všetci, ktorí v tej oblasti bývajú a nezačnú sa viac domáhať, tak na podnet jedného človeka starosta určite nezakomponuje do rozpočtu novú cestu.
tenenet
11.12.10,16:07
K tvojmu domu neexistuje iná prístupová cesta?


samozrejme že nevedie, ak by viedla, tak táto mi môže byť ukradnutá ...
tenenet
11.12.10,16:10
Súhlasím, práve preto to nemá byť iniciatívou jedného jediného človeka. Pokiaľ sa nespoja všetci, ktorí v tej oblasti bývajú a nezačnú sa viac domáhať, tak na podnet jedného človeka starosta určite nezakomponuje do rozpočtu novú cestu.

najhoršie na tom je, že všetci v obci sú z "pána starostu" asi posr.....tý, pretože, každý nadáva na cestu, ale ked chcem dat podpísať nejaké vyjadrenie, tak každý sa stráni :(