lydinka
27.11.05,00:51
Dobrý večer, som tu zaregistrovaná už dlhšie, ale zatiaľ vás iba čítam, ale teraz podrebujem pomoc. Učtujem mesačneho platcu DPH, JÚ.
V mesiacoch august a september dostali odo dodavateľa tovaru dobropisy, v oboch pripadoch sa jedna o sumy do 1000,- Sk. Ja som ich ale zabudla dopisať do priznania, môj MRP program to automaticky nespraví. Mám podať za tieto dva mesiace opravné DP? Alebo sa mam na to vykašľať ked su to male sumy? Tak mi to uz totiz niekto radil. Do ktorého riadku dobropis Ide? Je to riadok 24? Dakujem za všetky rady, ktoré dostanem
Paula
27.11.05,08:39
Dobrý večer, som tu zaregistrovaná už dlhšie, ale zatiaľ vás iba čítam, ale teraz podrebujem pomoc. Učtujem mesačneho platcu DPH, JÚ.
V mesiacoch august a september dostali odo dodavateľa tovaru dobropisy, v oboch pripadoch sa jedna o sumy do 1000,- Sk. Ja som ich ale zabudla dopisať do priznania, môj MRP program to automaticky nespraví. Mám podať za tieto dva mesiace opravné DP? Alebo sa mam na to vykašľať ked su to male sumy? Tak mi to uz totiz niekto radil. Do ktorého riadku dobropis Ide? Je to riadok 24? Dakujem za všetky rady, ktoré dostanemDobrobis od tuz.dodávateľa = r.25. Ak chceš kľudne spávať, opravné DP podaj.
evina
27.11.05,09:32
Len kvôli presnosti uvádzam, že ide o dodatočné priznanie a nie opravné.
betka
27.11.05,13:02
Je to r. 25 v DP.
Nezaevidovalo Ti to v programe nahodou do doslych faktur ako obycajnu FA? Ked evidujes, program by sa ta mal spytat, ci ide o tuzemsko, vyvoz, EU, dalej ci ide o FA, dobropis, tarchopis. Mala by si si davat pozor pri evidencii, podla mna sa to pyta kazdy program. Dalej je otazne, ci Ti program pri dobropisoch pusti znamienko + alebo -. Je to velmi dolezite, lebo kazdy program funguje inac.
Z tej 1000, by bola dan 190, Sk to by si doplatila Du, a sankcie su nizke, ba priam velmi nizke v Tvojom pripade. Vypocitaj si ich podla zak. o DPH za kazdy den omeskania. Vyjde Ti par korun. DU vyrubi tusim iba sankcie nad 500. Sk
Jana Acsová
27.11.05,13:35
V mesiacoch august a september dostali odo dodavateľa tovaru dobropisy, v oboch pripadoch sa jedna o sumy do 1000,- Sk. Ja som ich ale zabudla dopisať do priznania, môj MRP program to automaticky nespraví.

Kód 16 slúži na zaevidovanie opravy základu dane podľa § 25 vlastných dodávok, napr. vystavených faktúr. Následne sa dodávky premietnu do riadkov 23 a 24 daňového priznania.
Kód 55 slúži na zaevidovanie opravy základu dane prijatých dodávok, napr. prijatých faktúr. Následne sa dodávky premietnu na riadku 25 daňového priznania.
Ak správne vyplníte kódy, zahrnie vám program prijaté a uskutočnené dodávky správne do daňovej evidencie aj na riadky daňového priznania.
(Uvádzané príklady sa týkajú Windows verzie.)
lydinka
27.11.05,16:29
Dakujem všetkym za pomoc, teda dodatočné DP radšej podám. Díky:)
DušanČ
27.11.05,16:52
Dakujem všetkym za pomoc, teda dodatočné DP radšej podám. Díky:)
Ja ešte doplním, že sa bohužiaľ po podaní dodatočných DP asi nevyhneš pokuty zo strany DÚ. Jedine, ak by pokuta v jednotlivých prípadoch nedosiahla 500,- Sk,
čo vzhľadom na údaje vo vstupnom príspevku pri zadávaní témy je viac ako pravdepodobné.
Paula
27.11.05,16:58
Ja ešte doplním, že sa bohužiaľ po podaní dodatočných DP asi nevyhneš pokuty zo strany DÚ. Jedine, ak by pokuta v jednotlivých prípadoch nedosiahla 500,- Sk,
čo vzhľadom na údaje vo vstupnom príspevku pri zadávaní témy je viac ako pravdepodobné.Takú výšku podľa mňa určite nedosiahne. Taká by bola v minulosti a aj to iba vtedy, keby na tých 1000 Sk prišla až kontrola.
Jana Acsová
27.11.05,18:09
V tejto súvislosti ešte upozorním, že prípadné postihy sa sčitujú za dlhšie časové obdobie. T.j. ak podáme viac "nevýznamných DDP", postupne z toho môže vzniknúť suma "významná" pre vymeranie sankcie zo strany DÚ. Neskôr ...
lydinka
28.11.05,15:31
V tejto súvislosti ešte upozorním, že prípadné postihy sa sčitujú za dlhšie časové obdobie. T.j. ak podáme viac "nevýznamných DDP", postupne z toho môže vzniknúť suma "významná" pre vymeranie sankcie zo strany DÚ.
Neskôr ...

Kolko to teda može byť? Jeden dobropis bol v auuste 624 Sk a druhy v septembri na 970 SK
evina
28.11.05,16:06
Kolko to teda može byť? Jeden dobropis bol v auuste 624 Sk a druhy v septembri na 970 SK

Zákon o správe daní a poplatkov v paragrafe 35 o.i. pojednáva:


1/ Správca dane uloží daňovému subjektu pokutu v sume rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska a a) kladného rozdielu medzi daňou zistenou správcom dane a daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení, alebo v dodatočnom daňovom priznaní, alebo dodatočnom hlásení,

Základná úroková sadzba je momentálne 3 % /http://www.nbs.sk/

Paragraf 35 tiež hovorí:
16/ Pokuta podľa odsekov 1, 3 a odseku 4 písm. a) sa neuloží, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 500 Sk; ak je správcom dane obec, pokuta sa neuloží, ak v jednotlivom prípade nepresiahne 100 Sk.

Ak si to vypočítaš podľa uvedeného paragrafu zistíš, že ani v jednom prípade, Ti pokuta nepresiahne sumu 500,- SK, teda v Tvojom prípade to bude bez pokuty.
Tweety
28.11.05,17:29
Dobrý večer, som tu zaregistrovaná už dlhšie, ale zatiaľ vás iba čítam, ale teraz podrebujem pomoc. Učtujem mesačneho platcu DPH, JÚ.
V mesiacoch august a september dostali odo dodavateľa tovaru dobropisy, v oboch pripadoch sa jedna o sumy do 1000,- Sk. Ja som ich ale zabudla dopisať do priznania, môj MRP program to automaticky nespraví. Mám podať za tieto dva mesiace opravné DP? Alebo sa mam na to vykašľať ked su to male sumy? Tak mi to uz totiz niekto radil. Do ktorého riadku dobropis Ide? Je to riadok 24? Dakujem za všetky rady, ktoré dostanem
Je to zrelé na dodatočné DP za uvedené mesiace, ináč hrozí zo zákona pokuta. :cool: :eek:
lydinka
28.11.05,21:36
Dakujem vam všetkym veľmi pekne za vaše rady, veľmi mi pomohli. A ozaj, ešte otázočka /som začiatočníčka pre DPHačkaroch/ V Daňovom priznaní DPH sa niekde vypisuje aj suma oslobodených položiek od dane? Napríklad poštovné, ceniny, kolky. V knihe daňových dokladov mi tieto položky spočíta ale neviem či to má ísť aj do priznania. Ďakujem
evina
28.11.05,21:53
Dakujem vam všetkym veľmi pekne za vaše rady, veľmi mi pomohli. A ozaj, ešte otázočka /som začiatočníčka pre DPHačkaroch/ V Daňovom priznaní DPH sa niekde vypisuje aj suma oslobodených položiek od dane? Napríklad poštovné, ceniny, kolky. V knihe daňových dokladov mi tieto položky spočíta ale neviem či to má ísť aj do priznania. Ďakujem

Služby, ktoré spomínaš sú oslobodené pre toho , kto ich poskytuje, nie pre Teba. Neuvádzaš id do DP.
Tweety
29.11.05,17:46
Služby, ktoré spomínaš sú oslobodené pre toho , kto ich poskytuje, nie pre Teba. Neuvádzaš id do DP.
Doplním, pre Teba sú oslobodené plnenia tie, ktoré vyfakturuješ bez dane.(podľa zákona majú dodanie oslobodené od DPH):rolleyes: :cool: