Wotan
30.11.10,19:57
Viem, ze podla zakona mi nalezi 1 den volna pri umrti rodinneho prislusnika, avsak:

Co v pripade, ak som prave PN a vtedy dojde k umrtiu rodinneho prislusnika?

- mam narok na platene volno hoci som PN?
- ako sa zucastnim pohrebu, ked ako PN sa musim zdrziavat doma /pripadna kontrola z firmy, alebo SP/?
Tweety
30.11.10,19:00
Viem, ze podla zakona mi nalezi 1 den volna pri umrti rodinneho prislusnika, avsak:

Co v pripade, ak som prave PN a vtedy dojde k umrtiu rodinneho prislusnika?

- mam narok na platene volno hoci som PN? Nie, počas PN nie.
- ako sa zucastnim pohrebu, ked ako PN sa musim zdrziavat doma /pripadna kontrola z firmy, alebo SP/? ak máš vychádzku, tak by to šlo.
Odpovede v texte.
mzdarka renca
30.11.10,19:04
Viem, ze podla zakona mi nalezi 1 den volna pri umrti rodinneho prislusnika, avsak:

Co v pripade, ak som prave PN a vtedy dojde k umrtiu rodinneho prislusnika?

- mam narok na platene volno hoci som PN?
- ako sa zucastnim pohrebu, ked ako PN sa musim zdrziavat doma /pripadna kontrola z firmy, alebo SP/?

ak si uznaný lekárom za DPN, tak nie je možné mať platené voľno, a mal by si sa zdržiavať doma. Ak chceš ísť na pohreb, tak len ako zdravý človek, resp. ak nebudeš PN. A ak nebudeš PN, nárok na platené voľno budeš mať.
Wotan
30.11.10,19:06
no a ak vychadzku nemam? To by bolo ine kafe ak by nahodou niekomu zomrela manzelka alebo iny rodinny prislusnik a on nemoze ist na pohreb lebo nema vychadzku...trochu na hlavu postavene..myslim ze v tom pripade je tych par eur co by mi nezaplatili za PN nepodstatne, pretoze zakon na takuto situaciu asi nemyslel
Tweety
30.11.10,19:17
no a ak vychadzku nemam? To by bolo ine kafe ak by nahodou niekomu zomrela manzelka alebo iny rodinny prislusnik a on nemoze ist na pohreb lebo nema vychadzku...trochu na hlavu postavene..myslim ze v tom pripade je tych par eur co by mi nezaplatili za PN nepodstatne, pretoze zakon na takuto situaciu asi nemyslel
V profile máš, že si živnostník, a ten nárok na § nemá, aj keby nebol PN. A ak nemáš ani vychádzky, účasť na pohrebe je na tvoje riziko, že ak náhodou príde kontrola, stratíš nárok na dávky z NP.
Wotan
30.11.10,19:23
jj, som aj zivnostnik ale zaroven aj pracujem ako zamestnanec, preto ta otazka.

Chapem aj vase odpovede, lenze pripada mi to absolutne nemoralne aby clovek ked je prave PN nemohol ist napr. na pohreb vlastnej zeny ci dietata... to sa mi zda uplne neludske a myslim, ze by sa za tychto okolnosti kazdy vykaslal na nejaku kontrolu...

ale diky za odpovede, aspon uz viem ze ako to vlastne je
Tweety
30.11.10,19:24
jj, som aj zivnostnik ale zaroven aj pracujem ako zamestnanec, preto ta otazka.

Chapem aj vase odpovede, lenze pripada mi to absolutne nemoralne aby clovek ked je prave PN nemohol ist napr. na pohreb vlastnej zeny ci dietata... to sa mi zda uplne neludske a myslim, ze by sa za tychto okolnosti kazdy vykaslal na nejaku kontrolu...

ale diky za odpovede, aspon uz viem ze ako to vlastne je
A ktorý deň si PN? Ak v lehote prvých 10KD, tak túto skutočnosť oznám zamestnáv..
Wotan
30.11.10,19:29
jedna sa o den v ramci prvych 10 dni - takze v tomto pripade by sa dalo so zamestnavatelom urcite dohodnut a myslim, ze by pochopenie mal, len som bol zvedavy co na to zakon. Zakon pre tento pripad pochopenie nema ...
Tweety
30.11.10,19:30
jedna sa o den v ramci prvych 10 dni - takze v tomto pripade by sa dalo so zamestnavatelom urcite dohodnut a myslim, ze by pochopenie mal, len som bol zvedavy co na to zakon. Zakon pre tento pripad pochopenie nema ...
Tak to skús so zamestnáv., ZP takýto prípad nerieši.
Llívia
30.11.10,19:32
Viem, ze podla zakona mi nalezi 1 den volna pri umrti rodinneho prislusnika...

V akom vzťahu si bol k zomrelému? Nie je vždy nárok na 1 deň:

Zákonník práce § 141 Dôležité osobné prekážky v práci
d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
Wotan
30.11.10,20:04
ten § 141 som cital...

v mojom pripade sa jedna o smrt rodica manzelky, takze by to bol 1 den, lenze pocas PN sa ma to netyka teda...

diky za odpovede