Roman_400
01.12.10,09:34
Dobry den; V bytovom dome sme na schodzi rozhodli ze si vymenime spolocne rozvody v bytovke a kedze vo fonde oprav sme nemali dostatok fin. prostriedkov tak sme sa dohodli na jednorazovom prispevku do fondu oprav podla vzoru: chybajuca ciastka:spoluvlastnicky podiel.
V bytovom dome sa nachadza znacny priestor ktory vyuziva kotolna pre cele sidlisko a ktora do fondu oprav prispieva rovnakou ciastkou na M2 ako bezny byt. Spravca pri rozpocitani jednorazoveho prispevku postupoval sposobom, ze miera vyuzivania rozvodov (co su spolocne casti bytovky) je zo starny kotolne nulova takze jej prispevok je v tomto pripade 0 EUR do fondu oprav. Je postup spravcu v poriadku? Mam za to ze vyvinit sa z prispevku na opravu spolocnych zariadeni s odovodnenim ze ich nevyuzivam nieje na mieste. Dakujem ze radu a komentare.
Mária27
01.12.10,09:06
Máš pravdu, stále je to príspevok do fondu a - pokiaľ sa vlastníci nedohodnú inak - prispieva sa podľa podielu na spoločných častiach a zariadeniach. Dohodnúť by sa museli všetci vlastníci, tu to nie je o prehlasovaní. Správca nemá čo rozhodovať. Protestujete.

Miera využívania sa posúdiť nedá. Tá kotolna má tiež nejaké rozvody, ktoré vplývajú aj na iné spoločné časti. Majú tak vplyv na váš dom, hoci úžitok z kotolne majú iní vlastníci ...
Zitulda
01.12.10,13:30
Dnes ma jeden vlastník bytu požiadal, aby som zistila či nemá prenájomca našej kočikárne platiť do fondu nejakou čiastkou naviac ako za upratovanie a prispieť čiastkou aj na novú bránu, lebo jeho zákazníci chodia cez spoločný priestor a poškodzujú náš majetok. Ako? On sám videl aj upozornil jedného z nich ktorý vychádzal z kočikárne cez bránu s balíkmi na ruke a kopnutým ju otvoril. Za to dostal iba samé nadávky.
Prepáčte, ak v mojom príspevku nie všetko súvisí s témou.:)
sito
01.12.10,14:44
Dobry den; V bytovom dome sme na schodzi rozhodli ze si vymenime spolocne rozvody v bytovke a kedze vo fonde oprav sme nemali dostatok fin. prostriedkov tak sme sa dohodli na jednorazovom prispevku do fondu oprav podla vzoru: chybajuca ciastka:spoluvlastnicky podiel.
V bytovom dome sa nachadza znacny priestor ktory vyuziva kotolna pre cele sidlisko a ktora do fondu oprav prispieva rovnakou ciastkou na M2 ako bezny byt. Spravca pri rozpocitani jednorazoveho prispevku postupoval sposobom, ze miera vyuzivania rozvodov (co su spolocne casti bytovky) je zo starny kotolne nulova takze jej prispevok je v tomto pripade 0 EUR do fondu oprav. Je postup spravcu v poriadku? Mam za to ze vyvinit sa z prispevku na opravu spolocnych zariadeni s odovodnenim ze ich nevyuzivam nieje na mieste. Dakujem ze radu a komentare.


Najprv by si mal vysvetliť majetkové pomery v dome. Koľko bytov je v osobnom vlastníctve? Koľko je ešte neprevedených? Ak je kotolňa vo vašom dome, vo vašich priestoroch, aká je zmluva o využívaní kotolne? Koľko domov je napojených na kotolňu vo vašom dome? Ako sa financuje chod kotolne? Komu ide primeraný zisk z prevádzky kotolne? Prípadne ďalšie podmienky, ktoré by mali byť riešené zmluvne. Prvorade, kto je väčšinový vlastník, správca, alebo vlastníci?
Mária27
01.12.10,19:06
Dnes ma jeden vlastník bytu požiadal, aby som zistila či nemá prenájomca našej kočikárne platiť do fondu nejakou čiastkou naviac ako za upratovanie a prispieť čiastkou aj na novú bránu, lebo jeho zákazníci chodia cez spoločný priestor a poškodzujú náš majetok. Ako? On sám videl aj upozornil jedného z nich ktorý vychádzal z kočikárne cez bránu s balíkmi na ruke a kopnutým ju otvoril. Za to dostal iba samé nadávky.
Prepáčte, ak v mojom príspevku nie všetko súvisí s témou.:)
Ak ide o spoločný priestor, príspevok do fondu opráv má byť zakalkulovaný v nájomnom. Za spoločné priestory sa príspevky do fondu opráv nevyberajú. V nájomnom mu aj zohľadnite, koľko má zákazníkov, čo všetko spotrebúva ... Ak ste so zákazníkmi pri určovaní nepočítali, môžete výšku nájomného prehodnotiť.
Roman_400
01.12.10,23:39
Zdravim SITO, pokusim sa odpovedat na Tvoje otazky: V dome je 18 uzivatelov, z toho 16 ma byt odkupeny 1 vlastni stale sluzbyt (do fondu oprav plati tak ako vsetci ostatni majitelia bytov) a priestor o ktorom pisem ostal v majetku mesta. Mesto ma uzavretu najomnu zluvu s prevadzkovatelom kotolne. Kolko plati koptolna mestu neviem no nam do fondu oprav prispieva "smiesnych" par EUR ako bezny byt za M2. Kotolna vykuruje cca 8 bytoviek. Primerany zisk z prevadzky kotolne ostava na 100% prevadzkovatelovy kotolne. Ako vidis vlastnici tu tahaju za kratsi koniec...
Chobot
02.12.10,08:48
Zdravim SITO, pokusim sa odpovedat na Tvoje otazky: V dome je 18 uzivatelov, z toho 16 ma byt odkupeny 1 vlastni stale sluzbyt (do fondu oprav plati tak ako vsetci ostatni majitelia bytov) a priestor o ktorom pisem ostal v majetku mesta. Mesto ma uzavretu najomnu zluvu s prevadzkovatelom kotolne. Kolko plati koptolna mestu neviem no nam do fondu oprav prispieva "smiesnych" par EUR ako bezny byt za M2. Kotolna vykuruje cca 8 bytoviek. Primerany zisk z prevadzky kotolne ostava na 100% prevadzkovatelovy kotolne. Ako vidis vlastnici tu tahaju za kratsi koniec...

Nepovedal by som, že ťaháte za kratší koniec. Výška príspevku do FO je rovnaká pre každého majiteľa bytu a nebytového priestoru, čo sa týka sadzby za m2. Teda ak sa dohodnete, že výška príspevku do FO bude 0,50 EUR/m2, tak táto sadzba platí pre byty aj nebytové priestory.

Prečo si myslíš, že nebytový priestor by mal platiť vyššiu sadzbu za m2? To, že mu správca určil ten mimoriadny príspevok vo výške 0, nebolo správne. Malo to byť rovnaké, ako platia byty. Ale nie viac! To, aký má kotolňa zisk, nemusí vlastníkov bytov vôbec trápiť a ani zaujímať, pokiaľ si platí svoje zálohové platby a rovnaký príspevok do FO ako byty. Ani pri bytoch neriešiš, či má vlastník bytu ročný príjem 20.000 EUR, či milión EUR! TO by si chcel tomu, čo má väčší príjem vyrúbiť väčší príspevok do FO?

A ešte - ten príspevok do FO nemá platiť prevádzkovateľ kotolne, ale mesto, lebo mesto je vlastníkom priestoru. Mesto si to zohľadní v nájomnom.
verkaz
02.12.10,16:08
Mali by ste mať uzatvorenú zmluvu s mestom ako majiteľom nepredaného bytu na jeho správu. Zároveň by ste mali mestu faktúrovať mesačné zálohové platby za plnenia a v tom je aj príspevok do FO. Čo platí nájomník tohoto bytu mestu to Vás nemusí zaujímať.
Kstefan
21.12.10,14:24
Zdravím, naše bytové družstvo v roku 2007 preplatilo (597.686.58 sk) faktúry (a nie poslednú) z fondu opráv, na plynofikáciu užívateľom bytov bez súhlasu ostatných vlastníkov bytov. Plynové kúrenie bolo zhotovené ústnou dohodou a faktúry vysoko presahovali rozpočet FO (čo za rok 2006 činilo FO zostatok cca 58.000 sk) a preto sme boli od roku 2007 až doposiaľ v značnom mínuse (asi 539.000 sk).Po vyplatení vlastného bytového kúrenia bytov, sme len malú čiastku v pluse (rok2010 2.813.50€) čo nám za tie roky nesedelo.Dali sme si preto zhotoviť rozpočet a zistil som že peniaze z fondu opráv boli využívané aj naďalej pre súkromné byty bez akýchkoľvek zmlúv a súhlasných podpisov iných vlastníkov bytov nášho bytového domu. Je takéto zaobchádzanie zo spoločnými peniazmi v poriadku? Čo treba spraviť aby sme o tie peniaze stále neprichádzali? Ja platím už 28 rokov, FO a ja som si do svojho bytu cez bytové družstvo nedal robiť nič a ak by aj ano, spýtal by som sa na súhlas susedov a dal im ho aj podpísať. Zrejme u nás to nieje treba. " Pote bývať k nám veď my vám to zaplatíme " :mee: vravím cynicky, lebo paradox je že sme chceli dať spraviť strechu a vchod, ale na to peniaze vo fonde nemáme. Boli sme predsa v mínuse.