Aja912
01.12.10,10:25
Bývame v 7 posch. panelovom dome na 7. poschodí. Doteraz sme mali alebo skôr nemali zapezpečené odvetrávanie šachty (pravdepodobne el. ventilátor dávno nefungoval), takže sem - tam ak bol nízky tlak tak bolo v byte (na WC, prípadne v kuchyni) cítiť pach ako keby z kanalizácie. V sobotu nám konečne namontovali ventilačné turbíny - také tie, čo fungujú bez elekt. energ. a mali by samé zabezpečovať ťah v šachte a tým aj odsávať vzduch von. Ale na naše veľké sklamanie máme odvtedy strašný smrad v byte, ako keby ten vysatý vzduch vôbec neodchádzal von :-). Manžel už utesnil vetraciu mriežku na WC (čo asi nie je dobré riešenie - veď tá mriežka má slúžiť na odvetrávanie WC do šachty), utesnil miesta okolo trubiek na vodu a odpad v kuchyni, ale pomohlo to len trochu, smrad je stále. Kde môže byť problém? Máte také nainštalované na vašom paneláku?
Lotarka
01.12.10,18:25
Keď som zháňala ponuky na opravu našej plochej strechy od firiem, tak nám boli ponúknuté aj tieto bezmotorové turbíny. Názor jedného z oslovených podnikateľov bol, že sa stáva práve to čo Vám, že všetky pachy sa hromadia v šachte najvyššieho bytu a v priestore na streche z dôvodu, že tieto nové turbíny nie sú osádzané priamo nad vývodom ventil. potrubia, ale o niečo vedľa, na miesto, kde boli osadené tie pôvodné.
Ja som vtedy na streche obehla pôvodné turbíny, kázala ľudom zapnúť digestor a pomaly sa aj tie pôvodné roztočili. Nakoniec sme aj z iných dôvodov ponechali tie staré.
patrixo
01.12.10,20:27
To znamená, že tie turbíny sú na nič... dá sa to nejak reklamovať?
JaDo
02.12.10,07:47
Ja by som poslala písomnú žiadosť správcovi bytového domu o urýchlené vykonanie nápravy. Zástupcovi vlastníkov by som dala jednu kópiu na vedomie. Správca musí konať. Ak to dáte písomne, vyhnete sa naťahovaniu termínov, vyhováraniu a nedorozumeniam.
Správca s dodávateľom musel spraviť zmluvu a v nej má byť uvedená i záruka.
Aja912
02.12.10,07:50
Včera sme to oznámili správcovi, týka sa to zrejme iba bytov na najvyššom poschodí, dnes sľúbil, že zavolá do firmy, ktorá tie turbíny montovala, som sama zvedavá, čo povedia.
Lotarka
02.12.10,14:49
Včera sme to oznámili správcovi, týka sa to zrejme iba bytov na najvyššom poschodí, dnes sľúbil, že zavolá do firmy, ktorá tie turbíny montovala, som sama zvedavá, čo povedia.

Prosím ťa, daj nám potom vedieť, ako ste dopadli a ako to vyriešili. Dosť ma to zaujíma. Tie naše staré turbíny tam neostanú naveky. Vďaka!
fenixtrade
02.12.10,19:00
Prosím ťa, daj nám potom vedieť, ako ste dopadli a ako to vyriešili. Dosť ma to zaujíma. Tie naše staré turbíny tam neostanú naveky. Vďaka!

co mam informacie tak v LC zvycajne stare demontuju a nedaju tam nic lebo nemaju na ine riesenie prachy :(
Lotarka
03.12.10,12:38
co mam informacie tak v LC zvycajne stare demontuju a nedaju tam nic lebo nemaju na ine riesenie prachy :(

Tak toto som si ja ešte nevšimla, ani som o tom nepočula, žeby to niektorý BD tak riešil. Ale nemám oči a uši všade. Zatial som spozorovala vo veľkej miere tie nové alebo ponechávajú pôvodné.

Niekedy som strašná, už aj rodina ma na prechádzkach okrikuje nech sa venujem im a nie stále hľadím na paneláky.
fenixtrade
03.12.10,14:45
Tak toto som si ja ešte nevšimla, ani som o tom nepočula, žeby to niektorý BD tak riešil. Ale nemám oči a uši všade. Zatial som spozorovala vo veľkej miere tie nové alebo ponechávajú pôvodné.

Niekedy som strašná, už aj rodina ma na prechádzkach okrikuje nech sa venujem im a nie stále hľadím na paneláky.

no tu informaciu mam priemo od projktantov ktory robili pre nich a potvrdili my to aj na bytovom druzstve
Halli
03.12.10,15:55
Niekedy som strašná, už aj rodina ma na prechádzkach okrikuje nech sa venujem im a nie stále hľadím na paneláky.

Tak toto, ako by si o mne písala :D...ale za to nemôžeme, to je profesionálna deformácia:D...ale liečim sa;)
Gapo
03.12.10,16:59
Ja som dal nahodiť dve odvetrávacie turbíny a zatiaľ môžem vysloviť spokojnosť, už smrad zo susedných bytov ku mne nejde, pretože sa ťahá hore na strechu. A keď pootvorím okno, tak to priam fičí.;)
Julian
03.12.10,20:30
To znamená, že tie turbíny sú na nič... dá sa to nejak reklamovať?

Pred mesiacom sme si nechali tiež vymeniť turbíny. Predtým som si trochu preštudoval problematiku okolo toho a na základe toho sme dali požiadavku na výmenu ventilátorov za turbíny s požadovanými parametrami.
Lenže správcom dosadená firma nám previedla výmenu podľa svojich predstáv (asi v domnení že tomu málokto rozumie) a výsledok bol ten, že po našej kontrole musela všetkých dvanásť turbín vymeniť podľa nami zadaných parametrov. Po druhej výmene je to tak ako píše Gapo (pri prvej výmene sme ani nezbadali že sa niečo zmenilo).

Skontrolujte:
- Pozrite sa na strechu, či sa tie turbíny všetky približne rovnako točia a či s nimi príliš axiálne nehádže (u nás to bolo príšerne) a navyše namontovali turbíny s o dva "čísla" menším výkonom.
- Na sedem poschodí s výkonom postačuje turbína Lomanco BIB 14 (je to najväčšia) ak je poschodí viac sú potrebné dve turbíny odpovedajúceho výkonu.

Technicky ak je všetko O.K. nemá logiku fakt, že v horných bytoch sa hromadí smrad.

Pridávam foto pre lepšiu predstavu. Vpravo ten menší kominok je vlastne odvetranie kanalizačného potrubia z ktorého ide ten smrad do ovzdušia. Ak by sa vent. turbína netočila tak by ten smrad mohol pochádzať odtiaľ. Ale turbína by sa mala stále točiť aj keď nefúka vietor - poháňa ju komínový efekt (nám sa niektoré netočili a to sme považovali tiež za vadu- po druhej výmene sa už točia pekne všetky približne rovnako).
Možno stálo by za to pozrieť, či ten smradľavý komín nie je príliš blízko vent. turbíny resp. v akej sú vzájomnej polohe (a urobiť tam prípadne nejakú prepážku).
Gapo
04.12.10,13:45
Treba si ešte uvedomiť, že ak máte tesné plastové okná a aj vchodové dvere do bytu, nemá ako turbínka ťahať, pretože robí podtlak, ale stačí dať okno na mikrovetranie a už to ťahá o dušu.
Julian
05.12.10,19:11
Zakladateľka témy má problém, že po namontovaní ventilačných turbín majú smrad v horných poschodiach. To ma zaujalo pretože rovnakú výmenu sme realizovali aj my a každý problém okolo tejto problematiky ma zaujíma. Preto som sa snažil zistiť v predošlom príspevku odkiaľ ten kanálový smrad môže pochádzať.


Druhá vec je dôvod prečo tieto vent. turbíny vymieňať. Dôvody môžu byť rôzne. Dôvod prečo sme sa my rozhodli pre výmenu bol ten, že pôvodné el. ventilátory boli od samého počiatku nefunkčné, ale za el. hodiny sme celý ten čas za ne platili fixnú zložku aj keď od kolaudácie nenatočili ani jednu kWh. Požadovali sme ,aby hodiny boli odmontované. Správca to odmietol z dôvodu, že z hygienického hľadiska musí byť vetranie a tie hodiny majú byť dôkazom (pre prípadnú kontrolu), že vetranie je aj keď nefunkčné.
Keďže poplatky za fixnú zložku el. sú už značné a rastú, tak v nejakom čase cenu za výmenu vent. turbín splatia.

Čo sa týka praktickej stránky, tak výkonovo funkčné el. ventilátory sú iste výkonnejšie ako turbíny. Ak sú však nefunkčné (prípadne vypnuté), tak sú vlastne brzdou prúdiaceho vzduchu vo ventilačnej šachte. Prúdiaci vzduch (komínový efekt) musí poháňať ešte aj rotor nefunkčného ventilátora, čím sa znižuje odsávací efekt. Naproti tomu vetrom hnaná turbína vytvára podtlak čím sa zase zvyšuje odsávací efekt.

V praxi (u nás) to bolo tak, že kuchynské pachy a cigaretový dym sa šírili z bytu do bytu. Po výmene som zatiaľ nezaregistroval pachy a cigaretový dym z druhého bytu. Funguje to tak ako to popísal Gapo (na odsávacom digestore sa to prejavuje napr. tak, že akonáhle sa pootvorí okno vrtuľka odsávacieho ventilátora sa roztočí) a dúfam, že to tak aj zostane. Predtým zapnuté ventilátory bytových digestorov vlastne pretláčali vzduch z kuchyne bytu do vetracej šachty a časť aj do iného bytu.
Aja912
06.12.10,09:36
Dnes ráno keď som odchádzala do práce boli chlapíci z firmy na streche, som strašne zvedavá čo poriešia, dúfam, že nebude doma poobede smrad ešte väčší ...
Aja912
07.12.10,10:12
Tak, ževraj tam dávali ešte nejaké vložky (???), už to tak nesmrdí, ale nevmôžem povedať, že vôbec :-(, hlavne z kuchynského dresu ten smrad cítim stále, asi bude najlepšie keď pôjdem za správcom a pozriem si čo to tam dali, len neviem či ako laik z toho niečomu porozumiem, ale aspoň pozriem ten typ. Ináč digestor v kuchyni nemáme vyvedený do odsávania (to bolo zrušené pri prerábaní jadra), ventilačnú mriežku máme iba v kúpeľni a na WC (tú sme zatiaľ utesnili, ale napr. susedia ju nemajú vôbec), ale zistili sme, že cez mriežku v kúpeľni prúdi vzduch z odsávania skôr dovnútra ako von, ešte skúsim čo to spraví, keď otvorím okno
verkaz
07.12.10,10:32
Dobrá téma. My sa tiež chystáme vymeniť staré nefunkčné vetráky. Neviem ako sa to bude praktizovať, lebo v kuchyniach majú skoro všetci namontované digestory a vo viacerých bytoch, kde prerábali kúpelne si nenechali žiadne vetráky. Budem sa musieť poradiť, či to má vôbec zmyslel dávať tam tie turbíny.
Čo som sa na okolí informovala u spoločenstiev, kde to menili, tak s tým majú dobré skúsenosti.
Vymieňali ste už niekto aj obloženie vetracej šachty, je to taká azbestová doska ?
Gapo
10.12.10,12:50
Dnes som nahral ukážku ako šľape odvetrávacia turbína. Vrtuľka ventilátora sa sama roztočí jedna radosť. A to bolo okno v kuchyni na mikro vetranie.http://rapidshare.com/files/436082607/MOV00587.MP4
Alebo aj v ZIP-e;)