korela
01.12.10,11:44
Venované téme "Mikuláš".

Za mojich detských čias prichádzal túžobne očakávaný Mikuláš so svojou nádielkou 6. decembra.
Dnes sa presúva jeho návšteva u mnohých na 5. decembra.
Ešte som nepočula, že by si niekto presunul bez mimoriadne vážnych dôvodov Veľkú noc, Vianoce alebo Nový rok o deň skôr, alebo neskôr.
Prečo to robíme práve Mikulášovi?
korela
01.12.10,10:47
Aby sme svoje deti neprekyslovali.
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=710&Itemid=30
.
Tešíte sa na Mikuláša? http://www.akv.sk/templates/akv/images/printButton.png (http://www.akv.sk/index2.php?option=com_content&task=view&id=710&pop=1&page=0&Itemid=30) http://www.akv.sk/templates/akv/images/emailButton.png (http://www.akv.sk/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=710&itemid=30) http://www.akv.sk/images/stories/foto_ilustracne/mikulas_tmavy_horky.jpgMikuláš klope na dvere, deti sa ho nevedia dočkať a vy ako každý rok rozmýšľate, čím ich obdarovať. Na jednej strane ich chcete potešiť, na druhej strane – áno, patríte k tým zodpovedným a moderným rodičom! – zvažujete aj zdravotné hľadisko. A to nie je len o dierach v zuboch, ale aj o ce-lo-ži-vot-nom návyku na sladké. Nechcete predsa budovať vo vašich deťoch takúto závislosť. Stačí, že musíte bojovať s ich neustálym vysedávaním pri počítači a televízore http://do1123700.daemos.domains.sk/mambots/editors/fckeditor/editor/images/smiley/msn/regular_smile.gif
Takže, aby ste to mali pri vašich úvahách, čím naplniť mikulášsky balíček, jednoduchšie, vytriedili sme pre vás sladkosti do dvoch kategórií:


Určite ÁNO


horká čokoláda (v akejkoľvek forme) – už je načase, aby sa deti naučili, čo je skutočná čokoláda, pretože mnohé tie „hnedé hmoty so sušeným mliekom“ (= tzv. mliečne čokolády) majú od čokolády veľmi ďaleko
čerstvé ovocie (mandarinky, banány, kivi, pomaranče, mango, jablká, hrušky, hrozno, ananás)
rôzne orechy (http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=279) (pražené a solené sa nepočítajú)
slnečnicové a tekvicové semená (http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=293) v balíčkoch, ktoré si potom môžete spolu opražiť a zmiešať s hnedým cukrom a škoricou (mňam!)
nesladené sušené ovocie (http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=278) (ale nie kilo!)
sladkosti/keksy z celozrnnej múky (http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=306)
agarové („želatinové“) cukríky (nájdete v predajniach zdravej výživy)
žuvačky bez cukru
pelendrek (originál)
nutelle podobné krémy s vyšším obsahom orechov a kakaa (nájdete v predajniach zdravej výživy)

Určite/Radšej NIE




mliečna čokoláda
plnená čokoláda a plnené čokoládové figúrky
plnené a máčané keksíky
tvrdé cukríky a lízatká
želatínové cukríky
želatínový („falošný“) pelendrek
nutella a jej lacné napodobeniny

Nezabudnite do mikuláškeho balíčka nabaliť aj nejaké milé drobnosti


uhlie
zemiaky
cibuľu
a malého čertíka s anjelikomhttp://do1123700.daemos.domains.sk/mambots/editors/fckeditor/editor/images/smiley/msn/regular_smile.gif


MUDr. Igor Bukovský, PhD.
MUDr. Alexandra Frolkovičová
Ivenka
01.12.10,10:47
Lebo by MIkuláš nestihol obísť celú zemeguľu za 24 hodín :)
MIRKA111
01.12.10,11:34
No u nás chodil Mikuláš vždy 5. večer, a keď neprišiel osobne tak nám nechal balíčky 6. ráno na okne. A keď sa to tak vezme aj Vianoce sú podobne. Nám Ježiško nosieva darčeky pod stromček kým večeriame a niekde si ich deti nájdu na druhý deň ráno.
misoft
01.12.10,17:01
No u nás chodil Mikuláš vždy 5. večer, a keď neprišiel osobne tak nám nechal balíčky 6. ráno na okne.
To buď rada, pretože teraz to bude:
68209
Paula
01.12.10,17:20
Venované téme "Mikuláš".

Za mojich detských čias prichádzal túžobne očakávaný Mikuláš so svojou nádielkou 6. decembra.
Dnes sa presúva jeho návšteva u mnohých na 5. decembra.
Ešte som nepočula, že by si niekto presunul bez mimoriadne vážnych dôvodov Veľkú noc, Vianoce alebo Nový rok o deň skôr, alebo neskôr.
Prečo to robíme práve Mikulášovi ?


Nuž, prečo mu to robíte? My máme dať odpoveď na Vaše praktiky;)
buchač
01.12.10,17:33
Aby sme svoje deti neprekyslovali.
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=710&Itemid=30
.
Tešíte sa na Mikuláša?
Uhm ...si nevieš ani predstaviť ...

A čo už len moje malé potešenie , po prvý krát všetko zažíva ...
Minulý týždeň - prvý sneh ...
Teraz bude Mikuláša ...

Čo bude na VIANOCE ???
Híííííííííííííííííí .....



MUDr. Igor Bukovský, PhD.
MUDr. Alexandra Frolkovičová
...a ozaj ...hlavne Bukovského mám teda ja v paži ...

Myslím si , že tie detičky aj úplne niekde inde... s tou jeho diétou ...:D:D:D
korela
01.12.10,23:53
Nuž, prečo mu to robíte? My máme dať odpoveď na Vaše praktiky;)
Paula, máš pravdu, mala som možno to naformulovať inak, nie za "nás" ako rodinu. Ja som mala na mysli Slovensko a teda obyvateľov Slovenska. Nebola to otázka na iné kultúry tu žijúce z iných vzdialených krajín, imigrantov.
Myslela som si, že každý pochopí v otázke etnologické hľadisko.
korela
01.12.10,23:58
...a ozaj ...hlavne Bukovského mám teda ja v paži ...

Myslím si , že tie detičky aj úplne niekde inde... s tou jeho diétou ...:D:D:D
Najradšej by som sem skopírovala príspevok BMLmiami z inej témy o cukre v strave pre deti, ale neviem či sa to môže preniesť z inej témy.
Ja som tiež nádielku pripravovala zo sladkostí, dnes som múdrejšia.
O čare Vianoc ani nahovorím.
korela
02.12.10,00:04
.. a vadí to , okrem teba niekomu ???
Prečo sa domnievaš že mi to prekáža, je to suché skonštatovanie s otázkou. Od teba som nečakala takúto reakciu.
korela
02.12.10,00:10
No u nás chodil Mikuláš vždy 5. večer, a keď neprišiel osobne tak nám nechal balíčky 6. ráno na okne. A keď sa to tak vezme aj Vianoce sú podobne. Nám Ježiško nosieva darčeky pod stromček kým večeriame a niekde si ich deti nájdu na druhý deň ráno.
Niekde..., zrejme v inom časovom pásme. Ja som sa pýtala na naše zaužívané zvyklosti.
simbata
02.12.10,05:04
Nerozumiem ako inak chodí Mikuláš... U nás tiež od detstva chodil mikuláš v noci (teda v podstate 5-teho) a balíčky sme si našli 6-teho ráno. A pokiaľ viem, tak tak chodil u všetkých detí, nakoľko ak bola 6-teho škola, tak sme mali všetci v škole hneď ráno niečo sladké.
korela
02.12.10,06:29
Nerozumiem ako inak chodí Mikuláš... U nás tiež od detstva chodil mikuláš v noci (teda v podstate 5-teho) a balíčky sme si našli 6-teho ráno. A pokiaľ viem, tak tak chodil u všetkých detí, nakoľko ak bola 6-teho škola, tak sme mali všetci v škole hneď ráno niečo sladké.

Veď som uviedla, že za mojich detských čias. Všetky deti v triede sme dostávali nádielku 6. decembra večer.
A sledujem ako sa to posúva, posunulo o deň vpred. To je všetko. Veď nakoniec na Fun-ku budeme počuť ako sa skomerčieva. Dúfam, že sa nemýlim.
simbata
02.12.10,06:56
...a možno nikdy na Slovensku nechodil Mikuláš u všetkých 6-teho večer...
Ozaj by bolo zaujímavé, keby napísalo viac ľudí, lebo ja som na tomto svete tiež už 25 rokov, takže v čase keď nám ako malým deckám nosil sladkosti Mikuláš, tak to ešte nebolo všetko také komerčné ako dnes a predpokladám, že keď to takto robili moji rodičia, tak to zasa mali len z domu, zo zvykov, ktoré uplatňovali ich rodičia.
Sama som zvedavá, čo napíšu "staršie" ročníky. ;)
Nika
02.12.10,06:56
Veď som uviedla, že za mojich detských čias. Všetky deti v triede sme dostávali nádielku 6. decembra večer.
A sledujem ako sa to posúva, posunulo o deň vpred. To je všetko. Veď nakoniec na Fun-ku budeme počuť ako sa skomerčieva. Dúfam, že sa nemýlim.

korela ja mám 51 rokov, ale odjakživa sme mikuláša dostávali v noci z 5. na 6. teho. ráno 6.12. sme už balíčky mali
willma
02.12.10,10:38
súhlasím len s tým dátumom s vekom nieee :D:D:D
renata_k
02.12.10,10:50
Ja tohto roku presúvam mikuláša na dátum, o ktorom rozhodne pošta :-)) Zajtra posielam mikulášsky balík dcére do Olomouca a 6-teho tam 100% nebude. Ozaj, "nadeľuje" Mikuláš u Vás aj dospelým?
trisestri
02.12.10,10:50
Ta mnohý chodia palit sviečky cez víkend,nie ako volakedy na všetkých svetých,ale to možno bude aj inými okolnostami. /štúdium,práca daleko od bydliska/ No a do balíčkov by malo íst dost ovocia,musli tyčinky,želé cukríky-teraz je dobrý výber na to aby sa detičky nemuseli prepchávat nezdravými sladkostami-ono z mierou pri dostatočnom pohybe im neuškodia.Inak mne sa vytráca ta atmosféra a nie iba na Mikuláša.
Llívia
02.12.10,11:01
Ta mnohý chodia palit sviečky cez víkend,nie ako volakedy na všetkých svetých,ale to možno bude aj inými okolnostami. /štúdium,práca daleko od bydliska/ No a do balíčkov by malo íst dost ovocia,musli tyčinky,želé cukríky-teraz je dobrý výber na to aby sa detičky nemuseli prepchávat nezdravými sladkostami-ono z mierou pri dostatočnom pohybe im neuškodia.Inak mne sa vytráca ta atmosféra a nie iba na Mikuláša.
A Bukovský tvrdí, že želé cukríky niéééééééééééé! :eek::D:) :)
Ovocie - aj mandarínky boli, aj arašidy. A ani perník nesmel chýbať. :)
Atmosféra - jaj, myslíš ako voľakedy, keď bolo nasnežené, vonku tma a v tej tme behali Mikuláši (Mikulášovi?), čerti a anjeli? Chodili od domu k domu a aj nejaký ten darček (sladkosť) priniesli? Alebo keď JRD zorganizovalo Mikulášske posedenie aj s Mikulášom, aj s anjelom, aj s čertom a potom sa premietla No počkaj zajac?:rolleyes: (Inak, čerta som sa bála, aj som sa rozrevala a k Miklášovi som nechcela ísť, teda ani som nešla.)

OT: Prečo si myslíte, že zrovna musli tyčinky sú zdravé? Keď som si čítala na obale, koľko obsahujú cukru a tuku, tak to si radšej dám poctivú čokoládu, tá mi aspoň chutí. ;)
Doplním: platí aj o keksoch z celozrnnej múky - keď v nich bude "kilo" tuku a cukru, tak sú asi také zdravé, ako tie z bielej múky.
Llívia
02.12.10,11:04
100 % súhlas s Willminým príspevkom č. 17.

Áno, u nás aj dospelým nadeľuje Mikuláš. (Ja som tak mame nadelila už pred asi dvoma týždňami, lebo som nádielku nemala kde do Mikuláša opatrovať. A synovec už dostal darček od Ježíška, lebo som nevedela dočkať do Vianoc :D.)
evuš
02.12.10,11:20
U nás Sv. Mikuláš vždy chodil z 5teho na 6teho decembra, čiže ráno bola Mikulášska nádielka.... a dodržujem to dodnes...
zlezaradilDo balíčka samozrejme dávam ovocie, oriešky, ale taktiež i sladkosti ako lízanku, čokoládku, tyčinku, kinderko....je to síce nezdravé, ale moje deti milujú sladké, a vôbec si nemyslím, že cukor je až taký nebezpečný ako sa všade píše, hovorí ..../je kopec oveľa horších a nezdravších požívatín/
Ja ako decko, keď som sa dostala k cukríkom, pokiaľ som ich všetky poctivo do jedného "nezožrala",od balíka som sa ani nehla.... dnes sladké pre mňa nemusí byť.... :) Okrem sladkostí však deťom varím poctivú domácu stravu a nepoužívam polotovary, žiadne fasfoody - pretože to mojim deťom ani nechutí..., veľa ovocia, zeleniny a pohybu a doma to u nás vypadá, ako keby som všetko jedla ja, pretože naše deti nemajú ani gram tuku. Keď sa vyzlečú, ako keby odišli :D:D:D
renata_k
02.12.10,11:21
Llívia, tak ako Ty mame, aj môj otec nadeľoval tohto roku mikuláša v predstihu " lebo to nemá kde dať " :-)). Dcéra už zjedla, ja čakám poctivo na 6.12., inak dostali sme krásne pamätnícke perníky, na ktorých je hore položený papierový obrázok Mikuláša alebo čerta, ak sa na takéto perníky niekto pamätá z totáča.
trisestri
02.12.10,11:31
Ta my vieme čo zdravé-ak ani odborníci to nevedia,tu čokoladu beriem vysokopercentnú,lebo najnovšie výskumy ukazali že nie je zdraviu škodliva,podla mna takmer nič okrem drog a cigariet neškodí ak sa užíva z mierou.
Nemyslel som besiedky JRD,ale niečo také niečo čo tažko opísat,áno zasnežený večer,spontanost,radost,dobroprajnost,veselo na duší,beztarostnost-pocity ktoré sa nedajú nanútit ani kúpit.
No a od osmich dávam čižmy už od 1 decembra,kde kade,ale stále nič v nich som nenašiel,nejaký lenivý Mikuláš,ani sa neobtažoval my ich vyčistit,ked do nich už nič nenadelil.
ondrejvla
02.12.10,11:53
Venované téme "Mikuláš".

Za mojich detských čias prichádzal túžobne očakávaný Mikuláš so svojou nádielkou 6. decembra.
Dnes sa presúva jeho návšteva u mnohých na 5. decembra.
Ešte som nepočula, že by si niekto presunul bez mimoriadne vážnych dôvodov Veľkú noc, Vianoce alebo Nový rok o deň skôr, alebo neskôr.
Prečo to robíme práve Mikulášovi?

Ako dieťa som sa vždy tešila na Mikuláša, ráno z postele sme bežali hneď k oknu, maminka nám večer nachystala darčeky do čižmičiek a ráno sme si ich našli. ;)Aj ja to praktizujem, ale moji vnuci chodia spávať neskôr ako ja, veru už aj počas noci sú okná vyprázdnené. Ba nie, čižmičky mi tam nechajú, aby som sa nenudila...:D
Llívia
02.12.10,11:58
nechajú na vyčistenie? :D
Zdenka175
02.12.10,12:00
U nás chodí Mikuláš už večer 5tého.U nás to tak vždy býva a u manžela o dedinu vyššie vždy chodil ráno 6teho dec.
ondrejvla
02.12.10,12:09
Llívia Dnes, 01:58 PM
nechajú na vyčistenie?
_____________________________________________

To nie, na odloženie do skrinky
Llívia
02.12.10,12:34
Tak to ti nechali tú jednoduchšiu prácu :D:):)
willma
02.12.10,16:01
Nech si dospeláci hovoria čo chcú - vždy poteší nejaká tá maličkosť od MIKULÁŠA - mám odskúšané na synátorovi aj tento rok na neho Mikuláš nezabudne a dokonca ani na mňa - o to som sa práve dnes postarala :D. Samozrejme najviac bude myslieť na rodinného benjamínka - nie len doma, ale aj u babiny sa niečo v čižme alebo na parapete nájde.
durisovad
02.12.10,16:11
Veru potesi. Mali sme raz dobreho sefa, ktory den pred Mikulasom isiel z kancelarie posledny a na druhy den rano sme si v topankach, ktore sme mali na prezuvanie, nasli cokoladku, pernicek alebo cukriky. Ked som sa stala ja sefkou, praktikovala som to tiez na dievcence uctovnicky a vytvorila sa v kancelarii a kolektive velmi dobra atmosfera. Vela penazi to nestalo ale osoh bol nezaplatitelny.
janka67
02.12.10,17:44
Veru potesi. Mali sme raz dobreho sefa, ktory den pred Mikulasom isiel z kancelarie posledny a na druhy den rano sme si v topankach, ktore sme mali na prezuvanie, nasli cokoladku, pernicek alebo cukriky. Ked som sa stala ja sefkou, praktikovala som to tiez na dievcence uctovnicky a vytvorila sa v kancelarii a kolektive velmi dobra atmosfera. Vela penazi to nestalo ale osoh bol nezaplatitelny.


... spomenula som si na jedného staršieho kolegu, s ktorým som v tom čase pracovala. Pred asi 15 rokmi som si tiež našla na okne v kancelárii mikulášsky balíček.
Aká som bola prekvapená vám nemusím hovoriť ...:)
verkaz
02.12.10,18:20
Pred tým to bolo také samozrejmé, teraz ako keby sme sa odcudzili a ak by niekto aj začal asi by nenašiel pochopenie. Aspoň najbližším kolegom položím nenápadne niečo na stôl.
msa
02.12.10,18:44
aj u nás už teraz na bývalom ekonomickom oddelení, sme si my baby vždy dávali na stôl nejaké sladké drobnosti, bolo to milé a pekné, ten deň bol taký trošku iný :)
durisovad
02.12.10,19:32
Ako pocuvam od svojich byvalych mladsich kolegyn, vsade vladne rivalita, ohovaranie, presadzovanie seba sameho na ukor kolegov. Nie je to uz zdaleka taka pohoda ako byvala na pracoviskach kedysi. A to kedysi nie je az tak davno, len nejakych 5-7 rokov. Je to smutne, ale asi to priniesla doba, kde si je malokto isty, ci este zajtra bude mat zamestnanie. A cim mladsi sef, tym je to horsie.
Paula
02.12.10,20:01
Paula, máš pravdu, mala som možno to naformulovať inak, nie za "nás" ako rodinu. Ja som mala na mysli Slovensko a teda obyvateľov Slovenska. Nebola to otázka na iné kultúry tu žijúce z iných vzdialených krajín, imigrantov.
Myslela som si, že každý pochopí v otázke etnologické hľadisko.


Ospravedlňujem sa za svoj "žartík" :). Vieš, každá téma, či už rodinná, politická, , mikulášska, zdravovedná , atp.....,v ktorej zaznie: "Prečo obyvateľstvo Slovenska koná práve tak ako koná v istej veci?", je mimo oblasť môjho chápania. Každý jeden koná tak, pretože lebo a to lebo je jemu a len jemu vlastné a vyhovujúce. Takže žiadne celé obyvateľstvo ;) . Tam, kde je každý deň miesto pre úsmev, vzájomné pochopenie, pohladenie...tam je úúúúplne jedno, kedy a či príde aj Mikuláš:).
Petra Nová
03.12.10,11:57
Venované téme "Mikuláš".

Za mojich detských čias prichádzal túžobne očakávaný Mikuláš so svojou nádielkou 6. decembra.
Dnes sa presúva jeho návšteva u mnohých na 5. decembra.
Ešte som nepočula, že by si niekto presunul bez mimoriadne vážnych dôvodov Veľkú noc, Vianoce alebo Nový rok o deň skôr, alebo neskôr.
Prečo to robíme práve Mikulášovi?
Myslím, že som rozumela Tvojmu úvodnému príspevku. Len čo s tým? Mikuláš je rozprávková záležitosť, Nový rok - exaktná udalosť.Tak u Mikuláša je možné pripustiť, že sane mu dorazili niekde skôr a niekde neskôr.:)
Tiež som toho názoru, že všetko predčasné alebo dodatočné stráca svoj zmysel a čaro.:)
lienocka001
03.12.10,12:09
no u nas doma vzdy chodil mikulas v predvecer 6.12... resp. teda v noci z 5.12 na 6.12. presne podla legiend o svatom Mikulasovi ktory v noci daval peniaze chudobnym dievcinam na veno...

takze tak.. sladkosti nedavame velmi skor ovocie a nejaku drobnost.. napr. ceruzky do skoly, omalovanky a pod. drobnosti
kamoska1
03.12.10,17:41
U nas v M.Š.deti mali tiež už Mikuláša,ktory im doniesol pekné hračky.Deti Mikulášovi a Čertíkovi Bertíkovi s čiernou tvárov zarecitovali a zaspievali.:)
durisovad
03.12.10,19:54
Ked sme boli male deti, chodil k nam zivy Mikulas. Tiez sme mu spievali, recitovali basnicky a modlitbicky. Caro Mikulasa trvalo dost dlho, len jedneho roku sesternica povedala : ved Mikulas ma take topanky ako nas stary apa. Stary apa - Mikulas sa pustil do strasneho smiechu, na co stara mama vzala certovi metlu a Mikulasa vyprasila von. Odvtedy Mikulas chodil len v noci, ked sme uz spali a darceky sme si nasli rano.
Zimama
04.12.10,00:22
Tak ja neviem... :) Kým boli deti malé, chodil k nám Mikuláš tak, že ráno 6. decembra si našli v čižmičkách balíčky. Keď už boli väčšie až veľké, občas sa pozabudol a prišiel až 6.-teho večer. :--- No a tohto roku? U nás robote bol už dnes a domov - keďže dnes som nič nekúpila a cez víkend nevystrčím nos z domu, tak neviem, neviem... do pondelka rána to určite nestíha(m) a okrem iného uvažujem, či vôbec ešte musí prísť, keď sú už deti nejaký ten rôčik dospelé...? :confused: Ja teda naozaj neviem... :):---:D
verkaz
04.12.10,11:07
]Drobnosť na Mikuláša poteší v každom veku. Moje vnúčatá si nájdu samozrejme v nedeľu večer balíčky na okne. Ale nedá mi položiť nejakú drobnosť aj dcérke s manželom a synovi.
terezamaria
04.12.10,11:18
Svätý Mikuláš je dávno v nebi.
Keď bol ešte na zemi, na deti sa pýtaval, či sa oni modlievajú
a rodičov poslúchajú.

Ale deti o tom nevedeli, až keď ráno vstali
a za oknom uvideli, čo im bolo nadelené a na okno položené.

Od radosti výskali a veselo volali, hej-hej bol u nás svätý biskup
Mikuláš.

Táto básnička postupuje z pokolenia na pokolenie, ešte moja mamička ju hovorila ako malá, keď jej Mikuláš priniesol " cukrkandl ". / Cukríky zo stopeného, karamelizovaného cukru /.
kamoska1
27.12.10,12:55
Z tejto krajiny prichádza Mikuláš.
Llívia
27.12.10,15:47
Nádhera!!!
Terezia13
06.12.18,17:25
moji poraďáci - nebojte sa aj mínuskári - posielam všetkým plný batoh kľudu, pokoja, pohody, nájdite tam, prosím, aj trochu ohľaduplnosti, nervy a nevraživé reakcie vopchajte do tohto batoha a bude všetkým lepšie, svoje flustrácie si nevybíjajte na svojich poraďákoch - ste jeden z nich
Terezia13
06.12.18,19:08
aj keď sa môj príspevok minul účinkom, ešte prikladám