Zuzka B.
01.12.10,13:00
Ahojte,

chcem sa spýtať, jedna zamestnankyna ma 37 rokov, odpracovala 10 rokov a od roku 1995 má nepretržitú živnosť. Momentálne je u nás zamestnaná. Má nárok na 5 týždňovú dovolenku?? Okrem zápočtového listu si mam vyžiadať ešte nejaky doklad??

Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
Zoltán Kovács
01.12.10,12:02
Treba si vypýtať aj obdobie trvania szčo, nakoľko môže mať obdobia kedy neplatila do SP. A tie roky sa nezapočítavajú, podľa mňa.
ivka70
01.12.10,12:28
Treba si vypýtať aj obdobie trvania szčo, nakoľko môže mať obdobia kedy neplatila do SP. A tie roky sa nezapočítavajú, podľa mňa.

Pre potreby dovolenky sa zapocitavaju. Tam platenie dochodkoveho poistenia nema vplyv.
Takze staci zivnostensky list.
laruta
01.12.10,12:38
§ 103

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah, g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
Zuzka B.
13.12.10,09:59
Dakujem Vám velmi pekne =)
deha
04.01.11,13:52
Poprosím Vás o názor v nasledovnom probléme:
Nastúpil k nám kolega , ktorý počas VŠ /ktorá normálne trvá 5 rokov/ bol na 3 roky v Nemecku ako aupair k starším ľuďom , potom prišiel a VŠ posledné dva roky dokončil. Nemá doklady ani na prax v Nemecku ani na to ako študoval, len diplom. Nemám teda podľa čoho započítať tie 3 roky,neviem ako to mám zohľadniť pre 25 dňovú dovolenku na ktorú si vzhľadom na vek nárokuje? U kolegyni mzdárky túto nárokovosť/vek a zároveň aj prax nad 15 rokov/ kontrolovali z daň. úradu. Nemám chuť niečo platiť z vlastného vrecka, ale nechcem ho o nič dostať! Poprosila by som niekoho, kto s tým má skúsenosť o odpoveď.
ivka70
04.01.11,13:57
Poprosím Vás o názor v nasledovnom probléme:
Nastúpil k nám kolega , ktorý počas VŠ /ktorá normálne trvá 5 rokov/ bol na 3 roky v Nemecku ako aupair k starším ľuďom , potom prišiel a VŠ posledné dva roky dokončil. Nemá doklady ani na prax v Nemecku ani na to ako študoval, len diplom. Nemám teda podľa čoho započítať tie 3 roky,neviem ako to mám zohľadniť pre 25 dňovú dovolenku na ktorú si vzhľadom na vek nárokuje? U kolegyni mzdárky túto nárokovosť/vek a zároveň aj prax nad 15 rokov/ kontrolovali z daň. úradu. Nemám chuť niečo platiť z vlastného vrecka, ale nechcem ho o nič dostať! Poprosila by som niekoho, kto s tým má skúsenosť o odpoveď.

Zapocitavas mu len standardnu dlzku studia, cize 5 rokov.
Ak by v priebehu tych 3 rokov riadne pracoval, tak ma na ne zapoctovy list, ale takto ich nema pokryte a nemozes mu ich zapocitat. Inak musel mat prerusene studium, ked bol v Nemecku.
Vyziadaj si potvredenie z VS, kedy bol studentom.
Vek nie je podmienkou na 25 dni dovolenky, podmienkou je vydokladovanie 15 rokov po 18 roku veku zivota.
( Mozu byt ludia, u ktorych to nastane az napr. v 37 rokoch - 4 roky studovali na VS, ktoru nedokoncili).

Zaujimava info:
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=30504
Zamestnankyňa pracovala v zahraničí ako opatrovateľka. Bude sa jej táto doba započítavať do doby trvania pracovného pomeru na účely dovolenky?

Do doby rozhodnej pre dĺžku dovolenky sa započítava aj doba trvania pracovného pomeru v cudzine za rovnakých podmienok, ako keby zamestnankyňa pracovala na území Slovenskej republiky. Preto, ak zamestnankyňa preukáže hodnoverným dokladom výkon práce v zahraničí, doba výkonu práce au-pair sa započíta ako doba trvania pracovného pomeru na účely dlhšej ako základnej výmery dovolenky, samozrejme za podmienky, že bola vykonávaná po 18. roku veku zamestnankyne.

Doteraz spomínané obdobia sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru, pričom platí, že ak sa prekrývajú navzájom, započítavajú sa len raz.
Daniela12345
04.01.11,14:14
Môžem uznať z-ncovi 5 týždňov dovolenky, ak mi predložil výpis zo SP o počte rokov dôchodkového poistenia. Konkrétne tam mal 29 rokov . Niekde som o tom už čítala, ale nemôžem to spätne nájsť. Ďakujem.
Tweety
04.01.11,14:19
Môžem uznať z-ncovi 5 týždňov dovolenky, ak mi predložil výpis zo SP o počte rokov dôchodkového poistenia. Konkrétne tam mal 29 rokov . Niekde som o tom už čítala, ale nemôžem to spätne nájsť. Ďakujem.
Áno, môžeš, a nemá ZL? pretože ten v prvom rade slúži ako zápočet odpracovaných rokov.
Daniela12345
04.01.11,14:27
Áno, môžeš, a nemá ZL? pretože ten v prvom rade slúži ako zápočet odpracovaných rokov.
ZL nemá, lebo niektorí muži sú lajdáci, čo sa týka dokladov. Vystavené doklady zašantročili a teraz zisťujú, že firmy zanikli a doklady už tak ľahko nezískajú.
ivetkavrb
21.02.11,18:46
Dobrý večer, mám k Vám jednu prosbu ohladne nároku na 25 dní nároku na dovolenku. Zamestnanec mi zdokladoval dobu 14,5 roka odpracovaných a pol roka nebol nikde zamestnananý a ani evidovaný na úrade práce, iba si platil zdravotné odvody, tak sa mu táto doba pol roka nezarátava? Takže ak tento rok dovrši 33 rokov, nárok na 25 dní dovolenky bude mat až budúci rok?
Ďakujem. Chcem sa len uistit, že uvažujem správne.
veronikasad
21.02.11,18:56
Dobrý večer, mám k Vám jednu prosbu ohladne nároku na 25 dní nároku na dovolenku. Zamestnanec mi zdokladoval dobu 14,5 roka odpracovaných a pol roka nebol nikde zamestnananý a ani evidovaný na úrade práce, iba si platil zdravotné odvody, tak sa mu táto doba pol roka nezarátava? Takže ak tento rok dovrši 33 rokov, nárok na 25 dní dovolenky bude mat až budúci rok?
Ďakujem. Chcem sa len uistit, že uvažujem správne.
do schválenia novely zákonníka práce, záleží od dátumu narodenia.
Nárok na dovolenku 5 KT mu vznikne, ak k 1.1.2011 mal zápočet aspoň 14 rokov, 1 deň. (za predpokladu, že odpracuje u vás celý rok 2011)