Jozef Mihál
27.11.05,15:11
Zdravotné poistenie je upravené zákonom č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len "ZZP").

Kto je poistenec - kto je poistený podľa ZZP.

Podľa ZZP sa za poistenca považujú v zásade všetky fyzické osoby (FO) s trvalým bydliskom na Slovensku, okrem FO pôsobiacich v cudzine a zdravotne poistených v cudzine (§ 3 ods.2 ZZP).

Poistencami sú i FO ktoré nemajú trvalé bydlisko na Slovensku, ak sú ekonomicky aktívne na Slovensku a nie sú zdravotne poistené v inom členskom štáte EÚ (§ 3 ods.3 ZZP).

Platitelia poistného.

ZZP definuje ako platiteľov poistného:
1. Zamestnancov a ich zamestnávateľov
2. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO)
3. Štát
4. Osoby, ktoré nie sú ani zamestnancami ani SZČO a za ktorých neplatí poistné štát - tzv. "samoplatitelia".

Ak je FO súčasne zamestnancom i SZČO, platí poistné aj ako zamestnanec aj ako SZČO. Viď ďalej.

Zamestnanci a zamestnávatelia.

Za zamestnanca sa považuje FO v pracovnom pomere, služobnom pomere, štátny zamestnanec, spoločník s.r.o. - konateľ - člen družstva - člen štatutárneho, dozorného, samosprávneho orgánu právnickej osoby - ak za výkon funkcie poberá odmenu, atď - viď § 11 ods.3 ZZP.

Vymeriavací základ (VZ) zamestnanca a zamestnávateľa.

VZ je daný ako zdaniteľný príjem zamestnanca (§ 13 ods.1 až 3 ZZP), s niektorými výnimkami, uvedenými v § 13 ods.4 ZZP (odstupné, príjem zo sociálneho fondu, životné a pracovné jubileá, náhrada pri prac.pohotovosti atď.). Do VZ sa nezapočítavajú nezdaniteľné príjmy zamestnanca, napr. príjmy v rámci zákona o cestovných náhradách, stravné a pod. Do VZ sa nezapočítavajú príjmy plynúce zamestnancovi na základe iných právnych vzťahov ako vzťahov z ktorých je považovaný za zamestnanca - napr. nezapočítava sa príjem z dohôd o vykonaní práce a brigádnickej práci študentov.

VZ je najmenej vo výške úhrnu minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO zamestnancom. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pozor, suma minimálneho základu sa nekráti pri neplatenom voľne zamestnanca.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platné pre rok 2005).

Poistné zamestnanca a zamestnávateľa.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). Zamestnanec má určenú sadzbu 4%. Zamestnanec, ktorý je osobou so zdravotným postihnutím, má sadzbu 2%. Zamestnávateľ má určenú sadzbu 10%, za zamestnanca so zdravotným postihnutím 5%.

Osoba so zdravotným postihnutím je:
- poberateľ invalidného dôchodku priznaného podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení,
- poberateľ invalidného alebo čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných do 31.12.2003,
- osoba, ktorá je podľa rozhodnutia Sociálnej poisťovne osobou so zníženou pracovnou schopnosťou od 20% do 39%
- držiteľ preukazu ŤZP.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v ročnom zúčtovaní (RZ) poistného.

Preddavky zamestnanca a zamestnávateľa.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výška je daná určenou sadzbou zo započítateľného príjmu zamestnanca, najmenej však zo sumy minimálneho základu, najviac zo sumy základu 43095 Sk. Preddavky sa zaokrúhľujú na celé Sk nahor.

SZČO.

Za SZČO sa považuje samostatne hospodáriaci roľník, živnostník, osoby podnikajúce podľa osobitných predpisov - notári, advokáti, znalci, zdravotnícki pracovníci, sprostredkovatelia, spoločníci V.O.S., komanditisti, profesionálni športovci, umelci a autori na základe ich vlastného vyhlásenia, atď. - viď § 11 ods.4 ZZP. Zjednodušene sa dá povedať, že za SZČO sa považuje každá FO, ktorá vykonáva činnosti z ktorých príjem je zdanený podľa § 6 zákona o dani z príjmov (s výnimkou príjmov z prenájmu, príjmov z činnosti osobného asistenta a umelcov-autorov, ktorí môžu ale nemusia byť prihlásení ako SZČO).

VZ SZČO.

VZ je daný ako podiel základu dane z činnosti SZČO (§ 6 zákona o dani z príjmov, ďalej ZDP) s výnimkou príjmov z prenájmov (§ 6 ods.3 ZDP) a príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 ZDP), neznížený o poistné na zdravotné poistenie a konštanty 2,14. Viď § 13 ods.6 ZZP.

Inak povedané, VZ vypočítame ako základ dane z príjmu podľa § 6 ZDP, okrem príjmov podľa § 6 ods.3 ZDP a príjmov podľa § 43 ZDP, ku ktorému pripočítame poistné na zdravotné poistenie, účtované do nákladov a tento výsledok vydelíme 2,14.

VZ je najmenej vo výške úhrnu minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO považovaná za SZČO. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pre rok 2005 to znamená sumu 6500 Sk. V prípade SZČO ktorá má 16 alebo 17 rokov je to suma 4875 Sk. V prípade SZČO mladšej ako 16 rokov a v prípade poberateľa invalidného dôchodku je to suma 3250 Sk.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platné pre rok 2005).

Poistné SZČO.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). SZČO má určenú sadzbu 14%. SZČO, ktorá je osobou so zdravotným postihnutím (definícia týchto osôb viď vyššie), má sadzbu 7%.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v RZ poistného.

Preddavky SZČO.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výška je v čase od 1.7.2005 do 30.6.2006 daná ako sadzba krát jedna dvadsaťštvrtina základu dane z činnosti SZČO (okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou) za rok 2004. Viď § 31 ods.4 ZZP.

Od 1.7.2006 bude výška preddavku SZČO daná sadzbou z pomernej časti základu dane z činnosti SZČO (okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou) za rok 2005, deleného konštantou 2,14. Viď § 16 ods.2 písm. b) ZZP.

Pomerná časť sa pritom rozumie základ dane neznížený o poistné na zdravotné poistenie, deleno počet kalendárnych mesiacov prevádzkovania činnosti SZČO v roku 2005 (na mesiac, v ktorom sa začala činnosť po prvom dni, sa neprihliada).

Ak SZČO v predošlom roku základ dane z činnosti SZČO nemala, výšku preddavku si určí sama.

Suma preddavku vypočítaná podľa predošlého postupu v prípade SZČO, ktorá súčasne nie je ani zamestnancom a nie je ani osobou podľa § 11 ods.8 písm.a) až i) a k) - to sú napr. študenti a dôchodcovia - musí byť najmenej vo výške sadzby krát minimálneho základu, v roku 2005 to štandardne je suma 910 Sk, v roku 2006 to bude suma 966 Sk.

Suma preddavku môže byť v prípade akejkoľvek SZČO v roku 2005 maximálne 6034 Sk, v roku 2006 maximálne 6647 Sk.

Ak výška preddavku vypočítaná podľa predošlého postupu je menšia ako 100 Sk, SZČO preddavok neplatí.

Preddavok SZČO sa zaokrúhľuje na celé Sk nahor.

Poistenci štátu.

Štát platí poistné za niektoré skupiny osôb, vymenované v § 11 ods.8 ZZP. Sú to napr. nezaopatrené deti, dôchodcovia, osoby evidované na úrade práce ako uchádzači o zamestnanie, osoby poberajúce dávku v hmotnej núdzi, práceneschopní zamestnanci a SZČO atď.

Výška poistného, ktoré platí štát, je v roku 2005 suma 575 Sk mesačne.

Za osoby, uvedené v § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) ZZP - sú to najmä nezaopatrené deti (študenti) a dôchodcovia, platí štát poistné aj v prípade, ak sú zamestnancami, ak sú SZČO alebo ak majú v čase, kedy nie sú ani zamestnancami ani SZČO príjmy podľa § 5 a 6 ZDP, ak výška ich VZ z týchto činností je maximálne do výšky polovice úhrnu minimálnych miezd za obdobie, kedy sa v danom roku považuijú za takéto osoby. Suma minimálnej mzdy sa pritom berie vo výške 6500 Sk v roku 2005 - a vo výške 6900 Sk v roku 2006 pre každú takúto osobu bez rozdielu.

Napr. štát platí poistné za študenta za rok 2006 aj vtedy, ak študent zarobí v zamestnaní a v čase, kedy nie je zamestnaný, na dohody, v úhrne do 41400 Sk za rok 2006. Takýto študent sám poistné neplatí.

Štát platí poistné za dôchodcu - SZČO za rok 2006 aj vtedy, ak VZ tejto osoby dosiahne za rok 2006 maximálne sumu 41400 Sk. Takýto dôchodca napriek tomu že je súčasne SZČO, sám poistné neplatí.

Naopak to znamená, že ak VZ uvedených osôb presiahne hranicu polovice úhrnu minimálnych miezd, za takéto osoby štát poistné neplatí - takáto osoba si platí poistné ako každý iný zamestnanec alebo SZČO, prípadne sa stáva "samoplatiteľom" - poistencom podľa § 11 ods.2 ZZP.

Napr. študent za obdobie september až december nie je zamestancom a nie je ani SZČO a zarobí v tomto čase na dohody 20.000 Sk. Pretože je to viac ako 13.000 Sk = 1/2 z 4 x 6500), bude si musieť po skončení roka zaplatiť poistné sám, vo výške 14% z dosiahnutého príjmu 20.000 Sk.

Samoplatitelia.

Poistencami podľa § 11 ods.2 ZZP ("samoplatitelia") sú všetci poistenci, ktorí nie sú ani zamestnancami ani SZČO a ani za nich neplatí poistné štát. Typický príklad sú ženy (a muži) v domácnosti, osoby žijúce z úspor, z kapitálových príjmov, z náhodných príjmov atď. Sem patria aj osoby, za ktrorých inak platí poistné štát, ale prekročili hranicu príjmu danú ako polovica úhrnu minimálnych miezd - viď vyššie.

VZ samoplatiteľa.

VZ je daný ako dosiahnutý príjem podľa § 5 a § 6 ZDP. V praxi pôjde hlavne o príjmy zo závislej činnosti dosiahnuté v čase, kedy sa daná osoba nepovažuje za zamestnanca podľa ZZP (viď vyššie) - najmä príjmy z dohôd o vykonaní práce. Ďalej tu môže ísť o príjmy podľa § 6 dosahované z činnosti umelca a autora v prípade osoby, neprihlásenej ako SZČO. Viď § 13 ods.7 ZZP.

Ak samoplatiteľ takýto príjem nemá, VZ si určuje sám.

VZ je najmenej vo výške úhrnu súčinu "koeficientu" (= 0,6315) a minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO považovaná za samoplatiteľa. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pre rok 2005 to znamená sumu 6500 Sk. V prípade samoplatiteľa ktorý má 16 alebo 17 rokov je to suma 4875 Sk. V prípade samoplatiteľa mladšieho ako 16 rokov a v prípade poberateľa invalidného dôchodku je to suma 3250 Sk.

V roku 2005 sa takto posudzuje len obdobie a príjem od septembra do decembra 2005 (§ 31 ods.9 ZZP).

Za obdobie september až december 2005 je minimálny VZ samoplatiteľa (štandardne) suma 16419 Sk.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platí pre rok 2005).

Poistné samoplatiteľa.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). Samoplatiteľ má určenú sadzbu 14%. Samoplatiteľ, ktorý je osobou so zdravotným postihnutím (definícia týchto osôb viď vyššie), má sadzbu 7%.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v RZ poistného.

Preddavky samoplatiteľa.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výšku si samoplatiteľ určuje sám. Viď § 16 ods.2 písm. d) ZZP.

Suma preddavku musí byť najmenej vo výške sadzby z minimálneho základu, v roku 2005 to štandardne je suma 575 Sk, v roku 2006 to bude suma 634 Sk.

Suma preddavku môže byť v roku 2005 maximálne 6034 Sk, v roku 2006 maximálne 6647 Sk.

Ročné zúčtovanie poistného.

Zmyslom ročného zúčtovania je vypočítať poistné z príjmov uplynulého roka - podobne, ako je to pri výpočte dane a daňových priznaniach.

Ročné zúčtovanie (RZ) sa robí po skončení roka v termíne do konca marca. RZ je povinné pre všetkých, ktorí boli počas uplynulého roka čo len deň SZČO.

Ostatní poistenci, teda poistenci, ktorí neboli SZČO, nemusia všetci podávať povinne RZ.

Zamestnanci sú povinní podať RZ vtedy, ak počas roka mali "kolísavé" príjmy - tj. mali mesiace s príjmom do 43095 Sk a aj mesiace s príjmom nad 43095 Sk. Ak počas celého roka mali príjem pod 43095 Sk alebo naopak počas celého roka príjem nad 43095 Sk, RZ podávať nemusia (ale môžu).

Samoplatitelia musia podať RZ vtedy, ak ich príjem bol vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd.

Poistenci štátu musia podať RZ rovnako len vtedy, ak ich príjem bol vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd.

Koniec

Viac o zdravotnom poistení a ročnom zúčtovaní poistného sa dozviete na seminároch, termíny a miesta konania nájdete tu:
http://www.porada.sk/t14843-roene-zuetovanie-poistneho--ako-na-to.html
DanielaSL
27.11.05,15:09
Jozef nie je tento článok niečo podobné ako sme dostali na školení?
Jozef Mihál
27.11.05,15:11
Nie, je to originálny príspevok, na ktorom práve on-line pracujem.
DanielaSL
27.11.05,15:13
:) o.k. , ďakujem.
Richard
27.11.05,15:15
Jozef nie je tento článok niečo podobné ako sme dostali na školení?

Keby aj bol, Jozef má copyright .-)

Vďaka Jozef za zverejnenie a dobrý príklad hodný nasledovania !!! ;)
dr.kuko
01.12.05,22:50
super clanok, dakujem
evis
03.12.05,17:31
Zdravotné poistenie je upravené zákonom č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len "ZZP").


Poistenci štátu.


Napr. štát platí poistné za študenta za rok 2006 aj vtedy, ak študent zarobí v zamestnaní a v čase, kedy nie je zamestnaný, na dohody, v úhrne do 41400 Sk za rok 2006. Takýto študent sám poistné neplatí.

Štát platí poistné za dôchodcu - SZČO za rok 2006 aj vtedy, ak VZ tejto osoby dosiahne za rok 2006 maximálne sumu 41400 Sk. Takýto dôchodca napriek tomu že je súčasne SZČO, sám poistné neplatí.



Prepáčte, ale chcem sa spýtať, či nemá podľa § 11 ods.9 písm.b) zákona o zdrav. poistení platiť:
V prípade, ak VZ dôchodcu - SZČO za rok 2006 už dosiahne sumu 41.400,-Sk, tak je už SZČO -dôchodca povinný podať ročné zúčtovanie poistného a zaplatiť poistné.

Mne to pri čítaní § 11 ods.9 písm.b) zákona o zdrav. poistení tak vychádza.
Alebo to čítam zle?
Jozef Mihál
03.12.05,21:37
Máte pravdu, v novele účinnej od 1.1.2006 sa to napravuje, podstatné je, že RZ je povinný podať (§ 19) len ak PRESIAHNE...
durisovad
04.12.05,07:25
Aj ja by som si este dovolila otazku - ak SZCO dochodca presiahne zarobkom sumu 41.400 Sk, plati poistenie zo skutocneho zarobku alebo z minimalnej mzdy?
Jozef Mihál
04.12.05,13:49
SZČO dôchodca ktorého VZ daný podľa § 13 ods.6 presiahne za rok 2006 sumu 41.400 Sk,
platí poistné rovnako ako každá iná SZČO z VZ upraveného podľa § 13 ods.9,
teda v zásade najmenej zo sumy 82.800 Sk.
klocek
04.12.05,14:42
Prepáčte p.Miháľ ale teraz som z toho úplnedomotaný! Ako som si myslel,že mi to je už jasné, tak teraz som na pochybách. Môj príklad: Som v riadnom pracovnom pomere (zamestnaný tj. zamestnanec), okrem toho poberám odmenu (v tej istej firme ako jej konateľ. DO 30.8.2005 som bol evidovaný v ZP aj ako SZČO (konateľ), od 1.9.2005 sme boli konatelia presunutý do kategorie "zamestnanci". Vychádza mi, že si do 30.3. budem musieť urobiť RZ za mesiace 1 - 8/2005 a celkového príjmu za konateľstvo v tomto období si VZ vypočítam ako túto sumu |(celkový príjem 1 až 8/2005) deleno 2,14. Suma, ktorá mi výjde budem musieť do ZP zaplatiť do 30.6.2006? A druhá vec - v roku 2004 som vydal jednu knižku ako autor na vlastné náklady, autorskú činnosť nevykonávam sústavne a v roku 2005 som z toho nemal ani žiaden príjem - tu sa z hľadiska ZP prihlasovať ako SZČO nemusím??? A v roku 2006 ak by som časť tých knížiek predal ale túto činnosť by som (ako autor) v podsate nevykonával, tiež by som sa na ZP ako SZČO prihlasovať nemusel??? Bol by som veľmi rád, keby ste mi tieto moje slová potvrdil alebo vyvrátil, vopred krásne ďakujem!
Jozef Mihál
04.12.05,16:40
Ad klocek:
1. To čo píšete ako konateľ, je tak ako píšete, čiže v RZ si dopočítate poistné z odmien konateľa, VZ je daný ako odmena konateľa za 1-8/2005 deleno 2,14.
2. Ako autor sa môžete ale nemusíte prihlasovať ako SZČO. Prečo bola v zákone daná možnosť voľby, jasne vidieť na Vami uvedenom príklade - knihu ste napísali v roku 2004, príjem žiaden, v roku 2006 možno nejaký bude. Sám sa môžete rozhodnúť, kedy sa ako autor - SZČO - prihlásite.
Keďže ste súčasne zamestnancom, doporučujem neprihlasovať sa. Ak budete mať ako autor príjem podľa § 6 ods.2 zákona o dani z príjmov, za rok, v ktorom tento príjem dosiahnete, podáte RZ a v ňom si vypočítate poistné z príjmov autora. Viď § 13 ods.5 zákona.
Pozrite susedný článok o odvodoch autorov.
durisovad
04.12.05,19:38
SZČO dôchodca ktorého VZ daný podľa § 13 ods.6 presiahne za rok 2006 sumu 41.400 Sk,
platí poistné rovnako ako každá iná SZČO z VZ upraveného podľa § 13 ods.9,
teda v zásade najmenej zo sumy 82.800 Sk.
Dakujem Vam za odpoved. Pri vsetkej ucte - zda sa mi to velmi nespravodlive.
Jozef Mihál
04.12.05,20:06
Počítajte so mnou.

Dôchodca - SZČO, má mesačne hrubý príjem ako SZČO vo výške 12000 Sk.

Ak si uplatňuje paušálne výdavky - v roku 2006 už vo výške 40% - bude mať mesačne vo výdavkoch 4800 Sk. Predpokladajme že do SP neplatí nič.

Znamená to mesačný základ dane 12000 - 4800 = 7200 Sk.

Ročný základ dane 7200 x 12 = 86400 Sk

Vymeriavací základ bude 86400/2,14 = 40374 Sk, to je s rezervou menej ako 41400 Sk. Zdravotné poistenie platiť nebude.

Na uvedenom príklade som chcel ukázať, že dôchodca môže zarobiť mesačne ako SZČO vyše 12000 Sk hrubého a poistné na zdravotné poistenie platiť nebude.
durisovad
04.12.05,20:12
Toto uz vyzera veselsie. Len keby sa podla toho riadili aj poistovne. Mne povedali, ze platit budem z trzby, bez prihliadnutia na odpocitatelny pausal, ak zarobim viac ako je polovicka minimalnej mzdy.
Jana Motyčková
04.12.05,20:14
Poisťovne sa tiež musia riadiť podľa zákona. K tomu, čo hovoria niet čo dodať.
Jozef Mihál
04.12.05,20:28
Toto uz vyzera veselsie. Len keby sa podla toho riadili aj poistovne. Mne povedali, ze platit budem z trzby, bez prihliadnutia na odpocitatelny pausal, ak zarobim viac ako je polovicka minimalnej mzdy.
Toto zasa mňa rozveselilo. ZP si musia zvyknúť, že rozdiel medzi bývalým zákonom 273 a zákonom 580 v dnešnej podobe je hlavne ten, že jednotlivé ustanovenia sú formulované presnejšie (aj keď pre niekoho je to na prvé prečítanie tažká literatúra) a súčasný zákon nedáva možnosť pre ZP "robiť" si svoje výklady.
durisovad
04.12.05,20:42
Dakujem Vam, budem v poistovni bazirovat na tom, aby si zakon prestudovali a postupovali v jeho intenciach. Dodali ste mi k tomu odvahu.
Jozef Mihál
04.12.05,20:49
Pokojne v ZP povedzte, kto Vám dáva tieto "rozumy" (ergo dvaja ministerskí poradcovia).
princezna
04.12.05,22:08
prosim vas o pomoc, chcem zamestnat invalidneho dôchodcu na dohodu o vykonani prace na sumu 5000,- Sk. Neviem ci mam odviest nieco do zdravotnej poistovne podla noveho zakona, urazove poistenie vo vyske 40.- za zamestnavatela odvediem
ivan01
05.12.05,01:03
Aký je maximálny základ dane pre dôchodcu szčo za rok 2005 aby mu v ročnom zúčtovaní ZP vyšiel základ pre odvod na ZP 0,-?
Je podstatné či dosiahnuté príjmy sú do 1.9. alebo potom ?
A je podstatné či dôchodca mal prerušenú zivnosť od 31.1.05 do 10.12.05 ?
durisovad
05.12.05,14:26
Pokojne v ZP povedzte, kto Vám dáva tieto "rozumy" (ergo dvaja ministerskí poradcovia).
Dakujem za radu, urcite sa na Vas odvolam. A-propos v dvoch poistovniach som sa stretla s dvomi roznymi vykladmi zakona ohladne poistenia cudzinca.
alzbetamadunicka
08.12.05,14:30
Potrebujem pomoc! Jedná sa vymáhanie dlhu zdrav.poisťovni Perspektíva.Do konca kalendárneho roka mám zaplatiť dlh,ktorý som mala v rokoch 96-97.Tento dlh som už zaplatila v roku 98,ale nemôžem to dokázať,lebo som ústrižok už pravdepodobne zlikvidovala v dobrej viere,že mám s touto poisťovnou všetko vyrovnané.Dokonca firma,ktorá vymáha pohladávky má zlé informácie a žiada zaplatiť i mesiace,ktoré som preukázatelne bola v inej poisťovni.Nevzťahuje sa na takéto prípady nejaká doba premlčania????? čo mám robiť????
Sosa
07.01.06,13:31
Prosím, ako je to so SZČO, ktorá je súčastne poberateľom výsluhového dôchodku (platí zdravotné poistenie za uvedenú SZČO štát?). Prosím uveďte mi rozdiel medzi obdobím od 1.1.2005 do 31.8. a po prijatí novelizácie zákona o zdravotnom poistení. Ďakujem!
Jozef Mihál
07.01.06,16:29
Ad Sosa:
V zákone o ZP je poberateľ výsluhového dôchodku postavený na roveň poberateľovi starobného dôchodku.
Ostatné nájdete pri pozornom čítaní v prvom článku tejto témy.
PiT_
11.01.06,01:08
Chcem sa spýtať, ako je to s ročným zúčtovaním a doplatením poistného v prípade, ak som študentom VŠ a za obdobie september - december 2005 bol môj hrubý zárobok na dohody v súčte 15000,- Sk?

Táto suma presahuje 13000,- Sk (4 * minimálna mzda / 2), no nepresahuje sumu VZ samoplatiteľa - 16419,- Sk (4 * minimálna mzda * koeficient VZ [0,6315]).

Mám teda podať ročné zúčtovanie s vyčísleným zárobkom za obdobie september - december 2005 a doplácať zdravotnej poisťovni 14% z tohoto zárobku alebo nemám :confused:

Pochopil som to správne, že ročné zúčtovanie podám, no platiť nebudem?
Barbara
11.01.06,06:03
teraz som domotaná aj ja . V texte sa píše, že v roku 2005 min. mzda je 6500,-. Od októbra nie je to zvýšené na 6900,-, alebo niečo mi ušlo.?????????

teraz mi napadlo, že či náhodou na ročné zúčt. poistného netreba brať za celý rok 2005 - sumu 6500,-??????????? /teda aj od októbra/:confused:
Jozef Mihál
11.01.06,06:23
Chcem sa spýtať, ako je to s ročným zúčtovaním a doplatením poistného v prípade, ak som študentom VŠ a za obdobie september - december 2005 bol môj hrubý zárobok na dohody v súčte 15000,- Sk?

Táto suma presahuje 13000,- Sk (4 * minimálna mzda / 2), no nepresahuje sumu VZ samoplatiteľa - 16419,- Sk (4 * minimálna mzda * koeficient VZ [0,6315]).

Mám teda podať ročné zúčtovanie s vyčísleným zárobkom za obdobie september - december 2005 a doplácať zdravotnej poisťovni 14% z tohoto zárobku alebo nemám :confused:

Pochopil som to správne, že ročné zúčtovanie podám, no platiť nebudem?
RZ musíte podať, v ňom uviesť výšku VZ podľa § 13 ods.7, teda výšku príjmu = 15000 Sk. RZ musíte podať preto, lebo táto suma je vyššia ako 13000 Sk.

V RZ ale ďalej vyčíslite Váš VZ upravený vzhľadom na § 13 ods.9, inak povedané VZ musí byť najmenej suma 16420 Sk! (Nie 16419 ale 16420, spôsobuje to zaokrúhľovanie, uvidíte to v tlačivách).

Poistné teda vypočítate zo sumy 16420 Sk.

Prečo je to tak, nájdete aj v téme:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=16847&highlight=16420
Jozef Mihál
11.01.06,06:24
V texte sa píše, že v roku 2005 min. mzda je 6500,-. Od októbra nie je to zvýšené na 6900,-, alebo niečo mi ušlo.?????????

teraz mi napadlo, že či náhodou na ročné zúčt. poistného netreba brať za celý rok 2005 - sumu 6500,-??????????? /teda aj od októbra/:confused:

Presne tak, na účely zákona o zdravotnom poistení sa po celý rok 2005 berú sumy minimálnych miezd - minimálnych základov - platné k 1.1.2005. Viď § 29b ods.4 zákona 580/2004 o zdr.poistení.
Barbara
11.01.06,07:09
Presne tak, na účely zákona o zdravotnom poistení sa po celý rok 2005 berú sumy minimálnych miezd - minimálnych základov - platné k 1.1.2005. Viď § 29b ods.4 zákona 580/2004 o zdr.poistení.

Ďakujem
áno, veď jasne sa píše v texte, že platné k 1.1.2005, viem ,treba siviackrát niečo prečítať, aby sme pochopili.

som kukala na to tlačivo typ A a B, ........................... ohjoooo
budem mať čo robiť, lebo zaťkovi to tiež treba vypísať za SZČO. Sa namňa tešte!!!!!!!!!!!!!!!!!!! s otázkami!
ja viem treba ísť na školenie, ale nás je veľa a asi pôjdu len vedúce, takže ja sa budem vypytovať tunak.:D :D :D :D
už aj sa idem pýtať!
napr. keď SZČO bude mať príjem povedzme 300.000 z toho odrátam výdavky všetky, pripočítam 10920,- lebo toľko platil ZPv roku 2005 a delím 12/ rok2005/ a delím 2,14
dobre rozmýšľam????????
a poistné bude platiť od 1.7.2006, čo mu vyjde výsledok *14%, alebo už som fakt domotaná
ďakujem za odpoveď
Barbara
11.01.06,07:12
Presne tak, na účely zákona o zdravotnom poistení sa po celý rok 2005 berú sumy minimálnych miezd - minimálnych základov - platné k 1.1.2005. Viď § 29b ods.4 zákona 580/2004 o zdr.poistení.

Ďakujem
áno, veď jasne sa píše v texte, že platné k 1.1.2005, viem ,treba si viackrát niečo prečítať, aby sme pochopili.

som kukala na to tlačivo typ A a B, ........................... ohjoooo
budem mať čo robiť, lebo zaťkovi to tiež treba vypísať za SZČO. Sa na mňa tešte!!!!!!!!!!!!!!!!!!! s otázkami!
ja viem treba ísť na školenie, ale nás je veľa a asi pôjdu len vedúce,/ poviem im, že treba ísť na seminár p. Mihála/ a budeme to mať z prvej ruky/ takže ja sa budem vypytovať tunak.:D :D :D :D
už aj sa idem pýtať!
napr. keď SZČO bude mať príjem povedzme 300.000 z toho odrátam výdavky všetky, pripočítam 10920,- lebo toľko platil ZPv roku 2005 a delím 12/ rok2005/ a delím 2,14
dobre rozmýšľam????????
a poistné bude platiť od 1.7.2006, čo mu vyjde výsledok *14%, alebo už som fakt domotaná, či napoistné sa berie pomerná časť základu??????,,tak to bude vyzerať ako??????? som z toho
ďakujem za odpoveď
PiT_
11.01.06,12:52
RZ musíte podať, v ňom uviesť výšku VZ podľa § 13 ods.7, teda výšku príjmu = 15000 Sk. RZ musíte podať preto, lebo táto suma je vyššia ako 13000 Sk.

V RZ ale ďalej vyčíslite Váš VZ upravený vzhľadom na § 13 ods.9, inak povedané VZ musí byť najmenej suma 16420 Sk! (Nie 16419 ale 16420, spôsobuje to zaokrúhľovanie, uvidíte to v tlačivách).

Poistné teda vypočítate zo sumy 16420 Sk.

Prečo je to tak, nájdete aj v téme:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=16847&highlight=16420
Dakujem za odpoved. To je teda dobra sila :eek: :mad:

Nezavana to tak trochu diskriminaciou? Zarobim menej ako je zivotne minimum a este mam odvadzat namiesto celych 14% pre istotu 15.33%a :confused:

Ako to vlastne dalej bude s prispevkami do poistovne, ktore plati za mna stat?

Ako povedal jeden moj spoluziak, ciernej praci zdar !
Jozef Mihál
11.01.06,14:25
napr. keď SZČO bude mať príjem povedzme 300.000 z toho odrátam výdavky všetky, pripočítam 10920,- lebo toľko platil ZPv roku 2005 a delím 12/ rok2005/ a delím 2,14
dobre rozmýšľam????????
a poistné bude platiť od 1.7.2006, čo mu vyjde výsledok *14%, alebo už som fakt domotaná, či napoistné sa berie pomerná časť základu??????,,tak to bude vyzerať ako??????? som z toho
ďakujem za odpoveď
V ročnom zúčtovaní ten SZČO urobí toto:
- príjmy - výdavky, pripočíta 10.920
- výsledok deleno 2,14
- ak to vyjde menej ako 78000, musí si to "navýšiť" na 78000
- z toho vypočíta 14%, tým dostane poistné za rok 2005
- odpočíta preddavky na ZP, ktoré platil v priebehu roka 2005
- rozdiel je nedoplatok, prípadne preplatok, ktorý si vyrovná s poisťovňou do 30.9.
- od 1.7.06 platí preddavky vypočítané ako ročné poistné za rok 2005 deleno 12, najmenej však suma 966 Sk.
Barbara
12.01.06,04:59
ďakujem, ste ozaj suuuuuuuuuuuperrrrrrrrrrrrr.
heket
13.01.06,10:38
Dakujem za odpoved. To je teda dobra sila :eek: :mad:

Nezavana to tak trochu diskriminaciou? Zarobim menej ako je zivotne minimum a este mam odvadzat namiesto celych 14% pre istotu 15.33%a :confused:

Ako to vlastne dalej bude s prispevkami do poistovne, ktore plati za mna stat?

Ako povedal jeden moj spoluziak, ciernej praci zdar !


Chcem pokračovať v tejto začatej téme študentov. Takže študent bude od 01.07.2006 platiť povinné preddavky966,-, aj keď už v roku 2006 nebude mať žiadny príjem?Alebo bude ako dobrovoľný platca a zvolí si platbu aj 0,- Sk.Ďakujem.
PiT_
13.01.06,10:52
Chcem pokračovať v tejto začatej téme študentov. Takže študent bude od 01.07.2006 platiť povinné preddavky966,-, aj keď už v roku 2006 nebude mať žiadny príjem?Alebo bude ako dobrovoľný platca a zvolí si platbu aj 0,- Sk.Ďakujem.
Nie. Ja som to pochopil tak, ze nebudes platit preddavky, ale podavat Rocne zuctovania v pripade, ze zarobis viac ako 12-nasobok minimalnej mzdy. Inak nie.
heket
13.01.06,11:06
To sa mi práveže celkom nezdá. Preddavky sa platia podľa ročného zúčtovania.
enad
13.01.06,13:42
Dobrý deň,

v marci 2005 si FO, ktorá bola a je doteraz v riadnom pracovnom pomere založila živnosť.Mal sa tento živnostník prihlásiť na ZP, ak už platí poistné z titulu pracovného pomeru? Ak áno, dokedy sa mal prihlásiť. On sa neprihlásil. Môže sa prípadný nedoplatok vyúčtovať v ročnom zúčtovaní ZP?
Ďakujem a želám pekný deň.
Gabriela Horváthová
13.01.06,14:23
Dobrý deň, pán Mihál
ja som to asi nepochopila ako sa dá to navýšiť
,,ak to vyjde menej ako 78000, musí si to "navýšiť" na 78000" ?

Ďakujem, Gigi
ata111
13.01.06,14:30
Myslílm, že ak ešte nepodával dań.priznanie a je poistený z HP, poistné neplaltí, prihlásiť do ZP sa mal na začiatku a teraz po ukončení zd. obdobia si vyráta 14%-ný odvod do zdr. poisťovne zo skutočne dosiahnutého VZ.
tonkat
13.01.06,14:38
Dobrý deň, pán Mihál
ja som to asi nepochopila ako sa dá to navýšiť
,,ak to vyjde menej ako 78000, musí si to "navýšiť" na 78000" ?

Ďakujem, Gigi
78000 je minimum, z ktorého si vypočítaš poistné. Čiže keď ti vyjde 75000 počítaš zo 78000, keď ti vyjde 79000 počítaš zo 79000.
Jana Motyčková
13.01.06,14:40
Chcem pokračovať v tejto začatej téme študentov. Takže študent bude od 01.07.2006 platiť povinné preddavky966,-, aj keď už v roku 2006 nebude mať žiadny príjem?Alebo bude ako dobrovoľný platca a zvolí si platbu aj 0,- Sk.Ďakujem.
Ak ide o študenta, ktorý nie je SZČO, robí iba na dohody, nebude platiť preddavky. Platiteľom podľa §11 ods. 2 (samoplatiteľom) za rok 2006 sa stane až keď prekročí za rok 2006 príjem 41400 Sk, to sa ale zisťuje až v ročnom zúčtovaní za rok 2006.
Jana Motyčková
13.01.06,14:42
To sa mi práveže celkom nezdá. Preddavky sa platia podľa ročného zúčtovania.
Preddavky samoplatcov sa nelatia z ročného zúčtovania, ale určujú si ich sami (so zohľadnením minima) - viď §16 ods.8 písm.e).
Jana Motyčková
13.01.06,14:49
Dobrý deň,

v marci 2005 si FO, ktorá bola a je doteraz v riadnom pracovnom pomere založila živnosť.Mal sa tento živnostník prihlásiť na ZP, ak už platí poistné z titulu pracovného pomeru? Ak áno, dokedy sa mal prihlásiť. On sa neprihlásil. Môže sa prípadný nedoplatok vyúčtovať v ročnom zúčtovaní ZP?
Ďakujem a želám pekný deň.
Mal sa prihlásiť do ZP do ôsmich dní. Keďže je aj zamestnancom, mohol si určiť preddavky nulové, ak nepodnikal v r.2004 ani 2003. Takže nedoplatky na preddavkoch nebudú, ale môže byť pokuta za nesplnenie si oznamovacej povinnosti. Treba sa čo najskôr prihlásiť do ZP. V ročnom zúčtovaní zaplatí poistné zo skutočného VZ. Preddavky na ZP začne platiť od 1.7.2005 podľa VZ z roku 2005 (ak vyjdú aspoň 100 Sk). Kým je v pracovnom pomere, nevzťahuje sa naňho pri preddavkoch minimum 966 Sk.
malina
15.01.06,01:38
Pekný deň!
Zaujíma ma, či je aj SZČO, ktorej Sociálna poisťovňa priznala invalidný dôchodok, považovaná za občana so zdravotným postihnutím podľa § 9, ods. 1 zákona 5/2004 o službách zamestnanosti a či sa jej teda týka nielen znížená sadzba poistného na 7 %, ale aj o 50 % znížený minimálny VZ (podobne ako je to v prípade zamestnancov podľa § 2, ods. 1, písm. d) zákona 90/1996 o minimálnej mzde). Všeobecná zdravotná poisťovňa takýto výklad akceptuje, o čom svedčí 11. a 12. riadok tabuľky na stránke http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168. Pracovníčky mojej zdravotnej poisťovne však tvrdia, že zníženie vymeriavacieho základu o 50 % z dôvodu poberania invalidného dôchodku sa týka iba zamestnancov...
Jozef Mihál
15.01.06,07:29
Ad malina:
Áno, SZČO, ktorá má priznaný invalidný dôchodok, sa považuje na účely zákona o zdravotnom poistení za osobu so zdravotným postihnutím a má sadzbu poistného 7%.
Súčasne má minimálny základ v polovičnej výške, tj. v roku 2005 to bolo 3250 Sk, v roku 2006 to bude 3450 Sk.

Zníženie minimálneho základu sa týka aj SZČO, viď § 13 ods.17, kde odkaz 49 odkazuje na poznámku pod čiarou "§ 2 ods.1 písm. b) až d) zákona 90/1996 o minimálnej mzde".

Keby táto poznámka bola len "§ 2 ods.1 písm.b) zákona..." mali by pravdu pracovníčky Vašej ZP. Ale nie je tomu tak.
vcielkax
01.02.06,14:54
chcela by som sa spytat ako je to s odvodmi ak ma niekto popri zamestnani na trvaly pracovny pomer uzavretu dohodu o vykonaní prace u ineho zamestnavatela? zamestnavatel u ktoreho ma zamestnanec uzavretu dohodu o vykonaní práce tiez musi odvadzat 0,8 % urazove poistenie? a neviete nahodou ake je zivotne minimum na rok 2006 a teda nezdanitelna cast na danovnika?
Jozef Mihál
01.02.06,20:23
Síce mimo témy ale čo už s Vami.

Každý zamestnávateľ musí pri dohodách odvádzať 0,8% úrazové poistenie.

4730 Sk, a teda 90816 Sk.
rems
12.02.06,14:47
Nějak nemohu stále najít odpověď na tento malý dotaz,možná i trošku hodně jednoduše vypadající a předem Vám moc děkuji za odpověď:

Konateľ a současně spoločník s.r.o. na Slovensku (jinak žádní zaměstnanci) si vyplatil v měsíci 12.2005 jednorázově odměnu 30.000,-Sk. Tato osoba má trvalý pobyt v ČR, je přihlášena ke zdrav.pojištění v ČR a v Česku rovněž odvádí pravidelně pojistné jako SZČO.
Přihlásil se do ZP na Slovensku v rámci tohoto jednorázového příjmu (odměna konateľa) pouze na měsíc december 05 a z této odměny zaplatil 4+10% pojistné. Jiné žádné další příjmy v tomto zd.období (r.2005) neměl.
Nyní mě vrtá hlavou, jestli je v tomto případě vlastně s.r.o.povinna podat u příslušné ZP na Slovensku tzv."ročné zúčtovanie preddavkov"?
Jozef Mihál
12.02.06,15:04
Ročné zúčtovanie v uvedenom prípade nie je povinné.
atka4
15.03.06,14:38
V ročnom zúčtovaní ten SZČO urobí toto:
- príjmy - výdavky, pripočíta 10.920
- výsledok deleno 2,14
- ak to vyjde menej ako 78000, musí si to "navýšiť" na 78000
- z toho vypočíta 14%, tým dostane poistné za rok 2005
- odpočíta preddavky na ZP, ktoré platil v priebehu roka 2005
- rozdiel je nedoplatok, prípadne preplatok, ktorý si vyrovná s poisťovňou do 30.9.
- od 1.7.06 platí preddavky vypočítané ako ročné poistné za rok 2005 deleno 12, najmenej však suma 966 Sk.
Ďakujem, pán Mihál, jasné zrozumiteľné...proste ste "1". Myslím, že na poisťovniach by si pracovníci zaslúžili zčasu načas nejaké to preskúšanie odborných znalostí, aby nás neblbli. Viem, že tých novôt je mnoho, ale pre podnikateľov minimálne raz toľko - oni majú novôtky aj v iných oblastiach. Pekný deň.
atka4
15.03.06,15:00
Zaujímalo by ma ešte, či FO, zamestnanec v trvalom prac. pomere, kt. má uzatvorených niekoľko dohôd o vykonaní práce súčasne aj postupne s viacerými zamestnávateľmi /r. 2006/ sleduje výšku max. možného príjmu na dohody a či je povinná podať Ročné zúčtovanie za rok 2006. Dedukujem, že nie, sledujú to len tzv. poistenci štátu, ale či som niečo neprehliadla. Ďakujem
Jana Motyčková
15.03.06,15:11
Počas trvania zamestnania je príjem z dohôd pre ZP úplne bezpredmetný. Povinný je podať ročné zúčtovanie iba ak má tzv. kolísavý príjem.
atka4
15.03.06,15:42
Počas trvania zamestnania je príjem z dohôd pre ZP úplne bezpredmetný. Povinný je podať ročné zúčtovanie iba ak má tzv. kolísavý príjem.

"kolísavý príjem" ????
Rozumiem dobre, je to v prípade, ak u zamestnávateľa v jedn. mesiacoch nediahol max. VZ, a teda ani v súčte za rok ročný max. VZ, tak robí Ročné zúčt., kde príjmy zohľadní a doplatí poistné.:confused:
Jana Motyčková
15.03.06,15:53
"Kolísavý príjem" je vtedy, keď v niektorých mesiacoch mal príjem pod 43095 Sk a v niektorých nad 43095, napr.11 mesiacov mal 25000 a jeden mesiac 50000.
atka4
15.03.06,15:59
"Kolísavý príjem" je vtedy, keď v niektorých mesiacoch mal príjem pod 43095 Sk a v niektorých nad 43095, napr.11 mesiacov mal 25000 a jeden mesiac 50000.
Čiže platí, čo píšem vyššie.
(chyba v slove nediahol = nedosiahol)
cervena
02.10.06,10:32
Pán Mihál, ešte by som potrebovala vedieť, ako je to, keď má človek trvalý zamestnanecký pomer a ešte pracuje ako štatutárny zástupca SVB. Viem že pri príjme do 5000 Sk mesačne sa odvádza zrážková daň, ale ako je to pri napr. 6000 Sk. Treba odvádzať zdravotné poistenie?? A ešte sa chcem spýtať, či študent ktorý zarobí na dohodu 15 000 Sk, ale nemá za celý kalendárny rok tých 43 000 Sk, čiže nemusí platiť zdravotné poistenie, môže požiadať o vrátenie dane.
Vďaka
Alena
TANAM
15.11.06,08:29
Prosím odpoveď na dotaz - poistenec so živnostenským listom odišiel pracovať do zahraničia- Talianska, pričom živnosť ukončil až 19.8.2006. V zahraničí je zamestnaný a zdravotne poistený od roku 2004. Počas pobytu v zahraničí živnosť neprevádzkoval a nepodával daňové priznanie. Odkedy nie je povinný platiť poistenie na zdravotné poistenie na Slovensku? Zdr. poi. tvrdí , že musí platiť aj na Slovensku do ukončenia živnosti, ale §5 ods. 2 zákona 580/2004 hovorí niečo iné a chcela by som presne vedieť zákon,v kt. sa o danom probléme hovorí, že poistenec musí platiť v oboch štátoch E v tomto pípade.
Jozef Mihál
15.11.06,13:13
Pán Mihál, ešte by som potrebovala vedieť, ako je to, keď má človek trvalý zamestnanecký pomer a ešte pracuje ako štatutárny zástupca SVB. Viem že pri príjme do 5000 Sk mesačne sa odvádza zrážková daň, ale ako je to pri napr. 6000 Sk. Treba odvádzať zdravotné poistenie?? A ešte sa chcem spýtať, či študent ktorý zarobí na dohodu 15 000 Sk, ale nemá za celý kalendárny rok tých 43 000 Sk, čiže nemusí platiť zdravotné poistenie, môže požiadať o vrátenie dane.
Vďaka
Alena
Štatutár, ak dostáva za prácu odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti, je považovaný na účely zákona o zdr.poistení za zamestnanca - ZZP_§11_ods.3_pism.h (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=ZZP_%A711_ods.3_pism.h). SVB platí poistné ako zamestnávateľ (10%), štatutát ako zamestnanec (4%), bez ohľadu na to, či ide o odmenu 5000 Sk alebo 6000 Sk.

Študent, ktorý zarobí za rok 2006 na dohodu 43000 Sk, musí platiť zdravotné poistenie - limit je len 41400 Sk.

Nezdaniteľná čiastka na daňovníka je pre rok 2006 suma 90816 Sk - takže ak má študent príjmy do tejto sumy a platil nejaké preddavky na daň, tak ak podá daňové priznanie alebo mu zamestnávateľ urobí ročné zúčtovanie dane - preddavky na daň sa mu vrátia.
Jozef Mihál
15.11.06,13:22
Prosím odpoveď na dotaz - poistenec so živnostenským listom odišiel pracovať do zahraničia- Talianska, pričom živnosť ukončil až 19.8.2006. V zahraničí je zamestnaný a zdravotne poistený od roku 2004. Počas pobytu v zahraničí živnosť neprevádzkoval a nepodával daňové priznanie. Odkedy nie je povinný platiť poistenie na zdravotné poistenie na Slovensku? Zdr. poi. tvrdí , že musí platiť aj na Slovensku do ukončenia živnosti, ale §5 ods. 2 zákona 580/2004 hovorí niečo iné a chcela by som presne vedieť zákon,v kt. sa o danom probléme hovorí, že poistenec musí platiť v oboch štátoch E v tomto pípade.
Pravdu má zdravotná poisťovňa. V prípade činnosti SZČO je totiž rozhodujúce nariadenie EÚ, ktoré má prednosť pred našim zákonom 580/2004 Z.z. a podľa ktorého ak má občan živnosť na Slovensku, tak je slovenským poistencom, aj keď je zdravotne poistený i v inom štáte EÚ.

Citujem z komentára k § 3 zákona č.580/2004 Z.z., (ktorý je uverejnený tu: http://www.porada.sk/t34126-zakon-o-zdravotnom-poisteni-3.html - Pozn.: link je pre verejnosť dostupný až od 1.12.2006):

...pri definícií pojmu poistenec zákon vychádza zo zásad, prijatých v nariadeniach Rady (ES) č. 1408/71 a č.574/72...
Zauzana
08.12.06,22:36
Váž. pán Mihál,
po konzultácii v ZP som zostala doslova bezradná...prosím teda tiež o radu ohľadne ročného zúčtovania ZP za rok 2005: zamestnanec, zároveň aj konateľ /od 1.1.2005 do 31.8.2005/ a príjemca autorských honorárov si podal ročné zúčtovanie na tlačivách SA, SB a SD. Ako zamestnanec priznal do vymeriavaceho základu všetky príjmy podľa potvrdenia od zamestnávateľa, ako konateľ nemal príjmy žiadne, a ako umelec priznal príjmy podľa vyčísleného základu dane z príjmov FO za celý rok 2005. Po konzultácii v ZP mi bolo povedané, že nemôže byť podané priznanie v ktorom je súbeh listov SB a SD/celoročné príjmy/! Odporúčali mi, aby si dotyčný podal opravné priznanie k ZP a navrhli mu 2 možnosti:
1/ celoročný príjem z listu SD /honoráre/ zahrnúť do listu SB
2/ ponechať list SB /nulové príjmy/ a do listu SD zahrnúť iba príjem od 1.9.2005 do 31.12.2005
Čo je správne? Je to predsa podstatný rozdiel, či priznáva celoročné príjmy, alebo iba príjmy od septembra 2005...?
A v prípade, že by nemal štatút konateľa, príjmy za aké obdobie má zahrnúť do listu SD? Paragrafy príslušného zákona, podľa ktorého som tieto rady dostala, mi povedať nevedeli...
Dopredu ďakujem za vyslobodenie z tohto chaosu...
Jozef Mihál
09.12.06,00:10
Súhlas - listy SB a SD sa vzájomne vylučujú.

Ak bol čo len časť roka SZČO - a to bol, lebo podľa zákona platného v čase od 1.1.2005 do 31.8.2005 sa považoval za SZČO ako konateľ - musel použiť list SB - na list SD preto zabudnime.

V liste SB mal uviesť v časti týkajúcej sa výpočtu VZ (B07 a okolie) okrem príjmov konateľa aj základ dane z autorských honorárov - za celý rok 2005, z daňového priznania za rok 2005.
Zauzana
09.12.06,09:54
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ak môžem ešte poprosiť o doplnenie k tejto téme: pokiaľ by zamestnanec nebol konateľom a mal príjmy podľa autorského zákona, mal uviesť na liste SD príjmy za aké obdobie /za celý rok 2005 alebo iba za obdobie od 1.9.2005 - 31.12.2005/?
Jozef Mihál
09.12.06,11:33
Ešte k tej otázke - prečo je to tak, nájdete vo vyhláške MZ SR k RZZP (239/2006) a najmä si nájdite "Poučenia" k jednotlivým tlačivám - je to aj tu niekde na Porade.

...ak by zamestnanec nebol konateľom a mal príjmy podľa autorského zákona, mal uviesť na liste SD príjmy za celý rok 2005.
Nikolka Kovacsova
03.01.07,09:19
Neviem, na koho by som sa mala obrátiť s našim problémom. Ide o to, že môj otec je zamestnaný v Severnom Írsku, má odtiaľ aj Európsky preukaz zdravotného poistenia.Prišiel na vianoce domov, bol u lekára na vyšetrení kvôli vysokému krvnému tlaku a lekár ho odmietol vyšetriť. Povedal mu, že ho vyšetrí len v prípade, ak si za to zaplatí.
Vôbec neviem, ako je to vlastne s týmto európskym preukazom, aj ja ho mám, ale ani neviem, ako a kde by som ho mohla využiť, keď vraj v zahraničí neplatí... ??
Otec má na ňom UK, a sestrička sa ho pýtala, kde pracuje, na Ukrajine?? :(
BRK
03.01.07,11:50
Dobrý deň, do 16.10.2006 som bola na rodičovskej dovolenke a zároveň aj v pracovnom pomere, ktorý som ukončila 16.10.2006.
Od 1.3.2006 som SZČO. Za obdobie od 1.3.-16.10.2006 (moja RD) som preddavky na ZP neplatila, tak ma informovali na ZP, platil za mňa štát. Do ZP som platila úhrady od skončenia RD a rozviazania prac.pomeru, od 16.10.2006. Idem si zhruba pripraviť RZ ZP za rok 2006, celkom príjmy ako SZČO za obdobie od 3-12/06 som mala 250.000,-Sk, z pracovného pomeru som nemala žiadne príjmy. Som povinná doplatiť v ročnom zúčtovaní ZP aj za obdobie keď som bola na RD a súčasne aj v pracovnom pomere? Ďakujem pekne.
Katarína
bobacc
05.02.07,08:01
Chcem povedať že sa mi páči velmi tento príspevok a cchem podakovat......
turbo
01.03.07,13:09
Pekný deň!
Podľa zákona o zdravotnom poistení SZČO má do konca marca urobiť RZ ZP. Avšak akosi som nepostrehol, čo a ako s RZ ZP za rok 2006. Zatiaľ akesi akoby ticho pred búrkou, ani nové tlačivá, ani žiadne horúce diskusie ako minulý rok. Žeby som bol niečo prehliadol? Tak sa pýtam ako je to teda s RZ ZP za rok 2006.
Pokojný deň!
Vilma54
02.03.07,08:31
Prosím poradiť či som dobre postupovala pri nedoplatku z RZZP za rok 2005 za zamestnancov, ktorí mali v priebehu roka 2005 nepravidelné príjmy.
- Nedoplatok zamestnancov - sadzba 4% som na základe RZZP zrazila
zo mzdy za 09/06 a uhradila som nedoplatok poisťovni.
- Nedoplatok zamestnávateľa - sro - podvojné účtovníctvo - sadzba 10%
som na základe RZZP uhradila z prostriedkov SRO poisťovni.
V účtovníctve roku 2005 som zúčtovala do HV - daňových nákladov predpokladanú výšku 73.427,- nedoplatku na ZP ako rezervu na účty 554/323 a v roku 2006 som účtovala 323/336 a 336/221.

Prosím o radu či môžem takto postupovať aj v roku 2006/2007,lebo nikde
som nečítala usmernenie o zúčtovaní nedoplatkov ZP právníckých osôb, ktorí sú tiež platcami ZP.
lenkak
04.03.07,13:54
Ad malina:
Áno, SZČO, ktorá má priznaný invalidný dôchodok, sa považuje na účely zákona o zdravotnom poistení za osobu so zdravotným postihnutím a má sadzbu poistného 7%.
Súčasne má minimálny základ v polovičnej výške, tj. v roku 2005 to bolo 3250 Sk, v roku 2006 to bude 3450 Sk.

Zníženie minimálneho základu sa týka aj SZČO, viď § 13 ods.17, kde odkaz 49 odkazuje na poznámku pod čiarou "§ 2 ods.1 písm. b) až d) zákona 90/1996 o minimálnej mzde".

Keby táto poznámka bola len "§ 2 ods.1 písm.b) zákona..." mali by pravdu pracovníčky Vašej ZP. Ale nie je tomu tak.


stále je v platnosti tento príspevok - aj na rok 2006 ?
Ďakujem.
Jozef Mihál
04.03.07,14:14
Lenka: Áno.
lenkak
04.03.07,14:29
Jožko, potešil si ma,
ďakujem za uistenie.
Ešte ma napadlo:
platí to aj na čiastočne invalidnú SZČO - ešte po starom?
Ešte nie je preklasifikovaná po novom.
lenkak
04.03.07,15:06
Našla som:
pre r. 2006:
-75% zo sumy 6900 Sk, ak ide o SZČO, ktorá je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvú SZČO staršiu ako 16 rokov (= 5175 Sk).
-50% zo sumy 6900 Sk, ak ide o SZČO, ktorá je požívateľom invalidného dôchodku, invalidnú SZČO mladšiu ako 18 rokov a o SZČO mladšiu ako 16 rokov (= 3450 Sk).
deyna
09.03.07,11:38
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať, ak študent je od 1.2.2006 SZČO a tiež pracuje celý rok na dohodu o brigádnickej práci študentov. Berú sa do úvahy príjmy z dohody alebo nie? Ďakujem
Jozef Mihál
10.03.07,16:56
Len príjem z dohody za január.
SLAVKA.H
12.03.07,12:44
Daňovník sa stal SZČO od 13.6.2006 dovtedy (od 1.1.2005 do 13.6.2006) nebol nikde evidovaný ani nepracoval. Zdravotná poisťovňa mu za toto obdobie vypočítala odvodovú povinnosť ktorú uhradil v marci, apríli a máji 2006. Môže si do daňového priznania r.2006 ako výdavok zahrnúť celé zaplatené poistné (za roky 2005-2006) alebo iba poistné týkajúce sa obdobia kedy bol SZČO teda od 13.6.2006 do 31.12.2006?

Ďakujem za odpoveď
Slavka
Jozef Mihál
12.03.07,12:48
Môže si v DP za r. 2006 zahrnúť do výdavkov aj poistné, ktoré musel platiť za r.2006 ako samoplatca.
Sponka
14.03.07,18:39
Dobry vecer,
chcela by som aj ja prispiet svojou troskou do mlyna otazok o ZP.
Vstupne udaje:
SZCO, poberatel starobneho dochodku od 30.9.2005, zivnost ukoncena 4.1.2006. Prijmy zo zivnosti ziadne, vydavky do ZP za 1/2006 (124,- +910,- ako RZ ZPoistneho za r.2005) a do SP 900,-.
Prijmy z DVP (§5) za r.2006 vo vyske 44.150,- zdanene preddavkovo + 4.741,- zdanene zrazkou (§43).
Otazka je: musi podat D.priznananie B (lebo bol SZCO a vykazal stratu za r.2006 - § 32 Z. o dani z P.) aj ked jeho zdanitelny P nepresiahol limit 45.408,- a potom v termine aj rocne zuctovanie ZP, lebo P presiahli limit 1/2 min. mzdy?
Chcela by som sa poradit, ak ano, teda musi podat DP aj RZ ZP, bude musiet doplatit ZP z celeho prijmu 44.150,- pri rocnom zuctovani ZP? Mne to vychadza, ze ano, kde sa potom odpocitaju len zaplatene preddavky za 1/2007.

Keby nevykazal stratu, teda by sa nasla faktura na 2000,-Sk, aby pokryla jeho vydavky, stale by to bolo o tom, ze zdanitelne Pr. su nad (44.150 + 2000) 45.408,- a teda opat musi podat DP a nasledne aj RZ ZP (limit 41.400 prekroceny)?

Este jedna alternativa, DP musi podat, ale kedze zdanitelny prijem nepresiahol 45.408,-, to, co bolo zdanene preddavkovo sa mu vrati cele. RZ ZP bude musiet podat a zaplatit poistne z celej sumy.

Dakujem vsetkym vopred za radu.
vierka22
14.05.10,16:33
Dobrý večer. Potrebovala by som poradiť. Mám klienta, ktorý mal v roku 1995-2001 živnosť. Dňa 30.11.2001 ukončil živnosť s tým, že si vysporiadal všetky poisťovne, myslím, že sa ani nedalo ukončiť bez toho živnosť a dostal aj potvrdenie, že to má OK. Dňa 26.04.2010dostal výzvu na zaplatenie 279 Eur.On tie doklady vyhodil už je to 9-10 rokov teraz od neho žiadajú tento nedoplatok. čo má robiť? Poraďte prosím, ako sa má brániť? Vierka 22
mimi1111
04.06.10,12:38
Dobry den ,prosim o pomoc,chceme zamestnat dochodcu do TPP,treba ho nahlasit do SP a ZP?Dakujem velmi pekne
Jana Motyčková
04.06.10,14:12
Áno treba, tak ako každého iného zamestnanca.
Sebinah
10.05.11,15:42
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, kto platí zdravotné a sociálne poistenie študentovi v prípade, že študuje IUP (individuálny učebný plán), čiže školu nenavštevuje dennou formou a popri tom si zarobí dohodou (nemá pracovnú zmluvu). Ďakujem.
Jana Motyčková
11.05.11,06:13
IUP nie je zrejme externá forma štúdia, zdravotné poistenie platí štát (ak to študent oznámi ZP). Sociálne poistenie neplatí nikto - ako za všetkých ostatných študentov.
Sebinah
11.05.11,13:33
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. :)
kytica111
15.05.11,17:05
Pracujem dlhé roky v priamom pracovnom pomere a mám súčasne vydaný živnostenský list, avšak dlhé roky z podnikania mám 0,-euro príjem i napriek tomu mi Všeobecná zdravotná poisťovňa vykázala nedoplatky za posledných 8 rokov zo SZČO zamestnávateľ za mňa platí zdravotné poistenie.
Jana Motyčková
15.05.11,17:12
Treba kontaktovať ZP, tu to nevyriešime, pokiaľ nevieme, prečo vyčíslili nedoplatky.
kytica111
15.05.11,17:13
Pracujem dlhé roky v priamom pracovnom pomere a mám súčasne vydaný živnostenský list, avšak dlhé roky z podnikania mám 0,-euro príjem i napriek tomu mi Všeobecná zdravotná poisťovňa vykázala
nedoplatky z SZČO, zamestnávateľ za mňa plati odvody.
kytica111
15.05.11,18:30
Upresňujem otázku, keď mám z podnikania O príjem, treba odvádzať zdravotné poistenie? Súčasne mám hlavný pracovný úpomer.
marjankaj
15.05.11,18:51
Upresňujem otázku, keď mám z podnikania O príjem, treba odvádzať zdravotné poistenie? Súčasne mám hlavný pracovný úpomer.

A keď máš nulové príjmy, prečo nezrušíš alebo nepozastavíš živnosť?
kytica111
16.05.11,05:10
Odpovie mi niekto na moju otázku ? Živnosť nezrušim preto.
kytica111
16.05.11,05:11
Neodpovedala si mi na otázku!
veronikasad
16.05.11,05:18
Ak máš subeh zamestnania a podnikania, preddavky na ZP platíš podla ročného zúčtovania ZP. Ak máš základ dane nula, preddavky sú nula.
Neide v tvojom prípade o nedoplatok z RZZP, ktorý ti vyšiel z príjmu zo zamestnania ?
marjankaj
16.05.11,05:25
Odpovie mi niekto na moju otázku ? Živnosť nezrušim preto.
Veď ti už odpovedali.
Choď sa spýtať do svojej zdravotnej poisťovne.
kapua
05.09.11,23:36
dobry vecer, zivnost som pozastavil v roku 2005 na 36 mesiacov, automaticky sa mi preto obnovila v 2008, ale nakolko som bol dlhodobo v zahranici tak zivnost trvala do 2010 kedy som ju bol opat pozastavit, vo VSZP mi povedali ze za obdobie 2008-2010 budem musiet spatne zaplatit poistne, je to korektna informacia? v tom obdobi som nemal ziadne prijmy zo zivnosti a bol som zamestnany mimo slovenska kde som aj odvadzal zdravotne poistenie, resp. moj zamestnavatel
dakujem
Jana Motyčková
06.09.11,05:20
Ak ste boli zdravotne poistený zo zamestnania v cudzine, bolo treba sa na Slovenksu odhlásiť do zdravotnej poisťovne. Zožeňte si potvrdenie o zdravotnom poistení v zahraničí a doneste do ZP a urobte spätne odhlášku. (Dúfam, že žiadnu zdravotnú starostlivosť na Slovensku ste nečerpali).
kapua
06.09.11,19:19
dakujem, co sa rozumie pod "potvrdenie o zdravotnom poistení v zahraničí" ?
stacia vyplatne pasky? tam su polozky NI (national insurance, kam spada aj zdravotne), islo o pracu v anglicku, na slovensku som starostlivost necerpal
chcem sa este spytat ze odkial mate info ze to mozem takto urobit? pani na prepazke mi povedala ze podla europskych smernic si musi clovek platit ZP aj v zahranici aj doma ak ma doma otvorenu zivnost (a to aj v pripade nulovych prijmov)
Jana Motyčková
07.09.11,05:28
Moja chyba.
Keďže bola živnosť na Slovensku a zamestnanie v zahraničí v EÚ, tak si treba vybaviť formulár E101 (to bolo treba ešte v tom r.2008) a v tomto formulári vám urćia príslušnosť k právnym predpisom (buď z oboch činností k slovenským alebo anglickým, alebo zo živnosti k slovenským a zo zamestnania k anglickým). Podľa toho budete ďalej postupovať.
Bez tej E101 sa nepohnete.
E101 sa vybavuje na Ústredí SP.