dani.b
01.12.10,13:41
S pracovníčkou, sme uzatvorili pracovný pomer od 2.septembra 2010. Dňa 23.11.2010 nastúpila na PN - operácia s nevyhnutnou hospitalizáciou - PN trvá. Vznikne pracovníčke do konca roku 2010 nárok na dovolenku a v akej výške? Predpoklad nástupu do zamestnania po PN neviem určiť. Mal by sa podľa týchto údajov krátiť jej nárok na dovolenku?
Podľa zákona má doteraz nárok na dovolenku bez ohľadu na PN 15 dní (ako alikvotnú čiastku - učiteľka).

ďakujem za odpoveď :D
ivka70
01.12.10,12:51
Pracovnicka Pracovnica od 2.9. do 23.11. odpracovala 57 dni.
Ma teda narok zatial len na dovolenku za odpracovane dni a to na 1/12 za kazdych 21 odprac. dni, teda ma narok na 2/12 rocneho naroku.
Ak je jej narok 45 dni v roku, narok za rok 2010 bude 7,5 dna.
Dovolenku kratis az po 100 dnoch PN v roku, co sa v roku 2010 neudeje.

(Neviem odkial si vypocitala 15 dni,
ak by odpracovala viac ako 60 dni, ma narok na dovolenku za kazdy cely mesiac zamestnania, kedze pracuje od 2.9., tak sapocitaju len okt., nov. a december a jej narok by bol 3/12 rocneho naroku, teda 11 dni / nie je to tento pripad.)
dani.b
02.12.10,06:01
Pracovnicka Pracovnica od 2.9. do 23.11. odpracovala 57 dni.
Ma teda narok zatial len na dovolenku za odpracovane dni a to na 1/12 za kazdych 21 odprac. dni, teda ma narok na 2/12 rocneho naroku.
Ak je jej narok 45 dni v roku, narok za rok 2010 bude 7,5 dna.
Dovolenku kratis az po 100 dnoch PN v roku, co sa v roku 2010 neudeje.

(Neviem odkial si vypocitala 15 dni,
ak by odpracovala viac ako 60 dni, ma narok na dovolenku za kazdy cely mesiac zamestnania, kedze pracuje od 2.9., tak sapocitaju len okt., nov. a december a jej narok by bol 3/12 rocneho naroku, teda 11 dni / nie je to tento pripad.)


Ďakujem za odpoveď aj upozornenie... S nárokom na dovolenku som sa spoľahla na výstupy z nášho mzdového softwaru. Už som odoslala požiadavku na opravu tejto chyby, nakoľko som si skontrolovala nástup do zamestnania, ktorý je zadaný správne a vo výstupoch uvádza nárok akoby za celý september.
dani.b
02.12.10,06:37
Zadávateľ nášho softweru mi povedal, že septembrový nástup 2. sa berie akoby odpracoval celý mesiac, nakoľko 1.9. bol sviatok... tak som z toho sama jeleň...
katka50
02.12.10,06:49
Zadávateľ nášho softweru mi povedal, že septembrový nástup 2. sa berie akoby odpracoval celý mesiac, nakoľko 1.9. bol sviatok... tak som z toho sama jeleň...

ZP § 102
§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Čiže, ak by mal PP od 1.9 mal by nárok na pomernú časť dovolenky aj za tento mesiac.
ivka70
02.12.10,06:53
Zadávateľ nášho softweru mi povedal, že septembrový nástup 2. sa berie akoby odpracoval celý mesiac, nakoľko 1.9. bol sviatok... tak som z toho sama jeleň...

§ 102
(http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Dodavatel SW sa myli, zakon totiz nehovori o odpracovani vsetkych prac. dni v mesiaci, ale o nepretzitom trvani prac.pomeru cely kalendarny mesiac.
PP od 2.9. netrval cely mesiac september.
Urobili by ste lepsie, keby ste pracovnicku prijali od 1.9. (co je mozne, aj ked je to sviatok, ci nedela). Bezne sa tak uzatvaraju PP.
dani.b
02.12.10,07:50
Veď práve... zamestnanec nepracoval celý kalendárny mesiac, napriek tomu mi program hovorí niečo iné. Zase ak vezmem do úvahy § 105 Zákonníka práce, vychádza mi, že v septembri a októbri 21 pracovných dní odpracovaných bolo...čiže??? čo je pre mňa smerodajná minca.

Zároveň s týmto nárokom pracovníčky na PN riešim dovolenkový nárok aj u zamestnanca, ktorý nastúpil v rovnakom čase - čiže 2.9.2010 ale k 30.11.2010 sme s ním skončili prac.pomer v skúšobnej dobe § 72 Zák.práce. V novembri mal tento zamestnanec čerpané dva dni lekárskeho vyšetrenia. Mám tento mesiac počítať v plnej výške nároku na dovolenku?

Ďakujem vám za vašu trpezlivosť a pomoc
anika
02.12.10,14:00
Ja by som sa riadila § 105 Dovolenka za odpracované dni.
Tweety
02.12.10,16:02
Veď práve... zamestnanec nepracoval celý kalendárny mesiac, napriek tomu mi program hovorí niečo iné. Zase ak vezmem do úvahy § 105 Zákonníka práce, vychádza mi, že v septembri a októbri 21 pracovných dní odpracovaných bolo...čiže??? čo je pre mňa smerodajná minca.

Zároveň s týmto nárokom pracovníčky na PN riešim dovolenkový nárok aj u zamestnanca, ktorý nastúpil v rovnakom čase - čiže 2.9.2010 ale k 30.11.2010 sme s ním skončili prac.pomer v skúšobnej dobe § 72 Zák.práce. V novembri mal tento zamestnanec čerpané dva dni lekárskeho vyšetrenia. Mám tento mesiac počítať v plnej výške nároku na dovolenku?

Ďakujem vám za vašu trpezlivosť a pomoc
ÁNo, započítaš ich do odpracovaných dní. Vznikol mu nárok na D za KR, resp. jej pomerná časť, teda za 2 celé odpracov. mesiace 2/12 z ročného nároku.
dani.b
03.12.10,08:23
Správca softwaru si trvá na správnosti výpočtu. Aj na iných ZŠ mi povedali, že je to správny výpočet. Zákon 552/2003 a iné s tým súvisiace určujú iný výpočet pre pedag.zamestnancov.

Ďakujem za pomoc
susann2
03.12.10,10:43
Správca softwaru si trvá na správnosti výpočtu. Aj na iných ZŠ mi povedali, že je to správny výpočet. Zákon 552/2003 a iné s tým súvisiace určujú iný výpočet pre pedag.zamestnancov.

Ďakujem za pomoc
Výpočet nároku na dovolenku, je pre všetkých zamestnancov rovnaký a ráta sa podľa ZP. Ak je v zmluve uvedený dátum prijatia do zamestnania 2.9. a s týmto dátumom aj prihlásený do poisťovní, v žiadnom prípade nemôže mať odpracovaný celý mesiac, ani keď bol 1.9 sviatok. Aby nedochádzalo k poškodeniu zamestnanca, či už v prípade dovolenky alebo poistenia prijímajú sa s dátumom ako uvádza Ivka v príspevku č.6. Ak to softwér ráta inak, ešte neznamená, že je to aj správne. Niet iného výpočtu nároku na dovolenky, než aké sú uvedené v predchádzajúcich príspevkoch.
Sabadka
03.12.10,11:09
Správca softwaru si trvá na správnosti výpočtu. Aj na iných ZŠ mi povedali, že je to správny výpočet. Zákon 552/2003 a iné s tým súvisiace určujú iný výpočet pre pedag.zamestnancov.

Ďakujem za pomoc

Uveď prosím ťa aký iný výpočet máš na mysli, pretože v 552-ke sa o výpočte dovolenky nikde nehovorí.
jana007
24.11.11,05:58
Dobrý deň,
zamestnanec u nás pracoval od 1.9.2011 do 24.11.2011. Vznikol mu nárok na dovolenku za odpracované dni. Ráta sa za odpracovaný deň aj sviatky? Je odmeňovaný mesačnou mzdou.
September - 20 prac. dní + 2 dni sviatok
Október - 21 prac.dní
November - 16 prac.dní + 2 dni sviatok

Nárok na dovolenku - 3 dni alebo 3,5 dňa?
Erislava
24.11.11,06:35
Má odpracovaných 62 dní, vzniká nárok na pomernú časť DR(§101,102 ZP), to znamená za dva mesiace.Ak má nárok na 25 dní =4 dni, ak má nárok na 20 dní=3,5 dňa.