Orbith-R
01.12.10,16:22
Dobrý Deň

Chcel by som sa opýtať či mi može zamestnavateľ znížit hodinovú mzdu.Na výplatnej páske som si našiel dve tarify mzdy a to 4.18e a 3.29e.Zamestnaný som na dobu neurčitú ako obsluha strojov,vodič a mzdu mám 4.18e.Keď som sa opýtal prečo mi stiahli tak odpoveď bola že keď som nerobil ako vodič tak mam hodinovku 3.29e.Može to tak urobiť?A ešte jedna otázka cez zimné obdobie nemajú prácu pre stroje a to znamená že ani pre mňa.Môžu ma nechať na 60% doma,alebo mi musia poskytnúť nejaku priemernu mzdu,alebo ako to vlastne je.

Ďakujem
mzdarka renca
01.12.10,16:08
Dobrý Deň

Chcel by som sa opýtať či mi može zamestnavateľ znížit hodinovú mzdu.Na výplatnej páske som si našiel dve tarify mzdy a to 4.18e a 3.29e.Zamestnaný som na dobu neurčitú ako obsluha strojov,vodič a mzdu mám 4.18e.Keď som sa opýtal prečo mi stiahli tak odpoveď bola že keď som nerobil ako vodič tak mam hodinovku 3.29e.Može to tak urobiť?A ešte jedna otázka cez zimné obdobie nemajú prácu pre stroje a to znamená že ani pre mňa.Môžu ma nechať na 60% doma,alebo mi musia poskytnúť nejaku priemernu mzdu,alebo ako to vlastne je.

Ďakujem

pozri si svoju pracovnú zmluvu, akú hodinovú mzdu tam máš dohodnutú, a aj aký druh práce, môže sa stať, že tam máš dohodnuté obe hod. sadzby.

doma ťa zamestnávateľ môže nechať na 60%, pokiaľ je u vás odborová organizácia a je to dohodnuté v kolektívnej zmluve.
Orbith-R
01.12.10,16:56
Veď práve že mám len tu jednu sadzbu.Kolektívnu zmluvu a ani nič podobne nemáme.Nakoľko sa tato firma len rozbieha a je tam niekoĺko ľudi na dohodu,a len 2 sme zamestnanci.
mzdarka renca
01.12.10,17:05
Veď práve že mám len tu jednu sadzbu.Kolektívnu zmluvu a ani nič podobne nemáme.Nakoľko sa tato firma len rozbieha a je tam niekoĺko ľudi na dohodu,a len 2 sme zamestnanci.

to, že sa firma rozbieha nemá vplyv na to, aby si mal inú hodinovú mzdu, ako tú, čo máš uvedenú v PZ.

Ak ťa nechá zamestnávateľ doma, tak ti patrí náhrada mzdy vo výške 100% priemerného zárobku, v žiadnom prípade 60%.
Orbith-R
01.12.10,17:19
A v akom prípade by ma mohli nechať len na 60%?dnes povedali źe pojdem na 60% a že sa musim na úrade práce registrovať či čo.Veĺmi sa v tom nevyznám tak si to chcem zistiť aby mi zase neztiahli peniaze len tak z ničoho nič a bez upozornenia.Možu ma vyhodiť ak nebudem suhlasiť s tymi dvoma sadzbami,alebo keď ma budu chieť nechať na 60%?A ako to je keď by mi ponukli inu prácu ako mám v zmluve?ale nedokázal by som naplnit pracovný fond z tych hodin.ďakujem
mzdarka renca
01.12.10,17:39
A v akom prípade by ma mohli nechať len na 60%?dnes povedali źe pojdem na 60% a že sa musim na úrade práce registrovať či čo.Veĺmi sa v tom nevyznám tak si to chcem zistiť aby mi zase neztiahli peniaze len tak z ničoho nič a bez upozornenia.Možu ma vyhodiť ak nebudem suhlasiť s tymi dvoma sadzbami,alebo keď ma budu chieť nechať na 60%?A ako to je keď by mi ponukli inu prácu ako mám v zmluve?ale nedokázal by som naplnit pracovný fond z tych hodin.ďakujem

1. náhradu mzdy 60% len v tom prípade, ak by mal zamestnávateľ odborovú organizáciu a kolektívnu zmluvu a v nej tých 60% dohodnutých, nakoľko sa jedná o prekážku v práci na strane zámestnávateľa. Je to zámestnávateľov problém, že ti nie je schopný prideliť prácu, ktorú máš dohodnutú v PZ.

2. zaregistrovať na úrade práce len v tom prípade, ak by s tebou zamestnávateľ skončil prac. pomer.

3. ak si v skúšobnej dobe, tak zamestnávateľ skončí s tebou PP. ak nie, tak len z dôvodov uvedených v Zákonníku práce, spravidla s výpovednou dobou 2 mesiace.

4. ak by ti ponúkli inú prácu, tak len s tvojim písomným súhlasom, t.z., že dohodou o zmene PZ

5. to, že nevieš, resp. zamestnávateľ nie je schopný ti zabezpečiť prácu tak, aby bol naplnený fond prac. času je problém zámestnávateľa, on je povinný ti prideľovať prácu v zmysle prac. zmluvy.
Orbith-R
01.12.10,17:45
Ok ďakujem,zatial to je všetko.Uvidim s čim pridu najblizšie.