alexxandra
01.12.10,16:52
Dobrý deň. Potrebovala by som sa poradiť, ako mám postupovať. Jednému klientovi vykradli maloobchodnú predajňu. Hlásil to na polícii, ale nebol poistený. Je mi jasné, že musím odviesť DPH tam, kde bola uplatnená. Ide mi ale o daň z príjmu. Podľa §19 osa.3 písm.g/ môžem dať do nákladov škodu, nezavinenú daňovníkom v roku, keď polícia potvrdí, že páchateľ je neznámy.

Teraz mi nie je jasné, ako to mám zaúčtovať. Vlámačka bola v roku 2010, potvrdenie bude asi až v roku 2011. Ukradnutý tovar sa nakúpil sčasti v roku 2010 a sčasti v roku 2009, možno ničo aj v roku 2008. V roku 2008 a 2009 som to samozrejme účtovala ako nákup tovaru - VOZD. Aj v roku 2010 som nákup tovaru smelo účtovala ako nákup tovaru - VOZD. Ako mám teraz upraviť základ dane v roku 2010? Mám dať napríklad interným dokladom mínusový nákup tovaru, prípadne ako pripočítateľnú položku cez daňové priznanie? Ani mi tak nejde o to,ako to technicky urobiť, len o overenie faktu, či mám v roku 2010 zvýšiť základ dane o sumu ukradnutého tovaru . To je dôležité. Ale asi to bude tak,hm? Potom v roku 2011 to zase dostanem do nákladov na základe potvrdenia od policajtov. Lenže v roku 2010 by mu to enormne zvýšilo základ dane ...


Ďakujem.
misolga
03.12.10,08:06
Ak polícia doručí potvrdenie o tom že zásoby boli odcudzené neznámym páchateľom ešte v v roku 2010 tak základ dane upravovať-znižovať nebudeš, ale ak potvrdenie polícia doručí až v roku 2011 tak v tomto roku musíš vykonať v peňažnom denníku(stĺpec-nákup tovaru) interným dokladom (nepeňažná operácia) storno výdavkov vo výške odcudzeného tovaru (suma bez dph) a v roku 2011 kedy obdržíš doručenie tak túto sumu interným dokladom uplatníš v daňových výdavkoch v peňažnom denníku..