Viťka
01.12.10,19:55
Dobrý deň prajem,

chcela by som sa opýtať na zaúčtovanie práce a materiálu použitého na opravu vozidla po škodovej udalosti. Opravu sme si robili sami, takže faktúrujem vnútropodnikové práce na vozidle a materiál sme nakúpili lacnejšie v Pl bez dokladov. Ja som zaúčtovala materiál, tak ako aj prácu na 668 - ostatné prevádzkové výnosy a neviem, či je to správne.

Ďakujem pekne.
a_je_to
27.12.10,19:04
Neviem, či má ešte význam odpovedať na túto otázku ... ale našiel som ju nezodpovedanú až teraz.
Ak sa pýtaš na účtovanie materiálu a práce, spotrebované pri oprave, tak klasicky 501+343, 521+524 .... Ak sa pýtaš na účtovanie úhrady od poisťovne, tak ... je to ťažšie. Lebo v jednej veci vystupuješ súbežne aj ako dodávateľ opravy, aj ako poistený subjekt a príjemca náhrady .... ale len za jednu úhradu. Poisťovni predložíš celú faktúru vo vlastných nákladoch 311/602+343 v plnej sume, aby vedela vypočítať úhradu odpočítaním DPH a spoluúčasti. Rozdiel poukáže poistenému, čiže vám. Potom fakturovanú DPH odvedieš cez priznanie, 311/602 odúčtuješ celú mínusom a príjem náhrady od poisťovne zaúčtuješ na 378/648 už bez DPH a 221/378. Napokon odpíšeš pohľadávku 311 v sume DPH na výstupe, ktorú musíš odviesť a ktorú Ti nemá kto uhradiť do svojich nákladov 548/311.
Zoltán Kovács
27.12.10,19:09
Neviem, či má ešte význam odpovedať na túto otázku ... ale našiel som ju nezodpovedanú až teraz.



Tu je tá téma rozobratá, od toho istého zadávateľa:

http://www.porada.sk/t152881-faktura-pre-poistovnu.html
a_je_to
28.12.10,08:15
[QUOTE=Zoltán Kovács;1599640]Tu je tá téma rozobratá, od toho istého zadávateľa:

Dík, sorry, nevedel som. Inak .... fakt ťažká otázka, ani sa mi po noci celkom nepáči vlastné riešenie, niečo tomu ešte chýba, alebo je navyše.

Hlavný problém je, že poisťovňa chce faktúru, nie vyúčovanie vlastných nákladov. V takom prípade je treba dať opraviť vozidlo do iného servisu. Veď aký je dôvod na vlastnú opravu, keď sa omnoho ťažšie likviduje v poisťovni ? Že lacnejšie ? Aký to má význam, keď opravu aj tak uhrádza poisťovňa ? Podľa mňa ... takmer žiadny.