Viťka
01.12.10,20:00
Dobrý deň prajem,

poprosila by som o radu ohľadom faktúry pre poisťovňu. Stala sa nám na nákladnom vozidle škoda, ktorú sme nahlásili poisťovni.
Poškodenie sme si opravili sami a použili sme materiál nakúpený v PL lacnejšie a bez dokladov. Teraz vystavujem faktúru pre poisťovňu za materiál a vnútropodnikovú prácu a neviem, či mám faktúrovať materiál aj prácu s DPH, alebo bez DPH.

Ďakujem vopred za rady.
IvoM
02.12.10,06:19
Viťka, veď predsa k žiadnemu zdaniteľnému plneniu neprišlo, nedodali ste predsa poisťovni žiadnu službu.
Viťka
02.12.10,07:36
To znamená, že keď som poisťovni nedodala službu, môžem to faktúrovať bez DPH?
azla
02.12.10,07:52
Ani s Dph , ani bez Dph.
Vy Ste poisťovni nič nedodali, tak ako Ti píše Ivo.

Predpokladám, že poisťovňa potrebuje doložiť doklady - kde sú preukázané náklady na opravu.
Takým dokladom je napr. faktúra zo servisu. Keďže vy ste si to robili sami, tak faktúru od dodávateľa nemáte.
Vy by ste mohli vyčísliť náklady na svojpomocnú opravu - práca opravára a spotrebovaný materiál. Ak ani toto nemáte (doklady od materiálu), skúste sa informovať v poisťovni o ďalšom postupe.
Ešte je možnosť plnenia od poisťovne - rozpočtom - len to presne nepoznám, ale livkidátor v poisťovni vás bude vedieť informovať.
Viťka
02.12.10,13:32
ďakujem pekne za rady, informovala som sa u daniarov a tí mi poradili, že pri takýchto vnútropodnikových prácach sa vystavuje faktúra s DPH a vystavuje sa dvojmo, pričom tá druhá sa zaúčtuje ako dodávateľská a tiež s DPH.

Tak dúfam, že je to tak správne, predsa sú to daniari, tak snáď to tak bude.

Ďakujem pekne ešte raz a dúfam, že toto pomôže aj niekomu inému v budúcnosti.
azla
02.12.10,13:46
Toto sa mi nepozdáva.

S Dph sa fakturuje iba vo vzťahu k druhým osobám. (navonok, cudzej firme).
Kto Ti tak poradil?
Zoltán Kovács
02.12.10,13:49
ďakujem pekne za rady, informovala som sa u daniarov a tí mi poradili, že pri takýchto vnútropodnikových prácach sa vystavuje faktúra s DPH a vystavuje sa dvojmo, pričom tá druhá sa zaúčtuje ako dodávateľská a tiež s DPH. Väčšiu hlúposť som nepočul a nečítal, hlavne, keď je to od daniarov.

Tak dúfam, že je to tak správne, predsa sú to daniari, tak snáď to tak bude.

Ďakujem pekne ešte raz a dúfam, že toto pomôže aj niekomu inému v budúcnosti.

Poisťovňa zrejme chce od vás kalkuláciu nákladov na opravu vo vlastnej réžii. Ale nakoľko nemáte vydokladovaný nákup materiálu, tak to bude asi ťažké.....
Viťka
02.12.10,21:12
No poradili mi to daniari pracujúci v nemenovanej firme.
Tak ste ma zrušili s tým ako žiadosť na byt, asi sa radšej teda budem informovať v poisťovni, prípadne ešte priamo na daňovom úrade.

Všetkým vám moc moc ďakujem.
Zoltán Kovács
03.12.10,12:12
No poradili mi to daniari pracujúci v nemenovanej firme.
Tak ste ma zrušili s tým ako žiadosť na byt, asi sa radšej teda budem informovať v poisťovni, prípadne ešte priamo na daňovom úrade.

Všetkým vám moc moc ďakujem.


DÚ ti v tomto "určite" poradí. ;):cool:
Dada
03.12.10,12:15
No poradili mi to daniari pracujúci v nemenovanej firme.
Tak ste ma zrušili s tým ako žiadosť na byt, asi sa radšej teda budem informovať v poisťovni, prípadne ešte priamo na daňovom úrade.

Všetkým vám moc moc ďakujem.

Daniari či daňoví poradcovia???
Viťka
07.12.10,11:03
Drahí poraďáci, ďakujem vám všetkým za vaše rady. Tak som sa teda informovala na poisťovni a mám to urobiť tak, že vystavím faktúru bez DPH, kde vyčíslim všetok materiál, ale prácu nie len ako vnútropodniková práca toľko a toľko hodín ale rozpíšem každý úkon, koľko trval hodín a takto to mám poslať na posťovňu. Že nevadí, ak nemám doklad od kúpy materiálu, že ak sa likvidátorovi bude zdať niečo nadhodnotené, tak potom môže žiadať doklad, ale keďže ho nemám, tak vraj máme dať len vyjadrenie, že sme ho kupovali bez dokladu.

Možno to aj niektorému z vás v budúcnosti pomôže.

Tak ešte raz všetkým ďakujem.
Betina2
03.02.12,11:08
Mám podobný prípad. Tiež mi bolo poradené faktúrovať sami sebe bez dph a potom túto faktúru predložiť poisťovni. Máme tam 3 položky - materiál (náhradné diely), mzda za prácu, lakovanie. Jedná sa mi aj od dátumy - PU bola ešte v 4Q 2011 a faktúrovať máme s akým dátumom ? Ešte ju len ideme predložiť, opravovalo sa to dlhšiu dobu.....FA zaúčtujem 378/648 ? v plnej výške či počkám na krycí list? Alebo ako A čo k 31.12.2011 ? Nemalo by to ísť do výnosu roku 2011? V náklade nebude nič? Alebo ak to zamestnanci opravovali (to ešte presne neviem- nemala by sa časť mzdy a poistného ku mzdám nejako preúčtovať? Čo v prípade, ak to neopravovali zametsnanci, ale spoločník/konateľ, napr. mimo normálneho prac.času, ale ktorý je súčasne aj našim zamestnancom? Poznáte niekto odpovede? Ako a kedy a čo zaúčtovať? Ďakujem.
Betina2
06.02.12,10:26
Prosím Vás, poznáte niekto odpovede na moje predošlé otázky? Faktúrovať s či bez DPH a hlavne ako účtovať a s akými dátumami? Nikdy som nič také neriešila, každá pomoc je mi drahá :)
A ako to bude s bločkami za nákup materiálu-náhr.dielov - zatial mi nič nepredložili na yaúčtovanie, takže ak sa o tom bude účtovať tak to bud dám do roku 2012 a odpočet dph v 2012...no a čo potom s 501-tkou, to samé aj faktúra za lakovanie.....
Betina2
06.02.12,15:43
...posúvam a prosím o radu :):):)
Betina2
07.02.12,11:35
Naozaj ste sa s tým nikto nestretli? Auto bolo poškodené vlani, ale opravovalo sa doteraz. Dúfam, že ked FA vystavím teraz s dnešným dátumom a bez dph (sami sebe) tak to bude OK. Zaúčtujem ju ako pohľadávku voči poisťovni (predložíme ju s nárokom na preplatenie 378/648 s dnešným dátumom) a ked mi predložia bločkz a faktúry za nákup ND a spotr.mat. na opravu (aj z roku 2010), tak ich zúčtujem dnes 501,343/211,321 a snáď budem môcť aj odpočítať dph z týchto nákupov. Náklady na prácu mám v mzdových nákladoch už zúčtované, no nerada by som to nejako presúvala medzi obdobiami, nepoznám presne hodiny čas kedy sa jednotlivé časti opravovali....viem len, že sa oprava dokončila teraz a teraz sa auto spojazdnilo a môže normálne fungovať.
Prosím vyjadrite sa niekto :)