Jozef 2
01.12.10,21:43
Dobrý deň,
prosim Vás o radu - aké má možnosti zamestnanec, ktorý zistil, že zamestnávaleľ za neho neplatí odvody? (sociálne i zdravotné)

Ďakujem!
Llívia
01.12.10,21:00
Dobrý deň,
prosim Vás o radu - aké má možnosti zamestnanec, ktorý zistil, že zamestnávaleľ za neho neplatí odvody? (sociálne i zdravotné)

Ďakujem!
Žiadne. Je to problém medzi zamestnávateľom a poisťovňami. Ak za teba zamestnávateľ neplatí odvody, tebe z toho nič nehrozí, t.j. nikto nebude od teba pýtať úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá je inak bezplatná, neprídeš o dôchodok, stále ti bude Soc. poisťovňa platiť PN-ku (ak ti na ňu vznikne nárok), ak budeš nezamestnaný a vznikne ti nárok na podporu, dostaneš ju.
terezamaria
01.12.10,21:04
Dobrý deň,
prosim Vás o radu - aké má možnosti zamestnanec, ktorý zistil, že zamestnávaleľ za neho neplatí odvody? (sociálne i zdravotné)

Ďakujem!

Pokiaľ máš v ruke riadnu pracovnú zmluvu, je všetko v poriadku. Zodpovedá za všetko zamestnávateľ, Ty to nerieš.
ivka70
01.12.10,21:24
Neplatic zamestnavatel nie je problem pre zamestnanca, to je problem poistovne.
Problem pre zamestnanca by bol v pripade, ak by vobec v poistovniach nebol prihlaseny (a de facto robil na cierno)
Llívia
01.12.10,22:18
Neplatic zamestnavatel nie je problem pre zamestnanca, to je problem poistovne.
Problem pre zamestnanca by bol v pripade, ak by vobec v poistovniach nebol prihlaseny (a de facto robil na cierno)
Ak má zamestnanec v ruke pracovnú zmluvu a zamestnávateľ ho neprihlásil, stále je to problém len zamestnávateľa.

Jozef2, ako si zistil, že zamestnávateľ za teba neplatí odvody? Ak nemáš istotu, že ťa prihlásil do zdravotnej a Soc. poisťovne, tak si to môžeš overiť aj sám.
Jozef 2
03.12.10,16:39
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Len pre upresnenie- tento problém má jedna známa - a je to problém, lebo chcela na nejaký tovar pôžičku a nechválili jej to, preto, že nemá platené tieto veci.
Pekný večer
Llívia
03.12.10,17:07
Tak toto počujem prvýkrát. Že by banky alebo iné "pôžičkárne" aj takýmto spôsobom overovali, či žiadateľ o úver - zamestnanec bude schopný úver splácať a "logickým" záverom dospeli k tomu, že keď zamestnávateľ neplatí odvody, neplatí ani mzdy?:eek::eek::eek:
Zoltán Kovács
03.12.10,17:14
Ja sa prikláňam k tomu, že poskytovateľ si overil v SP registráciu, a výšku hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu. A je veľmi možné, že výplata cash je trošku iná ako sa hlási do SP na výkazoch.
Llívia
03.12.10,17:17
Ako je to s tým overovaním cez SP? To si hocikto môže zistiť výšku mojej mzdy, stačí sa mu vydávať za pracovníka banky alebo nejakej "pôžičkárne" (úverovej spoločnosti)?
mzdarka renca
03.12.10,17:29
Zoli, aj to je možné, ale je celkom možné aj to, že zamestnávateľ neposiela načas mesačné výkazy, alebo ich neposiela vôbec.....
ivka70
03.12.10,18:14
Livia, nie hocikto.
Ty musis pri ziadosti o pozicku odsuhlasit podpisom, ze mozu kontaktovat SP ohladom vysky VZ.
Ak nepodpises, nemozu ziadat SP o udaje (ale nemusia ti dat ani pozicku).
Llívia
03.12.10,18:42
Ivka70, ďakujem za informáciu.
pekol
07.03.11,13:48
Žiadne. Je to problém medzi zamestnávateľom a poisťovňami. Ak za teba zamestnávateľ neplatí odvody, tebe z toho nič nehrozí, t.j. nikto nebude od teba pýtať úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá je inak bezplatná, neprídeš o dôchodok, stále ti bude Soc. poisťovňa platiť PN-ku (ak ti na ňu vznikne nárok), ak budeš nezamestnaný a vznikne ti nárok na podporu, dostaneš ju.
Je to problem medzi zamestnávateľom, ZAMESTNANCOM a poisťovnami. Za mňa tiež zamestnávateľ neplatil odvody, tak som dal u neho výpoveď. Šiel som sa evidovať na úrad práce. Nárok na príspevok v nezamestnanosti mi síce vznikol, ale mohli mi ho vyplatiť až potom, keď to dá zamestnávateľ do poriadku a dodatočne ma prihlási. Celá vec sa ťahala 6 mesiacov. Počas týchto 6 mesiacov mi podporu nevyplácali. Vyplatili mi ju nakoniec spätne, ale ja som bol pol roka bez príjmu.
ivka70
07.03.11,14:02
Je to problem medzi zamestnávateľom, ZAMESTNANCOM a poisťovnami. Za mňa tiež zamestnávateľ neplatil odvody, tak som dal u neho výpoveď. Šiel som sa evidovať na úrad práce. Nárok na príspevok v nezamestnanosti mi síce vznikol, ale mohli mi ho vyplatiť až potom, keď to dá zamestnávateľ do poriadku a dodatočne ma prihlási. Celá vec sa ťahala 6 mesiacov. Počas týchto 6 mesiacov mi podporu nevyplácali. Vyplatili mi ju nakoniec spätne, ale ja som bol pol roka bez príjmu.

Tvoj pripad je iny, ty si nebol v SP ani prihlaseny.
Ak by si riadne prihlaseny bol a tvoj zamestnavatel ma "len" nedoplatky na poistnom, tento problem sa ta netyka, podporu by ti riadne vyplacali.
Llívia
07.03.11,17:04
Je to problem medzi zamestnávateľom, ZAMESTNANCOM a poisťovnami. Za mňa tiež zamestnávateľ neplatil odvody, tak som dal u neho výpoveď. Šiel som sa evidovať na úrad práce. Nárok na príspevok v nezamestnanosti mi síce vznikol, ale mohli mi ho vyplatiť až potom, keď to dá zamestnávateľ do poriadku a dodatočne ma prihlási. Celá vec sa ťahala 6 mesiacov. Počas týchto 6 mesiacov mi podporu nevyplácali. Vyplatili mi ju nakoniec spätne, ale ja som bol pol roka bez príjmu.
Ty ako zamestnanec nemáš vôbec žiadne možnosti/páky/prostriedky donútiť zamestnávateľa, aby ťa prihlásil do poisťovne. Ak zistíš takéto konanie zo strany zamestnávateľa, môžeš to nahlásiť v soc. poisťovni, ktorá je oprávnená zjednať nápravu.