doliz
01.12.10,21:05
Som SZČO na rodičovskej dovolenke. Po prechode z materskej (od novembra do mája 2010) som živnosť nepozastavila, nakoľko to nevyžadoval ani úrad práce ani sociálna poisťovňa. Stačilo čestné vyhlásenie, že nemám žiaden príjem. Ostala som však nepríjemne prekvapená po návšteve zdravotnej poisťovne, kde mi vyčíslili nedoplatok za celé obdobie, čo som na rodičovskej, teda od mája 2010. Celé toto obdobie však nevykonávam žiadnu zárobkovú činnosť a tak sa mi zdá skutočne divné odvádzať z mesačného príspevku /momentálne jediného prijmu/ 265€ ešte nemalé zdravotné positenie /mesačne cca 30€/.
Za rok 2009 som podávala ročné zúčtovanie na zdravotné poistenie a preddavok na poistné od 1.6.2010 mi vyšiel 30,42 €, musím však túto sumu mesačne platiť i za takýchto okolností? Nestačí tiež len čestné prehlásenie o tom že nemám príjem?
Ďakujem veľmi pekne za všetky rady a postrehy.
ormika
01.12.10,20:28
Áno, treba odvádzať poistné do zdravotnej poisťovne a to minimum resp. podľa daňové priznania za rok 2009 a takisto aj do sociálnej poisťovne z minima, resp. podľa daňového priznania za rok 2009, alebo treba pozastaviť živnosť.
Andyke
01.12.10,21:31
Doliz na bud.rok podáš RZZP a zaplatené preddavky Ti ZP vráti, lebo si poistencom štátu a nemáš žiadny príjem za rok 2010 ako SZČO.
Jana Motyčková
02.12.10,07:38
Môžeš požiadať zdravotnú poisťovňu o inú výšku preddavkov (napr. nulovú) podľa §16 ods.10 zákona o ZP. Ak ti to schvália, budeš postuipovať podľa toho, čo ti schvália. Samozrejme rzzp budeš musieť robiť a potom prípadne doplatíš podľa skutočnosti.