marpan
01.12.10,23:00
Zdravím.
Prosím o odbornú radu v takejto situácii:
Moja mama bola vydatá za gameblera x rokov. To, že je gamebler, zistila neskôr.Zo začiatku išlo len o klasické stávkovanie (Niké atď), no neskôr zistila že sem-tam hráva na výherných automatoch. Stále sa to stupňovalo a dokázal prehrať nemalé peniaze. Mama zarábala beznu priemernu mzdu a otec nadpriemerne. Do spoločnej domácnosti prispieval spočiatku pravidelne cca rovnakou sumou ako zarobila mama. O zvyšku nikto nevedel, lebo jej zatajoval kolko zarába (že ju to nemá čo zaujímať).Ked spolu zacinali mama byvala v druzstevnom byte ktory nemala odkupeny, no pocas manzelstva bol na nu prepisany (vyvlastnenie). Otec si hral dalej a ked nemal na hranie dost penazi,bral si rozne pozicky. Bolo ich dost (kazda desaťtisic az dvadsattisic, pripadne viac ). Uz neprispieval pravidelne a rovnako do domacnosti.
Liecbu na gameblerstvo odmietol.Teraz maju po rozvode a prichadza na rad majetkove vysporiadanie. Od jedneho advokata som pocul,ze do spolocnej domactnosti su povinní prispievat obaja manzelia tym co zarobia (+-) a pokial ide o gameblerstvo otca (ma to potvrdene aj od lekara) a vie otcovi dokazat tie pôžičky a minuté peniaze (vybery z bankomatu a zmluvy o pozickach), ma pravo tieto sumy odratat z jeho podielu pri vysporiadani (ak to sud schvali). Vie mi niekto potvrdit tieto informacie (prip. vyvratit) ?
Alebo co ma mama urobit,aby neprisla napr. o ten byt ???
Vďaka za každú radu.
Mária27
02.12.10,12:38
Najskôr ten byt: nebol vyvlastnený ale prevedený do jej vlastníctva. Ak je to tak, ten byt nemá s pôžičkami manžela nič spoločné, nemôže oň prísť. Nie je to bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), je to jej výhradné vlastníctvo.

Pôžičky, ktoré vznikli počas manželstva a mama pri nich nebola účastníkom, sú len otcove. Ak sú pôžičky vymáhané výkonom rozhodnutia (exekučne), môžu byť uspokojené aj z BSM (§ 147 obč. zák.). Preto by mama mala čím skôr BSM vyporiadať.

Ak boli otcove pôžičky vyrovnávané z BSM - či už za manželstva platené alebo vymožené exekútorom - išli spoločné peniaze na majetok/dlhy len jedného z manželov, potom ten druhý manžel môže pri vyporiadaní BSM žiadať, aby tá suma bola z jeho podielu odpočítaná (§ 150).

§ 147
(1) Pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.