Zuzana K.
16.08.04,14:23
Pozdravujem všetkých,

prosím Vás o radu čo najskôr. Vediem jednoduché účtovníctvo pre Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a keď mali PN, vrátila im Sociálna poisťovňa peniaze na účet. Ako mám v jednoduchom účtovníctve zaúčtovať PN? Lebo vraj to nemôžem dať do príjmov neovplyv. základ dane, musím vraj odrátať z platby do fondov, len neviem ako, keď mi to program neurobí. Platby do fondov sú výdavok a program tú PN berie za príjem.
Skúste mi niekto poradiť. Vopred srdečne ďakujem.

Zuzana K.
hron
16.08.04,16:24
To by ma zaujimalo, na zaklade coho ste prisli na to, ze davky PN nepatria do kategorie neovplyvnujuce zaklad dane. PN davka nie je prijmom vyplyvajucim z podnikania a inej zarobkovej cinnosti a teda nijakym sposobom nema ovplyvnovat danovy zaklad. Ani znizovanim ciastky odvedenej na nemocenske poistenie. Takze prosim dokazat, za zaklada COHO sa to nemoze dat do prijmov neovplyvnujucich zaklad dane.
Beata
16.08.04,18:51
Zuzana K. má zrejme na mysli, že sociálna poisťovňa vrátila peniaze ako preplatok za obdobie, počas ktorého bola SZČO na PN.
Tie vrátené peniaze sú vlastne preplatkom, ktorý pôjde mínusom z výdavkov za to obdobie, ku ktorému patria. Inak povedané - SZČO bude mať zaplatenú len alikvótnu čiastku poistného v období, kedy bola PN.
juko
16.08.04,19:05
To by naozaj bolo treba bližšie upresniť, o aké peniaze vlastne ide.