stratena
27.11.05,17:55
23.12. 2004 bola založená firma v ucte mam prakticky zaevidovane len ZI.
DPPO bolo ku 31.12.2004 nulové.
Napísali mi z daňáku ze nadmerný odpocet vo výške xxxx mi zúčtujú z do dnes neuhradených preddavkov na dan vo výške cca 121 000,-...ale ja si bohuzial neuvedomujem ze by som dake preddavky mala povinnost platit ked som mala na konci roku dan z DPPO nulove...preco odomna vymáhajú preddavky ja mam info, mozno zle, ze preddavky sa platia len ak mi vznikne dan v urcitej hodnote teraz nemam pri sebe zakon neviem o aku ciastku sa presne jedna..tak Vas prosim vedeli by ste mi prosim odovodnit vymahanie DU preddavkov aj ked som na konci roka nemala danovu povinnost?
jaja99
27.11.05,17:17
Podľa § 42 ods. 4 zákona 595/2003 Z.z. každý daňovník, ktorý vznikol počas roka inak ako zlucenim, splynutim alebo rozdelenim, plati preddavky v terminoch a vo vyske urcenych podla predpokladanej dane. Danovnik je povinny nahlasit vyske predpokladanej dane do konca druheho mesiaca nasledujuceho po mesiaci, v ktorom vznikol. TOTO SA VZTAHUJE NA TEBA: Ak danovnik vznikol pocas poslednych troch mesiacov pred koncom roka, preddavky neplati v roku v ktorom vznikol. ALE POZOR: § 42 ods. 5 tretia veta: Ak danovnik existoval v predchadzajucom obdobi menej ako 3 mesiace, plati preddavky na dan na zaklade oznamenia o predpokladanej dani, ktorej vysku je povinny nahlasit do konca tretieho mesiaca zdanovacieho obdobia t.j. do 31.3.2005. Ak ste nenahlasili vysku predpokladanej dane, urobte tak co najskor - uvedte sumu nizsiu ako 50000,-. Obavam sa vsak, ze spravca dane nieleze nevrati cely nadmerny odpocet, ale zrazi si okrem preddavkov aj pokutu, lebo preddavky si moze urcit podla pomocok, tzn. odhadne, ake dane budete platit za rok 2005 a podla toho Vam urci preddavky /kedze ste si ich neurcili sami/.
Simonab
27.11.05,17:41
Zostala som paf, ale naozaj je to tak. Baby ešte že vás mám. Jajka díky moc pomohla si aj mne. Tiež budem musieť firmu nahlásiť do marca budúceho roka.